Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

iXtr3m3 odpad!

Nechutná sračka, ktorá sa v mojom rebríčku naozaj zbytočných a premrštených zvrhlostí, brutality a násilia bez nejakého opodstatnenia dostala na druhú priečku za jedným nemenovaným podobným snímkom. Videl som všeličo od tých najslabších hororov, cez americké rádoby brutality, končiac francúzskou produkciou, ale toto naozaj nemá obdoby. Nebudem sa ani len rozpisovať o deji, hudbe, hraní akože hercov atď., pretože toto nie je film. Toto je čisté stvárnenie určitej úchylky, za ktorú by som všetkých, ktorí sa na filme podieľali, poslal do konca života do psychiatrického ústavu. Totálna zvrhlosť, ktorá nemá nič spoločné ani s hororom, ani s trilerom, ani vôbec s normálnym filmom, ktorý by mal v sebe niesť aspoň akú takú pointu a zmysel. Chorý je ten, kto to napísal, chorý je ten, kto to zrežíroval, chorý sú všetci, čo tam hrali a chorí sú všetci, ktorí to pozerali a dokonca hodnotili ako skvelý počin. Radšej budem naivný blbeček, pozerajúci americkú popcornovú produkciu, ako sa radiť k psychicky narušeným jedincom, vidiacim v tomto hnuse niečo viac, ako len prejav dementnosti, masochizmu a rôznych druhov sexuálnych úchyliek. Tento hnus nemá ani strachopudné momenty, nie je ani tak brutálny, ako sa o ňom píše, ale nedopozeral som ho do konca a popravde ľutujem, že som vydržal sa vôbec dívať tých 71-72 minút, a budem to ľutovať teraz dosmrti. Snímok nie je nechutný hladinou GORE, ale tým, ako je spracovaný. Všetci, čo toto hodnotíte naozaj ako film, alebo dokonca vysoko hodnotíte ako nejaký prínos pre kinematografiu, ste rovnako postihnutí ako tvorcovia tohto grcu a som rád, že som aspoň trošku normálny. ()

Tjaden

Pro mě zatím nejnaturalističtější film, který si opravdu nebere servítky a se zobrazováním brutality to možná v některých momentech i zbytečně přehání. Dočkáme se kupříkladu stažení z kůže či jiných "chuťověk". V tomto oboru se Francouzi stali během pár let mistry. Stačí si vzpomenout na Noc s nabroušenou břitvou nebo Hranici smrti, i když Martyrs zachází ještě o něco dál. Výše zmíněné filmy se netváří jako něco velkého, spíše se snaží pobavit otrlejší publikum. Naopak Martyrs se v závěru snaží vyrukovat se "zajímavou pointou", dle které měla všechna ta jatka a mučení nějaký vyšší smysl. Nehledě na to, že druhá polovina postrádala tempo té první a dost mě nudila. ()

jondoe

Davam jednu hviezdicku za dobru prvu polovicu, ktorej zaciatok z brokovnicou bol naozaj prekfektny a dokonale ma na film navnadil. Bohuzial film velmi zhadzuje druha polovica, v ktorej mi pripadalo akoby chcel ist scenarista do uplne ineho pribehu. Neprekaza mi, ked chce ist hororovi pribeh do hlbky, to prave naopak, ale nie az v takom rozsahu, ze to je tazko uveritelne a celkovo nerealne, Je velka skoda, prvej polovice filmu. Pretoze ta druha, ktora sa snazi byt tak strasne kultovna je zbytocne brutalna a zaver filmu je totalne nepresvedicivy. Tento film uz nechcem nikdy vidiet. ()

NICOX

Čtyři měsíce se mi to válelo v compu... ze strachu, že to bude něco na způsob Uvnitř. V brutalitě se tomuto snímku Martyrs nevyrovná (i když není od toho daleko). Uvnitř útočí převážně na váš žaludek, kdežto Martyrs útočí na váši psychiku, což je pro mě asi přijatelnější (nemusim u hororu zrovna zvracet). Nekouká se na to vůbec dobře, ale to z toho nedělá špatnej film. Filmařsky je to zmáknutý moc dobře... a kdo na to nemá, ať se na to prostě nedívá. Ten psycho/filosofickej přesah tomu dává zvláštní rozměr. Rozhoduju mezi 3 a 4*. 75 % ()

bari68

Film, ktorý sa snažil posunúť hranice hororového subžánru ,,torture porn,, , plus vniesť do príbehu akési také posolstvo.Vo výsledku z toho ale vznikol prázdny sadistický ,,gore,, výnimočný snáď len v cenzúre prístupnosti Rating X. ()

Spike23

Jak je zde napsáno, čekal jsem něco promyšleného se spoustou brutality. S tou brutalitou se to poměrně vydařilo, krve vcelku dostatek a mučení, ve kterém sledujete proměnu z jedné hezké Francouzky do jedné odporné zkrvavené zombie, se povedlo na výbornou. Nicméně začátek je nepředstavitelně nudný a dlouhý, než se tu něco pořádného začne dít a vůbec nemáte představu, co se to tam děje. Pokračování začíná být napínavé, ale pak se tu samozřejmě musí objevit nějací fanatici, který film totálně zruinují a už jen zdlouhavě čekáte na něco, co se na na konci stejně nestane. Jako už téměř všude, nápad to byl vynikající, ale provedení naprosto selhalo. ()

dason

Tento film vystihuje jedno kratucke slovo. Hnus. Scenarista musel byt zdrogovany, normalneho cloveka take nieco asi nenapadne. Dve* za v celku zaujimavu zaverecnu myslienku. Ale viac vam tento film iste neda. ()

Koři

Famózní nástup na scénu - v hlavní roli brokovnice, proslavená Doomem 2! Na hoďku a půl slušná porce nechutností! ()

BlackTom

Áno, páčilo sa mi to, akurát ma trochu zamrzelo to účelové násilie, pôsobí tu ako päsť na oko. Myšlienka je zaujímavá, pekne sa rozvíja, až do predvídateľného konca s nepredvídateľnou pointou na záver. Napriek tomu výborná šokáreň s neopozeranými ksichtami, jednou hnusnou potvorou a originálnymi scénami. Keby to ostalo len pri prvej polke, smelo dám plný počet, akurát, že sterilné násilie v tej druhej pokazilo všetku dovtedy vybudovanú atmosféru. Ale ešte sa určite pri Martyrs zopárkrát rád a dobrovoľne vymučím. Edit: +* ()

Lisabellla

Velmi nechutné .. masky a děs, který je cítit, ovšem nenahradí kvalitu. Ne, že by mi to vadilo. Potenciál v duchu příběhu byl - zcela zabit. Nikomu nevadí scénáristická nedokonalost, není proč. Lepší průměr je shodující se tak jako tak. Jsem ráda, že jsem to viděla, ale opakovat nebudu, jednou rozhodně stačí. ()

Devadesát Dva

Asi jeden z nejznepokojivějších filmových zážitků vůbec, okolo kterého jsem kroužil posledních třináct let, věděl o jeho kultovním statusu i celkovém pozdvižení v době uvedení, ale nikdy se do něj nepustil. Ta doba nastala teprve letos. Po prvních dvaceti minutách jsem to musel přerušit a týden se na to nepodíval. Sice je pravda, že v posledních 15 minutách jsem usnul, ale i tak mě tenhle film odstřelil. Tohle nejde brát moc s nadsázkou, škoda, že druhá polovina se tak pachtí ve vlastním sebevyjádření toho, o čem film vlastně je. Ale jo, tohle mě zasáhlo, dokázal jsem se dost ponořit do postav, jejich utrpení. Dostalo mě to z mojí hlavy. ()

Eraserhead

Francouzi opět dokazují, že jsou současná hororová špička. I v případě tohodle filmu jedou nadoraz a diváka nešetří před ničím. Bylo by velice jednoduché označit Martyrs za sadistickou úchylárnu (a že tu jsou scény, které si o to vyloženě říkají), jenže ono i v těch brutálních scénách, které s přibývajícími minutami stále víc a víc tlačí na pilu, je slušná dávka napětí, jenž vede až do zdrcujícího finále. Martyrs se tak můžou směle zařadit k předchozím kouskům jako Haute Tension, Frontier(s) nebo Inside. ()

Hanys_

Těžko hledám slova. Nevím jestli tohle byl vůbec horror - tím pro mě totiž není film, ve kterém se střílí brokovnicí, mlátí kladivem do hlavy nebo vytahují hřebíky z hlavy.. Spíš příběh o pomstě, akorát prostě holky neměly v tom domě zůstavat tak dlouho :) 5-ti hvězdičková hodnocení tady docela chápu. Spíš mi ale unikají ty "odpady". No co už.... Zatím jsem někde mezi 3-4 hvězdičkami, ale pořád si ten film v hlavě přehrávám - tak uvidím kde moje hodnoceni nakonec zakotví... ()

Holina

Málokterý horor (ó ano říkám horor, ikdyž někdo bude oponovat, že jde prostě o thriller) mě tak šokoval jako právě tento. Více než kde jinde tu platí,že pro celkový dojem z filmu je důležité také rozpoložení. Martyrs totiž není žádná pecka, ale pokud přistoupíte na jeho hru dočkáte se opravdu bizarního zážitku. Nedokážu ohodnotit. Nálada se dostala do normálu snad až po týdnu. ()

MareT.

Já mám rád francouzskou kinematografii, Alex Aja je pro mě jeden z nejtalentovanějších režiséru hororvé scény vůbec, ale tento film je pro mě neakceptovatelný v každém směru (ne že by měl něco s tímto filmem společného). První půlka se rozjíždí tajemně a svým způsobem to nedává smysl, druhá půlka je prostě jenom o tom, jak nejvíce a naprosto BEZÚČELNĚ znechutit diváka pohledem na mučící holku, kterou na konci....to nesmím říct, každopádně tohle jsem ve filmu ještě neviděl. A pointa? Důvod? Účel? To, co se nám sanžili nakecat mě teda absolutně neuspokojio, proč jsem se musel dívat na zvěrstva prováděné na člověku. ()

MaaaR@

Hodně jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Možná ten konec, ze kterého sálá přehnaná snaha vytřískat nějaký hlubši smysl, ve finále převažuje jazýček na stranu horšího hodnocení. Nicméně rozhodně to není dílo pro každého a není snadné najít si k němu cestu. Ale už jen fakt, že scénář je silně nepředvídatelný je u takového filmu velké +. Pro mě 3,5*. ()

cab

Kontroverzni snimek je preplnen nechutne drastickymi scenami za hranicemi nejbujnejsi fantazie. Jedine co se musi teto podivane pro otrle nechat, je dobra atmosfera. 30% ()

bila.tecka

Body dávám za atmosféru (která bohužel nehoustne, ale od poloviny snímku řídne), šokující scény nemilosrdné popravy a sympatické ženské hrdinky. Většinu času u sledování filmu jsem přemítal nad prezentovaným násilím, zda (jakákoliv) pointa dokáže viděné ospravedlnit. Nedokáže. Neříkám že to bylo samoúčelné, ale nechutné a zbytečně sadistické ano. Pokud získal von Trierův Antikrist nálepku "nenávist vůči ženám" Mučedníci v tomhle ohledu s bravurou přeskočili laťku... ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)