Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (496)

akisha 

všechny recenze uživatele

Nepřijdu s ničím novým, když tu napíšu, že Bronson je film totálně podřízený herecké exhibici Toma Hardyho. Jinými slovy: je to film, kde Tom Hardy 92 minut dělá neuvěřitelnej bordel. Nemá to ani žádnej děj. Nechápu ani smysl toho všeho, nejvíc mi sedí myšlenka, že Refn využil psychopata Bronsona, aby mohl popustit uzdu svojí fantazie a naházet do filmu množství svojí vlastní mírně abstraktní poetiky - k čemuž je postava Bronsona vděčným tématem - aniž ho nějak dvakrát zajímalo, jestli to celý má příběh a směr. Drama bych sem nepletla. To mizivý množství scén, co mohlo vyprodukovat drama, je hozeno do těžce komediální polohy. Bronson sám je totální pošuk, ale je pravda, že na jeho absolutním zapálení pro rvačky je něco skoro až sympatickýho. Asi jako jeden pes, kterýho znám, co tak nenávidí lidi, že se vždycky snaží překousat plaňky u plotu, aby je mohl zardousit. Chudák... Komu film doporučit...? Fandům Refna jistě, fandům Hardyho jistojistě, protože ten tam řádí jako černá ruka. V posledních scénách téměř doslova. Pak možná ještě těm, který baví koukat, jak někdo hodinu a půl mlátí lidi. Ale byla to sranda. A vypíchnu ještě soundtrack - ať už jde o klasiku nebo Pet Shop Boys, hudba je tu boží a pomáhá vytvořit tu zvláštně ujetou atmosféru. Refn prostě má něco na srdci, někdy se mu to podaří sdělit jasněji a jindy ne. Ale fandím mu! ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Jedno slovo: nuda. Oceňuji uměleckou stránku filmu, stejně tak jako ohromnou spoustu skrytých podtextů a nápadů, kterými devadesátiminutový snímek oplývá. Bronson je takovým tím filmem, na který by se bez problémů mohla podívat celá rodina, a nikdo pak neodejde z promítání zklamaný. Několik zmatených a nečitelných výrazů se najde - o tom žádná - ale řemeslná stránka a celkové vyznění je na jedničku. On je to totiž spíše takový věrně zachycený dokument, nežli film: tak dobrým hercem Hardy je. A tak i když nad nadšením převládá zmatení, stejně je hodnocení mírně nadprůměrné... ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Podobnost tématu s Mechanickým pomerančem. Že jsem se zbláznila? O nikolivěk! Jde tu o NÁSILÍ, odehrává se to v ANGLII, je to za doprovodu vážné hudby, objevuje se tu BEZRADNOST jak si s násilníkem poradit, aleternativní metody (sedativa či speciálně vyvinutý prostředek na vyhubení násilí), oboje se jeví jako NEÚČINNÉ, oba jsou JEDINÁČCI, mají slušné RODIČE, kteří samozřejmě za nic nemohou, oba skončí vve VĚZENÍ a na obou je v rámci vymícení náslilí pácháno NÁSILÍ. Filmy pojednávají o násilí pro mne představují vždy problém. Nastíní, jak násilí vzniká, ale mnohem více ukazují to, jak je společnost proti násilí bezmocná a nedokáže ho eliminovat. I když hodnotím poměrně nízko, noc to nemění na skutečnosti, že Tom Hardy byl neskutečný, přijal velkou výzvu a popral se s ní obdivuhodně. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Narodil se s pěstmi zaťatými silněji, než ostatní a zvrácenou touhou po slávě - izolací posílen, blázincem nezlomen, a přesto, že neměl problém zabít psa holýma rukama a rány stejně rád přijímal, jako rozdával, dokázal být v krátkých chvílích vratké svobody velkým romantikem i ustát zhrzenost milence bez ztráty důstojnosti, tím jsou lepší stránky největšího výstředníka britského vězeňství ovšem vyčerpány... Zkrátka chlápek, svým naturelem předurčený aspirovat na post starosty Gothamu, nebo primátora Prahy (doufám, že jsem ho právě nějak neurazila:-)) s caligulovsky vytříbeným smyslem pro umění, jakož i stejně nesmlouvavě vynucenou pozorností ke své umělecké produkci... Počet udělených hvězd nadhodnocuje neskutečný výkon Toma Hardyho, který zážitkovým herectvím překonává můj vnitřní nesouhlas s glorifikací člověka, jakým Michael Peterson je. ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

To mi takto v nedeľu došla smska od kamaráta: "Dones film, ideme sa skúric." A ktorému chlapovi by sa nepáčil film s Hardym, že? Ja som ich s ním videlasi 20, horší bol len jeden; od Refna možno 6, najhorší bol tento. Zámer chápem a nefungoval na mňa. Režisér ma svojim diváckym podvodom možno dostal, ale vole, raz si chcem fakt pozreť film o bitkárovi a zrovna vtedy musím naraziť na takéto divné niečo. Aspoň že je to miestami sranda. 50% a "Namaž mi záda" rulez ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Pravý Charles Bronson řekl: "Jsem na tento film pyšný, protože i kdybych dnes zemřel, díky němu budu žít dál". (Elisebah)
  • Počas tréningu Tom Hardy (Charles Bronson) cvičil viacmenej len cviky s vlastnou váhou tela bez použitia činiek, a to z toho dôvodu, že chcel navodiť čo najvernejší dojem postavy dosiahnutej tréningom v cele. Išlo väčšinou len o kľuky, tricepsové dipy o posteľ, rezistenčné cviky, zhyby na hrazde a veľmi veľa brušákov. (Zdroj: refresher.sk) (YoZo8)
  • Před natáčením se režisér filmu chtěl osobně setkat s pravým Bronsonem. Rozmyslel si to však a namísto toho dostal od pravého Bronsona milý dopis a pozdějí s ním uskutečnil i dvacetiminutový telefonát. Nakonec pravý Bronson zaslal svůj hlasový záznam, který chtěl Nicolas Winding Refn zařadit do scénáře, do kterého se dostala třeba tato věta: "Bylo to naprosté šílenství ve své nejlepší podobě." (dinamit_1)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama