Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Září a říjen roku 1977 vešly do dějin Západního Německa jako „německý podzim“. Tento termín označoval dobu společenského a politického napětí vyvolaného teroristickými aktivitami radikálně levicové Frakce rudé armády (RAF). Činnost jádra organizace, takzvané první generace RAF, popisoval oceňovaný ambiciózní film Baader Meinhof Komplex (2008). Německý snímek Mogadišu se věnuje události, kterou „německý podzim“ vrcholil. 13. října bylo během cesty ze španělského letoviska Palma de Mallorca do Německa uneseno letadlo s kódovým označením Landshut společnosti Lufthansa s osmdesáti sedmi lidmi na palubě. Akci, která skončila o tři dny později zásahem německé speciální jednotky na letišti v somálském Mogadišu, provedli členové Lidové fronty za osvobození Palestiny, kteří požadovali propuštění vězněných čelných představitelů Frakce Rudé armády. Velkolepě pojatá dramatizace se stejnou mírou zaměřuje na situaci uvnitř uneseného letadla i snahy politiků a specialistů zachránit rukojmí. Ačkoli snímek vznikl coby televizní produkce společnosti teamWorks, díky mistrovské režii a preciznímu scénáři si nezadá ani s hollywoodskými tituly. Výrazně tomu napomáhá dravý reportážní styl, jaký najdeme v soudobých amerických áčkových thrillerech typu Bourneovo ultimatum, potažmo v tematicky podobném Letu číslo 93 (2006) Paula Greengrasse. Ačkoli se film může pochlubit precizní výpravou, maskami, speciálními efekty i nezbytnou materiální podporou letecké společnosti Lufthansa, vyprávění se neopájí retro reáliemi, nýbrž se zaměřuje na drama postav a snahu řešit vypjatou situaci. Výsledkem je evropsky civilní thriller v hollywoodsky dramatickém stylu. Navzdory tradičním schématům se Mogadišu nesnaží únosce démonizovat a naopak i je ukazuje jako lidi lapené v patové situaci. V tomto ohledu si z výborného hereckého ansámblu v čele s německými hvězdami Thomasem Kretschmannem a Nadjou Uhlovou zaslouží vyzdvihnout francouzský představitele vůdce teroristů Said Taghmaoui. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (67)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,NIKDY VÍC MNICHOV!“..... /// Tam kde zakladatelé RAF končí (skoro…), 2. generace začíná. Já nevím, proč si ty západní demokracie nedaj bacha, vždyť už tehdy znamenal přičmoudlej pasažér (v letadle) prekérku… Tohle jsou filmy mýho gusta. Příběhy, který psal sám život. Už po 15ti minutách nedutám, nedejchám a zírám. Zmatení politici a letadlo v rukách magorů. Pokud mě paměť neklame – je to jiný, než když to v rukách měla (naposledy) Al-Srajda. Evropštější, možná i lidštější. Možná… Nakonec jen čekám, jak se rejža vypořádá s atakem na letadlo (jako aby to nakonec nezkurvil). Machři! VŠICHNI! (…jako i ty čmoudi? debile…) Ať si kdo chce co chce říká – silnej příběh a hodně dobře natočená historie. Bylo? Nebylo? Asi spíš bylo… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na filmy podle skutečnejch událostí. 2.) V letadle si vedle mě sedl Arab s Che Guevarou na triku. 3.) Thx za titule ,,tamquamid“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *** ()

laik_60 

všechny recenze uživatele

príjemný a pravdivý pohlaď na udalosť ktorá po Mníchovskej akcii Palestínčanov druhý krát tak otriasla Nemeckom. V 70 rokoch to boli rôzne teroristické akcie , cvičené s prižmúrením oka krajín východného bloku (aj preto v správach u nás boli zmienky o činoch červených brigád, či líbyjsko palestínskych aktivitách len strohé) Vo filme bolo názorne vidieť ako všetci o všetkých vedeli dokonca aj o agentoch KGB medzi Palestíncami, a aké bolo postavenie nemeckého kancelára a Nemecka vôbec k možnostiam oslobodenia svojich ľudí od únoscov. Divák si vo filme môže tak vychutnať atmosféru aká panovala v lietadle medzi unesenými i únoscami, a nakoniec dá sa z filmu vycítiť aj aká panovala atmosféra vo svete a vo vládnej garnitúre štátov kam lietadlo lufthansy pristavalo . s dobrým pocitom z filmu dávam 4 b. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

V roce 1977 došlo k únosu letadla Landshut členy Lidové fronty za osvobození Palestiny požadujícími propuštění vězněných čelných představitelů Frakce Rudé armády. Německé televizní drama rekonstruuje tuto událost formou výpravného „amerického“ blockbusteru. Ačkoli patos a obrazová opulence zdaleka nedosahují roviny snímků Michaela Baye, scény s kancléřem Helmutem Schmidtem evokují tradiční schematické momenty, kdy američtí prezidenti v Bayově podání dramaticky dávají rozkaz k útoku či s hrdým hlasem nakřápnutým zajíkavým dojetím oslavují oběť padlých hrdinů. Nicméně zdejší míra patosu a naivity se drží v únosné rovině, takže účelně vede diváky k filmaři zamýšleným emocím, aniž by hrozilo zvrtnutí do nechtěného smíchu či campu. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Urcite pusobivy film podle skutecne udalosti mam rad tyhle snimky co rekonstruji ruzne dramaticke situace z historie film nepostrada napeti rychle utece a je realisticky pojaty neskodi tomu ani televizni zpracovani vse je na profesionalni urovni a i kdyz vi divak predem jak to dopadne tak to filmu nijak neubira rozhodne kvalitni zalezitost Nemci ktery jsem leta proklinal posledni dobou opravdu boduji a dukazem toho budiz i tento film ()

Žralok 

všechny recenze uživatele

Vynikající film. Konečně jsem se dočkal a viděl jsem 1. akci GSG-9 :) Moc se mi líbilo že teroristi nebyli vyobrazený jako totální ďáblové a bestie. Naopak jako lidi chycený ve víru událostí. A dokonce pochybující o správnosti svých činů. I to že vládní představitelé nebyli ukázaný jako superhrdinové co se snaží. Ale jako lidi který jsou zahnaný do kouta a musí volit co je správný pro dobro obětí nebo pro dobro celýho národa. Klobouk dolů před obětavostí kapitána tohoto letu. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (2)

  • Filmovanie prebiehalo v nemeckých mestách Baden-Württemberg, Berlín, Bonn a Mníchov. Natáčalo sa však aj v marockom meste Casablanca a jeho okolí. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama