Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

Diskuze

Rogue

Rogue (hodnocení, recenze)

SPOILER: pro me konec jasne pesimisticky, ale prijde mi ze je uplne jedno, jak si to kdo prebere. A nema smysl se o tom hadat, kazdy mame svou pravdu

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

SPOILER: tak nejak to beru ja. kdyby ji rekla nic tam neni tak bych to rekl ostatnim, aby s tim blbym pocitem museli zit, a kdyz ji rekla je tam raj, je to krasa, tak typicka lidska vlastnost zaveli nechat si to pro sebe a ihned se tam "vydat"

Pauliee

Pauliee (hodnocení, recenze)

SPOILER Včera som mal tú možnosť to dopozerať a po prečítaní diskusie som si všimol, že koniec bol pre vás dosť nejednoznačný. Ja som to celé pochopil tak, že po smrti je život super (no nie život, ale to čo príde) a preto si tá babka odstrelila hlavu lebo už nemohla viac trpieť na našom svete, chcela ísť tam kde jej bude lepšie. Veď keby jej Anna povedala, že je to hrozné, tak by chcela ešte ostať na svete tak dlho ako sa len dá a užívať si radosť a nevidím v tom zmysel, že by sa hneď zabila

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

tombac : kdyz nekdo v neco opravdu veri dokaze udelat ledacos, viz Hitler, SPOILER...takze 17 let vyzkumu co muze byt po smrti me vubec neprekvapuje

Gimp

Gimp (hodnocení, recenze)

Nevim proč by tomu tak mělo bejt. Sice je na světě asi víc náboženství, který považujou život za predestinovanej (nebo jak to napsat, prostě že je od začátku jasný jestli přijdeš do pekla nebo nebe bez ohledu na to jak se chováš, asi je to hinduismus a určitě protestantismus a odnože) ale katolictví hlásá něco jinýho. Tak jako tak určitá víra přeci ještě nedává objektivní jistotu. To znamená, že víra v to, že to co zažívá po srmti mučedík ještě přece není 100% zárukou toho, že to zažijí i jeho mučitelé.

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Tak to není, tam nemáš na výběr, prostě po smrti je jen jedna nějaká možnost a oni chtěli zjistit zda to co je po smrti je příjemný nebo nějaký muka (klidně to nazývej "peklo") a to jestli jsi v životě hajzl nebo ne na to nemá vliv.

Gimp

Gimp (hodnocení, recenze)

Asi bych se na to měl už dnes vysrat ale není to náhodou tak že po smrti je nebe nebo peklo? A když někoho mučím tak asi zrovna do nebe nepřijdu, narozdíl od toho mučenýho. Tím pádem výzkum celej na píču, vzorek se minul :)

Cervenak

Cervenak (hodnocení, recenze)

JASM: To, že má film obrátenú gradáciu (od masakru s "rozjímaniu") môžeš považovať za originálne... alebo za filmársky nezvládnuté. ;-) Ja celému konceptu rozumiem, k svojej pointe ten film speje sústredene a precízne... to ale nič nemení na tom, že ten záver nie je správne vystupňovaný, aby si naozaj chápal, že tej ženskej preplo a dostala sa "inam". Posratá gradácia je posratá gradácia, či už v tom bol geniálny úmysel alebo nie. :-)

Silas

Silas (hodnocení, recenze)

Ty vole, první půlku čekám, kdy se teda něco stane a tu druhou už dokoukám jen ze slušnosti...

J*A*S*M

J*A*S*M (hodnocení, recenze)

On má ten film nějakou silnou scénu každou chvilku, ale tohle mi taky přišel jako uplnej vrchol... A i se mi líbí, jak je oproti jinejm současnejm hororům úplně opačně vystavenej - největší masakr na začátku, potom rozvláčná čekací část, a závěr relativně ukecanej...

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Taky to považuju za vrchol filmu, ta drzost takhle změnit tempo a přepnout na jiný mód. Je to nekompromisní a nejde to na ručičku divákům. To, že někdo odpadne, se dalo čekat.

J*A*S*M

J*A*S*M (hodnocení, recenze)

SPOILER! SPOILER! : Koukám, že ta dvacetiminutovka mučení v druhý půce spoustě lidí nesedla a přišla jim nudná. A dokonce prej i špatně natočená... ale no tak, vždyť ten úsek ke konci, kdy už se Anna ani nebrání, a hraje do toho ta klidná hudba, je úplně geniální!

St.

St. (hodnocení, recenze)

Neco tak morbidniho a uchylnyho se jen tak nevidi. Nemam slov....

Cervenak

Cervenak (hodnocení, recenze)

České titulky už sú, a sú celkom v pohode... Film si musím nechať rozležať, ale celkovo pre mňa mierne sklamanie... viac v komentári.

2-Xtreme

2-Xtreme (hodnocení, recenze)

čakal som niečo iné, ale bolo to fajn(toto som zo seba dostal cca 30 min po filme). Inak sa film nedá opísat. Ps. K pointe. Vyznelo to ako tá pesimistická verzia než optimistická.

oli.G

oli.G (hodnocení, recenze)

"The French helmer also reveals the rights are being negotiated for an American remake to his own Martyrs."

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

podle me ani zadna oficialni pointa filmu neni, konec mel mozna vest prave k nekonecnymu premysleni :)

hirnlego

hirnlego (hodnocení, recenze)

Rob Roy 07.03.2009 00:06 - Mrhuvole, já snad jako jediná jsem v hospodě nutila ostatním přesně to, cos teď napsal a většina to nebrala a tys byl taky nejdřív pro optimistickou variantu. Je hezké, že jsi tak tvárná osobnost, otevřená různým interpretacím všelisčeho, ale zas to nevykládej tak, jako by to bylo z tvé hlavy :-*

Mně zas ani nenapadlo, že by ten závěr mohl být optimistický - naopak, je depresivní jako prase, což je sympatické. To s režisérem jsem nečetla, možná později - každopádně ty bábiny závěrečné kecy ve stylu "tak pochybujte dál" vyznívají naprosto jasně jako "tak si dál uchovávejte tu svou naději, že po smrti něco je - něco hezkýho, říkejte tomu třeba Nebe a žijte s touhle vírou, dokud můžete".

Xeelee

Xeelee (hodnocení, recenze)

SPOILER Závěr teda byl podle toho rozhovoru pozitivní, dost symbolickej a odpadl problém s chováním nebohý stařenky. Třeba jsem jen byl naladěnej na podobný vlně jako Laugier a pak jsem se to jen snažil nějak zdůvodnit. Mám takovej pocit, že prvním pozitivním náznakem byl záběr na mučednici. Nebo spíš pak ta scéna při zprostředkování dojmů, kdy jsem (opět) úplně přehodnotil předchozí dění.

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Je to jako s knihama imho. Čtete o postavách v knize a i když jsou na začátku často nějak popsány (hodně podrobný popis jak vypadají a oblíkají se např.) tak stejně, alespoň u mě, si pak o nich vytvořím určitou vlastní představu podle toho jak se chovají a co říkají, která tomu vnucenému popisu nesedí. I když si ho rád přečtu :) Přečíst si to, jak to zamýšlel režisér je zpětně zajímavé ale stejně má každý svojí vlastní hlavu která zpracuje to, co viděl po svém a vyplivne nějaký vlastní názory, pocity

kiddo

kiddo (hodnocení, recenze)

SPOILER Xeelee: vidíš, a já dle náznaků měla dojem přesně opačný. :-) Schválně jsem si teď ještě potřetí pustila úplný závěr a začínám si myslet, že kdyby nic jiného, tak jenom samotné chování té stařeny před smrtí optimistický závěr vylučuje. Minimálně pro mě.

Xeelee

Xeelee (hodnocení, recenze)

SPOILER kiddo: Na nový posouzení bych ten závěr musel vidět ještě jednou. Vyznění podle režiséra je zajímavý (teď se na film koukám z úplně jiného úhlu), ale pochybuju, že by tohle někoho napadlo. Ať si závěr každej vykládá jak chce, když mu to udělá radost a bude mít větší zážitek z filmu, ale mě tam negativní vyznění prostě pořád nějak nesedí. A nejde jen o to jestli je nebo není posmrtnej život fajn. Podle pár náznaků ke konci filmu jsem prostě měl pocit, že to k tomu pozitivnímu závěru směřuje, ať už je jakýkoliv.

Rob Roy (hodnocení, recenze)

Stejně si to každý vyloží po svém, interpretace je na každém individuálně. Já to cítil tak, že babka se odpráskla prtže žít ještě kdovíjak dlouho s vědomím že bude po smrti zažívat nějakou hrůzu/muka je ještě větš peklo, tak to rovnou skoncovala. navíc jak tu je řečeno, proč by to nevyklopila ostatním, kdyby to byl "ráj". Ty pochyby jsou na tom to krásné. Ten rozhovor jsem ještě nečetl, ale kdyby režisér chtěl aby to vyznělo jednoznačně, tak by to tak natočil, ne? Pak bysme s emohli pitvat v tom, jestli ten "výjev v očích" měl už naznačit to co je po smrti (vyadalo to sympaticky docela) nebo jen cestu.

kiddo

kiddo (hodnocení, recenze)

Hm, to je samozřejmě výrazné plus pro optimistickou teorii. Ale když dám přednost vlastní interpretaci viděného před záměrem režiséra (jako že dám), opět zkysnu u problematiky staré báby :-)

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)