True Blood: Pravá krev

• Česko Pravá krev (více)
USA, (2008–2014), 70 h 2 min (Minutáž: 43–62 min)

Tvůrci:

Alan Ball

Předloha:

Charlaine Harris (kniha)

Hudba:

Nathan Barr

Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley, Chris Bauer, Nelsan Ellis, Carrie Preston, Alexander Skarsgård, Todd Lowe (více)

Mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru vychází z fantaskního předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou třeba homosexuálům, náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena umělá krev (odtud originální název seriálu), kterou lze běžně koupit v obchodech či u benzínek, upíři už nemusejí požírat lidi a mohou s nimi normálně koexistovat. O jejich právech a způsobech integrace se vedou debaty v televizi. Jednu z nich lze zahlédnout hned v první epizodě…

Dějištěm napínavého i vtipného dramatu s řadou sexuálně otevřených scén je fiktivní městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou příběhu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), obdařená nadpřirozenou schopností. Dokáže slyšet to, co si lidé skrytě myslí. Vzhledem ke své výjimečnosti to ale v životě nemá jednoduché… V městečku, kde se všichni navzájem znají (a jež vzdáleně připomíná dějiště slavného Lynchova díla Městečko Twin Peaks), se jednoho dne objeví skutečný upír Bill Compton (Stephen Moyer). Charismatický muž, jenž nepatří mezi obyčejné smrtelníky a vzhledem ke své dlouhověkosti věku pamatuje občanskou válku, se stane objektem hrdinčina zájmu. Jeho příchod, podobný zjevení tajuplných cizinců z westernů, však předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením...

Další klíčovou postavou je hrdinčin bratr Jason (Ryan Kwanten), který rád obšťastňuje ženy ve svém okolí a libuje v drsných erotických praktikách. Jinou důležitou figurou je hrdinčina nejlepší kamarádka – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která lidem říká, co si o nich myslí a má kvůli tomu problémy v zaměstnáních. Další zásadní postavou je hrdinčina vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež má zájem o historii. Další figury tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta…

Seriál True Blood – Pravá krev, realizovaný podle románu Charlaine Harrisové nabízí řadu analogií a interpretací. Mnohožánrovou koláž lze vnímat jako alegorii o současné Americe, paralyzované strachem po teroristických útocích z 11.září. Také jako satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích. Také jako polemiku s rasismem, xenofobií a dalšími předsudky, pramenícími z lidské omezenosti. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších popkulturních ikon… Spletitý příběh se dá vnímat i jako úvaha o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, může však znamenat i propad do pekel… Podle scenáristy Alana Balla - laureáta Oscara i ceny Emmy - jde o "popcornovou zábavu pro chytré", zalidněnou pestrou škálou rozporuplných existencí. Se seriálem True Blood - Pravá krev, který převrací naruby schémata běžných televizních soap-oper, se můžete těšit na unikátní zážitky... (HBO Europe)

Diskuze

phoebess (hodnocení, recenze)

KevSpa: LaFayette se postupně protlačuje na mou nejoblíbenější postavu :)

phoebess (hodnocení, recenze)

Cappuccino: já některé seriálové vztahy žeru (nojo, musím se přiznat) :) ale nesmí se stát nudnými, jako se právě stalo v případě Erica a Sookie :/

KevSpa

KevSpa (hodnocení, recenze)

Cappuccino: Nemyslím, že na to tady někdo kouká jen kvůli "párování", ale to k seriálům (stejně jako k životu) prostě patří.

Cappuccino (hodnocení, recenze)

Vážne tu niekto túži aby bola Jess s Hoytom? Alebo Eric so Sookie? Pretože mne sú tieto seriálove vzťahy maximálne u prdele. Vždy mi boli, vždy budú :-) Na TB sa nepozerám kvôli párikovaniu predsa. Výnimkou budiž Bill a Sookie, tým to prajem z celého môjho čierneho srdca :P

phoebess (hodnocení, recenze)

sallyann: a hlavně ta scéna nebyla nudnááá :D já bych si teda spíš přála, aby byla Jess chvíli sama... aby se třeba znovu utrhla z řetězu, jak po svém "narození"... a bude to zase ta stará Jess (ano, já měla spíš ráda tu její starší verzi :) )

sallyann (hodnocení, recenze)

phoebess: Jo ta scéna mezi Ericem a Sookie v minulém díle byla o dost zajímavější a taky žhavější....Jess fakt lituju, ale snad se už zbavila méďy Hoyta na dobro a mohla by si zaskotačit s Jasonem :) Už nám dlouho zahálí :D :D :D A hned jak do LaFayetta vlezla ta žena, musela jsem se smát. Ten herec je vážně kouzelník :)

TomikZlesa

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

krom paradního finale nejhorsi dil serie, preslazeny Erikův pohled už mi leze krkem, záchrana Jess jak z romantický pohádky a celý rituál nepřežil jeden jediný, snad nejzbytečnější upír na světě..koukat pů dílu na Erika a Sookie jak se rozplývaj už taky bylo otravný, ještěže muj oblibeny Lafajet se rozjíždí a Marnie držím palce !

phoebess (hodnocení, recenze)

nevím, asi to už tady někdo v té změti příspěvků k novému dílu zmiňoval, ale stejně to napíšu ;) : scéna mezi Sookie a Ericem v zasněžené posteli mě vůůůůůůůůůbec nebavila... pořádně jsem se pobavila nad rozdílem, jak si Jessica představovala rozchod a jak to bylo v reálu :D a jako vůbec nejvtipnější mi přišel LaFayette s ženskou v těle... svými skvělými pohyby se tak vrátil s první sérii (aspoň mně se zdá, že co je s Jesusem, tak hooooodně ubral) :)

rockstorm

rockstorm (hodnocení, recenze)

Cappuccino: tak to já mám spíš naopak, Jessicu na začátku, když byla protivná a drtila Billa, jsem moc nemusela, ale mám jí čím dál radši :)
Bill opět řádsky navztekal Pam, co? A zdá se, že jí ty injekce opravdu svědčí.... Alcida tady asi o moc víc nebude, ale možná se dočkáme v "pětce".....zato Debie bude asi všude kolem plno :D

sallyann (hodnocení, recenze)

Luckyboy: Ale na konci to zase celkem rozjel. To vyrvané srdéčko byla dobrá akce :)

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

alyne: mimochodem k té Maxine, taky si myslím :o) Sam jako Tommy byl sice skvělý, ale myslím, že tohle bylo ještě lepší.

Luckyboy

Luckyboy (hodnocení, recenze)

Možná se mi to jen zdá, ale připadá mi, že momentálně True Blood dějově už trochu přešlapuje. Sice se v tomhle díle se něco dít začalo, ale připadá mi to trochu rozplizlé. Snad to další díl napraví. Jinak zfetovaná Sookie byla dobrá :). Nakonec si opět povzdechnu. Chci starého, sebejistého, lehce arogantního, ale vždy nad věcí Erica!

alyne (hodnocení, recenze)

Cappuccino: Myslím, že ta scéna asi bude moje nejoblíbenější část z osmého dílu :))

Tom Riddle (hodnocení, recenze)

Teda abych se vyjádřil za sebe, Jessicu mám velice rád, z celého upířího osazenstva je pro mě jasná jednička (což je paradox, protože jasně druhá je zase Pam, a přitom mužští upíři jsou protěžovaní mnohem mnohem víc), ale tuhle scénu s Hoytem jsem si užil. Naprosto si to zasloužila. Kdyby to bylo opačně, nikdo by lidské Jessice nezazlíval, že brutálně vyhodila upířího Hoyta, který ji očaroval a vnuknul myšlenky, rejdil rajdy ve Fangtasii a líbal se s Jessicy nejlepší kamarádkou, že. Zatímco Hoyt si toho dost schytá, ale to jen proto, že přes všechny svoje vady je Jessica tak zatraceně roztomilá a Deborah Ann Woll tak okouzlující.

Cappuccino (hodnocení, recenze)

alyne: Nemám, s upírkou som ešte nechodil :P Ale v živote chlapa sa vždy nájde nejaká "besnoška" ako Jess, ktorá nedocení jeho snahu a lásku, to je pravda, s tým už to je horšie :-D A k tej scéne - tiež som len čumel :D

alyne (hodnocení, recenze)

Cappuccino: Teda, Ty budeš mít nějaký osobní zkušenosti s tímhle, jak tak koukám :))
Já mám Jess pořád ráda, je to, co je.. nemůže v sobě upíra prostě potlačovat. Navíc nezapomínej, že jí je 17? 18? Je to prostě ještě "malá" holka. Vrhli se na to s Hoytem moc rychle, to nemělo šanci fungovat.
Ale jak v té první verzi třískla s Hoytem a zabila ho, musím říct, že mi teda trochu spadla čelist :D
Jinak Jason mě překvapil, hodnej kluk :)

Cappuccino (hodnocení, recenze)

alyne: Tak lebo si žena! :D Ale Hoyt by jej zniesol modré z neba a ako sa mu odvďačuje? Zjedla kamionistu, vycucala mu za chrbtom nejakého vola z klubu, vymazala mu pamäť a chce si začať s jeho najlepším priateľom. Mal som ju rád, ale začínam ju vážne nenávidieť :-) A Jason reagoval veľmi správne, ako pravý kamarát!

alyne (hodnocení, recenze)

Tom Riddle: Tommy, resp. Maxine byla úžasná! Myslím, že si to Dale Raoul pořádně užila! :)))
A ke chvále Fiony se přidávám, fascinuje mě od prvního dílu!

SPOILERY K 4x08
Tara je skvělá :oP V dnešním dílu byla taaaak málo, a byl to asi nejhorší díl série.  Její postava mě baví, má neustále nějaký konflikt. To je fajn a něco, k čemu se dá vztáhnout. Navíc i když ji nesnášíte, vyvolává ve vás nějaké emoce. Což je samo o sobě víc, než dokáže spousta postav.
Nicméně praktická nepřítomnost Tary není jediný důvod, proč dnešní část považuju zatím za nejhorší.
Část o Jessice/Hoytovi/Jasonovi byla fajn, asi nejlepší z dílu. Baby Jessica je tahoun, Deborah Ann Woll umí.
Lála a jeho prapodivná sekvence s Mavis by mohla dojít do zajímavého rozuzlení, ale v tomhle díle kdoví proč alespoň pro mě docela drhla.
Část o Samovi, Luně a Marcusovi vůbec nebavila, Alcide a Debbie se mi taky jevili utahaně a zbytečně.
Sookie/Eric už jen vyloženě prudí. Ne že by mě nebavilo z 55 minut dílu sledovat 20timinutový sestřih jejich *ukačky, to zase ne...
Tommy tentokráte výjimečně pobavil jako Maxine, určitě jedna z vtipnějších scén.
Aspoň že ta Marnie/Antonia je pořád takový badass. Narozdíl od Vás, u kterých její gesta vyvolávají smích, já si herecký výkon Fiony Shaw užívám, dokonce bych si dovolil tvrdit, že je herecky vůbec nejlepší z celého True Blood celkově.
Mno, takže asi tak. Snad to bude příště lepšejší.

Cappuccino: Mně se teda líbila víc ta první verze rozchodu Jess s Hoytem :D
A také bych prosila víc prostrou pro Alcidea už konečně!!

KevSpa

KevSpa (hodnocení, recenze)

No, teď je zaděláno na to, že bude Eric loutkou čarodejnice... to na návrat do normálu moc nevypadá. :-)) Jooo, karma je svině. :-)

Cappuccino (hodnocení, recenze)

Len tak mimochodom, mne sa strašne páčilo ako Hoyt Jessicu vyrazil. Jednoducho sa s tým nepáral, nesral. Z časti si to aj zaslúžila musíte uznať :) A Billa milujem stále viac a viac. A to som ho miloval od prvej časti. On tak perfektne dokáže obkecávať :-) Úplna politická korektnosť. Jednička :-D Alcideovi viac priestoru!

DaUr

DaUr (hodnocení, recenze)

Opět skvělý díl, jen musím přiznat, že mě v něm moc nebrala žádná scéna mezi Ericem a Sookie. Ačkoliv jsem jim to (hlavně Ericovi) přál, měl by si už pospíšit s návratem do normálu :)

Sartorius

Sartorius (hodnocení, recenze)

Parádní díl. A konečně se už něco děje s "laskavým Ericem", protože už mě to přestávalo bavit. Starý dobrý Eric byl lepší...A Bill jako král je dokonalý...

alyne (hodnocení, recenze)

rockstorm: taky jsem si říkala, že to musí být fakt síla (vílí a upíří krev) :DD a "Můj... Bille?" bylo taky vtipný :) fakt hodně dobrej díl!

rockstorm

rockstorm (hodnocení, recenze)

Skvělý, oni ty konce prostě umí....utnout v nejnapínavějším.....takových otevřených záležitostí.....Spoilery.....tušíte někdo co ta Antonia zase udělala Ericovi? a kdo sakra střelil Sookie? co provedli s Billem? kam LaFayette kráčel s mimi? to se jako vážně dozvím až za týden? Požaduji ne šest, ale aspoň deset takových sérií a maximálně půl roku od sebe!!!
Jinak dnes mě pobavila Sookie - Můj....Bille :D, .....líto mi bylo Jessicy, oba ji vyhodili.....no a Sookie a Eric(s kožešinkou)? to "véčko" a vílí krev musí být fakt dobrej matroš :)))

sallyann (hodnocení, recenze)

KevSpa: V tomhle díle bylo zase pár skvělých hlášek a scén :) Možný spoiler!!!! Kromě nahého Erika (skoro celý díl! :D) mě dostal i Andy slintající nad mrtvolou upíra....

Sex ve městě se vrací

Sex ve městě se vrací

11.01.2021

Populární dámský seriál Sex ve městě se vrací s novou řadou na streamovací službě HBO Max. Oznámení přišlo čerstvě od hlavní hvězdy seriálu Sarah Jessicy Parker s hashtagem #AndJustLIkeThat… (více)

Epický Warcraft našel své hrdiny

Epický Warcraft našel své hrdiny

06.12.2013

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

Christoph Waltz na stopě muže z rodu opic

01.10.2013

Ano, řeč je o nové adaptaci Burroughsova Tarzana. Projekt, ve kterém si urostlého vládce džungle zahraje hvězda seriálu Pravá krev Alexander Skarsgard, byl zhruba půl roku zpátky dočasně pozastaven.… (více)