Reklama

Reklama

VOD (1)

V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

Maq 

všechny recenze uživatele

Příběhy špiónů, tedy lidí, kteří ve válce pracují „za nepřátelskou linií“, jsou vždy vzrušující, a proto oblíbené. Přečasto taky pitomé. Tento film ne. Za prvé je zřejmě dosti věrohodný v popisu situace a nelíčí účastníky nijak zjednodušeně. Nedělá z Britů chrabré vlastence a z odbojných katolíků zvrhlé a slabomyslné fanatiky. Za druhé je příběh hodně osobní. Špión není braková postava, superman formátu Jamese Bonda válcující padouchy pro královnu, dobrodružství a děvky. Naopak je to obyčejný kluk, formovaný místem a šílenou dobou, má a dále by rád měl rodinu a přátele, a denně riskuje krutou smrt z toho prostého důvodu, že nechce, aby lidé umírali, pokud tomu může zabránit. Po celý film jsem ho obdivoval a strašně se o něho bál. Což je v daném žánru zřejmě nejvyšší možné ocenění. ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

O nějak zázračný film se rozhodně nejedná.. Kdybych mohl doporučit nějaký snímek s tématikou IRA určitě by to byla po stránce akce Vysoká hra patriotů s Fordem. Tahleta Britsko/Kanadská produkce mi k srdci moc nepřirostla. Hrdina je na můj vkus málo sympatický a záporáci tady prakticky nejsou. Zvláštní, průměrný film, ve kterém začnou přicházet zajímavější scény až s blížícím se koncem. Poselství je jasné. Ale kde zůstal film ptám se já. 60% ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ IRA (Irská republikánská armáda) byla zformována v roce 1919 z Irských dobrovolníků, aby chránila Irsko, které se v roce 1916 odštěpilo od Velké Británie. Ta i další země tento akt odsoudili a Irové se postavili na odpor se zbraněmi. Mezi lety 1919 a 1921 se IRA společně s obyvateli Irska vzbouřila proti nadvládě královny Alžběty. Roku 1969 se IRA rozdělila na dvě skupiny: OIRA – oficiální linie a PIRA – prozatímní linie. Hrozby složky PIRA se dál nesou irským, severoirským a britským ovzduším. Teroristické útoky, bombové atentáty, výhrůžky a vydírání zastrašují členy britského parlamentu, armády nebo justice. PIRA dosáhla mezinárodních rozměrů, když se podle expertů napojila na světovou teroristickou síť. Martin McGartland se narodil roku 1970. Poté, co uprchl z Irska, žil v Anglii. V roce 1999 byl několikrát střelen zabijákem IRY, ale přežil. O svém životě napsal dvě knihy. +++++ Film Kariho Skoglanda je natočen až dokumentaristicky, někdy až brutálně. Popisuje začátky Martina McGartlanda v IŘE v roce 1988, aby mohl podávát tajné informace britské tajné službě. Po několika úspěších přichází zvrat a on je odhalen a nucen bojovat o život. Je to takový politický akční film ukazující poměry v Irsku. Mělo to dobré momenty, akce bylo jak šafránu, ale kvalitně natočená, ale byly tam i slabší momenty a několikrát jsme se podíval, kdy už bude konec. Jim Strugess ale dokázal, že není k zahození a jeho herecký výkon byl pro mě to nejlepší z celého filmu. Jako historické drama to ušlo, ale bohužel nějak zvlášť mě to nenadchlo. 65%. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

S čím kdo zachází, s tím taky schází. Tak to prostě je, což potvrzuje i příběh Martina McGartlanda. Ten si ze začátku myslel, že to bude legrace stát na obou stranách, jenže potom se stalo něco, s čím nepočítal - založil rodinu a najednou nešlo jen o něj. Po velmi chaotickém a nepřehledném začátku se film rozjede a my sledujeme, že dějiny Severního Irska jsou opravdu velmi násilné. Výborně nasnímáno, syrově natočeno a celé to působí velmi realisticky. Výborná kamera se nevyhýbá žádným scénám a ukazuje praktiky IRA v celé své brutalitě. Do toho tady jsou dva jedinečné výkony - mladého Sturgesse, který se role zhostil báječně a uvěřitelně a o generaci staršího Kingsleyho s nastřelenými vlasy, kterého jsem viděl po dlouhé době v dobrém filmu výborně zahrát. Rozhodně to není film, na který bych koukal každý den, ale za opakované vidění stojí. Navíc je tu úžasně zachyceno špinavé a drsné prostředí nebezpečných ulic v Belfastu, kde není bezpečno. Kolem a kolem, nebýt pomalého a zmateného začátku a být to tak o dvacet minut kratší, je to za pět, takhle dávám čtyři a slušných 75%. ()

viperblade 

všechny recenze uživatele

Film se rozběhne tak rychle, že by i Usain Bolt mohl závidět. A možná v tomhle je jeho největší potíž. Teda, nevím jak vám, ale právě ze začátku jsem měl lehký problém se zorientovat v ději, tedy spíše, kdo je kdo, pro koho pracuje ten a ten… Jak film plynul, tak jsem si zvykl a už mi to ani nepřišlo. A musím říct, že Štvanec IRA je další z filmů, které, čím jsou delší, tím jsou lepší. První hodinu jsem měl chuť to vypnout, jak mě to místy nudilo, naštěstí jsem to neudělal. A dostalo se mi odměny v podobě druhé, nabušenější a pro mě i zajímavější poloviny. Hlavně posledních 20 minut fakt stojí za to. Důvod, proč nedám plný počet je kvůli té první nudnější hodině. Nicméně pokud toho víte o IŘE více, než já (znám pár základních faktů) tak si tento snímek užijete pravděpodobně více a nebude vám dělat problém přihodit i tu pátou *. Já zůstávám na svých čtyřech. P. S. Nevím, jestli to bylo únavou, ale Rose McGowan jsem absolutně nepoznal. Říkal jsem si co to sakra je za kočku a ona to je Rose… ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Scenar k filmu vzniknul jako volna adaptace autobiograficke knihy "Fifty Dead Men Walking", kterou napsal novinar a spisovatel Nicholas Davies spolecne s Martinem McGartlandem. (POMO)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Severnom Írsku, predovšetkým v metropole Belfast. (MikaelSVK)
  • Pracovným označením snímky bol názov Man on the Run. (MikaelSVK)

Související novinky

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)

Reklama

Reklama