Reklama

Reklama

Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (169)

Dadel odpad!

všechny recenze uživatele

Každá kinematografie má svého Věčného Žida. Nevím, kdo je Václav Dvořák a jak se mu podařilo přesvědčit ČT, aby se pod tento jednostranně manipulativní škvár podepsala (uklidňuji se domněnkou, že v ČT do poslední chvíle netušili, co to vlastně zaštiťují), ale je to ostuda, zvlášť uvážíme-li, jaký kultovní status zakázaného ovoce tento film mezi českými konspiračními teoretiky, nácky a podobnou lusou získal. Jabko je jabko, hruška je hruška, Kosovo je Kosovo. ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

Stejně jako většina místních skeptiků, i já musím tomuto dokumentu vytknout nevyváženost. Z mého pohledu se k ní navíc přidává i krajně nesympatický Dvořákův naléhavý komentář ve stylu "a teď budete čumět na drát, jaká jsou ti Albánci zvířata". Navíc jsem nikdy předtím neslyšel spojení "na Kosovu" (běžně se používá "v Kosovu") - v mých uších zní tenhle slovní tvar jako sentimentální přirovnávání kosovské samostatnosti k srbské katastrofě na Kosově poli. Albánských vrahů se nezastávám, ale tenhle Dvořákův tendenční příspěvek do balkánské diskuze, který navíc spatřil světlo světa v době, kdy se v médiích začíná konečně prosazovat nestranný pohled na jugoslávskou problematiku, mi přijde jako dost ubohá snaha o revizi půtek dvou národů, které si snad ani nemají co vyčítat, byť se skutečně mírně přikláním na stranu Srbů. Je ovšem třeba říct, že to byl veliký Srb Neslobodan, který se svými chorvatskými a bosenskými kolegy dokázal zákulisními intrikami rozklížit už tak naklánějící se stavbu z lepenky. Navíc mám občas pocit, že Srbové by vinu za rozpad Jugoslávie nejraději přičetli i patagonským tučňákům, jen aby nemuseli přiznat svůj podíl. Pro uživatele MM_Ramone: Slované jsou mírumilovné etnikum? Ano, chorvatsko-srbské masakry to opravdu potvrzují. (543.) ()

Reklama

rubik1 

všechny recenze uživatele

Konečne nejaký dokument ktorý nám nezobrazuje iba jednu stranu mince a to "srbských vrahov zo Srebrenice" (ale tými uvodzovkami nechcem navodiť dojem že Srbi na Balkáne genocídu nedajbože nerobili) a konečne nám ponúka druhý, iný ale HLAVNE pravdivý pohľad na tento problém. Násilie páchané na Srboch nie je ani tak podnecované Albáncami ako skôr Američanmi ( NATO, OSN ). A to sa nám aj režisér snaží predstaviť keď tvrdí , že v Kosove vyrastajú rýchlejšie americké vojenské základne ako nové domy a príbytky pre ľudí zmietaných vojnou a chudobou. Takže je asi každému jasné, že tu nejde ani tak o albánske ako o americké záujmy. Najsmutnejšie na tom celom je, že celá EÚ len slepo prikyvuje genocíde páchanej nielen na Srboch !!!! ale aj na Rómoch, Čiernohorcoch, Bosniakoch ktorí v tomto regióne žijú. A na margo jednostranného pohľadu na vec či už zo strany autora alebo i mňa len toľko - veď ani nacistickí vrahovia z 2. sv. vojny nemajú právo na obhajobu za Holokaust (ako to povedal režisér vo svojom dokumente...) Dokument preto považujem za objektívny, odvážny, nový, pravdivý a výborne spracovaný. 5* ()

Gwaihir 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý dokument ukazující situaci Srbů v této neklidné oblasti, který vychází z historických souvislostí a nachází v nich příčiny celé tragédie. Většina faktů, která jsou v něm uvedena, jsou poměrně snadno ověřitelná z jiných zdrojů a zachycují komplexně celou situaci, včetně utrpení jiných menšinových národností, prosrbské Albánce nevyjímaje. Jen škoda, že Česká televize autora omezila pouze hodinovou stopáží a neumožnila vznik možná o trochu více vyváženého snímku. 90 % ()

laik_60 

všechny recenze uživatele

tento film si zaslúži vysoké hodnotenie, nie za to ze je to o Kosove (trochu inak), a nie za to ze bol v Čechách a na Slovensku zakázaný. Ale za to, aby si toho diváci všimli. Aj keď ide o jednostranne informácie, a film je koncipovaný len z jednej strany, tak ako už tu niekt bol spomenul, treba to dat von, a konfrontovať s informáciám z inej strany. Ako bol kedysi nebohý Satinský povedal "vojnu by mali robiť deti, cez deň by sa bili, večer mamy vykloniac sa z okien skríknu DECKÁ DOMOV !!!! " a bolo by po konfliktoch . ak ten film nenájdete skúste yutube - http://www.youtube.com/watch?v=e0u9wRr7mO8 ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)
  • Kvůli odložení údajně již slíbeného termínu premiéry získal film přívlastek „zakázaný dokument ČT“. Česká televize pouze odmítla tento dokument pro jeho jednostrannost vysílat samostatně, pemiéra byla odvysílána 27. července 2008 na programu ČT2 v rámci komponovaného večera, ve kterém byl pro vyváženější obraz doplněn francouzským dokumentem Kosovo - černá díra Evropy (2007) a následnou diskuzí Kosovo - nehojící se rána na těle Evropy (2008). (Maulincio)
  • Václav Dvořák byl předsedou občanského sdružení Přátelé Srbů na Kosovu. Předsedou byl až do 2. 2. 2014, kdy požádal o zproštění funkce, protože se ucházel o členství v Radě České televize. (Maulincio)

Reklama

Reklama