Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Sorna

Dickens je opravdu "pan spisovatel" a jeho Vánoční koleda nemohla být jiná než výjimečná. Viděla jsem přibližně tři verze tohoto příběhu - kreslenou, jednu velmi starou (která mimochodem ani není zde na ČSFD) a pak tuto, a jak jinak, samozřejmě Zemeckisova je ta nejlepší. Velmi se mi líbí, že se ve filmu objevují i tradiční vánoční koledy, zpracování duchů, unikátní styl animace a efektů. Tenhle film má zkrátka tu pravou vánoční atmosféru! Nemůžu jinak a dávám 5 hvězdiček. ()

schindler

Je vidět jak Zemeckis posouvá hranice animovaného filmu. Od Polárního expresu uplynulo již několik let a na výsledku je to znát. Hlavně na obličeji Ebenezera Vydřigroše se shromáždilo nadprůměrné množství pixelů. Dickensův notoricky známý příběk zůstal nezměněn, jenom trochu poupraven o několik efektních průletů nad městem a proč ne když jsou v tomto případě možnosti neomezené. Postavy jsou jako živý, pohybují dokonale, obličejová mimika taktéž. Krásný film, který doufám v budoucnu až dorazí i na televizní obrazovky, obohatí vánoční svátky. Ale pozor ač se to nezdá, určitě není film pro ty nejmenší. Je to snad poprvé co jsem se u animáku doopravdy lekl. ()

Margiee

Beznádejne milujem Charlesa Dickensa a hlavne túto jeho novelu, ktorá v sebe nesie krásne posolstvo o láske, spolupatričnosti, starostlivosti a záujmu o tých druhých počas najkrajších sviatkov v roku - Vianoc; a myslím si, že Robert Zemeckis nakrútil film, ktorý má v sebe všetko to, čo aj knižná predloha - tajomno, prekvapenie, ľútosť aj zdesenie a konečné vykúpenie sebeckej duše =). Úžasné =) ♥ ()

desnik

Pěkný příběh, skvěle zpracovaný....výborná kamera, střih a režie, po technické stránce téměř dokonalé. Jediné, co mě překvapilo byla minimálně v první půlhodině dost ponurá atmosféra, která se táhla i v průběhu celého filmu. Chvílema až Burtonovská hra, což bych svému dítěti jako vánoční pohádku nepustil....ani pointu by malé dítě nepobralo. ()

tOmMo.D

Film stvorený pre vianočný čas. Zaistí tú správnu atmosféru. Oplatí sa vidieť najmä v 3D, pre dokonalý zážitok z dokonalého grafického spracovania. Škoda nudnejších pasáží, no moderná náhrada za ošúchané vianočné filmy je podľa mňa TU. ()

Djflash

Tenhle motiv od spisovatele Charlese Dickense byl už tolikrát převeden do filmové či televizní podoby, že už snad nemůže ničím novým překvapit. Přesto se režiser Robert Zemeckis rozhodl opět natočit remake takto zprofanované věci, ale pro tentokrát to udělal ve zcela novém a slušívém 3D kabátu. A nedopadlo to vůbec špatně. To co díváka nadchne už na první pohled je vynikající grafické i techncké zpracování, které je doopravdy oku lahodící, mě se zde líbila mimo jiné i práce kamery. Děj příběhu s sebou nepřináší nic co bychom už minimálně jednou neviděli. To samé se však nedá říci o atmosféře, která je v mnoha ohledech odlišná. Celkově je totíž chmurnější, temnější a v neposlední řadě obsahuje i hororové prvky, a ty někoho určitě mile potěší (mě nevýjmaje), a proto by bylo dobré je pařičně ocenit. Konec snímku, ale příjemně zvolní a snaží se člověka spíše dojmout a s určitého úhlu pohledu se mu to daří velmi dobře, Poselství vánoc zde sálá snad ze všech stran a to byl samozřemě prvotní záměr, který se podařilo do puntíku splnit. Robert Zemeckis se oproti svému poslednímu vánočnímu počinu jimž byl Polární express vydal zcela jinou cestou. Dětskou infantilnost (kterou z Polárního expresu lze velmi snadno vyčist ) vystřídala vizuální a atmosferická nadprůměrnost, která je založena na klasických, osvědčených,, a tudiž i dostatečně pevných základech . ()

Chlo0opek

Tak teď už raději budu vždycky ty Vánoce slavit, abych nedopadl stejně. Graficky velmi pěkně uděláno, příběhem ale dost velké zklamání. ()

gizi

Částečně musím souhlasit s komentářem uživatele zdenny. Koutlo filmu je v tom, že diváka upoutá, ale nic moc mu nakonec nedá. Samý efekt je pěkné pokoukání, ale to je tak vše. Moc ponuré, moc hororové, chybí víc humoru, tuctová sériová hudba Silvestriho. Na jedno shlédnutí se dá a dokonce hodnotím 75%, ale znovu už se určitě dívat nebudu. 22.12.12. ()

B.e.r.n.y

Jedna z nejlepších animovaných adaptací knihy jakou jsem kdy viděl. Zároveň nejlepší animák viděný za poslední dobu. Skvěle zpracované prostředí, perfektní animace a úžasně vyvážená atmosféra. 9/10 ()

Filatov

Kdyby nebylo výborných hororových nebo možná spíš strašidelných prvků, tak by šlo o čistě průměrnej vánoční animovanej film o jednom bezcitovi, kterej se díky tomu, že se podíval do tváře pravdy, napravil, ale to Vánoční koleda opravdu není. Právě ony strašidelné prvky zvedají moje hodnocení filmu do špičky, protože díky nim film dostává film nový rozměr a to velice originální a tenhle snímek se stal mým oblíbeným vánočním filmem. :-) ()

Pa.ja

Příjemná animovaná vánoční podívaná. Grafická stránka byla opravdu skvělá! Jediné, co mi kazilo dojem, byla (zejména ke konci) přílišná divokost (záměrně nepíši akčnost) některých scén, což bylo ale zřejmě kvůli tomu, že v 3D to opravdu hezky vynikne. Na můj vkus mohl být příběh promyšlen trošku více do hloubky. ()

doogiemus

Dal by som otáznik pri označení rodinný.....neviem, či niečo také by som nechal pozerať dieťa. No jedno. Inak neviem. Nechcem tu nejako filozofovať o Vianociach ani o smrti, aj keď by sa toho dalo napísať v tejto chvíli veľa. Proste sa mi to až tak nepáčilo. ()

Jincom

Skvělá animace, hororová atmosféra, etický rozměr hlavní myšlenky, který vyústí docela přirozeně bez zbytečně kýčovitého happyendu. Trochu mi kazil dojem průhledný děj, protože po deseti minutách filmu bylo jasné, v jakém "duchu" bude probíhat následující hodina a tak jediné, na co jsem se mohl těšit, byl nepředvídatelný závěr... ()

raru

Výborné.Trochu mi vadilo striedanie hororového a komediálneho prostredia,ale vo výsledku to nič nemení.Skvelá hudba to len podtrhuje.A myslím si,že to pre deti moc nie je,teda aspoň pod 15 rokov. ()

Skunkiee

Nádherná pohádka, která rozhodně není pro malé děti. Atmosféricky mrazivý, vizuálně podmanivý film se silným poselstvím. Kéž by tři duchové vánoc navštívili více lidí, pak bychom se měli dobře. Krásný vánoční film. ()

Rozmarýna

Moc se na animované filmy nedívám, tenhle jsem viděla na PC v posteli s chřipkou. Ve 3D to muselo být prostě úchvatné. Příběh pěkný - dosud jsem ho neznala. Ty animace byly fantastické, hlavně to propracování obličeje Vydřigroše. Prostě nemůžu jinak než za 5 hvězdiček. ()

tribican

Krásná a zároveň děsivá ukázka chamtivosti. Kouzelný a velice dobře zpracovaný animovaný příběh mi rušilo jen několik elementů, jako např. některé příliš omílané scény a protahování některých scén (např. když Scrooge utíká před duchem Vánoc budoucích). ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli