Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

core.2

Tento díl nepostrádá pestrost, rychlost a dynamiku. Naopak film první všechny tyto klady postrádá a zaujme prakticky pouze po vizuální, hudební a dějové lince. takže za mě plný počet ()

Sygi

Hobit 2, aneb jak nas*at draka. Zatímco Neočekávaná cesta byla takový nadprůměrný road-trip, Šmakova dračí poušť je fenomenální fantasy epos, který dnes nemá obdoby. Ano, bylo to přehnané, ale v tomto případě dobře přehnané, tolik akce, tolik napětí, skvělé postavy, ale vrchol celé parády byl Šmak. Závěr filmu s ním byla epochální přehlídka nabité akce, jakou Jackson umí. Musím ocenit i část s Gandalfem, která si s sebou nese temnotu a dává nám pohled na čarodějovy cesty mimo hlavní děj. Viděno v 48fps, 3D s českým dabingem (chválím vše, 48fps bylo fantastické). A ať mi nikdo neříká, že je Hobit 2 špatnej film. ()

BluT

Prostě úchvatný. Zbožňuju, že je to natočený tak, že to (příjemně) překvapí i Tolkienofila, ale přesto se to drží příběhu a zaujme to i člověka, který je příběhem Hobita nepolíbený. Celý je to pojatý moderně, akční scéna střídá klidnější a vtipná hluboce mrazivou, ale stejně je z toho cítit krása J. R. R.-ovy klasické tvorby. Peter Jackson prostě umí. Druhý díl mě bavil snad i víc než jednička - přesně ve chvíli, kdy si člověk začne říkat, že už by se mohlo začít dít něco vážně epickýho, přijde na scénu Šmak. A ten je prostě skvělej, skvělej, skvělej. Nesedělo mi pouze to, že si počínal chvílema poměrně naivně na to, jak má být inteligentní. Ale jinak byl zpracovanej prostě neskutečně. Hlas, vzhled, velikost, majestátnost, domýšlivost, lakota, to vše z plátna přímo tryskalo. Nevím jestli jsou herci bezchybní - do příběhu jsem byl tak ponořen, že jsem je vnímal jen jako dané postavy a o něčem takovém jsem ani nestihl přemýšlet. Všichni mi tam ale seděli skvěle a nerušil nikdo z nich. Někteří se dokonce překonávali! Oproti jedničce byli všichni trpaslíci mnohem více různorodí a zajímaví a nefungovali pouze jako doprovod Bilba, Gandalfa a Thorina. Např. Balin se mi moc líbil a Kiliho aférka je zajímavým kořením příběhu. Medděd se vyskytl až na moc krátkou dobu, ale on víc prostoru asi ani nepotřeboval. Dodal poníky a odfrčel. Ale aspoň tam byl, na rozdíl od např. Toma Bombadila ve Společenstvu. Elfové se pro mě zcvrkli pouze na novou postavu Tauriel, protože Evangeline Lilly je prostě neskutečně krásná. Nepůsobí tak majestátně a důležitě, jako třeba Arwen v první trilogii, ale dostala spoustu prostoru a je to jen dobře. Rozhodně není nudná a bez ní tam vlastně ani žádná ženská postava nebyla. Legolas je slabší než v LotR, ale ve scéně na sudech je perfektní a ta je také díky němu jednoznačně jednou z nejlepších v celém filmu. Nakonec jsem vážně rád, že je Hobit roztáhnutý na tři filmy. Protože první dva byly zatím absolutně boží a věřím, že třetí prostě nemůže zklamat a bude pořádným orgasmem celé série. 100% ()

Rudinsky

Nie, ešte nie:D Oproti prvému dielu síce stúplo tempo, no tým sa ešte prehĺbil fakt, že si ani k jednej z postáv nenájdete cestu. Jedná sa stále síce o poctivé remeslo s ultimátnym budgetom, ale všetky tie digitálne dekorácie pôsobia zbytočne, keď v podstate nemajú komu ani čomu slúžiť. Forma tu jednoducho víťazí nad obsahom. Lepšie povedané - forma degraduje obsah. Napriek tomu oveľa epickejšie, s modifikovaným, ale stále neskutočne šlapúcim Shoreovým soundtrackom. Jackson síce tak trošku zo začiatku vykráda sám seba, no potom si to vyžehlí záverečným stupňovaním kvalitnej dávky temnoty. Oproti prvému dielu sa ale našťastie vytratil feeling sto krát lúhovaného, vatou prepchatého digitálneho exhibixcionizmu a nastupuje aj seriózna atmosféra (Gandalf meets Sauron), škrati sú naozaj rešpektu hodní a Tauriel ku podivu vôbec nevadila. Navyše, záverečný stret zo Smaugom zatláča Azoga kamsi do piatej ligy. Nejedná sa o vyslovene zlý film a vidno, že si to celý team užil v skvelej atmosfére časov minulých, ale práve tie časy minulé sú v nenávratne. Nemá význam to porovnávať s filmom, ktorý som bez mihnutia oka otočil 5 krát v týždni v kine, aby som uveril vlastným očiam a ušiam, že niečo také vzniklo. Ale nemá význam to taktiež podhodnocovať. ()

wooozie

Totální vystřízlivění a rychlý návrat do reality. Toto si Tolkien opravdu nezasloužil. Nejsem si úplně jistý, kde se stala chyba. Nostalgie z Pána prstenů, která se mě držela při prvním díle Hobita je definitivně pryč a místo toho přišlo to největší zklamání, které jsem kdy v kině zažil. Kde jsou ty nádherné scenérie z Nového Zélandu a naprosto skvělá hudba z prvního dílu? Místo toho přišly absolutně přeplácané "obrázky" ze zeleného plátna (naprosto stejný pocit jako u Lone Ranger) a hudba, která je prostě pro dosavadní laťku nastavenou předchozími filmy od Tolkiena přespříliš vysoko, je podprůměrná. Když bylo oznámeno, že bude Hobit trilogie, nutně se musela ta přemrštěná stopáž někde projevit. Že bude ale ze 161 minut druhého dílu více jak 140 minut vata, která byla zcela zbytečná a v podstatě o ničem, mě jako fanouška Jacksona hrubě rozhodilo. Herecké výkony bych rád hodnotil, kdyby byly jaké, ale v té změti digitálních nechutností nebyly nijak k zaznamenání. Freeman je jako vždy skvělý a okamžiky, kdy je scéna zaměřena převážně na něj, jsou nejlepšími z celého filmu, bohužel takových je málo. Nerad to říkám, ale Legolas jako Killing machine - zbytečný. Tauriel (prezentována jako emancipovaná elfka, což už samo o sobě je na pováženou) a scény s ní, to bylo hotové utrpení. Pouto vytvořené mezi Bilbem a trpaslíky z prvního dílu, jakoby nějakým zázrakem úplně zmizelo a jede se opět nanovo. Postava Medděda, masakr pavouků i putování Gandalfa, všechno přebytečná vata. Trhá mi to srdce, když to teď napíšu, ale tento film je naprostá katastrofa. ()

Seti

Z Neočekávané cesty jsem byl nadšen a změny a doplnění děje provedené v zájmu filmovosti a provázání s LOTRem mi nedělaly sebemenší problém, ovšem u Šmakovy dračí pouště musím i já přiznat, že to Peter trochu přepálil a přeplácal. Problém netkví ani tak v přidání nových, v předloze se neobjevujících, dějových linií, i když jsem toho názoru, že kromě Gandalfova pátrání v Dol Gulduru už nefungují tak dobře jako v prvním dobrodružství, ale především v bezcitném vršení a zbytečném prodlužování akčních scén. Ano, je paráda, když se putování průběžně oživuje nějakou tou naháněčkou či soubojem, ale je třeba nalézt tu správnou míru. A to si myslím, že Peter ve Šmakově dračí poušti moc nezvládl, protože při xté rubačce Legolase a Tauriel se skřety si už začnete říkat, že to začíná být trochu únavné. A naprosto stejně působí finální konfrontace v Ereboru, jež nekončí skvělým rozhovorem mezi Šmakem a Bilbem, ale pokračuje zbytečně prodlužovanou honičkou mezi drakem a trpaslíky. Naopak třeba takový Temný hvozd se mi zdál osekaný a chtěl bych z něj vidět víc. Ohledně zpracování se opět jedná o prvotřídní práci, ovšem komu se přehršel CGI nelíbil v Neočekávané cestě, tak nebude spokojen ani se Šmakovou pouští (musím se však přiznat, že i já se začínám obávat, že Jackson téhle temné straně síly podléhá stále více a než by šel natočit jednoduchou scénu do lesa, tak si radši postaví tři stromy ve studiu a zbytek ověsí zeleným pozadím). Hudba Howarda Shorea mi tentokrát při sledování přišla trochu nevýrazná, čemuž se sám divím. Nechci, aby to vyznělo tak, že nejsem s pokračováním Hobita spokojen, jen mě prostě mrzí, že zmizelo to nadšení z prvního dílu. Pevně doufám, že Peter v závěru trilogie opět nalezne ten správný balanc, především co se akce týče, a se Šmakovým zúčtováním a Bitvou pěti armád mě opět posadí na prdel. ()

kikakrystof

Film, který už se tak trochu podobá LOTRovi. Je tu více akčních scén a také dobře vypadající prostředí oproti prvnímu dílu. Efekty mi nevadili, teda kromě lávy, ta vypadala příšerně. Legolas tam byl naprosto k ničemu a hrozně mě štvalo jak si dokázal poradit se 30ti skřety naráz. A konec byl zbytečně moc dlouhý, sledovat to déle už bych asi nevydržel, ale i přesto se mi líbil, protože dopadl jak jsem chtěl. :) ()

Jaccobos

Postavy od prvního dílu prorostly dějem a příběh pokračuje po své lince. Martin Freeman s Benedictem Cumberbatchem tvoří skvělou dvojici nejen v Sherlockovi ! ()

Flaveus

Na začátek musím říct, že když jsem poprvé slyšel, že bude Hobit rozdělen na tři díly, tak mi to tolik nevadilo, neboť jako fanoušek Tolkiena mám rád každý záběr Středozemě. Nicméně po shlédnutí druhého dílu už tak rád nejsem. Kam se podělo kouzlo Hobita...Jackson z toho udělal akční podívanou, ve které se rychlost střihu střídá s rychlostí děje a to tak rychle až je to naškodu a odcházel jsem s pocitem, že to skončilo moc brzy. Vrcholem všeho je až fantaskní Legolasovo "baletní představení", ve kterém mydlí skřety ať se děje co se děje. Nevím, proč režisér vynechal tolik scén, které ve filmu mohly být a tak ho přiblížit knižní předloze a místo toho tam narval tolik vymyšlených zbytečností, které děj filmu jenom zdržují. Ještěže jsem se před návštěvou kina obrnil vědomím, že film nemá s knížkou moc společného a i proto si ho užil, nicméně i tak je to nejslabší návštěva Středozemě. ()

HiddenDragon

NEJLEPSI DRAK NA FILMOVEM PLATNE. Vic vlastne neni treba zminovat. Uz kdyz jsem videl "Draci srdce" (1996), strasne me to nadchlo. Tahle stvoreni proste maji neco do sebe. A Jackson nyni stvoril digitalni draci orgie. Neco co dosud bylo asi jen ve Skyrimu, ted velky hobit Peter ozivil v Tolkienove podani. Drak, ktery je hoden IMAXu. Kdyz pominu naprosto zcestny a nesmyslny cesky preklad nazvu, tak "Desolation of Smaug" ukazuje, co nam chce reziser z Tolkienova sveta jeste zanechat a predvest. Je to pastva pro oci pro kazdeho fantasy nadsence, nyni vetsinu casu v sedivejsim, temnejsim nadechu. Puvodni pohadku koreni vic a vic, a krom novych postav tu je konecne znat upgradovane, temne pozadi "Hobita" a rek bych ze Jacksonova invence neni vubec na skodu. Tezko rict, co se Sauronem jeste vymysli, ale myslim ze treti dil bude jedna velka mela. Bitva peti armad si o to rika a ja uz vidim, ze na konci trilogie budu smutny, ze to zas konci, stejne jako v zaveru "Navratu krale". Po rozjezdove jednicce a Glumove exibici, prinasi druhy dil poradnou akci a tuhe nepratele. Trocha humoru tu je stale (aneb male cameo hned na samem zacatku v Hurce...kdopak toho pana pozna? ;-) Jinak je tu ale Temnoty poradna porce...pavouci, orkove kam se podivas a nakonec jeho vysost Smak se slujemi plnymi zlata. Pohybova ekvilibristika elfu je sice za hranici uveritelnosti, ale na me funguje jak ma. A navic ta nadherna "I See Fire" od Ed Sheerana. Popcorn si u filmu davam zridka, a tady to ani neni nutne. Je to zradlo samo o sobe:-) mlask mlask šmak ()

Wicky

Utahaná břečka. Tam kde před rokem ty skoro tři hodiny utekly jako voda, tak tady se to vleče (A to vážně po celou stopáž). Totálně nezajímavé a ploché postavy u kterých to tentokrát i pěkně zamrzí (Bilbo-- Který je navíc i šeredně odstrčen na druhou kolej) a u kterých jsem vyloženě trpěl (Thorin Pavéza, Lodník Evans, Legolas) však Jacksona ani tak přiliš nezajímá jako jeho "velkolepé" představení draka. Scéna se sudy je ale ovšem skvělá. První Hobití dobrodružství mělo ten svěží nádech té pohádkovosti, trpasličího humoru a hlavně sympatického tahouna Freemana. Druhý Hobit má jen výdech usínajícího scénáristy. Sračka Petere, sračka. 30% ()

Kuny27

4,5 hvězd ( 5 se zaokrouhluje nahoru, tudíž 5)! První půl hodinu jsem krutě bojoval sám se sebou, abych dokázal vstřebat netypické středozemské záběry a scény, které se vyskytují nově, takové záběry, které se moc nevyskytují v Jacksonovských filmech. Po této půl hodině jsem zjistil - AHA, OPRAVDU JE TO NOVÁ TRILOGIE! Představte si, že by nebyl Pán prstenů, líbil by se Hobbit? Mě ano! Doslova jsem žral každý záběr a hlavně scénu útěku v sudech. Co se týče hudby, opět jsem čekal něco zcela jiného. Kapku mě zklamala. Píseň "I see fire" se vůbec nehodí, ale přesto je úžasná. Bohužel hudby, kterou jsem očekával 159 minut, zaslechno mé ucho až na ke konci titulek. Poslední 2 minuty Soundtracku jsou ty, které jsem očekával a které mě znovu oslnili. ZCELA NOVÉ ZPRACOVÁNÍ (jak kamery tak hudby ale celého filmu) Zcela atypické. Přesto si nemohu pomoc, ale prostě se mi to líbilo. ZKUSTE NESROVNÁVAT S PÁNEM PRSTENŮ. ZKUSTE BRÁT NOVOU TRILOGII. Je to úžasné! (možná jen by si to zasloužilo zkrátit a zbytek dát do prodloužených verzí- pro fanoušky). ()

joora1

Více akce, ale slabší hodnocení než jednička, tak bych shrnul v kostce druhého Hobita. To, že jsem dal jedničce o hvězdu víc přisuzuji více věcem. V první řadě tomu, že se po dlouhé době vrátila středozem a člověk byl tak natěšený, že odpusti nějaké ty chyby. Navíc v jedničce byly silné zajímavé i klidnější pasáže. Dvojka je jiná, přímočařejší, akčnější a více nabitá. Přesto se mi nelíbí, že celý díl je prostě jen čekání na velkolepé finále v trojce, žádní zabití záporáci, prostě nic čím by vyvrcholil. Jednotlivé scény ale byly skvostné - souboj Gandalfa se Sauronem, skvělá akce na řece nebo s drakem. Vše podtrhl ještě zážitek ze 4dx kina, který byl super na přelety krajinou, ale při bitkách spíše vyrušoval. ()

Chmur

Film mě vyloženě nezklamal ani jako celek neohromil. Typická Jacksonovina, což je v podstatě škoda, protože už ty jeho rádoby husťácký do nekonečna natahovaný scény nudí. Navíc Hobit je v podstatě pouze o akčních scénách. Škoda. Přesto se tu najde několik plusů: nádherná příroda Nového Zélandu pořád funguje jako magnet; úžasně udělané animace měst; asi nejlepší digitálně vytvořený drak (bomba); Orlando Bloom mi připomněl, že čas ani špičkoví maskéři nezastaví. Skoro každý film se točí s cílem vydělat nějaké ty penízky, ale na Hobitovi už je to patrné až příliš! ()

Mistickzz

No to sme dopadli. Tak pevne som dúfal, že po rozpačitej jednotke sa Jackson schopí a ponúkne plnohodnotnú výpravu za dobrodružstvom, presne takú akú som zažil ja keď som čítal Tolkienove dielo. Ani by mi nevadilo, že sa veľmi nedržal knižnej predlohy a kopu vecí si spravil po svojom, to čo mi ozaj vadí je to, že sa pri tomto diele plne potvrdilo, že chce z toho vyžmýchať čo najviac peňazí a ani nie z 300 stranovej knižky sa snaží spraviť podobný epos ako pri LOTR, no bohužiaľ je to len samá vata, bez emócii, a na počudovanie je posledná polhodina úkrutná nuda. Čo na tom, že je Smaug spravený tak dokonalo, vôbec som si to neužil. Keď vyjde blu-ray, tak si to isto pozriem znova, zatiaľ len za tri. Som veľmi zvedavý čo Jackson napchal do tretieho dielu, fakt som. ()

DonQ

Tak to nám tedy Hobbita pěkně vykuchali a nechali jen holou kostru..jen co je pravda (a to mi fantazie autorů v jedničce vůbec nevadila) . S dvojkou Hobbita mám však již problém, a to nikoliv malý. Jestli se první díl odchyloval od knižní předlohy tak ve dvaceti procentech, tak zde je úplný opak a tvůrci již značně, opravdu značně (!) fantazírují. Tvorba mostu mezi Hobbitem a LOTRem mi přijde pochopitelná a to nejen z hlediska marketingu, ale důvod proč byl významně upravený i samotný děj dle knihy tak docela nechápu. Obzvláště v situaci, kdy děj knihy byl podstatně výpravnější a zajímavější. Takže jsem se musel rozhodnout. Hodnotit film se srovnáním s knihou (to by dvojka propadla a zklamala) či to brát a hodnotit pouze jako fantasy film na motivy Hobbita. Volím raději to druhé a dávám ještě čtyři, milosrdné hvězdy, a to jen z úcty k velkoleposti projektu a předchozím Jacksonovým úspěchům. Obávám se, že vzhledem k tomu, jaká zbývající látka by měla být předmětem posledního dílu, tak se budeme asi pohybovat někde na pomezí akčních děl King Kong, Godzilla a Transformers a užijeme si dvakrát, neřkuli třikrát více akce než doposud, završenou nostalgickou půlhodinkou s návratem hrdinů domů (+ samozřejmě na závěr nezapomenout na páně Saurona, jakožto finální spojku a reklamu na úspěšnější starší trilogii - nechť se BR kolekce zase zvesela prodávají!) . No třeba se pletu, ale dvojka bohužel celkem ukázala kam to tvůrci směřují...Opravdu trochu zklámání. ()

Sajuska1991

U jedničky jsem usnula a zařekla se, že už na to ptákovinu nepůjdu .... no neodolala jsem posmutnělým prosebným očkám přítele, tak jsem se zase celkem až nevědomky ocitla v kině ... no a neusla jsem !!!!! rozhodně lepší než jednička, ale to bylo jasný, v prostředku knihy už je to zajímavé vždycky ne ? :-) no jako dobrý, dalo se na to koukat .... ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)