Reklama

Reklama

Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (169)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Co z tohoto dokumentu vyplývá? Že Balkánci mají horkou krev. Rychle je nastíněna historie Kosova: Srbové byli znevýhodňováni a zabíjeni již v době první světové války, stejně tak nacisty v druhé světové válce. Po vítězství Tita byli bohužel nadále utlačováni, takže se poměr obyvatel v Kosovu postupně obrátil ve prospěch Albánců. (Albánská) Kosovská osvobozenecká armáda UÇK dokonce napadala Albánce, kteří se přátelili se Srby. A pak přišlo "humanitární bombardování" NATO... Situace v Kosovu - respektive po celém Balkáně - je prostě nesmírně složitá a není možné ji bezbolestně vyřešit. ___ Dokument lze označit za poněkud tendenční (srovnání s Mnichovem, chybí informace o Bosenské válce, Miloševićovi a jeho činech) , přesto je bezpochyby přínosné znát pohled druhé strany. Jde mi jen o to, že sami Srbové také nejsou neviňátka, neskutečná zvěrstva na civilním obyvatelstvu páchaly obě strany: s Kosovem to přímo nesouvisí, ale masakr ve Srebrenici, který v roce 1995 vedl srbský generál Ratko Mladić, a který znamenal povraždění asi 8 tisíc Bosňáků - v dokumentu zmíněn není, ačkoliv podle mě by měl být. ()

Moogwi 

všechny recenze uživatele

"Bohužel" moc jednostranné, což nahrává pro-albánským přicmrndům do karet. Ti, jejichž oko dohlédne dál než na televizní obrazovku a mainstream sdělovací prostředky, podobný dokument nepotřebují, a ti, kteří doteď žijí s myšlenkou že tam NATO šlo utlačované albánce zachraňovat, těm tento dokument v ničem nepomůže, ba naopak, díky své jednostranosti je v tomto pouze utvrdí a nazvou jej propagandou a nikdy jej nevezmou vážně. Nicméně pravda zůstane pravdou, i bez nutnosti konfrontace názorů, je jenom na lidech zda ji dokáží poznat a rozlišit. Vysílací čas věnovaný albáncům - stovky hodin na TV, stovky článků v novinách, čas věnovaný srbům - jeden hodinový dokument, který původně ani nechtěli odvysílat. A teď něco povídejte o jednostranosti. P.S. nechci se dožít toho, až nás někdo bude bombardovat za to že utlačujem.. taky jistou menšinu. Však ony nějaké ty masové hroby by se u nás taky našly, a média se už postarají o zbytek. ()

Reklama

Trevor 

všechny recenze uživatele

Čo dodať ku komentárom užívateľov vox_populi a Arsenal83? Asi už iba toľko - albánske deti vykrikujú po tých srbských - Čo Ty Matka tereza, podrežem Ťa Ty sku8vený katolík...katolík, katolík...Stačí sa pozrieť kto tomuto dokumentu udelil odpad a hneď je jasné kde treba hľadať ten najprimitívnejší odpad tejto databázy. Ak niekomu v jeho liberálnej fašistickej hlave vadí že autor popisuje vraždenie nevinných žien a detí pod záštitou spojeneckých vojsk a jednotiek KFOR nemal by mať právo dýchať vzduch. V jeho neonacistickej liberálnej lebke tak nejako chaos vyvolajú argumenty že spolu so Srbmi utekali aj Rómovia, ktorých sa za iných okolností jeho neofašistická vykradnutá lebka zastáva. Vojna je zlo pre každého racionálne zmýšľajúceho človeka a boje o legendárne Kosovo pole trvajú od roku 1389...nikto z čaputovaných prezidenstkých palácov nikdy nepoložil veniec na počesť ľudí ktorí pri opakovane páchaných genocídach padli na tomto území. Veď americká základňa so 70.000 vojakmi je základom mieru. Že stála životy viac ako 5 miliónov ľudí iba od roku 1993, medzi nimi žien a detí, to progresívny hnoj z gymnázia so svojou obmedzenou mozgovou kapacitou nikdy nepochopí... ()

Miller 

všechny recenze uživatele

Sice dost tendenční, nicméně to je u téma války doslova vždy, a je to lepší, než trapné pokusy o objektivitu, či hůře, propaganda schovávaná za objektivitu (Zápaďácká propaganda toho, co se "stalo" v Jugoslávii). Dokument jsem zhlédl vícekrát, je příjemně natočenej, mluvěj tam lidi, co si tim prošli, místo expertů z Prahy, kteří viděli Bělehrad leda tak na tabulce zastávek vlaku, když jeli na Makarskou. Kosovo je navždy srdcem Srbska. ()

Hromino odpad!

všechny recenze uživatele

Propagandistický škvár, který si svou zapáleností a účelovým ukazováním pouze jedné strany mince nezadá s těmi největšími komunistickými výblitky v 50. letech. Autor provádí rozhovory mezi ublíženými Srby, aby co nejvíc zapůsobil na city, a ukazuje je jako naprosto mírumilovné, nevinné chudáky, proti kterým se z nějakého neznámého důvodu spikla celá Evropa a USA, zatímco Albánce vykresluje jako ty barbarské, roztahovačné a krvelačné zrůdy, nad kterými západní svět drží ochrannou ruku. Kdo by v rámci nějaké vyváženosti čekal rozhovor například s prostými Albánci, veliteli NATO, OSN, historiky či jinými odborníky, ten se nedočká. Zcela nepokrytě zaujatý komentář režiséra spolu s velmi svérázným nakládáním s historickými fakty jsou jen dalším projevem manipulace nejhrubšího zrna. Je mi záhadou, jak se panu Dvořákovi podařilo přesvědčit Českou televizi, aby se podepsala pod tento jednostranně zaujatý škvár, který patří spíš někam na stránky Aeronetu, Sputniku či jiných konspiračních webů krmících voliče SPD, KSČM, příznivce Ruska a mailové schránky českých důchodců. Všem ostatním doporučuji se podívat do Kosova osobně, navštívit v dokumentu zmiňovanou Peč či Mitrovici a udělat si vlastní obrázek. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Kvůli odložení údajně již slíbeného termínu premiéry získal film přívlastek „zakázaný dokument ČT“. Česká televize pouze odmítla tento dokument pro jeho jednostrannost vysílat samostatně, pemiéra byla odvysílána 27. července 2008 na programu ČT2 v rámci komponovaného večera, ve kterém byl pro vyváženější obraz doplněn francouzským dokumentem Kosovo - černá díra Evropy (2007) a následnou diskuzí Kosovo - nehojící se rána na těle Evropy (2008). (Maulincio)
  • Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)

Reklama

Reklama