Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

Tereza666

Jak mám sakra tohle okomentovat? .. Šílenost, nechutnost, brutalita, maso, hnus, morbidnost, a můžu pokračovat dál a dál. Film pro hodně otrlý publikum. Od začátku šílená krvavá dráha, nepředvídatelný děj a nehorázná krutost. První půlka filmu byla na hranici všeho nechutnýho. A ne jednou mě to donutilo a kousek jsem přetočila. Druhá půlka se tak trochu vezla, ale neztratila na váze. Jediný film u kterého jsem se od začátku modlila kdy to konečně skončí. U konce jsem měla hubu dokořán protože takovej "finiš" jsem si vážně nedokázala připustit. A tenhle film je důkazem toho co budu dokonce života tvrdit. FRANTÍCI JSOU PROSTĚ HOVADA! ()

vendysek

S odstupem si říkám, že tento filozoficko-etický opus, jenž se skrývá za hromadou nehezké surovosti, nemá tolik co říct. Na první pohled jsem vnímal přesah, ve vzpomínce mám ale hlavně fekál. ()

Danny F.

Děj postupem dobře stupňuje, když už to vypadá že je skoro po všem nastoupí další zvrat a další a další... Základ diváka šokovat s nadmírou brutality a napětím, tento thriller splňuje. Velmi povedené dílo, kterému musím vytknout jen ten závěr. Film není až tak drsný aby u něj někdo omdléval, jak bylo propagováno. Doporučuji zhlédnout podobně laděný film Uvnitř. 85% ()

Blue.Poison

Odporný film. Ale co si stěžuji, vlastně jsem to tak trochu čekala. Nicméně ani hnusem se nedá zachránit bezobsažná nuda a chabá pointa. Celé je to takové rozplizlé, zbytečně "načančané" nic. A herci, jak už Francouzi bývají, jsou těžce nesympatičtí. ()

Brain-D

První polovina naprosto excelentní a bez chyby, kde přechází žánry mezi sebou. Funguje to parádně. Vidíme zde pár lekaček, gore scény, zabíjení a hlavně originální formát pomsty. Ten působí šíleně, ale to všem dodává parádní hry s divákem a jeho pozorností.......Druhá polovina je o něco horší a kvůli spoilerům ji nebudu rozebírat. Pro mě to byl jeden z vrcholů mučení, které kdy bylo natočená a i "já" říkal, že tohle už je prostě přes limit. Závěrečný pokus u hluboký dopad filmu mi přijde prostě debilní a filmu dodává vznešenost a poselství. Tím obrací mučedníky jako oběti pro dobrou věc, což je bestiálnost a zvrácenost. Já osobně bych film prostříhal a zjednodušil. Zbytečně si nehrál na nějaká poselství. ()

Dakken

Jednoznačne patrí Martyrs ku špičke filmového horou. Veľmi drsný, realistický snímok, ktorý znepokojuje strašným trýznením. Psychický a fyzický teror vyobrazený v tomto filme by len veľmi ťažko hľadal konkurenciu. Možno to nie je úplne najoriginálnejšia vízia, no napriek tomu Martyrs patrí na vrchol svojho gore horor žánru. Určite tomu pomohla aj záverečná pointa, ktorá dáva snímku hĺbku, zmysel a som veľmi rád, že to neskončilo iba pri bezduchej, surovej vyvražďovačke. Je to film ktorý, ktorý si zaslúži veľké uznanie aj v tejto dobe. ()

NoFiction

Docela strhující morbidní podívaná, která mě docela posadila do židle. Nesnáším násilí, ale tohle je docela síla i pro mě. Frantíci opět dokazují své kvality. Jedná se o netradiční velice zajímavý triller horor, který doporučuji pouze ojedinělým nadčencům. ()

drackula

Dych berúci úvod plynulo prechádza do pomalého a "vysvetľovacieho" záveru. Francúzi sa nezapreli ako kvalitní mäsiari, avšak teraz ponúkli aj vcelku originálne rozuzlenie. Film ma ako celok príjemne prekvapil. 85% ()

Guzo

Nečekaně dobrý film z francouzské dílny, kdy na začátku se jeví úplně jinak, než co se z něj v další fázi vyklube. Až na ne moc dobře natočený konec (pointa poměrně dobrá, ale režijní část nic moc) se mi opravdu hodně líbil. Ale všechny ty zvěsti, jaký je to hrozný krvák atd. atd.. mi nepřijdou až tak opodstatnělé. Krve a jatek je tu opravdu dost a některé záběry jsou fakt nechutné, ale to je ve víc filmech, že? ()

Ichabod

Vytřeštěný výraz, skoro rozklepané ruce nad klávesnicí a něco blízko šoku je to co deset minut po dojetí závěrečných titulků mám. Tenhle film je něco mezi Umučením Krista, Begotten a Funny Games. Vše pro mne velice silné filmy, které přesto dílo Pascala Laugiera strká do kapsy. Tam kde Begotten znechucoval a Funny Games ždímal emoce (smutek, vztek, pocit bezmoci ze situace), tam Martyrs hází teprv druhý rychlostní stupeň. Něco tak silného jsem nikdy neviděl a nevím jestli jsem schopen pustit si jej znovu, protože tenhle film mi odhalil moje asi přecitlivělé já. Sledovat takovéhle filmy, na to nejsem stavěný (navzdory tomu, že na mne působí přesně tak jak tvůrce zamýšlel a jsem tím prakticky ideální chodící reklamou), jěště ke všemu to jsou ženy a to prostě neustávám, na tohle jsem asi prostě příliš tuctový člověk a že jsem viděl ve filmu... myslel jsem že dost. Tenhle film jde daleko za hranici filmového obrázku pokud se na něj člověk soustředí uvažuje nad ním a postupně si skládá dohromady strukturu pointy. Sledovat tohle prostě bolí, děsí a šokuje jak do tváře namířená zbraň, Je to elektrizující svíravý pocit, který dovádí napětí a chuť po vysvětlení toho všeho neštěstí do absolutna. Tady vůbec není v mém případě řeč jen znechucení o obyčejném násilí páchaném na člověku, v tom jde Martyrs totiž až tak daleko, že mám obrovskou potřebu film ukončit happyendem a hrdince pomoci, protože mne ničí absolutní bezmoc a nedostatek vysvětlení a informací. Takhle silný film, který po už patnácti minutách začíná lehce poutat pozornost (přeci jenom, je to trošku jiné kafe, než se možná z kraje filmu zdá) a po téměř hodině už člověk nevnímá nic jiného (protože tady se vstupuje na neprobádanou emoční plochu, kde jsem s filmem nikdy nebyl). Nedovedu si představit, že bych měl film vidět v kině s někým koho znám, to si raději pustím s rodiči porno. Bez přehánění. ()

Kosmik 1

Brutální a sadistický horor, kde je surovost, bití a všemožné řezání, píchání, týrání, věznění a nevím co ještě na denním pořádku. Fandové mučících scén si přijdou na své. Já na filmy, kde se týrají lidi moc nejsem a tohle je prakticky jenom o tom jediným. Ale přesto jsou Mučedníci originální a je vidět, že frantíkům tyhle věci natáčet vážně jdou, asi na to mají od přírody talent. Proto je třeba hodnotit kvalitu, ikdyž se mě to příliš nelíbí. Některé věci bych si nepředstavoval ani v těch nejhorších snech, které jdou v tomto filmu vidět a oni se nebojí je bez problémů hodit na filmové plátno. Tohle bych dětem pouštět vážně nedoporučoval, ani lidem s narušenou osobností. 70% ()

Koryntos

¨Tenhle film se mi opravdu těžko hodnotí, sice jsem u něho po celou dobu seděla jako zařezaná, ani jsem nedutala. Na stranu druhou, jsem pak začala přemýšlet nad tím jestli je z morálního hlediska správné dát tomuto filmu vysoké hodnocení. Film který dějem připomíná pokusy doktora Mengeleho, co lidské tělo může vydržet, než člověk zemře, tedy v tomto filmu, než dojde k určitému druhu osvícení, mi přijde jako dost dobrý návod pro spoustu magorů, kteří by si něco takového chtěli taky vyzkoušet a místo pokusného zvířátka si to rovnou prubnout na člověku. Jinak když se tedy zamyslím nad filmem samotným, tak mi přišlo, že tak od půlky se tvůrci snažili uspíšit děj a to bylo ke škodě filmu. Čekala jsem, že tam bude nějaká hlubší myšlenka, té zvrácené teze osvícení. Proč to dělají, co tím chtějí dostáhnout, prostě něco víc, né že se tam ke konci hlavní organizátorka zvěrstva odlíčí a pic vpálí si kulku do hlavy. Nějaké dialogy mezi lidmi z té sekty, nebo jak to nazvat, nebo nějaký jadrný monolog, hlavní velitelky, něco jako když Áda Hittler kázal za svým pultíkem, silné projevy, co dokázaly zmanipulovat davy. Jenže tady ten film byl prostě jen o mučení o krvi, zas mučení, zas krev a nikdo neřekl ani zblo. Pak jsem nechápala jak teda mohla k osvícení dojít tak rychle, když tu ženu, kterou našla ve sklepení, která měla halucinace mučili 15 let a nic. Naše hlavní hrdinka žádné halušky neměla, párkrát jí propleskli, nakonec teda stáhli z kůže a fertig, osvícení je tu. Nemůžu si pomoci, ale něco tomu filmu chybí, nebo možná přebývá a ten filmek neměl vůbec vzniknout. Jen pevně doufám, že si jednou nepřečtu v novinách o nějakém vyšinutém maníkovi, který si tenhle filmek vzal za příklad. Když někdo může postavit svojí obhajobu, na tom, že někoho zastřlil jen proto, že den předtím snědl moc fast foodu, tak by jí určitě šlo postavit na tezi tohoto filmu o dosažení osvícení ještě před smrtí. ()

jujec

Kdo chce vidět dlouhé scény mučení bez dialogů, má možnost. Ostatní, co chtějí vidět nějaký děj, zas tak spokojeni nebudou. Krev, mlácení, střelba, do toho vesměs mlčící děvčata - ano je to horor. Mladí si užijí krev, pro nás starší je horor to vidět (proboha, proč?). A v půlce filmu se neubráníte myšlence - co čekala hlavní hrdinka, když nezavolala policajty? Že se z toho dostane? ()

ghatos

Jedna z nejlepších (ne)horrových věcí, co jsem viděl. Ne, ani tak kvůli tomu všemu okolo, ale ta nosná myšlenka je fakt skvělá. Navíc ten soundtrack...na ten film nejde zapomenout. 93%. ()

ImNotThere

Tohle byl velice silný emocionální zážitek a jen těžko nacházím slova. Mám ztuhlou čelist a pocit, že nebudu schopná do večera chodit. Snímky s náboženským podtextem a náboženství jako takové moc nemusím, ovšem tohle byl skvostný filmařský hybrid odrážející své poslání především v individuálním pocitu diváka. Je neuvěřitelné, že někdo dokázal poskládat tolik odlišných fází děje do jediného celku. Měla jsem pocit, že každou půlhodinu sleduji jiný film. První část byla zvrácená, krutá a chvílemi svou syrovostí připomínala Haute tension. Druhou můžeme pojmout jako jistý způsob osvětlení dění (pro mě znamenala úlevu). Ve třetí fázi se stáváme nezúčastněnými pozorovateli toho nejkrutějšího a nejnehumánnějšího zacházení, jaké může lidská podstata nabídnout. Přes to všechno bych film nazvala velice lidským. ()

manonfire

První polovina ničím originální. Schizobubáky něžného pohlaví, odplatami za dávné útrapy a momenty překvapení jsou podobné filmy dlážděny. Ale jak se podíváme pod povrch(do sklepa), veškeré předpoklady mizí a atmosféra nevědomosti houstne. Po té nastává ona tortura, ale probíhá jinak, než u ostatních filmových mučednických martyrií. Zde je záměrně nerafinovaná, naopak strojově monotónní, protože režisérův záměr byl jiný. Více než obava z deviace představivosti mučitelů, přichází smutek z jejich chladu a samozřejmosti, jakou ukrajují život nebohé dívky z důvodu zcela odlišného, než je obvyklá deviace filmových monster. Pocit strachu tak vlastně vůbec nepřichází, neboť zcela ustupuje smutku z jejich strojové rutiny. A v tom je tento film výjimečný a vymaňující se společnosti všech těch zdánlivě podobných. I samotný závěr s pošeptáním do ucha s následnou reakcí, je chytrý a nebál bych se v něm najít až prvek určité uměleckosti. 70% ()

zolo23

Martyrs je veľmi dobre natočený film s ponurou atmosférou, ktorý však neodporúčam pozerať v noci (a hlavne sám), pretože som mal niekedy namále ,aby to so mnou nejeblo.. Veľa užívateľov tu hovorí, že prvá polovica filmu je lepšia a záver (posledná polhodina) trocha pokazil dojem. Lenže keby film pokračoval v nastavenom trende, išlo by znova o obyčajný film bez štipky fantázie. Európska produkcia (spolu s Kanadskou) ma v tomto žánri opäť nesklamala a Hollywoodsky filmári by sa mohli priučiť, že aj takýto film sa zaobíte bez stupídnych dialógov a nelogických zvratov. Silné 3* ()

Linkyc

Strašné množství brutálních a zbytečně krvelačných scén. Střelba z brokovnice je také jak vystřižená z westernu. Copak po zásahu brokem letí tělo dalších 5 metrů? Nevím kdo tomuhle dát víc jak 3 hěvzdičky. Alespoň za hl. hrdinky a nečekané šokové scény dávám ***. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)