Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

Cival 

všechny recenze uživatele

René natvrdo! Kvůli své stylizaci trochu polopatická zpověď anglického magora, kterého zavřeli do basy a on v ní seřezal všechno, co mu přišlo pod pěsti. Hodně plusových bodů zařizuje soundtrack. Ve Varech se Bronsonovi určitě nevyhýbejte, mezi existenciálními dramaty o zakavkazských dojičkách bude hodně úderným osvěžením. A Hardy je opravdu výborný! ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Bronson je pošuk, který se mnohdy chová naprosto iracionálně, konkrétně rád mlátí lidi, z ničeho nic, v téměř jakékoli situaci. Nabušený Tom Hardy to zahrál skvěle, charismaticky, a na jeho výkonu film stojí. Bronson je (není?) tak trochu blázen, ale těžko říct, jestli by se s jeho reálnou verzí dalo soucítit a sympatizovat tak jako s tou Hardyho... Nevím, netuším, tento údajně notoricky známý britský vězeň mi byl až do traileru úplně neznámý. No, jako film je to podobně nevypočitatelný a vyšinutý jako sama hlavní postava, což se mi moc líbilo. Chvilku dá si na to zvyknout, pak už to jen stojí za to! ()

Reklama

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Na bitkaře Bronsona jsem se původně chystal až na 44. filmovém festivalu ve Varech. Měl však tu nevýhodu, že vyšel pár dnů před odjezdem a jelikož byl trailer více než zajímavý, vyřadil jsem jej z programu a vyšlé DVD, které vypráví o člověku jako o "most violent prisoner in Britain" jsem si stačil pustil ještě doma. Jak je tento životopisný portrét natočen? Je to taková úchylná artovka na drogách. Bohužel trailer svou kvalitou opět překonal výsledný snímek a i když se jedná o celkem zajímavou sondu do mysli jednoho "blázna", jeho zpracování je místy dost nemastné i neslané zároveň a celý film je vlastně skvělý jen díky hlavnímu představiteli Bronsona a tím je samozřejmě v této roli dokonalý Tom Hardy. Díky němu, dobré hudbě a několika zajímavým scénám, je na co koukat. Zbytek je však jen povrchní koláží a sondou do mysli jeho samotného a nakonec vyjde v podstatě naprázdno a to i přesto, že se nám to tvůrci snaží podat abstraktně uměleckými záběry. (6/10) ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

My Name is Charles Bronson ... a hned potom následuje galapředstavení Toma Hardyho pod taktovkou geniálního Nicolase Winding Refna. Jednu scénku už nikdy z hlavy nevymažu: Get over the motherfucking bed now and rub me here you slag! Go on rub it in. That's right we ain't got all day. Rub it right down my back. Go on, down my back and my legs! Back o' my legs, my ass, my ass cheeks. On my ass. Not in my ass you fucking homo! Dammit! Kdepak to co s autobiografickým snímkem provedli Hardy s Refnem, to se jen tak nevidí. Ukázkově šílené a hypnotické zároveň. 75% PS: http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Salvador ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

To mi takto v nedeľu došla smska od kamaráta: "Dones film, ideme sa skúric." A ktorému chlapovi by sa nepáčil film s Hardym, že? Ja som ich s ním videlasi 20, horší bol len jeden; od Refna možno 6, najhorší bol tento. Zámer chápem a nefungoval na mňa. Režisér ma svojim diváckym podvodom možno dostal, ale vole, raz si chcem fakt pozreť film o bitkárovi a zrovna vtedy musím naraziť na takéto divné niečo. Aspoň že je to miestami sranda. 50% a "Namaž mi záda" rulez ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
  • Pravému Charlesu Bronsonovi nebylo dovoleno se na film podívat, ale říkal, že se líbil jeho matce, což mu prý stačí. Jeho matka byla filmem přímo nadšena. (akisha)
  • Záběry promítané ve scéně v divadle jsou skutečné záběry z roku 1983, kdy vzal skutečný Charles Bronson v jedné z věznic několik rukojmích, následně držel na střeše 47hodinový protest, způsobil oheň a škodu v hodnotě 750 000 liber. (JardaBauer)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama