Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Lynn 

všechny recenze uživatele

Pokud hodnotím film (režie, herecké výkony, kamera...), pak dávám čisté 4*. S postavou Martina McGartlanda (Jim Sturgess) mám ovšem jistý problém. I z filmu je znát, že jeho kroky nebyly vždy vedeny pouze zájmem o záchranu "nevinných" (když pomineme fakt, že žádný konflikt nemá jen vinné a nevinné - že nic nelze nahlížet černobíle...; a že nakonec zůstávají jen oběti). Za své "služby" inkasoval McGartland nemalé peníze (stejně jako za svoji knihu a práva na její zfilmování). Po proklikání webu se třeba z BBC News lze dozvědět, že McGartlandova bývalá přítelkyně, matka jeho dvou synů, jej obvinila, že na děti vůbec žádným způsobem nepřispívá. Kde je pravda, nelze samozřejmě vědět, ale nic to nemění na faktu, že s postavou Martina McGartlanda se nelze zcela ztotožnit. Není (černobílým) kladným hrdinou. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Filmy o informátorech mají ten problém, že můžete zlámat dvacet tužek nad scénářem a stejně vám vyleze to samý, co už tady bylo v jinym filmu tohoto typu. Ten postup je vždycky takřka totožný - chlapík nesouhlasí, pak teda jo, vypadá to žůžově, zamiluje se, někdo začne něco tušit, žena začne něco tušit a kapitální průser. Fifty Dead Men Walking vsadilo na sychravý Severní Irsko a nasranou IRA, což u mě funguje vždycky (mám rád tematicky evropskou guerillu). Je šedivo, občas se dá ohřát o hořící auťák, úzké cihlové uličky a všudypřítomné ploty a vojsko s L85A1 v rukou (jedna z nejkrásnějších zbraní vůbec). Funguje to a člověk je schopný opustit i tu hopsa hejsa kameru v dramatických scénách. Fifty Dead Men Walking funguje - je zpracován precizně, režie nepadá do rutiny a paranoidní inferno druhé půle skvěle graduje. Spokojenost. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Ben Kingsley by ušel, ten ujde vždycky. Má totiž v sobě něco, čeho si člověk na první pohled všimne. A ta holá hlava to není, i když to na první pohled vypadá. Každopádně co on má, to samý Štvanec IRA postrádá. Právě proto samotný film hodnotím tak, jak hodnotím. Nápad dobrý, zpracování obrovská nuda. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Působivý historický exkurz do složité a nepřehledné problematiky politicky i nábožensky rozděleného Irska. Začarovaný kruh, v němž pojmy jako pravda a zákon pozbývají smyslu... Subjektivně jsem byl trochu zklamán jen z toho, že tvůrci použili rámcovou kompozici, čímž vyzradili konec hned na počátku, v lineárně vyprávěném ději bych patrně kvitoval onen ,,překvapivý" závěr... ,,IRA je tady, aby jim ukázala, že ždibec odporu je hodnotnější než hromada hlasů. -Víš, kdo to řekl? -Ne. -Bobby Sands. Citoval Vladimira Iljiče Lenina, vůdce ruské revoluce. Změnil svět, vytvořil národ." Podobné filmy: Boxer, Ve jménu otce, Krvavá neděle ()

bartias 

všechny recenze uživatele

Drama o zlodějíčkovi, který se zaplete do tahanic mezi britskou RCU a rozbouřenou IRA zaujme hlavně svou syrovostí. Má skoro vše, co by správnému historicko-politickému thrilleru nemělo chybět: autenticitu, neutralitu a nepříliš okoukané ale vynikající herce – tady hlavně Bena Kingsleyho. Občasná zmatenost mu naštěstí na napětí nic neubere. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama