Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

Gurtha

Úplně a zcela mě minul - možná kdyby se jednalo o němí film, pochopila bych toho více aneb nesnáším vypravěče, kteří nenechají diváka dýchat. ()

vyfuk

Toto jsem ještě nezažil. Asi nejzamotanější a nejprapodivnější film všech dob. Leto byl čtyřikrát? Žil v každém jiném paralelním vesmíru a všichni byli propojeni? Nebo Mr. Nobody prostě neexistoval. Když už jsem si myslel, že to chápu, tak jsem to nepochopil a i kdybych měl vše před očima, tak stejně asi nepochopím, ani kdybych chtěl. Jaco vytvořil něco zajímavého co působí prapodivně v každém směru. Něco jako Osudový dotek, ale Osudový dotek byl alespoň pochopitelné dílo. Scénář měl myšlenku a génia, to mu neberu, ale tento stupeň inteligence je nad lidské chápání a lidi, kteří ani nepochopí Matrix, těžko pochopí i toto. Viděl jsem, slyšel jsem a nevěřil vlastním očím. ()

Autogram

Prečo si pamätáme minulosť, ale budúcnosť nie? Keď sa raz rozhodneme, už niet cesty späť. A čo keby to tak nebolo? Keby nám pomohli paralelné vesmíry a naše paralelné existencie a mohli by sme ich vnímať ako hrdina v tomto filme? Nolan možno predsa nebol prvý, čo zahalil kozmologické problémy do romantického sci-fi balenia, a tu dokonca s tromi ženami naraz. Naviac sú tu akoby dokumentárne vsuvky pre vysvetlenie, čo sa to vlastne deje a ako by to mohlo byť aj reálne. –––– Proč jsem proboha říkal „S idiotama neplavu.“? ()

Jaro.Krafcik

Cele sa to snazili s tymi dejovimi prechodmi dať nejakú suvislosť, no mali sa na to celé vykašlať a zamerať sa od detstva až po starčeka ktorý umiera v novom svete, škoda mohlo to byť dobré sci-fi. Herci a skvelá hudba tu bola ale ten celkový dojem pokazil dej. Pesnička mr.sandman tu bola asi 5x a pôjde na nervy, aj keď je perfektná ale stále ju opakovať? Ostávam radšej pri troch. Tiež zaujímavosť že film už má nejaké tie roky a stále nebol nadabovaný, ktovie. 3* ()

ImNotThere

'What did I do to deserve this?' Vybavte si veškerá možná superlativa ze všech světových jazyků a nepřijdete na jediné, které by definovalo tu krásu a působivost. Na tuhle geniální záležitost slova nestačí, to se musí zažít! A ještě nikdy předtím jsem nebyla upřímnější. Nechce se mi říct, že jsem viděla jedno z nejlepších filmových snímků (na to je příliš brzy -musím to vidět ještě minimálně třikrát), ale přesto to tak cítím. Co s tím? Do jaké škatule film zařadit? Nikdy jsem nebyla tak nejistá. Mr. Nobody je filozofický film, který zachází až na samý okraj psychedelie a uvádí diváka do stavu katarze (alespoň má osoba to tak cítila). Děj se odehrává v několika paralelních rovinách a detailně rozebírá chod věcí v různých dimenzích. Mapuje informačně náročnou strukturu alternativ bytí v životě jednoho člověka, jehož osud závisí na zdánlivě nedůležitém rozhodnutí. Takovém, které dnes zažije přinejmenším každé třetí dítě. Obyčejné slovíčko 'kdyby' nebo fráze 'buď a nebo' mají mnohem větší váhu, než jsme si doposud mysleli... Jak víme, že život, který žijeme je pravý? Jsme si jistí, že skutečně existujeme, nebo že rozhodnutí, která děláme jsou správná? Fatalisté se v tomto snímku budou vyžívat a zaručuji, že na něj jen tak nezapomenou... Mimochodem, Mr. Nobody je má první zkušenost s van Dormaelem. Nemusím podrobněji rozebírat, jak dopadla, z mého pohledu na věc je to více než patrné. Při představě jak se mazlil se scénářem je mi úzko a smekám před každým, kdo je schopný zplodit něco podobného. Výkon Jareda je ohromný!... Pro tento tip celebrity se nebojím použít slovo multifunkční a jsem ráda, že si umí vybrat roli, ve které uplatní svůj talent - byla by ho škoda... ()

Pecival

Možná by to chtělo ke konci trošku ubrat (a nebo jsem přestal stíhat), ale bezesporu je tato nejednoznačná, komplikovaná báseň o volbách, které nechceme brát a jejich následcích, které nechceme nést naprosto skvělá, po technické i herecké stránce velmi precizní (ikdyž režisér tu a tam přepálí). A dovolím si tvrdit, že si ji divák užije i když zdaleka nerozluští všechny hádanky a myšlenky. ()

Kangaxx

Úder fatalizmu priamo do tváre. Tvorcovia sa do detailu venovali otázke životných rozhodnutí a ich dopadu na život samotný. Obsahová a vizuálna stránka je na vysokej úrovni, dej sa od počiatku drží ústrednej témy a postupne ju formuje k dokonalosti. ..... Takže aj najbanálnejšie rozhodnutie môže mať ďalekosiahle následky pre môj ďalší život? Sakra, tak teraz neviem, či mám ísť vyniesť odpad, alebo s tým počkať do zajtra :-). ()

iantomasik

Tohle nelze popsat jinak než jako nechtěně trapné filosofování někoho, kdo si zrovna přečetl postarší číslo 100+1 zajímavostí... Ocenil bych pár střihů a práci s kamerou, ale v té nebetyčně drzé haldě vykradených vizuálních nápadů (která nadto nedrží nijak zvlášť pohromadě) se zdráhám uvěřit, že by byly původní.. Vážně, ani mi tak nevadí, že myšlenkově je snímek jen povrchní kompilát toho zajímavého z hollywoodské kinematografie posledních dvaceti let.. Štve mě hlavně fakt, že za neskutečnou půl třetí hodinu (režisérský sestřih) se o hlavním hrdinovi nedozvíme zhola nic a (když už film nedokáže stimulovat rozum) jak se mám alespoň emočně s někým takovým identifikovat a zajímat se o jeho roztrojenou existenici? Jsem silně zklamán z toho, jak nestydatě se dnes sází na diváckou filmovou negramotnost a hlavně jak to vychází.. Že poslední repliku filmu představuje hrdinův smích divákům do ksichtu, je pak příznačně trefné. Mimořádně slabé dvě hvězdy. ()

spikey1

říkejte mi sentimentální blbečku, ale tohle je tak přecpaný sladkostí a poučnýma kecičkama, že se tomu nedá vzdorovat. ()

MissyRock

Chcete něco, co nepochopíte? Chcete něco, v čem se budete motat od začátku do konce, ale stejně se dodíváte, protože doufáte, že konec vám dá nějaké vysvětlení? Film je svým způsobem pro někoho o ničem, pro mě však byl o všem. Jsem naprosto spokojená, i když už po několikátém shlédnutí podstatu filmu vlastně nechápu. Jared Leto byl opět výborný, abyste věděli! :) ()

giovanni3

Od tohoto filmu jsem čekal mnoho a tím pádem každý kaz filmu snižoval má očekávání a tudíž i hodnocení. Základ filmu je prostý a to teorie chaosu = vykreslí 3 stěžejní obrazy jak by mohl Nemův život probíhat, kdyby si vybral z 3 různých dívek, které v mládí poznal = spojenina třech romantik, kde je teorie chaosu aplikována spíše pro efekt jak z pohledu smysluplnosti (Sorry, ale uklouznout po 1 listu, který letí někde z Brazílie? Vůbec teorie chaosu je o kžadé sebemenší maličkosti a film shrnuje pouze 3 zásadní situace a pak dejme tomu 3 navazující situace víc nic.). Tudíž téma je silné, ale z mého pohledu špatně pojaté (i starý Butterfly effect/Osudový dotek se zabývá tímto tématem a tam lze vidět co udělá malá změna zde je hrdina vesměs šťastný ať udělá cokoliv). Snaha zamotat dějové linie je chválihodná (spletence mám rád), ale vždy je jasné o co jde a jaká to je ,,realita,,. Film tedy zachraňuje výborná kamera a občasný zajímavý okamžik. Pouhé 3z5 ()

milancecil

K mimořádnému datu 12. února 2092 se upírá pozornost všech významných médií, Nemo, sto sedmnáctiletý muž, poslední ještě žijící smrtelník na Zemi umírá a tuto událost sledují diváci v přímém přenosu, v takové zvláštní, jemu věnované televizní show, ve zbývajícím čase pro ně vzpomíná na svůj život, na události jež mu tak velmi hluboko ulpěly v paměti a o kterých si myslí, že závažně ovlivnily život jeho a jemu nejbližším, vzpomíná a v často se opakujících útržcích se mu vrací stále a stále, v různém pořadí, v rozdílných časových rovinách a souvislostech momenty, které tak niterně, tak intenzivně kdysi prožíval, o kterých si myslí, že mu nepochybně zlomově předurčily další životní směřování, proplétají se mu v mysli momenty trpké, palčivě bolestivé, drásající s okamžiky náhlého štěstí, opojné slasti, vše v jednu silnou záplavu pocitů nahodile namíchanou ze vzpomínek, nenaplněných představ, toužebných očekávání a dávných snů, je to takový něžný, smířlivě poetický výlet, zvláštní, kdy nám případná nesrozumitelnost přesto nepřekáží v plynulém a snadném pochopení výkladu, nijak mu neškodí, vždyť i pocity mají mnohdy mnohem větší vypovídací schopnost než naše rozumem řízené logické vstřebávání, nádherné, spíše nenápadné, skromně neokázalé, přesto úžasně silné, pocitové dílo, jsem nadšený, bravo !!! ()

Wilson

Všechny cesty jsou cesty správné... Co kdyby... Život je jako hřiště, nebo nic... Silný slova. Občas se stane, že pro člověka je jeho nejšťastnějším dnem vlastní smrt, ať už je to stářím, bolestí, apod. Výbornej film! ()

standsiller

Keď som film videl prvý krát, cítil som závan geniality, o ktorom som však nevedel povedať žiadne adekvátne slovo okrem " výborné" . Nevedel som totiž, z čoho pramenila všetka dokonalosť čo si ma získala na prvý krát. Vnímal som síce príbeh, ale ten sa mi strácal v umnej réžii a novátorskej kamere . Myslím, bez toho že mám za cieľ sa niekoho dotknúť, že vo väčšine prípadov film získa svoje publikum na základe práve tej réžie. Mnohí však, ( k nim sa radím i ja ) vo filme hľadajú hlbšiu ideu, akou je len dokonalý vizuál. Nemôžem povedať, že pán Nikto bol o nikom , čo rozprával o ničom. I keď sa to tak často krát javí. Minutáž filmu ponúka viaceré varianty, ktorými sa chcel príbeh uberať. Čo je to déja vu ? Je všetko okolo nás skutočné ? Ak nie je nič skutočné, tak čo potom ? Čomu treba veriť, s čím / kým je dobré sa stotožniť ? Treba si dávať pozor na každé slovo a rozhodnutie ? Možno si ani netreba zodpovedať všetky otázky, najpodstatnejšia časť pre mňa bola tá, kde som si po konci filmu mohol zodpovedať už predtým načrtnutú otázku. Je všetko naokolo skutočné ? Zatiaľ áno. Ale raz to tak byť zásluhou nás samých nemusí. Doba nás učí žiť menej a menej a o tomto, predpokladám že rozprával aj režijný skvost Jaca van Dormaela a perfektný bod v kameramanskom portfóliu Christopha Beaucarna. ()

TroiMae

Jared Leto… jako zastara. Asi tři čtyři filmy dohromady a každý má ještě své alternativy :O) Ze všech těch životů, který je ten pravý? Každý z těch životů je ten pravý. Každá cesta je ta pravá cesta. "Všechno mohlo být čímkoli jiným, a mělo by to stejný smysl." (Tennessee Williams) If you never make a choice, anything is possible. ()

DeathTheKid

Další z filmů, které se zdají fááákt složité, ale ve výsledku...ve výsledku jsou krásně jednoduché. A Mr. Nobody je k tomu ještě krásně natočený, v hávu takové dětinskosti se smyslem pro detaily. Leto tady možná není v životní roli, ale rozhodně vyčmuchal nápaditý job a zhostil se ho krásně a ani zbytek moc nezaostává. Celá ta vize významu života je tu znázorněná hutně, ale krásně a pro ty, kterým se Pan Nikdo líbil, pro ně Pan Nikdo nikdy nebude nikdo, ale Někdo! ()

Philoun1

Tak tohle je pro mě hodně rozporuplný film, ostatně je to vidět i z ostatních hodnocení. Proto dám hodnocení průměrné, ale myslím, že na druhé shlédnutí budu jedním z těch, kterým se tento film bude opravdu líbit. ()