Lidice

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Diskuze

vojta2012

vojta2012 (hodnocení, recenze)

Tak dneska jsem si koupil soundtrack k filmu a byl jsem mile překvapen. Myslím, že to k filmu bude sedět...

AndreyCSFD

AndreyCSFD (hodnocení, recenze)

DJ Obelix: a co teprve All for one. Film byl takový ,,teen tea",  ale ta písnička byla super.

DJ Obelix

DJ Obelix (hodnocení, recenze)

matt85: Když jsi zmínil "Everything I do...," tak jsem si úplně zasteskl po výborných power baladách, které se z filmů úplně vytratily :-/

Ištván87 (hodnocení, recenze)

Georgex: Jak jsem říkal, ve filmu Hodina tance a lásky mu byl dost podobný... Vlastně podobnější než herec který hrál Heydricha v Atentátu...

matt85 (hodnocení, recenze)

No, poslední rok, dva, jsem si všiml že ty písně k filmům jsou čím dál horší... We Belong Together je vyjímka potvrzující pravidlo.... kde jsou ty časy kdy vznikaly písně Into the West nebo Everything I do I do for you

Georgex (hodnocení, recenze)

vojta2012:  klip je hodne zajimavy, melodie neni spatna, ale zpěv hrozný, to má být ve filmu? nebo pouze klip?

Malarkey (hodnocení, recenze)

Dudek: na internetu producent filmu, Adam Dvořák řekl, že už teď zájem o film mají distribuční společnosti z USA a asijských zemí

Georgex (hodnocení, recenze)

Ištván87:  chlape toho Romana Zacha nemyslis vazne.. spís meli zabrouzdat nekde v nemecku, urcite pro nejake dokumenty ci filmy tam nejaky hodne podobny hral.. :-(

Dudek

Dudek (hodnocení, recenze)

Malarkey: Proč od toho filmu cizina očekává hodně? Koho konkrétně tou cizinou myslíš?

BenS

BenS (hodnocení, recenze)

Však to může být natočený s určitou licencí, ne? Stačí nějaká ulice nebo křižovatka, nakonec ani ta tramvaj tam nutně být nemusí. Natož to, aby herec vypadal jak Heydrich..

matt85 (hodnocení, recenze)

No, ale stejně si nemyslím, že normální člověk ví, jak vypadá heydrich...

Ištván87 (hodnocení, recenze)

Malarkey: Bohužel moc ne, ale když jsem viděl to video, tak mi přišel alespoň výškově poměrně odpovídající... Proto mi přišel ze osučasných herců které znám na Heydicha nejlepší (ne že by ho někdy hrál) Roman Zach... Ve filmu Škola tance a lásky hrál německého vojáka, měl blond vlasy a byl hladce oholen, tak mu byl poměrně dost podobný, až na to, že měl moc ostře řezané rysy a výraznou spodní čelist...

Malarkey (hodnocení, recenze)

Ištván87: nojo, koukám, že si to sem už psal...tak oni filtry a všelijaké úpravy z normální ulice dokážou udělat cokoliv...nad tím bych moc nepřemýšlel, horší bude fakt, že od toho cizina očekává opravdu hodně, takže ten film skutečně bude muset mít sílu...ne nadarmo by tam dávali i atentát na heydricha...a ten už by měl sám o sobě mít sílu.
a tady ho máme, no co myslíte, je mu podobný?

Ištván87 (hodnocení, recenze)

Malarkey: Tak si říkám jak to bude nakonec vypadat, poněvadž žádné z těch míst nepůsobilo moc podobně... Z toho videa co jsem sem dával mi přišlo, že ta ulice je hrozně uzavřená, zatímco v Kobylyské zatáčce bylo poměrně dost placu... Navíc to natáčeli za běžného provozu, takže uvidíme co udělá dobrý střih...

matt85 (hodnocení, recenze)

hmm, půjde to do světa, což není na škodu, ovšem ten film musí být dobrý jinak si v zahraničí uděláme ostudu... jinak co říkate na tohle: někde jsem zaslechl že tohle bude "český Schindlerův seznam"....

Malarkey (hodnocení, recenze)

Minulý týden štáb Lidic dotáčel poslední scénu v Hoffmanově ulici v Praze, kterou ani neměli v plánu do filmu zařadit...a tou je atentát na Heydricha...rozhodli se proto, že o film už předem projevili zájem americké a asijské distribuční společnosti...tak to se těším ještě o to víc :)

matt85 (hodnocení, recenze)

Z traileru ty lokace nevypadaly špatně a vzhled filmu samozřejmě taky není všechno, mno uvidíme ;-)

Sandiego

Sandiego (hodnocení, recenze)

Georgex: Zní to docela neuvěřitelně, ale našel jsem, že Musíme si pomáhat mělo rozpočet 24 milionů Kč a to je skutečně film, ze kterýho na mě dobovost silně působila. To je prostě snímek, který vsadil na každodennost a všední prostředí a nesnažil se "blýsknout" producentským zázemím a tím pádem působil mnohem přirozeněji a ne tak strnule a kompromisně jako snahy o "velká plátna". Bezkonkurenčním výběrem lokací na mě působí třeba Obecná škola - tam evokace doby působí naprosto bezchybně a přitom jde jen o nevýrazné a minimálně upravované pražské předměstí (když jsem viděl fotky z těchto lokací dneska, ani se nechce věřit, že se tam film točil, dobová patina úplně zmizela).

Georgex (hodnocení, recenze)

kkarx: naopak podle mě, na hodně místech republiky se od války toho moc nezměnilo, jsou čtvrti, které by jako z oka vypadly těm válečným, kdyby si měli stavět vlastní lokace tak to asi by musel byt rozpocet hodnekrat vyssí, coz v Cechach moc filmů mít nebude ani takovýto. Myslím, ze se toilo i nekde v Polsku, ale jsem na to zvedavy take :-)

Georgex (hodnocení, recenze)

Na rozpočtu nezáleží, podle mě i takto je dost vysoký. Mě by zajimalo jaky rozpocet mel film Musíme si pomahat, jelikoz kdyby to byla taková pecka a tak uspesne vubec bych se nezlobil :-)

AndreyCSFD

AndreyCSFD (hodnocení, recenze)

fuckme: mít velký rozpočet je fajn, ale není všechno (Pomeje by mohl vyprávět), vem si Rodrigueze - zamálo peněz natočil svoje nejlepší filmy.

Sandiego

Sandiego (hodnocení, recenze)

Lidice má rozpočet 70 milionů, Tobruk stál 80 milionů (stejně stály i 3 sezony v pekle). Musím říct, že mi i přes tyhle velký rozpočty pořád připadá výprava našich filmů dosti omezená a často i kompromisní, několik málo velkých scén se tluče s intimním a náznakovým laděním scén ostatních. Uvidíme jak si s tím poradili tvůrci v tomhle případě.

kkarx

kkarx (hodnocení, recenze)

To jsem tedy zvědavý na výběr lokace a jak se ji podaří promítnout do filmu. Už jenom najít vydlážděnou ulici dá dnes dosti práce, natož pak, aby se ještě v okolí nacházela dráha tramvaje. Jisté je, že v  "Heydrichově zatáčce" to už nikdo nenatočí.  Ještě by tu byla možnost po vzoru "Waterloo" zatáčku někde vybudovat. ^^

sgtWolk

sgtWolk (hodnocení, recenze)

To jsem zvědavý do kterýho filmu se vrazilo víc prachů. Lidice nebo Tobruk?

flanker.27

flanker.27 (hodnocení, recenze)

V Hospodářkách říká Nikolaev, že dokonce původně ve scénáři byla, ale pak ji vypustili kvuli rozpočtu. Pak si distributor vymohl, aby se do filmu vrátila kvuli zahraničí.

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012