V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

Pecival

Naprosto nekompromisní pohled do chaosu Brazilského velkoměsta. Pro našince něco nepředstavitelného, ikdyž bohužel možná ukázka nedaleké budoucnosti (vždyť ve Francii již jsou čtvrti, kde policie zrovna moc váhu nemá). Velmi dobře obsazené role. Trochu mi lezla na nervy třesoucí se kamera (zvlášt v akčních pasážích) a i akce samotná nebyla nějak závratná, ale rozhodně byla dostatečně obstojná na to, aby nezkazila velmi zajímavý zbytek filmu. ()

jenik71

Ano, vzhledem k tématu je to slušně natočené. Jenže co je na tom až tak zajímavého ? Myslel jsem si, že uvidím něco výrazného nebo snad dokonce něco šokujícího z prostředí brazilských slumů. Gangy, zkorumpovaná policie, úplatky, přestřelky - to tady všechno je. Ale ona skutečnost je ještě horší. Stačí si o tom přečíst nějaká fakta nebo se podívat na příslušné dokumentární pořady. Potom zjistíte, že obsah tohoto filmu je jen slabší odvar reality. Proto dávám za tři. ()

Pedross800

"V RIU ZÁVISÍ MÍR NA DELIKÁTNÍ ROVNOVÁZE MEZI GANGSTERSKOU MUNICÍ A KORUPCÍ POLICAJTŮ. NA ČESTNOST SE TADY NEHRAJE."" Hodně drsně a realisticky působící krimi drama o odvrácené straně života v Rio de Janeiro a já si tak říkám, jak se to asi za těch 18 let od doby, kdy se film odehrává asi tak změnilo a jestli vůbec. Každopádně nikomu kdo se chystá v létě na Olympiádu bych tento film vidět raděj nedoporučoval. Chudinské čtvrti, bezpráví, zkorumpovanost policie, drogy, násilí, krutost, smrt, beznaděj....to vše je zobrazeno tak realisticky, že to na člověka silně zapůsobí. A tak jako poslední jiskřička naděje v tom marastu zůstává malá, ale o to víc úderná a úspěšná speciální jednotka policie plná drsných chlapíků, avšak jestli to stačí a je to tak správně toť otázka.... Každopádně mě to zaujalo natolik, že se poohlídnu po pokračování. ()

mohamedsfinger

Tohle je pořádný akční film, který si navíc na nic nehraje. Každá scéna působí velmi autenticky a nutí diváka zamyslet se, jestli to násilí není v takových mezních situacích, jako je ta v Riu, opravdu jediným řešením. A přiznávám, že nevím... Technicky a herecky asi není co filmu vytknout, ale oproti Městu bohů je přece jen o krůček pozadu. ()

Ploutev

Možná to bude znít rasisticky nicméně je to fakt, buďme rádi, že žijeme v "bílé" Evropě, která je jakš-takš civilizovaná. Což se o většině "tmavších" zákoutích světa říci nedá ani zdaleka. Asi tam budou nějaké zlobivé geny...:-)) ()

Sdoom

Tenhle film neni snadný rozdejchat, když si člověk uvědomí, že se děje jinde na světě tohle i horší věci. Doporučuji vřele všem, kdo si stěžuje, jak je to tu hrozný, jak se tu nedá žít, jak tu romská komunita dělá bordel a nepracuje atd. Po tomhle filmu přehodnotí svůj pohled, za to bych dal ruku do ohně. Edit 18.3.2019: Na druhé zhlédnutí po více než 8 letech musím jít s hodnocením o stupínek níž. Přecijen jsem za tu dobu viděl spoustu dalších filmů a seriálů s tématikou boje s drogami a Elitní jednotka nepatří do úplné topky. Je to syrové, dobře natočené, ale má to i své mouchy, zejména co se týče motivace postav (s výjimkou Nascimenta) a propracovanosti děje. Slušné 4 hvězdičky. (HD, orig.) ()

OughJay

Ne každej film, kterej je tak syrovej, má vysokou kvalitu. To ovšem naštěstí neni tenhle případ. BOPE se s tim fakt nesere, takovou jednotku budem asi brzo potřebovat i u nás. Vidim korupci, střílim - jinak to asi ani nejde. Film ukazuje situaci v Brazílii dost drsně. Netroufám si říct, jestli věrně. Možná, že to režisér trochu přehnal, ale třeba je to taky v těch slumech ještě horší. Každopádně je to podle mě další z filmů, který vzkazujou do světa nějakou zprávu. Zprávu o tom, že na jižní polokouli se pořád ještě žije v chudobě a vyspělý státy, místo aby tu situaci řešily, tak tu situaci korupcí a nelegálníma obchodama ještě přiživujou. Jediný co se mi tady nezdálo, byly občas ne příliš přesvědčivý výkony herců. Na Oskara to teda určitě nebylo, no v celkový kompozici se to dá prominout. Pak mě trochu štval českej dabing, na kterym se viditelně (slyšitelně) šetřilo, a i když by to nemělo moje hodnocení ovlivnit, k originálu jsem se nedostal, takže spolu s hereckejma výkonama to snižuje moje hodnocení na 4 hvězdy. Takovýhle filmy by měly dávat v sobotu ve 20:00 na Nově a ne nějaký posraný béčkárny pro puberťáky. ()

Lukoboss

Rozhodně si oba dva díly téhle neotřelé, tvrdé a korupční podívané drží laťku hodně vysoko a nebojí se ukázat světu odvrácenou tvář Ria. Postupně je tady ukázaný všechno možný, od korupce a násilí až po výcvik těch nejlepších, kde z nějakých 120 uchazečů nakonec zbyde maximálně 5, kteří se nebojí vlítnou do slamů a udělat z drogových dealerů cedník. ()

kenkaku

Stručně? Čistokrevný mazec, který nic nepředstírá, na nic si nehraje (žádné, ňu-ňu nebo ťu-ťu běžné pro Holywoodský maistream) a tne do živého. Zabij nebo budeš zabit, ber úplatky nebo nebuď polda. Od vidění Tropa de Elite odmítám jet do Rio de Janeira. ()

sedm.1

Dechberoucí filmový zážitek. On ten život v „těch“ jistých částech Ria asi vážně nebude žádná prdel. Jde už totiž o několikátý film, který se mě o tom snažil přesvědčit, každopádně právě Elitní jednotka je ale určitě zatím tím nejlepším. Nicméně, to, že půjde o syrovou, nekompromisní a stylovou podívanou jsem tak nějak očekával, ale tento film mě krom toho všeho oslovil i vážně povedenou a strhující zápletkou. Takže krom neskutečně působivé atmosféry je tu i efektně odvyprávěný příběh, který mě od první minuty nadchl, byl zajímavý, originální, měl úžasný spád a především obsahoval i velmi silné emoce, které mě nenechali ani trochu chladným. Hodně mile mě překvapila Elitní jednotka i po stránce herecké, brazilské castingy totiž bývají většinou dost slabé, ale zde se naštěstí ukázalo, že i v těchto končinách jsou kvalitní a výrazní herci. Navíc až šokujícím způsobem na mě zapůsobilo, jak tvůrci nekompromisně zobrazili jednání policajtů, kteří se zde nejen ke gaunerům chovají fakt masakrálně, ale já jsem s tím samozřejmě za jedno, na hrubý pytel, hrubou záplatu, a tak by to mělo fungovat na celém světě, takže i za toto dávám filmu jednoznačně palec nahoru. Na druhou stranu je tu hodně detailně a nečekaně podána i ta odvrácená tvář policie, která mě tedy také svým způsobem dostala do kolen, ale to zas až tak překvapivé nebylo. Jinak tu ale hodně propíranou kontroverzi filmu docela chápu, můj postoj je ovšem zcela jasný, a to že zločin prosbami a vlídnými slovy z ulic nevyženeš, a to je jen další důvod, proč Elitní jednotce dávám plnou palbu. Ale já bych tento filmu ohodnotil maximem, i kdybych s činy členů BOPE nesouhlasil, neboť jde zkrátka skutečně o imponující podívanou, ze které vážně mrazí a asi jen málokoho nechá v klidu. Prostě výborný biják, který mě nadchl jak filmovým zpracováním, tak svým přístupem k řešení bezútěšné situaci v dané oblasti!!! Jen víc takových kapitánů Nascimentů!!! ()

marrjaana

Kdyby to někomu nebylo jasné už po Městě Bohů, tak prosím vás nejezdite na dovolenou do Ria ať si Pixar říká co chce! ()

insurgentes

Mě by jenom zajímalo, kde by všichni tyhle gerojové byli a kde by páchali dobro, kdyby jim stát svou nesmyslnou prohibicí najednou přestal vyrábět tyhle "zlouny". Kdyby tyhle týpci si otevřeli legální prodejny šitu - dál by chodili s AK47ama a kostili se hlava nehlava? Asi né. Vypadali by maximálně jako zkrotlí majitelé autobazarů z libeňáku. A bylo by po píči. ()

Maynard.

Když se tak člověk dívá na tyhle filmy z Brazílie, tak si říká, jééé mně je tak dobře tady v Hradci Králové :o). Žádnej slum, žádnej čmoud se samopalem, žádný pouliční přestřelky. Na životě v Riu je mazec, že se do slamů bojej chodit i benga (nezkorumpovaný). Ty zkorumpovaný si tam samozřejmě jezděj pro pašáně :o). Tenhle film není tak nadupanej jako bezkonkurenční Město Bohů, ale i tak se jedná o skvělou podívanou, která tě nenechá vytuhnout na gauči a to ani po třech langoších (nebo teda spíš moukovejch plackách, soráč Péťo, ale jednou se určo dočkáme vopravdickejch nadejchanejch langošů :o) ) a jednom Starobrnu. Ále to sme krapet odbočili. Film je natočen podle skutečnejch událostí, takže o to víc mrazí. Výcvik rekrutů do elitní jednotky připomíná Kubrikovu Olověnou vestu - taky se tam s nima vůbec namazali. Střílí se tady hodně, kamera je svižná, hodně se používá „ručka“, takže sem si fakt připadal jako přímo v akci. Konec nedořešenej, takže všecko by hrálo k tomu dát tomu 5*, ale Město Bohů to prostě nebylo :o). Jo a má to i 2. díl, což je skvělá zpráva. ()

borec999

Tak ja neviem. Asi to bude tým, že na tému slumov a ghett Ria de Janeiro som videl Mesto Bohov alebo že si nerobím žiadne ilúzie a dopredu som vedel ako to tam vyzerá, film ma ale v tomto smere nijako nešokoval (aj keď je smutné že niečo takéto v 21. storočí funguje). Čím sa film ešte odlišuje od ostatých akčných filmov je, že scenáristi a aj hlavné postavy sa nám snažia povedať, že zo situácie nie je iné východisko než poslať všetkých pod zem. Radikálne, kontroverzné, v závere s pár intenzívnejšími akčnými sekvenciami ale celkovo som čakal asi trochu viac. Lepšie 3* a 60% ()

Tjaden

Tento film dopručuju shlédnout všem "sociálně cítícím lidem", jak jsou ve filmu trefně nazýváni hloupí, rozmazlení, pacifističtí studenti z bohatých rodin žijících daleko od reality. Matias, jedna z hlavních postav mezi ně kdysi také patřil, ovšem jen do doby, než se stal členem BOPE... Škoda, že také u nás nemohou policisté dealery a podobnou havěť dusit pytlem nebo protahovat anální otvor násadou od koštěte... Viděl jsem tento film den po jeho taktéž skvělém brazilském bratříčkovi Městu bohů a stojím si za názorem, že ho v mnoha ohledech i převyšuje. ()

DavidS.

Tak trochu akční film, tak trochu sociální brazilské drama ze slumů v Riu o marném boji policie se zločinem. Dočkáme se výcviku speciální vojenské jednotky, v jejichž patách běhá ruční kamera. Dočkáme se přestřelek. Dočkáme se diskuzí o chudobě, policejní zlovůli i korupci. Celé to však funguje překvapivě dobře a není to samoúčelné. Po stránce herecké i formální nadprůměr. A rozhodně bych autory neobviňoval z nějaké černobílosti, fašismu a propagace násilného řešení. Spíše je to jen syrový a smutný popis toho, jak některé věci na druhém konci světa fungují. A právě tohle nám asi nepřísluší soudit, protože naše životní realita je absolutně vzdálená peklu tamějších chudinských čtvrtí. Je to stejné jako když se Matias hádá se studenty a říká jim, že mají ze svých zbohatlických domů na jižní straně zcela zkreslený pohled... ()

joora1

Ve srovnání s americkým filmem S.W.A.T jeho americký "kolega" moc neuspěl.Elitní jednotka ukazuje drsný, ale hlavně reálný život v Riu, kde se i běžný člověk ocitne pod palbou na ulici ani neví jak.Je o výcviku a akci elitních borců, kteří se s nikým nepářou a to je v jejich zemi více než potřeba.Drogy, korupce, násilí, dramatické chvilky a místy drsná podívaná, to je jen malý výčet z toho co se dá ve filmu vidět.Pozadu rozhodně není ani příběh a i hlavní herci jako například kapitán Nascimento mají filmu co dát. ()

casioa....

Mesto bohov po policajsku :) no oproti MB chýbajú silnejšie scény, ktoré by si som si pamätal navždy. Cítil som sa ako keby som proste sedel a čítal komix o otrasnom živote fízlov v Riu-zatiaľ čo MB ma vtiahlo, a zdevastovaného vypľulo až na konci. Tam, kde to nejde v medziach zákon, ich treba postrieľať, šmejdov...sú miesta, kde zrejme situáciu inak riešiť nejde! Kým to tu všetko odíte do s*ačiek....a u aj nás sa objavia prvé slumy, nech si týpci zastrieľajú, raz zrejme niečo ako BOPE bude vznikať aj u nás, a najhoršie je-že aj tak nezabránia neodvratnému :( ()

GeorgeHans

Celú prvú polovicu som sa čudoval, čo na tom všetci vidia. V druhej som to pochopil. Ozaj drsný, politicky nekorektný a pred ničím sa nezastavujúci brazílsky nárez. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)