True Blood: Pravá krev

• Česko Pravá krev (více)
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

Diskuze

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Ketri: odvozeno od anglického -ship, friendship, relationship.. Zkrátka když fandíš přátelskému či romantickému vztahu mezi dvěma postavami. Holt se těm amerikanismům dneska už nevyhneme, no.

Ketri

Ketri (hodnocení, recenze)

KevSpa: bože, to jsou výrazy, já pořád přemýšlela co mají ti dva společného s lodí, díky
No, já myslím, že se tam ještě zaplete Alcide, stejně by to bylo nejlepší, zestárne s ní a můžou běhat venku i ve dne

KevSpa (hodnocení, recenze)

Tom Riddle: Já za sebe musím říct, že jsem na jednu stranu ráda, že jsou spolu, na druhou... ano já mám ráda Erica v "badass modu", a tohle beru jako pouze chvilkový vztah. Tedy jen do chvíle, kdy se Eric zase stane badassem. Se Sookie jsem nikdy větší problém neměla, ale ani mě vyloženě nebrala. Každopádně nemyslím si, že nějak mění svoje zásady. Prostě teď bere Erica jako někoho jiného. Vždycky ji svým způsobem přitahoval, jen měla dost důvodů ho nenávidět. A jak znám Balla, tak tenhle "idylický" románek dlouho nepotrvá. :-)

alyne (hodnocení, recenze)

Tom Riddle: Já netoužím po ničem jiném, než aby se vrátil starý Eric. Ať se tím klidně rozbije jejich vztah, stejně po něm nijak zvlášť netoužím, protože je to prostě nuda.
Jinak souhlasím se vším, co jsi napsal. Ohledně toho první bodu- nemyslím si, že by Sookie měla tolik času na rozmýšlení se, jestli teda joo, nebo neee... přeci jenom série má jenom 12 dílů. Je jasný, že do toho museli praštit co nejdřív po Ericově "proměně".

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

No, můj problém je spíš ten, že pro ship Sookie/Eric ztrácí Sookie svoje zásady a svůj charakter. A Eric samozřejmě taky. Ti dva jsou jako pár možná zajímaví na papíře, ale faktem zůstává to, že aby mohli být spolu, musejí se stát dvě věci.
1) Sookie musí naprosto ignorovat fakt, že Eric je zrůda, že kupříkladu týdny věznil a mučil jednoho z jejích nejbližších přátel (Lafayetta, samozřejmě) a tím musí zradit svoje přesvědčení a svoje přátelé (především Taru, samozřejmě). Řekněme, že ani s tím bych neměl problém, kdyby se to stalo trochu víc přesvědčivě, kdyby s tím Sookie trochu víc bojovala či se cítila provinile, ale to se ona opravdu očividně necítí, což z ní v mých očích dělá citovou děvku
2) Eric musí vyměknout. Faktem je, že bez ohledu na Sookiinu courovitost, aby se tenhle pár mohl dát dohromady, z Erica se musí stát normálně měkkýš :o) Je paradox, že fandové Sookie/Erica je chtějí dohromady, protože to neodvratně způsobí změnu charakteru jejich miláčka. Každý fanda Erica miluje Erica v badass módu. Takový Eric se Sookie být nemůže, a tak je tu buď možnost mít ty dva dohromady a zničit oba jejich charaktery, nebo se držet od tohohle shipu zpátky a zase ho pěkně (nejlépe co nejdřív a s tragickými následky) rozervat.
Nemyslíte?

alyne (hodnocení, recenze)

Tom Riddle: Já Sookie nemusim od začátku, ale zase na druhou stranu se podle mě sérii od série začíná chovat jako klasická ženská. No, klasická..alespoň tak trochu klasická. Konečně to není ta "nevinná panenka, která za nic nemůže a všechno zlý se jí děje z ne její viny".

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Já se musím všech zeptat na názor. Velice dlouhou dobu jsem měl rád Sookie, i když měla svoje příšerné chvíle, Anna Paquin mě fascinuje, takže mi to nikdy nevadilo. Ale ve čtvrté řadě začínám Sookie tak trochu.. Mhmm. Nesnášet je asi silné slovo, ale řekněme, že se mi vůbec nelíbí, jak se poslední dobou chová. Jsem jediný, kdo to tak cítí? Když se třeba Tara hádala se Sookie, měla imho naprostou pravdu. A ze Sookie se podle mě stává taková citová děvka. Vím, že to bylo v podstatě nevyhnutelné, protože fanouškovské volání po shipu Sookie a Erica už se nedalo vydržet, ale i přesto, že většina lidí ty dva shipuje, když se zamyslíte, nesouhlasíte se mnou přece jen aspoň malinko?

alyne (hodnocení, recenze)

sallyann: krásný video a krásná písnička :)
Cappuccino: no jen si to pochval ;)

Cappuccino

Cappuccino (hodnocení, recenze)

rockstorm: No hej, je to "moje" a už som ho dlho nepočul.. :-) stále kvalitka!

Serpencis

Serpencis (hodnocení, recenze)

sallyann: Pěkné, ale radši bych koukala na video se šťastnýma chvilkama. :)

alyne (hodnocení, recenze)

Cha, teď dávali na Primě Vraždy v Midsomeru, kde Bill, resp. Stephen Moyer, hrál vraha.. takovej mladíček tam :))

KevSpa (hodnocení, recenze)

phoebess: Pravda. Erica to tuhle taky neupeklo, protože v sobě měl vílí krev. :)

phoebess (hodnocení, recenze)

Cappuccino: ale Russel měl zas v sobě vílí krev :) takže tu pak můžou být dohady, jak vílí krev ovlivňuje hořlavost :D

Cappuccino

Cappuccino (hodnocení, recenze)

SPOILER Uvedomte si, že mladý upír by mal horieť pomalšie ako starý (netreba sa o Jess báť). Aspoň to písali na truebloodwiki či ako sa to volá.. Godric zhorel skoro hneď, relatívne "mladého" Billa len opálilo ako špekačku. Ale na druhú stranu, Russell nezhorel vôbec rýchlo a to je údajne starší ako Godric. Čiže, ťažko povedať.

phoebess (hodnocení, recenze)

KevSpa: jojo, vidíš... ta byla nejlepší :D zombie vždycky říkají, že nejsou zombie :)

btw. hodně jsem se nasmála nad tou hrou Plants vs. Zombie, kterou hrála Pelhamová na začátku, pač jak jsem uslyšela "Zombie", tak se mi hned vybavilo, že jsem to už sakra někde slyšela :D

Příspěvek byl smazán administrátorem.

KevSpa (hodnocení, recenze)

Já se nejvíc nasmála, když si ti lidé fotili Pam a dohadovali se, zda je zombie. :-)

phoebess (hodnocení, recenze)

tak to byl teda bombovej díl... :) a LaFayette mě svými průpovídkami hodně bavil :D

TomikZlesa

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

alyne: jo já chápu jak ot myslíš, ale poznat dobrý a špatný by snad mohl, navíc tak blbej mi nepřijde, když chce je dost vhycuranej. Pam je vlastně jedno jesi shoří, ona spíš shnije :-)) a to je ještě lepší než Pam mam třeba rád sherifa to je spravnej jouda

KlárkaD

KlárkaD (hodnocení, recenze)

sallyann: přesně, mně by tam teda ona hodně chyběla, miluju její sarkasmus a hlas :) pro mě jedna z nejlepších postav :))

alyne (hodnocení, recenze)

TomikZlesa: Protože on za to nemůže, vzhledem k tomu, jaké měl rodiče... Chtěla bych vidět, co by vyrostlo z tebe, mít takovou výchovu, jakou měl Tommy ;) Navíc když ho Sam vyhodil, bylo na něm vidět, že mu to je fakt líto, protože teď zůstane úplně sám a to on neumí, potřebuje, aby se o něj někdo staral, protože je to pořád ještě dítě.
Já zase nechápu, jak nemůžeš mít rád Pam a přát jí shoření.

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)