Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Brain-D

Další opravdu zajímavé téma od Greengrasse. Bohužel tentokrát se mu nepodařilo zaujmout. Tentokrát to nebyla žádná věc, která by zvedala hladinu adrenalinu. Tentokrát to byla chladná politicko-válečná hantýrka. Člověk to ani vidět nemusí, aby věděl, že Američané si najdou důvody, aby dostali to co chtěli. Navíc se mi zdá, že Matt se tentokrát do role vůbec nehodil. Hudbu ovšem musím pochválit. ()

noriaki

Stýská se mi po časech kdy politické thrillery charakterizovala pomalá, pečlivě gradovaná atmosféra a mazaně vymyšlená zápletka. Green Zone nemá ani jedno z toho, a i když neexistenci hutných pasáží paranoie kompenzuje zručně natočenou akcí, tak díky přímočarému scénáři působí lehce naivně a odfláknutě. Formálně je snímek skoro dokonalý, perfektně nasnímaný a přes epileptický střih i přehledný. Pokud chtěl Greengrass natočit první dny okupace Iráku očima uvědomělého vojáka, tak uspěl. Už z námětu je ovšem jasné, že jeho ambice byly větší. ()

Nyck

Upřímně, čekal jsem víc akce, ale vcelku si nemůžu stěžovat. Není to jako Bourne, ani nechci, aby to tak bylo, Bourne je jen jeden. Ale přece jen to mohlo být lepší... Pokud jsem dal Bourneům pět hvězd, tady musím o jednu dolů. Škoda, Matte.. ()

JohnSmith

Naprosto dokonalé válečné drama. Greengrass s Helgelandem píchli opravdu do sršního hnízda a nelze se divit tomu, proč v USa film propadl. Kdo by šel do kina na film, který sráží američany na kolena a nepřímo je obviňuje z neoprávněné války v Iráku. ()

Slider

Úvodných osem minút si kradne Greengrass pre seba a ukazuje ako sa majú točiť akčné thrillery. Potom mu ale ruky začne zväzovať zbytočne ukecaný scenár a preto tvoria trištvrte filmu iba dynamicky natočené dialógy občas prerušené nejakou akčnejšou scénkou. Zelená zóna je tak zmes dvoch nie moc kamarátskych žánrov. Sympatická je ale myšlienka a teší ma že aj v americkom filme sa objavujú názory typu "It is not for you to decide what happens here", ktoré ale pravdepodobne nezožnú veľký ohlas u domáceho publika. ()

Trustme

Slušně natočená rekonstrukce "objevného" rozuzlení příčin vpádu USA do Iráku alá Discovery Channel. Režisér GreenZoneGrass opět vsadil na svůj rukopis ručních kamer, které se zde ještě víc schválně všelijak pohupují, kmitají a mají vypnuté stabilizátory. Maximální snaha o diváckou propojenost a vtáhnutí do zběsilosti děje a reality světa, kde se příběh odehrává je sice snaživou prací... Ale proč mám 100x sledovat místo klasického střihu na postavu A, roztřesený švenk přes postavu B?! A tak film se žene natolik splašeně, že i když jsem obdivovatel všech těhle ručních digicamera-vojín-Ryan-real záběrů, tak zde musím říct, že co bych dal za klidný pomalý minutový záběr... Rychlost filmu je tedy natolik svým technickým vizuálním zpracováním ďábelská, že mrknutím oka přicházíte o celou jednu kapitolu a bohužel toto není u mě film v klasickém pojetí, ale jen profesionálně zvládnutý vysokorozpočtový dokument. ()

Mihail123

Matt Damon in...natoľko hyperdynamickej akcii že už s ňou Paul Greengrass pomaly začína nudiť :) . Príbeh na pozadí irackého konfliktu a o hľadaní nikdy nenájdených zbraní hromadného ničenia. Film ani nachvílu nenudí, ponecháva si strhujúce tempo od začiatku do konca. Ale porovnávať s Bournom sa rozhodne nedá. Matt Damon podáva svoj klasický výkon, ostatný mu tiež sekundujú tak ako najlepšie vedia. Len škoda že Jason Isaacs dostal svojho priestora pomenej. ()

zdenny

Zpočátku jsem chtěl dát čtyři hvězdy, protože film má myšlenku a náboj. Dávám ale tři hvězdy, protože jsem si celou dobu uvědomoval, že film se klidně mohl jmenovat "Kterak praporčík rozpoutal Třetí světovou válku". Nevím, čím se zabývá člověk, který je autorem knižní předlohy, ale film je plný neplnění rozkazů, osobního pohledu vojáka na věc navíc se samovolným vymýšlením vojenských úkolů atd. Opravdu bych chtěl vidět bezvýznamného vojáka (ač specialistu a velitele speciálního oddílu), který si sám vede svou vlastní válku. Navíc věří prvnímu člověku ze CIA, kterého potká - vlastně sám má takový rozpoznávací smysl, že ihned správně odhadne, kdo a jak to vlastně s tím Irákem myslí. Realistický byl film v tom ohledu, že ukazoval zřejmě pravé důvody, proč vůbec válka v Iráku proběhla. Jsem také toho názoru, že prioritou bylo odstranění Saddáma Husajna a to, že jsou v Iráku zbraně hromadného ničení, byla samozřejmě záminka. Okrajově, ale o to silněji, bylo ve filmu nastíněno, jak by Američané v Iráku měli svou strategii realizovat. Je opravdu nutné "mluvit" s domácími, podpořit jejich vlastní armádu, prostě zemi se zcela odlišnými tradicemi neobracet k obrazu svému. Ikdyž osobně si myslím, že pokud bude v Iráku a v ostatních arabských zemích systém islámského fundamentalismu pokračovat, nikdy v této části světa klid nebude. ()

MishKonn

Supr námět, supr akce, supr řemeslně zvládnuto...ale druhej den už jsem nevěděl, že jsem něco takovýho viděl. Prostě průměr. A Brandon Gleeson s americkým akcentem? Ale no tak...vždyť mu to nešlo z pusy. ()

Krysa SPK

...aneb Jason Bourne objasňuje pozadí začátku irácké války. Paul Greengass jako režisér neumí šlápnout vedle. S osvědčený Mattem Damonem rozehrává militaristicko-politickou hru, kterou mu bude žrát od začátku do konce (ať už máte na válku v Iráku jakýkoliv názor). ()

Andreas83

Je jen málo válečných filmů které jsou takhle propracované, řeknu to asi takhle - strhující atmosféra, skvělá akce, kvalitní kamera, dobrý scénář a samozřejmě nepřehlédnutelní herci. Když do toho přidám pro mě nedořešenou otázku jak moc je to reálný nezbývá mě nic jen říct výborný film. ()

SkyHawk

I přes dost spojníků bych s Bournem určitě nesrovnával. Ten je přeci o úplně něčem jiném a možná i díky tomu mě Green Zone nadchla tak, jako žádný díl z Bournovy trilogie. Skvělé akční sekvence (zvládnuté lépe než ve výše zmíněných filmech), napětí od prvních minut, jež nepolevuje v žádné části snímku, podporované skvělou výpravou a ještě lepší hudbou. Dialogové scény ještě podtrhují napětí, až je těžké říct, co čemu sekunduje. Scénář se nebojí citlivých míst a já už se jen divím, jak je možné, že si film na sebe nevydělal. ()

Ceres

Greengrass jede, po Bournech je tu téma USA a Irák a musím říct, že se mi to líbilo mnohem víc než třeba oscarový The Hurt Locker. Škoda je jen toho očekávaného závěru, jinak by to bylo na pět, takhle "jen" hodně slušný film s Mattem Damonem, který mi nedal vydechnout ani minutu. 85% ()

shantim

Jde sice o docela zajímavý a atraktivní snímek, ale na druhou stranu nenabízí nic navíc. Jen to, co už jsme desetkrát četli v novinách. Pojedenácté to však ani číst ani koukat se na to nebudeme. Na rozdíl od předešlých filmů Greengrasse tomuto chybí nadhled, tajemnost a je z něj cítit trochu rozpačitosti, přešlapování na místě. Naskýtá se analogie s hrdiny filmu, kteří hledají zbraně hromadného ničení a stále je nenacházejí. Ani Greengrass se tu nenašel. A to přitom jeho předešlý "válečný" snímek, Krvavá neděle, byl velmi dobře dramaticky vystavěn, lépe byly vykresleny charaktery postav, byl hodně realisticky laděn a navíc jsem měl u něj pocit sounáležitosti s hrdiny a bál se o jejich osudy. U Zelené zóny nic takového nenastalo. 70% hvězdiček ()

VasaX

Dramatická reflexe politického pletichaření a války jako vývozního artiklu. Matt Damon se snaží, ale mimo akci je to celé takové škrobené. Ale dívá se na to dobře a celou dobu to má poměrně spád. Scénář a kamera se sice drží hlavní postavy Roye Millera jako klíště, což je možná nakonec dobře. Výsledek je pak sice přímější a jasnější, ale taky přehlednější a lépe stravitelný. Takže z kontroverzního tématu nakonec všechno vyčpělo a je lepší se filmem nechat pouze bavit, než z něj cokoli vyvozovat. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí