Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Flory14

Dámy a pánové tohle je zkrátka paráda! Na film jsem měl obrovský hype, což se většinou nevyplácí a snímek nemůže moc překvapit a těžko naplní očekávání nicméně zde mé očekávání ještě předčil! Úžasný snímek a po letech velký zážitek z kina. Technicky je Duna zvládnutá bravůrně a pár oscarů jí nemine. Příběh sám o sobě je skvělou kombinací sci-fi a GoT. Divák se díky skvělému střihu dokáže skvěle orientovat ve všech rodech, jménech apod. Svět je to více než zajímavý a já si užíval každou novou informaci. Timothée Chalamet není zrovna herec dle mého gusta ale v Duně je suprový. Rozhodně nezklamal a jsem moc rád jak se role chopil. Ostatní hvězdní herci hrají sympaticky a nemůžou zklamat. Děj nelze bez spoilerů popsat, dá se však o něm napsat že je poutavý, překvapivý a epický. Malé mínus lze dát jen tomu že film je vlastně "bez konce", což mě nevadí protože aspoň nepůsobí splácaně a každý divák si vychutná hlubší charaktery, větší seznámení s celou kulturou a pomalé budování napětí.  Hudba génia Zimmera je úplný strop, je to ďábel! Jasných pět hvězd a událost tohoto roku která by žádnému fanouškovi neměla ujít. Mega se těším na pokračování. Bravo Oblíbené postavy: Duncan, Halleck a Paul Neoblíbené postavy: Mother Mohian a Baron ()

Grimlok

Já nevim, chce to bejt strašně velkolepý, na jednu stranu se to daří, ale na druhou stranu se tam toho stane strašně málo. Uvidíme jak na tom bude druhej díl, každopádně první znova vidět nepotřebuju. ()

Haide

Och. Přesně takhle jsem si to představovala. Neskutečně příjemné vizuální pohlazení po duši! Jediné, co zkazilo dojem byl pán, který po konci filmu začal hlasitě vykřikovat, že to byla nuda, nic se tam nestalo a ať si přečteme knížky. Nejsem si jistá, jestli onen pán knížky četl, ale pokud ano, velmi zásadně mu unikla pointa. Já jsem naopak otrávená z toho, jak se v posledních letech do filmů cpe akce už v první minutě, jenom aby tam mladý divák, který neudrží déle pozornost, náhodou neusnul... Z mého pohledu film obsáhl přesně to, co měl. Nemusí být vždy ohňostroje. Naopak pomalejší tempo, nenásilné vysvětlení prostředí a mytologie, budování atmosféry + foreshadowing a neskutečně krásný vizuál jsou přesně to, v co jsem doufala! ()

dudunecek

“Začátek je doba, kdy je potřeba pečlivě dbát o co nejpřesnější rovnováhu. To ví každá sestra z Bene Gesseritu." Ačkoliv jsem čekal, že mě ten film odpálí asi mnohem do vyšších sfér, musím uznat, že tenhle film, je přesně důvod, proč nejen rád stále chodím do kina, ale i proč mám rád filmy. Nemá cenu sáhodlouze vysvětlovat, co všechno je na Duně tak skvělé, protože bych tady byl dlouho, a vím, že nemáte rádi dlouhé texty, takže vypíchnu jen pár bodů: 1) Rozměr. Velikost toho filmu je patrná snad ze všeho. Denis Villeneuve (režisér) umí strašně dobře pracovat s perspektivami. Vidíme např. lidské charaktery pohybovat se vedle MEGAobrovských lodí, které pak letí kolem ještě třeba 50x větší lodě prolétavají. Všechno je v tomhle filmu tak masivní, že opravdu máte pocit, že jste někde úplně jinde a úplně jindy. Navíc ten design toho všeho na vás hází tak strašně cizí atmosféru, že jste na těch 160 minut součástí toho světa. 2) Zvuk. To, co předvádí Hans Zimmer v tomhle filmu, se úplně v pohodě může řadit mezi ty nejlepší soundtracky ever. Není to "prvoplánově" epický jako např. Inception, nebo Gladiátor, ale ta jeho strašně různorodá kompozice všemožných vokálů, nástrojů a technik neskutečně dobře podtrhává každou jedinou scénu. Hans se do světa Duny zamilovat totiž tolik, že nevydal pouze jeden soundtrack, ale rovnou 3 alba! Pominu-li hudbu, tak i celkový střih zvuků, ať jde o zvuk štítů, lodí, parakompasu, Hlasu (moudří ví), nebo pokřiků, je asi nejzajímavější stránkou celého filmu. Pokud tady Duna nedostane Oskara, tak jsou členové akademie asi fakt úplně hluší, nebo úplně v prdeli. 3) Vystavění světa. Přestože jsem do kina šel jako jediný se znalostí předlohy, a ostatní přátele byli Dunou takřka nepolíbeni, troufnu si říct, že na konci filmu všichni věděli a chápali všechno co měli. Ona není prdel během 150 minut vysvětlit takhle složitej a novej svět, představit postavy a odvyprávět s tim všim nějakej dobrej příběh. Dávkování informací je naprosto v pohodě. Věci, které nejsou pro současný příběh potřeba jsou z adaptace úplně šktrnuté. Divák fakt nemusí vědět, co je CHOAM, kdo je Irulán a proč Yueh. Jen je zkrátka fakt potřeba u toho dávat pozor. Informace, třeba i klíčová je tam vyřčena třeba jen jednou. Takže pro ty z vás, co se bojí, že to vůbec neznáte a proto na to nejdete: Běžte na to do kina, budete z toho nejen úplně vodvaření, ale zároveň poznáte novej, skvělej svět,kterej pochopíte a zamilujete si ho. 4. Je to skvělá adaptace. Tohle je spíš pro fanoušky knihy. Uměním není jen to, do puntíku zreplikovat to, co je v knížce a narvat do filmu. Je potřeba taky některé věci vynechat a upravit tak, aby to bylo stravitelnější. Kniha je z 60. let, a některé věci jsou zkrátka v tom textu mimo. Postavy mluví jak v Shakespearovi, všichni jsou na sebe paranoidní a každá postavy je nejen vážná jak prdel, ale zároveň docela nezábavná a bez duše. Ve filmu se povedlo zanechat význam, ale změnit např. charakter Jasona Momoy, aby to bylo "modernější" Paul je v knize fakt takovej divnej quiet kid, co je sice hrozně cool, ale fetovat koření do baru byste s ním asi chtít nechtěli. Chalamet ho sice jen lehce, ale polidšťuje a díky tomu, mu nechcete každou scénu něco hodit do pití, aby s ním byla aspoň nějaká prdel. Ještě bych chtěl neznalé Denis Villeneuvea a filmu jako takového připravit a varovat: 1) Nejsou to noví Strážci Galaxie, Star Wars nebo ani Pán Prstenů. Tohle je pomalé, hloubavě scifi drama, kde je prostor spíše pro svět a postavy, než pro akci. Připravte se, že to asi nebude pro všechny z vás, ale také na to, že pro nekteré z vás, to bude první setkání s tímhle krásným světem, ale i s trošku nemainstremovou stránkou filmu. Můj brácha, kterej je spíše ten nenáročnější divák, který si užívá marvelovky, Too hot to handle a Ricka a Mortyho, byl třeba úplně odjebanej a teď ten film miluje a má ho jako jeden z nejlepších filmů co viděl. 2) Je to první část. Takže ten film nemá "dokončený" příběh. Jedná se o adaptaci první půlky první knihy. Druhý díl na 90% bude, ale musí se na to chodit do kina, aby se v téhle težké pocovidové době vyplatilo. Závěrem jen obrovský apel: Běžte na to do toho nejlepšího kina, které máte v okolí. Nejlépe IMAX. Film je už teď na torrentech normálně ke stažení, jen prosím, nedělejte to. Nejen, že díky těmhle pirátům se nemusí nutně odklepnout dvojka, ale hlavně fakt přijdete o část toho spektakulárního zážitku. Čím větší plátno, čím hlasitější repráky, tím lépe. Viděno 2x v Cinema City Ústí nad Labem a v Praze IMAXu na Floře. "This is only the beginning" () (méně) (více)

aR3Zz

Skvělá vizuální podívaná, velkolepá, striktně se držící předlohy. A to je dobře. Prvnímu dílu se dá jen těžko něco vytknout. Kromě právě tohoto faktu samotného - je to "jen" první díl, tedy úvod trilogie, kde se toho dějově zas tak moc nestane. Takže se z toho mála snažil režisér vytřískat maximum, vše působí megalomansky a jak jsem psal výše, moc hezky se na to kouká. Jen mě prostě film jako takový neuspokojil, není zkrátka samonosný a podle mě ho budu moci plně docenit, až bude trilogie kompletní. ()

Davidkkk

Villeneuve klade důraz na kolosálnost a nevšední estetický styl, načež spojením se Zimmerovým hudebním podkresem byl zplozen produkt, jež se vymyká ingrediencím stereotypního blockbusteru a pozornému divákovi naznačuje, že je u zrodu něčeho velkolepého. Tam, kde na počátku tisíciletí The Fellowship of the Ring stavilo půdu na prokreslených charakterech uvnitř Středozemě, Duna servíruje vizuálně nejsvůdnější kino zážitek pětiletky a dle mého názoru právě postavy nedokáže v nadstandartní stopáži s velmi vlažným tempem prodat, čímž se alespoň pro mě snižuje kvalita děje první části budoucího fenoménu. ()

Kejt

Co se týče vizuální stránky filmu není na co si stěžovat, vypadá to fakt parádně a už jenom kvůli tomu za to asi stoji film vidět. Když se k tomu přičte ještě úžasná hudba, nemůžu být vlastně nespokojená. Na délku filmu tam není mnoho hluchých míst, a pokud to budu hodnotit jako úvod do děje, tak jsem si to moc užila. Pokud to beru ale jako první část ze dvou, pak děj trochu pokulhává a čekala bych víc. A ani všemi opěvovaný Timothée mě moc nenadchnul. PS: Tento komentář je věnovaný Vojtovi ()

misbos

Kanaďane, stal se z tebe definitivně PÓZÉR - aneb - Lynch zůstává neporažen. No co si budeme nalhávat, tenhle "film" a jeho "hodnocení" tady je .... k zblití. Scény se "stávají" bez logické návaznosti (proč přijede matka představená testovat Paula? Kde a jak se domákla, že by se o něj měla zajímat??). Rod Harkonnenů byl zredukován na chcíple unavenou bandu (Proč mám pocit, že Baron by v tom filmu nejradši vůbec nebyl? Proč ani nepadne jméno Pieter De Vries, natož abychom se dověděli, co to je za svini?? KDE je Rautha???). Věci pro příběh a jeho vyznění zásadní jsou vytlačené na okraj nebo vynechané vůbec (Proč je třeba litanii strachu z té zmatené scény dolovat? Proč se Baron ani náznakem nezajímá o to, kde je Vévodův pečetní prsten?? Proč se Jessica Paula nezeptá, jaké to je být vrah???). Kde Kanaďan neví, není mu stydno Lynch vykrást ("Olej" na Baronově ksichtě je cool, ale vředy a srdeční zámky radši už ne). Hlavně, že je to vyleštěné, veškeré životnosti zbavené, sterilní, bez chuti a zápachu (Proč si tady Baron ani jednou neplivne??). Termín "kondomizované umění" sedí. ()

AngelG

Denis Villeneuve bude jednou známý jako nejlepší režisér naší doby. Ten chlap je prostě génius s vizí a naprosto nenapodobitelným filmařským citem. Každý jeho film je překrásný zážitek v každém směru. Miluju atmosféru jeho filmů. Na Dunu jsem se klepala jak malá a děsila mě představa, že to třeba kvůli dnešní idiotské době nakonec v kinech ani nebude a hodí to rovnou na streamovací služby. Díky bohu jsme se ale nakonec dočkali a že to rozhodně stálo za to. Husina od začátku do konce. Vizuální stránka - dechberoucí, soundtrack - orgie, obsazení - fantastické. Tak šup, šup pokračování. ()

madejja1

Je opravdu radost na to koukat ale... 3h a mimo to jak to vypadá jsem se nebavil? Jak je možný že je to tak pitomý? Jsi vyvolený, sny, někdo nám jde po krku, sny, poušt, sny.. Ach jo.. Ale je to opravdu nádherný, a pitomý ()

geek.ondra

Pomalý, elegantní a přitom neskutečně strhující blockbuster. Dechberoucí v každém směru a navíc slibující velké věci a události. Villeneuve položil základy pro sérii která by se do pár let mohla zapsat do filmové historie. 9/10 ()

franzkfk

Rád bych, ale s čistý svědomím to prostě nejde. Villneueve by byl nadstandardní "second unit director", případně "production/set designer", ale jako hlavní vypravěč je otřesný. Rozumím extáze z vizuální stránky, ale jako formální celek je to prostě katastrofa. Ve dvou a půl hodinovém filmu mít tři částečně vystupující charaktery, které jsou ovšem neucelené a k tomu mít přemíru establishing záběrů bez vývoje ostatních charakterů s minimální expozicí, to už je obyčejnej formalistickej fetiš a dramaturgická/režijní tragédie. Pokud se nezmění režisér, bude druhá část Duny to samé, jen v bleděmodrém (pun not intended). ()

Blowler

Takovou podobnost s knihou jsem opravdu nečekal. Zvlášť po tom posledním Fincherovu fiasku. Za mě překvapení roku! ()

joker30

Tu asi niet veľa čo vytknúť. Kvalita, na ktorú sa čakalo. Skvelý vizuál aj zvuk, dobrý výber hercov, dobrá gradácia deja. Správne nechutný záporák. Talentovaný Chalamet, ktorého si vychutnáte ozaj dosýta. Otvorenie mnohých zaujímavých tém.  Len škoda, že teraz dlho čakať na pokračovanie. 90% ()

akili-washamani

Jako milovník knižní předlohy jsem se na film velice těšil, avšak atmosféra filmu mne tolik nepohltila a emočně mi přišel dost prázdný. Ano, knížku se snaží následovat krásně, avšak velmi mi tam chybí to, co se ve vizuálním zpracování objevuje méně než v psané podobě: myšlenky/vnitřní pohnutky a popis jednotlivých postav. Díky tomu nám moc nejsou nastíněny důležité postavy jako Leto Atreides, Halleck, Idaho, Hawat a z Liet-Kynese je dokonce žena.. I tak film určitě stojí za shlédnutí ať už knižní předlohu znáte, či ne! ()

Biopler

Pamätáte sa na koniec Sicaria? Na pochod komanda k tunelu pri modro-oranžovo-červenom západe slnka? A následné nočné scény? V tomto diele Villeneuve potvrdil, že mu smelo môžme dať nálepku top režiséra nočných scén. Tým, že umeleckosť má v krvi, tak sa s touto devízou nebojí naložiť a výsledok sa dá plne doceniť len v kine. Duna je majestátna predloha a veľmi sa mi páči ako to rejža poňal. Myslel aj na neznalcov predlohy a univerzum nám predstavuje, aj skrz otitulkovanie, veľmi dobre. Iste, niekde je úsporný, vôbec nevidíme imperátora, ale to beriem ako zámer, či vzhľadom na tento diel ako šikovný ťah, all in all tam vôbec nebol potrebný. Pred diváka hádže rovno akoby krátke flashforwardy čím ho chystá na to čo bude nasledovať, aby si už akosi sám v hlave spájal body, ktoré videl. Pre mňa bol Denis najlepšia voľba, lebo jeho talent tkvie v dôslednosti a kumšte komorne vyrozprávať príbeh diela, ktoré je predurčené byť epickým. Páči sa mi, že sa neponáhľa, trpezlivo vysvetľuje, nejde nám na prvú okázalo ukázať piesočného červa. Lebo keď sa spýtate bežného smrteľníka na slávne Herbertovo dielo, tak vám vie maximálne povedať, že to sú tie hŕby piesku, boje, korenie a obrovitánske červy. S akciou si dáva načas, až som sa sám prichytil, že konštatujem "no konečne". Záchranná akcia posádky pred červom je jednohubka, no keď to rozbalí pri prvom strete nepriateľských rodov za tónov minimalistického, no dunivého Zimmera, má to šťavu. Viete, že ide do tuhého. Škoda len, že nestíhajú vôbec doznieť emócie, umierajú totiž dôležité postavy a na správaní pozostalých to vôbec nie je poznať. Poteší herecký ansámbl, lebo pri každej postave som si hovoril, že presná trefa. Chalametovi to naštartuje kariéru a teším sa na ďalší diel, kde zohrá významnejšiu úlohu aj Bardem. Prekvapila ma Rebecca Ferguson ako skvele sa zhostila roly matky, veľmi presvedčivý výkon. Je to typický prvý diel, kedy sa veľa predstavuje a nie všetko je dotiahnuté, no s prižmúrením oka dávam plné hodnotenie, lebo verím, že spolu s dvojkou vznikne kompaktný celok a konečne sa táto sci-fi klasika dočká úctyhodného filmového spracovania. ()

tranquill

Metalovou terminologií "epic doom death", monumentální epické dílo s parádním vizuálním zpracováním a temným hudebním doprovodem. Stopáž byla opravdu dlouhá, ale stejně jsem měl chuť vidět hned pokračování a zjistit, jak bude děj pokračovat, protože původní předlohu jsem nečetl. Každopádně za to velké plátno to rozhodně stálo. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)