Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film jsem se musel trošku teoreticky připravit. Použil jsem tudíž všemocný google, abych se vůbec dozvěděl, kdo ten "Bronson" vlastně je. Co jsem se dozvěděl? Nejznámější vězeň na ostrovech, vlastním jménem Michael Peterson, který veškerou sílu, či energii používá v nekončících soubojích a to hlavně s jeho úhlavními nepříteli-dozorci, kterých za svou vězeňskou kariéru poznal opravdu hodně... Tvůrci tohoto filmu nemohli mít asi šťastnější ruku s obsazením hlavní role. Tom Hardy, ten je možná někdy i takovým filmovým Bronsonem a svou roli zvládl naprosto skvěle, což mi spolu s velmi povedenou hudbou a několika opravdu výbornými scénami naprosto stačí, abych tam dnes šoupnul za pět. Když se tak nad tím trošku zamyslím, je to už za poslední měsíc druhý, podobný film, který jsem ohodnotil maximálním počtem. Sám bitky, či násilí absolutně nevyhledávám, nicméně podobné, povedené filmy, ty mi nezbývá, než náležitě ocenit. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Tom Hardy podává obdivuhodný výkon a jeho Bronsona (či toho skutečnýho) bych na ulici fakt potkat nechtěl, ale jenom výbornej výkon film neudělá. Film je totiž prakticky složenej jenom z nesouvisejících scén, ve kterých Bronson dává někomu pohubě nebo dělá nějaký jiný kraviny. A celý to prostě nedrží moc pohromadě, i když některý scény jsou vážně povedený a jsou fakt dobře sestříhaný s hudbou. Navíc místy je tempo dost pomalý a na krátkou stopáž jsem se dost často nudil a jednou jsem málem i usnul. Což není pro film, který je některými považován za nový Mechanický pomeranč (wtf?) dobře. 50% ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Asociální psychopat, touha být slavným a krvavá poezie v pěstích. It´s a sin..? Tom Hardy, jakožto britský Frajer Luke, co velký mozek má malý a malý nemá, předvádí především barvou hlasu neskutečnou one-animal show (podobně živočišný výkon jsem naposledy viděl jen u M.Rookera v Henry: Portrét masového vraha) a opatřil postavu Mickeyho Petersona takovým charismatem, o kterém se tomu skutečnému, co teď sedí v lochu, může nejspíše jenom zdát. To je kouzlo filmu! Refn nikoho neobhajuje, ani neodsuzuje a po Valhalla Rising na mě znovu zapůsobil tím, jak prakticky bez scénáře dokáže člověka protáhnout blánou obsahového prázdna do vagíny magické filmové formy. ()

oje 

všechny recenze uživatele

Tohle mě moc nevzalo. Přitom příběh o cholerickém vězni, který mlátí lidi na potkání a zmlátil by snad i vlastní matku, kdyby mu ji postavili do cely, určitě není špatný nápad. Dalo se to vyprávět s extrémní surovostí nebo – jak film několikrát naznačil – s humorem. Nakonec zpracování ale bylo takové zvláštní, až umělecké, a to mě moc nebere. Dalším mínusem je fakt, že ve zfilmovené části Bronsova života chyběla zápletka. Tím pádem se objevovaly hluché úseky, kde se nic nedělo, nebo mi unikala pointa. Škoda také, že z atraktivního prostředí věznic vidíme vždy víceméně jen celu a pár dozorců. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Filmy Nicolase Windinga Refna jsou jako jeho jméno; zajímavé, nevšední, ale taky krkolomné a snadno zapomenutelné. Říkám ti upřímně, Nicu, že ty o mně film točit nebudeš. Všechno tady tak stojí a padá s výborným Tomem, který předvedl polohu, jakou bych nečekal ani od své holky v posteli. Jen mě v souvislosti s těmahle asociálními psychopatickými hulváty napadá, jaký smysl má snažit se je vychovávat v lochu? Možná by pro všechny bylo přínosnější, kdyby se začali používat třeba jako pilíře mostních oblouků... (Litoměřice 2013, 1/14) ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Herec Tom Hardy nabral kvůli roli skoro 20 kg svalové hmoty. Dělal 2 500 kliků denně po dobu 5 týdnů. (Zdroj: empireonline.com) (Snorlax)
  • Před premiérou filmu byl promítnut i krátký proslov Charlese Bronsona, což vyvolalo protest britských úřadů. Jediné místo, kde tento rozhovor mohl proběhnout, je vězení. V Británii se ve vězení bez povolení natáčet nesmí. (Elisebah)
  • Když se Tom Hardy poprvé ukázal skutečnému Charlesu Bronsonovi, Bronson řekl, že tento kluk ho nikdy nemůže ztvárnit díky svému vzhledu. Když se mu ukázal Tom Hardy po 2 týdnech, Bronson se nestačil divit. (The Viper)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama