Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Štvanec IRA určite nikoho nenaštve, ale málokoho oslní. Problém nebude v scenári, ktorý je síce klasický, ako len môže byť, ale to akosi od podobnej témy očakávame. Pre mňa predstavoval menší problém Skoglandov neviditeľný štýl točenia, bez jedinej vizuálne pôsobivej a osobitej scény a bez Sheridanovského emocionálneho zaujatia. Pozrite si V mene otca a Štvanca a rýchlo pochopíte. Kinsley je štandartne dobrý, ale určite prekvapil Sturgess, ktorého máme už ťažko zaškatuľkovaného v úlohe sladkých romantikov. Pre jeho odporcov bude tento film príjemným prekvapením. Ak by sa Skogland snažil tak, ako Sturgess, mohlo sa jednať o nadpriemernú oscarovú drámu, Štvanec IRA ale akosi časom zapadol a môže si zato sám. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Při sledování Štvance IRA jsem si vzpoměl na podobný snímek španělské produkce Krycí jméno Vlk, kde hlavní hrdina pro změnu infiltroval řady baskické separatistické organizace ETA. A to srovnání nedopadlo pro Štvance IRA moc dobře, protože ten druhý počin mi přišel daleko filmovější a mnohem lépe propracovaný. V případě britského filmu mi přišel scénář tak nějak nedotažený, dost důležité motivy jednání a rozhodování hlavní postavy byly buď zamlčené nebo nedůvěryhodné. Navíc skutečný Martin McGartland byl při své činnosti asi hnán podstatně menším altruismem než se snaží film diváka přesvědčit, a jeho pohnutky byly přízemnější. Celý ten proces lámání a rekrutování spolupracovníka britských bezpečnostních služeb je strašně odbytý a v praxi by Martinovo rozhodnutí na základě takové nabídky bylo čirým bláznovstvím. Film samozřejmě hodně těží z prostředí, kde se odehrává, tedy z války a terorem rozdělené země, a z toho, že vychází ze skutečných událostí, byť jak je to celkem běžné a logické, si je vykládá částečně podle svého. Jenže co naplat, i když se mi chce dát čtvrtou hvězdičku, přijde mi to moc televizní a mrzí mě nevyužitý potenciál. Celkový dojem: 65 %. ()

Reklama

Laxik 

všechny recenze uživatele

Je libo pro změnu něco Britského? Na rozdíl od jejich kuchyně Vám tenhle film určitě přijde k duhu. Tuplovaně, když se příběh točí kolem Irů. No ale k věci, Štvanec IRA je nadprůměrný špionážní film oplývající solidní akcí, skvělým ansáblem a britskou inteligencí (oběma druhy). No a když zjistíte, že scénář není žádná směšná fraška a že má hlavu, patu i to mezi tím, když se zaposloucháte do povedený muziky anebo třeba když se vžijete do sakra nepřijemný situace, v níž se Martin nachází, seznáte, o jakou lahůdku se jedná. Trochu mi to připomnělo Východní přisliby. A to i negativy - občas se to prostě trochu vleklo. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Ďalší príbeh, ktorý divákovi prináša zaujímavý pohľad na infiltráciu agenta na druhú stranu barikády. Každá takáto hra má svoje pravidlá, tentokrát nás kamera zaviedla do Belfastu, na prelom 80tych a 90tych rokov, do centra diania konfliktov anglických okupantov s Írskou republikánskou armádou. Film má veľmi realistické spracovanie, čomu samozrejme výrazne dopomohol fakt, že je podľa skutočných udalostí. Nechýbajú silné dramatické momenty, zvraty, kvalitná akcia, veľmi dobré herecké výkony a zaujímavo dynamický kamera. Škoda, že s tou kamerou sa podobne nerozbehol aj dej, pretože ten často stagnoval, hlavne úvodná hodinka nemala až takú razanciu ako nasledujúce minúty, ktoré našťastie vydržali až do konca a film si tak vyslúžil aj štvrtú hviezdičku. 75%. ()

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Filmy založené na skutečných událostech to mají lehčí, protože divák si je automaticky připustí blíž k tělu ("Páni, člověče, tohle se fakt stalo!" efekt). Kari Skoglandová si ještě pomáhá tím, že film je natočen velmi syrově (krev, jizvy, zlomeniny, nějaké to mučeníčko) a autenticky. Člověk by od režisérky Dětí kukuřice 6 nečekal tak civilní a morálně znepokojivý film. Akce IRA (a vlastně i britské MI5) byly pěkné svinstvo a fakt, že události ve filmu se staly cca před dvaceti lety v západní Evropě, stačí k tomu, abyste nevěřícně vrtěli hlavou. Skoglandová se rozjíždí pomalu a přiznávám, že v první polovině filmu jsem místy ztrácela pozornost. Moc se tu mluví a děj je chvílemi nepřehledný. Vynahradí to skvělá druhá polovina a hlavně napínavém finále - a napínavém vcelku netradičně, uvidíte sami. Jim Sturgess zahrál hlavního hrdinu se všemi odstíny šedi lidské povahy a je přesvědčivý v každé minutě. A Ben Kingsley - wait for it - je skvělý! V takhle dobré formě jsem ho dlouho neviděla. Nejsem si úplně jistá, že si na tenhle film za pár let vzpomenu, ale těch 117 minut rozhodně nelituju. 70 % ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)
  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)
  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno