Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Pilec

The boy in the striped pyjamas. Pouštěl jsem si film, u kterého jsem vůbec neznal ani náznak děje či místa odehrávání. A film mě velmi mile překvapil. Konečná scéna Vás všechny zcela jistě dostane. ()

Rakosnicek77

Tenhle film je opravdu silný zážitek! Pohled na zvěrstva, páchaných na židech v době druhé světtové války očima malého chlapce a jeho kamaráda. Ten sám, jako syn velitele koncentračního tábora odhaluje krutou realitu, od které byl držen v dostatečné vzdálenosti, až příliš pozdě a vše spěje k nečekanému a o to tragičtějšímu konci! ()

movieband

Perfektní film, který je tak odporný, až je geniální tím, jak dobře má napsaný scénář. Dialogy jsou přesné, výstižné a poddajné situaci. Konec mě uzemnil a dojal. Po hodně dlouhé době film, kterému nemám co vytknout. ()

stration

Velice dojemný a svým závěrem až brutální film nahlížející na holocaust z trochu jiného pohledu. Výborné herecké výkony, hudba i kamera. Mám podobně starýho synka. Ufffff..... ()

MATADOR

Nádherný a poctivý film, kterých už se mnoho netočí. Přátelství dvou rozličných chlapců, kteří se náhodou seznámí a navážou pevné přátelství, i když je od sebe dělí ostnatý drát. Tenhle příběh si mě získal svou délkou, sice v některých částech spíše irituje, ale nakonec všechno má svůj smysl a pokud dáte šanci odmění se Vám jeden z nejlidštějších filmů krásným pocitem. Pevných přátelství není mnoho. ()

katuska138

Po pravdě, čekala jsem víc. Celé mi to přišlo jen jako hraní na city divákům, aby z nich na konci vymáčkli alespoň jednu slzičku. ()

CrownThomas

Po celý film se v podstatě nic zásadního neděje, ale posledních 10 minut filmu Vás doslova psychicky a emočně rozsekají. Ten závěr jsem opravdu nečekal - velmi silný zážitek - zejména a především konec.... ()

Duotone28

S vacsou preciznostou a o to celkovo mensou umelostou mohol film oslovit este viac. Viem ze je to uk/usa krizenec...ale vrhnut sa do projektu, ktory rozobera zidovsko-nemecky nacisticky problem,a obsadit ho anglicko americkymi hercami...pitchujucich po sebe anglictinou...je svojim sposobom velky faux-pass!!!Slaba trojka,nazdar ()

Ice.dog

I po druhém shlédnutím v krátké době na mě film stále silně působí. Kvalitních dramat o válce je pramálo, zvláště pak válečných dramat ve kterých na vás válka dýchá skrze lidské osudy obyčejných lidí, jako v The Schindler list nebo zde, ne skrze boje na frontě. Nejzajmavější na tom všem je ten dětský, nevinný, nezaujatý pohled na to, co se vůbec děje. Narozdíl od mnoha uživatelů zde mi vůbec nevadilo obsazení dětských rolí. Celý film spěje k jasně nalinkovanému hořko sladkému konci i přes velký počet zlomů ve filmu. I tak mě ten konec dostal... Děti a jejich kamarádství je hodně silný motiv oproti kontrastu války a fungování "farmy". Možná by jiný režisér z tohoto velmi dobrého námětu vytěžil víc, ale i tak jsem nadšen. Cyklon B, Bruno + Shamuel, Pláč matky, Nacistický pohlavár na kolenou, Konec filmu => 85% ()

runner85

Viete čo mám na deťoch najradšej ? Že vidia svet taký aký by mal byť... Túto vlastnosť u veľa dospelých ľudí velice postrádam, šak predsa jednoduchšie je ísť s davom a mať na všetko názor taký aký nás učia ... Rolu otca asi nemohli dať inému hercovi lebo ten jeho hnusný pohľad čo dával bol neskutočne neznesiteľný ! Takýchto filmov kde ľudská túha po nadradenosti prevyšuje všetky hranice by bolo potrebných viac ... Preto aby sa nezabudlo ! ()

JohnMiller

Na moje prekvapenie, pokojný film ktorý zachytáva koncentračné tábory z pohľadu malého chlapca, syna nejakého nacistického veliteľa, a hrôzu s utrpením necháva za kulisami. Iba divákovi vŕtajú v hlave veci ktoré sú zakryté pred očami rodinných príslušníkov tretej ríše. Gro snímky a moje hodnotenie tkvie v skvelom a originálnom námete. Natočené je to slušne, no nie je to nejako konvenčné, ani hudba ma nejako nenadchla, no nič podobné som zatiaľ nevidel. ()

Hamaradža

Vykonštruovaný a naivný gýč, interpretujúci holokaust ako "iba trošku" smutné obdobie kedy si "iba trošku" zmätení, no vo všeobecnosti milí a citliví ľudia, nechtiac ubližovali - teda ignorujúc hĺbku a rozsah tejto masívnej tragédie. S detskou perspektívou samozrejme nemám problém - s tou tendenčnou americkou, popcornovou už viac. ()

salalala

Výborné drama, které začíná nenápadně a trochu rozpačitě, postupně ale graduje do neskutečných rozměrů. Mark Herman střídmou stopáž využívá na maximum a diváky nijak nezasvěcuje do situace, protože počítá se základními znalostmi historie a dobových souvislostí. O to víc času má na budování hodně hutné atmosféry a představování hlavních postav. A daří se mu to velmi dobře, protože v pomalejším tempu nijak nenudí a postupem času vtahuje diváka víc a víc. K tomu mu pomáhá i výborné obsazení, v němž září především Asa Butterfield a ve druhé polovině i Vera Farmiga, David Thewlis je ale také skvělý a z jeho nacistického důstojníka jde strach. Je ale potřeba se trochu oprostit od toho, že celý příběh je až moc naivní, v reálu by se takhle asi odehrát nemohl a s největší pravděpodobností ani děti nacistických pohlavárů by se do něčeho podobného nepouštěly a nedá se ani očekávat, že manželky důstojníků by o koncentračních táborech nic nevěděly. Je také škoda, že snímek střídá pohledy různých postav, protože pokud by si udržoval onen dětský náhled a postupné procitání do reálné situace, bylo by vše ještě působivější a mrazivější. Jestli ovšem něco snímek povyšuje na více než nadprůměr, je to naprosto fenomenální, nekompromisní a tak trochu neočekávaný konec, z něhož tvůrce naštěstí neuhne a nemá potřebu ho nikterak dovysvětlovat, čímž je působivý o to víc. Co už je trochu horší, je používaná angličtina, která zkrátka brání určité autentičnosti a většímu prožití celého snímku a udržuje diváka v určité vzdálenosti od hrdinů. The Boy in the Stripped Pyjamas je nenápadný počin, který by ale neměl zůstat přehlédnut, protože vnáší do filmů s tematikou holocaustu trochu jiný a až brutálně ironický vítr. 80 % ()

Želik

Zaujímavé pozorovať situáciu počas vojny v Nemecku detskými očami so všetkou bezstarostnosťou a hravosťou. Farma,pyžamá,hra s číslami, stačí , že sa na oblohe objaví tmavý dym a vieme čo sa deje. Náznaky podfarbené skvelou hudbou zasiahnu srdce viac ako všetko odhaľujúce scény. Na konci som plakala ako Vera Farminga, bolestne, vždy takto reagujem na filmy, kde je spomínaný holokaust, ale treba ich točiť aby sme nezabudli. ()

Skip

Při sledování tohoto filmu, jsem si neustále musel říkat, že je to dítě, které nemohlo vědět, co se děje na "farmě". Ta dětská naivita mě jistým způsobem vytáčela, ale vůbec to neberu jako negativum filmu, ba právě naopak. Tenhle netradičně pojatý film o holocaustu pomalu graduje, až do závěrečného finále, kdy divák jen tiše sedí a zírá, co se to odehrává. A někde tam vzadu v hlavě to zaťuká při pohledu na zoufalého otce nacistu: Taky na tebe došlo! Ale není nikdo, kdo by mu to doopravdy přál. ()

K.B.L.

Film jako takový super. Dobrá (leč možná lehce předvídatelná) myšlenka, člověka zamrazí, atd. Co mi ale totálně zničilo pocit, který se měl zřejmě při sledování tohoto druhu filmu dostavit, byli anglicky mluvící nacisté. WTF??????? Opravdu to nechápu. Byl ten film natáčen pro lenochy, co nechtějí číst titulky? Britští/američtí herci neumí německy? Nebyly peníze na německé herce? PROČ? Pokud to někdo víte, opravdu ocením, když mi napíšete do pošty. Děkuji. ()

Dont

Zkratkovité a zjednodušené, ale takový byl holokaust dětskýma očima (a mimochodem byl během války v Německu díky masivní propagandě značně zkreslen i dospělým očím), malý Bruno to zkrátka takhle nějak vnímal. Samozřejmě, že by se nikdy nedostal tak blízko k drátům, ale to by pak nikdy nemohl vzniknout jeho příběh, a to v knižní i filmové podobě. Aby toto dílo mohlo spatřit světlo světa, tak se Bruno a Smuel u drátů potkat prostě museli. Neříkám, že to nešlo udělat lépe, hlavně kopání jámy pod plotem bez povšimnutí je zarážející, ale vynahrazují to výborné herecké výkony Assy Butterfielda a Very Farmigy a především konec, který jakkoli je náhodný a účelový, je zpracován výborně. Není to Schindlerův seznam ani Pianista, ale je to pozoruhodný snímek s originálním námětem. Vadila mi angličtina, protože se do toho nehodila, ale s ohledem na produkci je to pochopitelné. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)