Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

RigorMortis

Zverstvá druhej svetovej nevinnými očami osemročného chlapca. Je zaujímavé vidieť ten kontrast medzi hlavnými hrdinami - naivný nevinný Bruno a rezignovaný Shmuel. Možno to je "precitlivelý holokaust na americký spôsob", no dokáže udrieť na tú správnu strunu a pripomenúť divákovi, o čom to všetko bolo. + Cara Horgan, na chvíľu som sa zamiloval :) ()

borohub

Wow, tak tenhle film mě opravdu překvapil.. Normálně podobné filmy nevyhledávám, ale dávali to v TV a já si to nechal puštěné, abych měl v místnosti nějaký zvuk, ale prostě musel jsem se za pár minut začít dívat pozorně.. Pět hvězd tomu dát nechci, protože to není film, který bych teď chtěl vidět znova, ale na ty 4 to má.. 80% ()

AlexUnited

Slušné prekvapenie pre mňa. Berúc na vedomie všetky kladné recenzie, predsa som si nebol istý. Od hlavného zastrešujúceho námetu som veľa dobrého neočakával, obával som sa, že príbeh bude príliš naivný, že sa dočkáme nejakej prvoplánovej citovej vydieračky, možno občasného prekrúcania či prikrášľovania histórie a tak podobne. Našťastie však úroveň filmu naozaj zodpovedá jeho vysokému hodnoteniu. Hlavným pozitívom sú zaujímavo vykreslené postavy podtrhnuté výbornými a uveriteľnými hereckými výkonmi všetkých zúčastnených. Napätie funguje, príbeh ani chvíľku nenudí a dĺžka filmu je adekvátna. Záver síce dosť podivný, ale bez neho by to asi nešlo. ()

subic

Dva osmiletí chlapci se seznámí až v polovině příběhu, takže první půlka je docela nudná, dala by se zkrátit tak na 10 minut. A právě od poloviny to chytne druhý dech, a tragický skon obou chlapců je docela hustý, nicméně celkový dojem aspoň u mě už to nevyžehlí. Vera Farmiga je fakt pořádná koc. ()

brectule

Dětský pohled na tragédie je vděčným motivem a smutné a naivní dětské oči jsou asi jediná věc, která v tomto filmu funguje. příběh není nikterak složitý a celkem předvídavý. Na druhou stranu dávám plus za snahu ukázat, že i mezi Němci byli lidé, kteří stáli vedle tragédie, nesouhlasili s ní a museli žít s vědomím, že jsou příliš malí páni, aby proti tomu bojovali (viz babička a matka). ()

Brano

Trochu netradičný film z obdobia druhej svetovej vojny. Celkom originálny, ale aj naivný príbeh o dvoch osemročných kamarátoch, ktorý stoja na rozdielnych stranách a na nejaké rasové predsudky kašľu. Vyzdvihnem mrazivý a dosť nečakaný záver, ktorý sa autorom podaril. A nedá mi podotknúť na jeden detail. Americká hudba pri oslave narodenín nacistického dôstojníka? Trochu zvláštne. ()

Kidomil

Asi nejznámější a nejbrutálnější historický akt očima malého chlapečka, který je ještě moc malý na to, aby dokázal pochopit konání svého nacistického otce vůči židovské rase. Autor příběhu bezvadně zdůrazňuje obrovskou mentální diferenciaci mezi sourozenci, které oddělují 4 roky jejich života (osmiletý Bruno je pořád ještě malý kluk a chce jím zůstat, nevěří tomu, co mu o židech tvrdí dospělí lidé stejné národnosti jako je on a věří spíš tomu, co mu přes ostnatý drát, říká jeho jediný kamarád Schmuel - naopak tomu jeho dvanáctiletá sestra už nechce být dítětem a pohybuje se převážně mezi dospělými a aby vzali mezi sebe, sdílí tak bezmyšlenkovitě většinový názor, že židé jsou špatní a je třeba se jich zbavit). Celý příběh od začátku do konce graduje šíleným způsobem a stejně tak graduje i chování hlavních postav (členů rodiny). Ke konci už je atmosféra téměř nesnesitelná a nechutný pocit ze zvrácenosti celého světa mi zůstal ještě hodně dlouho po skončení závěrečných titulků. [9/10] ()

zubrik66

Nehrajme sa divadlo, že deti sú iba deti a nerozumejú reči dospelých...to nie je pravda, deti veľmi dobre rozumejú tomu čo sa okolo nich deje, sú bystré a veľmi vnímavé. Preto ma zaráža ak autorským počinom detského pohľadu je totálna naivita hraničiaca až s absurditou. Áno téma je strašidelná, desivá a hrozná. Avšak 10 uniforiem a 2 väzenských handier ešte nerobí vojenskú drámu. Šokujúci záver tento film z hustého priemeru nevytiahnu. ()

adamix

Veľmi smutný film o kamarátstve dvoch moc rozdielnych chlapcoch. Toto je zatiaľ prvý vojnový film, ktorý ma prinútil vyroniť zopár sĺz. Bolo mi veľmi ľúto dívať sa na ťažko žijúceho a utrápeného malého židovského chlapca. A samozrejme aj hlavného hrdinu mi bolo ľúto, najmä kvôli smutnému záveru. Už som videl mnoho vojnových filmov typu ,, koncetračný tábor '', ale tento spolu so Život je krásny sú najlepšie. Chlapca v pruhovanom pyžame by si mal pozrieť každí, kto má v sebe cit a vie sa vcítiť do toho. Tento dojemný film si zaslúži mať u mňa 90%. ()

marek29

Přesah? Ne. 2. sv.? Ano. Zlo "potrestáno"? Ano. Špatně? Ne, adekvátně. Zabíjet tisíce lidí? Bez problému. Zabít svého syna? Dobře jim tak :) Hitlera a ostatní plakáty na stěně pokoje? To bylo trochu awkward. Prototyp nazi dcerušky jak vínko. 3 z 5 protože film vlastně nemá moc čím překvapit a děj je jasný od začátku už z názvu. Silný konec měl grády, ale rozhodně ne vliv na hodnocení ;) ()

MirkaP

Masakrózní záležitost, musela jsem si dát panáka. Uff. Naprostý souhlas s komentářem od @-bad-mad-wolf- : "pokud ve vědomí zkaženosti vlastních činů zatajujeme nějaké to svinstvo, může se stát, že takové svinstvo nečekaně kousne i ve vlastních řadách. Dvojnásob to bolí v případě, kdy je obětí člověk, jenž utrpěl pouze díky hříchu svých bližních..." ()

honzia

Silný film rvoucí srdce. Natočen podle předlohy, která mu ukládá nereálnost ale zato hluboké poselství. Pohledy dětských očí jsou v určitých filmech, příbězích tím nejlepším dramatickým prvkem a vykreslují mysl dítěte, které si pohled na svět zatím tvoří a neví, jen zkoumá - přirovnávám k filmům jako je Život je krásný a seriálu Vlak dětství a naděje. Ve filmu mě trošku zarazilo vykreslení tábora, byl dost ,,ubohý", takhle koncentrační tábor nevypadal. ()

Vera2613

Po pár rokoch som si to pustila znova. Chytilo ma to za srdce ako prvýkrát. Malý Asa rozkošný, taká čistá dušička ten Bruno. Samozrejme herecky tiež skvelý. Najviac si to vo filme podľa mňa kradla Vera Farmiga. Ten koniec uff. Zasiahol ma veľmi. Vyšli aj slzy. O pár rokov si to možno pozriem znova. Emócie vo mne teda film nechal určite. ()

niska98

Tak jsem se odhodlala na tohle podívat, i když jsem o tom slyšela jak moc je to depresivní. Odhodlala jsem po četbě knihy, která je dost dobrá ale neodpovídala této realitě (ačkoliv byla hodně silná). Film je dost podobný knize, ačkoliv byly trošku rozšířeny některé charaktery postav a detaily v příběhu. Konec přišel jakoby z nenadání a tady musím říct, že souhlasím s komentářem Rentona. Vymstila se jim vlastní zbraň. ()

Snagleo

Uf, tak tohle je teda síla!! Neskutečně depresivní a zdrcující snímek o přátelství a hrůze války. Celý příběh je opravdu povedený a dost dobře napsaný. Avšak, celé to začne být napínavé někde v půlce filmu. První polovina je ale také zajímavá a dobrá. herecké výkony jsou skvělé. Nejvíce ale září dětští herci Asa Butterfield a Jack Scanlon, kteří předvádí nádherný výkon. Ostatní, jako např: Vera Farmiga nebo David Thewlis, jsou také fajn. Kamera dobře funguje a dialogy také. Musel jsem o tomto filmu dost přemýšlet, jelikož je to velice depresivní. Několikrát jsem musel zamáčknout slzy. Dovolím si říct, že se jedná o jeden z nejlepších filmů na téma Druhá světová válka. Jednoznačně doporučím. 100%! ()

Honzimir67

9/10 - Myslím, že zfilmování knihy Johna Boyda nemohlo být lepší. Film není zdlouhavý a má pořád nějaké tempo - 94 minut je za mě skvělý čas. Co se týče příběhu, tak si myslím, že hodně zasáhne jeho konec, který dopadl nejvíc tragédicky, co to šlo. Opět je to připomínka toho, že ve válce to spoustu skupin nemělo lehké, a že těm, co nejsou "správní", karma vždycky chystá pomstu. Pokud si chcete koncentrační tábory představit tak hrozné, jako údajně byly, tak tento film vám to pěkně vysvětlí. Například u mě, po zhlédnutí filmu, bylo minimálně 5 minut ticho, a jediné co bylo slyšet, byla tichá hudba v titulkách. Za mě jeden z těch "jiných" filmů, ale mohu jen doporučit. ()

kl.st

Tento film si myslím, že zaujme mnoho lidí, protože ten, komu přijde koukat na filmy z koncentračních táborů nechutné, zde zase tolik hrůzy nevidí. Je zde ale velmi dobře život nacistů a jak to nesli ostatní členové rodiny, které s tímto myšlením nesouhlasili..Myslím si, že jeden z nejpoutěvějších okamžiků, ačkoliv smutný byl konec filmu. ()

jack_scott

Zajímavě zpracované téma, viděné dětskýma naivníma očima, které za svoji naivitu zaplatily. Filmy rozhodně není nudný, ale jinak také příliš nezaujme...To skutečně leda neotřelým pohledem na věc bez stereotypů. Nejlepší na snímku je konec, kdy tvrdohlavé naivní dítě za svojí hloupost zaplatí nejvyšší cenu, aniž by si to uvědomilo. Nedá se než poznamenat- dobře mu tak. Hloupost neomlouvá, a bez hloupých lidí by nikdy nevznikly hrůzy nacismu. Jen škoda že hlupáci podobné věci nedělají masivněji. **** 75% ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)