Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Diskuze

dr.horrible (hodnocení, recenze)

martinbucek

mne sa to páčilo po celej technickej stránke, ale neni tam doslova nič, k čomu by si mohol divák vytvoriť vzťah. je to ako čítať pre zábavu z encyklopédie. villeneuve by mal točiť dokumenty.

na příspěvěk reagoval martinbucek, TheDarKnig

TheDarKnig

Ani nie, bolo to len naznacene..... V knihe je toho viac na tu temu ako iste vies a takisto aj preco stary harkonen robi to co robi a komu to robi si nechaju na pokracovanie, ale takisto tam chybali pohnutky ostatnych postav ci dokonca postavy, kde je sting..... Preco glossu robil co robil, preco sa spraval gurney k paulovy ako sa spraval, preco chcel paul ist s duncanom a podobne, politika....pre niekoho asi nudna, podla mna velmi zaujimavo podana v knihe a strasne odbita vo filme..... Plus vykreslenie harkonenov ako tych zlych je strasne prvoplanove, kedze realita je viac ciernobiela..... A ano patrim k ludom co sw rebelov poklada za teroristicku spinu :D

dr.horrible (hodnocení, recenze)

martinbucek

ja hovorím o chlade a nesympatickom nasvietení, minimálnom réžijnom rukopise a preto všetko rýchlom vyprchávaní diváckeho zážitku.

ty hovoríš o filmových kvalitách.

martinbucek

Duna - Call of Duty... Nee :D To jsou přirovnání, haha. I když některé díly CoD jsou výborné, ale CoD sérii bych jako celek přirovnal spíše k těm marvelovkám. A Duna nad většinou marvelovek ční o pořádný kus.

na příspěvěk reagoval dr.horrible, martinbucek

dr.horrible

Ja som uviedol prisoners ako posledny film, kde ma dennis dokazal drzat v napeti az do konca a nakonci mi vpalil necakanu facku, po ktorej mi dej filmu hlodal v hlave a nutil ma nanho spominat a rozmyslat...... Potom uz to nikdy nedokazal zopakovat a jeho filmy sa stali plytkymi bez nejakej hlbsej myslienky a obycajnymi, pri ktorych viem co dostanem....okrem duny, tam som dostal este menej...... Znovu pouzijem herne prirovnanie..... Prisoners su take spec ops the line a duna je call of duty..... Vecsie krajsie pompeznejsie ale vlasne nijake...... Veelmi by ma zaujimalo ako by to vyzeralo, ak by to musel natocit skromnejsie, ci by nedokazal z tych charakterov vykresat viac..... Ako samozrejme vinu nesu aj dalsi dvaja scenaristi, co ako prvy mu mali povedat, ze by to chcelo viac rozviest dialogy

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, dr.horrible

martinbucek

Naštěstí jenom dva roky. A počítám, že si mnohé politické detaily nechal pro Part Two. Myslím že to proč se Shaddam rozhodl zlikvidovat rod Atreidů ve filmu ale bylo. :)

TheDarKnig

Najvecsi problem jeho duny je v tom, ze ziadna z postav okrem póla a jesíky nema ziadny priestor aby divakovi vysvetlila svoje pocinanie a takisto nevieme nic o znepriatelenych rodoch a preco imperator sa rozhodol ako sa rozhodol a tak dalej.... A cakat dalsie 3 roky tiez nie je vyhra

martinbucek

Však třeba si čte některé diskuze po internetu a vidí, co se fanouškům nelíbilo. Většina sice byla spokojená, ale i tak někteří určité věci vytýkali. Rozhodně by mohl pro jednou (protože se vyjádřil, že to on nikdy nedělá) mohl udělat ten režisérský sestřih. Třeba by v něm byly některé věci, které chyběly.

TheDarKnig

Vidis a ja rad ani niesom, lebo ja mam problem aj s jeho runnerom a obavam sa, ze ani pokracovanie duny ma nenadchne a mozno tentokrat vynecham kino a neprispejem, radsej by som bol ak by vyhlasil, ze ok som fanusik a aby to bolo vysperkovane do dokonalosti, budem nasluchat kritike.... Tak ako typek od spidermana, proste pri velkych projektoch je treba aby bol niekto kto toho druheho obcas usmerni.... Z hernej hranze uvediem 2 priklady, vas vavra ma klimu ktory ho kociruje....aj ked pri kcd myslel viac na trzby ako kocirovanie a potom su tu ludia typu chriss roberts ktori chcu spravit nieco velmi velke a vizionarske, ze nakoniec z toho nie je nic, alebo v lepsom pripade len nacancana nuda

martinbucek

Však jo, kdyby to natočil jinak, tak by se ti to třeba líbilo. Ale natočil to takhle, tak se ti to až tak nelíbí :D

Co se dá dělat. Já jsem jenom rád, že to u většiny lidí uspělo, protože dostanu díky tomu pokračování. A nakonec snad i toho Spasitele Duny.

na příspěvěk reagoval martinbucek, martinbucek

martinbucek

V tomhle jsi zřejmě hlasitá menšina. Takže tě maximálně lituji (to neber jako urážku, tím myslím, že je mi líto, že sis to nemohl užít, protože jsi prostě moc velký purista nebo je problém třeba ještě někde jinde), protože já si to užil náramně, stejně jako většina dalších fanoušků předlohy, stejně jako většina kritiků. Stejně jako většina ostatních diváků, i když některým to přišlo natahované a nudné, ale takoví by se nudili i u knihy. Ale hodnocení a reakce po celém internetu hovoří jasně. A Denis Villeneuve má mou plnou podporu, protože je vidět, jak nadšený fanoušek je on sám. Je vtipné, že pár lidí někde na malinké csfd diskuzi budou kecat něco jiného :)

TheDarKnig

A nevadi ti, ze je to len 3tinova adaptacia?..... Alebo ze ludia to zbytocne adoruju a dennis miesto toho aby sa zamyslel, ze uz nerobi tak ako kedysi, ale zaradil sa do skupiny KEDYSI vynimocnych reziserov..... A tym padom pokracovanie moze byt znovu sice pekne, ale inac strasne plytke nic?..... To iste plati aj pre zimmera, ktory vklzol do priemernosti seba sameho kopirujuceho

martinbucek

No mysli si co chceš. Já bych tam taky některé věci přidal a pár změnil, ale jinak téměř dokonalá adaptace. Něco, co jsem si vždycky přál vidět na velkém plátně.

dr.horrible

Nee, prisoners mali hlbku, ktoru jeho ostatne filmy nemaju..... Si pusti ten film a  davaj pozor pri konci, ake spravanie a nasledky cinov sa prejavia v postavach downeyho a gyllenhaala, po lynch-ovani, po zhliadnuti tohto to v cloveku doznievalo niekolko dni..... Po zhliadnuti jeho ostatnych filmov sa mi vynara vzdy len otazka preco? A co sa s nim stalo?..... A to ze povie ze, je fanusik tomu nepomaha

na příspěvěk reagoval dr.horrible

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

Já tady emoce cítil, i když méně než u Blade Runnera, Arrival nebo Prisoners. Ale určitá odtažitost a chladná grandióznost se k Duně docela hodí.

dr.horrible

Prisoners maju dusu..... Dennis proste potrebuje pri velkych projektoch niekoho kto mu povie ok, ale toto je picovina a spravme to radsej takto..... Proste ako mal bay bruckheimra

na příspěvěk reagoval dr.horrible

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)