Duch ve stroji

• Česko Ghost in the Shell (více)

Major (Scarlett Johansson) je velitelkou Sekce 9, speciální policejní jednotky, která bojuje proti těm nejhorším kyberzločinům. Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je svět závislý na moderních technologiích ještě víc než dnes a každé narušení technologického řádu může mít nedozírné následky. Koneckonců i hrdinka filmu je hi-tech produktem, dokonale vyváženou kombinací robota a člověka. S lidským mozkem a vyspělou robotickou schránkou se Major snaží dopadnout zločince, jehož cílem je zničení společnosti Hanka Robotics, lídra ve vývoji umělé inteligence. Major se však nepotýká pouze se zlem, ale také s vlastními pochybnostmi, když ji začíná zrazovat jediná nedokonalá část jejího jinak dokonalého těla – mozek. Čím dál častěji se jí v hlavě vynořují nesrozumitelné vjemy, které se zpočátku snaží potlačovat, ale posléze podněcují její zvědavost a přirozenou touhu přicházet záhadám na kloub. Tyto vjemy by mohly být otisky její předchozí existence, mohly by být klíčem ke vzpomínkám na její lidské Já, mohly by být klíčem k otevření její osobní Pandořiny skříňky, po němž se už na svět nebude dívat stejnýma očima. Protože všechno je jinak... (Cinemart)

HArna

Film je docela fajn. Scarlett je tak nějak ok, ale žádné herecké super-výkony rozhodně nečekejte. Celé mě to přišlo moc umělé, chladné. Celou dobu jsem si říkal, jo kdyby tohle dostal James Cameron, tak by nám všem tou náloží nakopal prdel. Bohužel,... 60% ()

Michnak

Chcete-li se dát na věštění budoucnosti, měli by jste začít u Ghost in the shell. Pude vám to určitě dobře a s trochou štěstí skončíte na Barandově o páté. Film mě popravdě zklamal. Měl jsem možná velké očekávání díky účasti Scarlet Johannson, ale na konci filmu vám dojde, že film nestojí jenom na hereckém výkonu hlavní postavy. Nápad ale dobrý. Takhle nějak bych si představoval Česko za milion let, kdy se už železo nekrade, ale vyrábí se z něho roboti. ()

F.W.Colqhoun

Jestliže ani původní anime verze nebyla nikterak vřelá záležitost, rutinér Rupert Sanders nahrazuje chlad kyper-punkové předlohy studeno-čumáctvím hollywoodské sterility. Dobrého - pomálu. První množinu ucházejících dobrot představují odkazy na originál, jichž kupodivu není mnoho, což si troufám tvrdit přesto, že si klasiku z pětadevadesátého pamatuji stejně mlhavě, jako Mira život před Hankou. Producenti považovali za vhodné co nejvíce vykostit samotný základ myšlenky "ducha ve stroji", jeho samotnou vzrušující možnost. Završením odkazů, zpravidla vizuálních, přichází se závěrečnými titulky, kdy mainstreamovou srágoru protne čepelí sonické katany do morku kostí mrazící hlavní hudební motiv z pera Kendži Kawai - jako až někam dozadu odsunuté memento toho, co se nepodařilo zopakovat. Druhou množinu tvoří stodolarovkami tapetovaný vizuál, do něhož zahrnuji i jaksi šikmo-očejší fešandu v hlavní roli filmu, jehož kouzlo se jaksi ztratilo v překladu. Jinak: prdelatí androidi, zenová moudra jako z Tyler Corporation a nuda. ()

IvoB

Pokud jste neviděli anime a hledáte jen nějaký docela dobrý sci-fi film, prosím, budete asi spokojeni a můžete si k hodnocení klidně bodík či dva přidat. Ghost in the Shell dobře ubíhá, akce není špatná, vizuálně je to docela přitažlivé a zajímavé. Pokud jste však zarytými fanoušky, dočkáte se jen mdlé citace, která naprosto postrádá kouzlo originálu. Největším kladem tohoto filmu dle mého vlastně je, že potenciálně naláká lidi k tomu, aby se podívali na původní anime film. Mohlo to sice být horší, ale na průměrnou sci-fi detektivku jsme opravdu ty dlouhé roky nečekali. 5/10. Tady je celá recenze. ()

Warle

Nechci tvrdit, že jsem se nudil, to až zas tak ne, ale Scarlett Johansson mi přišla nepřesvědčivá (narozdíl od Takeshi Kitana, který válí) a celkově mi to přišlo celé takové mdlé a prázdné. Škoda. 60%. ()

Patrik256

Rozpočet_ 110 milionov dolarov // Tržby_ 169.8 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 7 851 675 Kč // Diváci v ČR_ 51 856 // Tržby v USA*_ 40.5 miliona dolarov ()

seth82

Hneď v úvode je potrebné vysvetliť, že Major nie je v anime filmoch či seriáloch definovaná ako aziatka. A preto všetky tie srágory o whitewashingu sú mi do smiechu. Pôvodný film z 1995 má u mňa v osobnej výstavnej skrini anime čestné miesto a vlastním všetky filmy aj seriály, mám to prešpacírované odzadu a aj odpredu a v tomto filme som nenašiel veľa tak vážnych prehreškov, ako to tu poniektorí priam tragicky vykresľujú. Samozrejme, nedrží sa to deja pôvodného filmu. No a čo? Dej anime som poznal a preto som chcel vidieť, ako sa s tým všetkým potrápia scenáristi. A celkom im to vyšlo. O kvalite produkcie je úplne zbytočné vypisovať litánie, pretože tá bola bezchybná. Kenji Kawai v záverečných titulkoch to iba vylepšil. Takže ideál? Nie. Ale jednoznačne zatiaľ to najlepšie, čo z prerábok anime filmov Hollywoode uzrelo svetlo sveta. Hejt tam bude stále, "puristi" sa budú trieskať päsťami do hrude a mrnčať o tom, ako je to všetko veľkým hriechom, no film splnil účel - zvýšil popularitu seriálu a anime, nebol prepadákom a hlavne pobavil. ()

Disease

Spíš než remake mi to přišlo jako prequel k původnímu filmu (seriál jsem neviděl), jen tady se tvůrci soustředili na akci a bylo málo těch filozofických debat a emocí. ()

Paldiny

Tá osudovosť aj pokus o posolstvo ma pocitovo minuli, ku koncu dokonca kontroloval čas, no ostatné bolo fajn. Film má podmanivý vizuál, pekne vykrojenú a mrštne ohybnú Scarlettku a chtiac-nechtiac pripomenie iné sci-fi zárezy aké máte radi. ()

Piri

Najviac asi zaujme určite dobrá riť a stehná Johansson (kreslená predloha je ale krajšia), bradavky však absentovali, to by asi museli vekovú hranicu posunúť :) Johansson žiaľ nikdy pekná nebola, ale je to výborná herečka, avšak tu ako keby nejak nazapadla. Z vizuálnej stránky tu bola najlepšie interpretovaná asi iba postava Batoa (Pilou Asbæk), ten ako keby svojej animovanej predlohe z oka vypadol. Najviac mi tu vadil herec Takeši Kitano, nepresvedčivý, ako keby ani hrať nevedel. Ako keby to bol starý otec nejakého producenta a ten ho sem dosadil. Po umeleckej stránke je svet Ghost in the Shell kvalitne prepracovaný, dobre sú interpretované aj rovnaké scény z animovanej predlohy. Ale chýbalo tomu niečo viac, animovaný originál je predsa len viac dramatickejší a heroický. Nemôžem nespomenúť pôvodný epický soundtrack od Kawaiho, tu síce jeho ruka absentovala, ale nové hudobné spracovanie rozhodne nerobilo hanbu. ()

Prochy38

Bohužel mě tolik nechytil originál. Přesto jsem se na tento remake těšil. Kór, když jde do hlavní role Scarlett. A bylo to. Krásná jako vždy, roli vzala naprosto vážně a bylo vidět, že tomu dala vše. A za mě potlesk!! Nevím, čím to je, jako milovník anime a manga záležitostí, tento snímek mě prostě nedokázal vtáhnout. Ale stejně mi to sedlo víc, než anime originál. Nuda nebyla, byť člověk ví, co bude. Nadšení se ale nedostavilo, což je škoda. ()

xmatysekx

Svět je tak nějak celý nelogicky komponován jako moře betonu a mnoha holografických projekcí propagujících cokoliv robotickýho. A celý je to jakoby v Asii. Proč je všechna sci-fi budoucnost za Uralem? Ale jako pro mě za mě, pokud tam takovouhle budoucnost chtějí, ať si ji mají. Mně nijak nekonečná tma, déšť a lidi oblečený do mechasraček nijak nechybí. Pointa filmu je celkem předvídatelná, takže jsem se snažil v tom najít něco víc, ale nepovedlo se. Skončil jsem u observace vizuálu a ten mě, jak naznačuje první část komentáře, nenadchl. A hlavně jsem se těšil na kozy a ty jsem tedy opravdu nedostal. Alespoň párkrát zadek, takže 3. Konec šmitec. ()

Ukko

Původní filmy Ghost in the shell 1,2 považuji za umělecký vrchol animovaného filmu a tento komiksový epos hltám už několik desítek let. Proto jsem byl velmi zvědav na filmovou předělávku. Do kina jsem šel jemně nabroušen, hlavně poté, co se prolátlo, že hlavní roli nehraje Japonka, ale slečna Johansonvá, která je teď snad úplně všude. Nicméně musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Nutno podotknout, že nový GITS opravdu nemá na animovanou sérii, ale ve skutečnosti snaha tvůrců není trumfnout tyto filmy, ale vzdát jim jakousi poctu a zobrazit vše naživo. Vizuální zpracování je na jedničku. Jde jednoznačně vidět, že režisér i kameraman mají velký cit pro detail a nový svět GITS působí velmi barevně, technologicky nadupaně a stylově, ale zároveň přirozeně. Což jsem velmi ocenil. Najdete zde spoustu výjevů a narážek z původních filmů, které potěší. Nakonec jsem musel uznat, že i výběr herců byl dobrý. Konkrétně Pilou Asbeak v roli Batoua příjemně překvapil. Hudební stránka je taktéž příjemná. Nesnaží se vyrovnat předloze legendárního skladatele Kenji Kawaie, ale občas použije jeho hlavní motivy a zvýrazní tak původ série. Jedinou výtkou tak zůstává scénář, který občas trochu pokulhává, ale nakonec dá smysl, a i když je přeci jen trochu kýčovitý, přimhouříte v klidu obě oči. Trochu jsme se bál, že z nového GITS udělají tvůrci americkou vybuchovačku s přehršelem efektů. Naštěstí se tak nestalo a jsem tomu opravdu rád. Otázkou je, jestli film vydělá dostatek peněz a my se budeme moct těšit na další díl. Takže šupky hupky do kina na tento kyberpunkový epos. ()

Frederika

Je velmi těžké hodnotit film samotný, pokud znáte všechny původní anime filmy i seriál. Ghost in the Shell není hraným remakem původního díla, je to film na motivy Ghost in the Shell, který si vypůjčuje postavy, a zasazuje je do určitého prostředí a kontextu, ale příběhově souvisí s tím původním velice málo. Například postava Hidea Kuze je mixem postavy Puppermastera z prvního filmu a samotného Kuzeho z druhé série seriálu, ale s pozměněným příběhem. Obecně jde o film s hezkou vizuální stránkou, dobrými herci a ničím nevyčnívající zápletkou. Nemůže se atmosféricky srovnávat s takovými velikány jako je Blade Runner a v této době už není ani přelomový myšlenkově, vše jsme už viděli zpracováno příliš mnohokrát, jako scifi film na sobotní večer, ale poslouží dobře. ()

Marys

Áno aj nie. Nevravím, že sa mi remake anime vyslovene nepáčil, no ani ma nijak extra nenadchol. Technicky zvládnuté, možno mi ale chýbalo lepšie vykreslenie zápornej postavy, ktorá vo filme akoby ani nefigurovala, až sa na konci zjavila. No v príliš skromnom štýle. ()

filipvrbik

Na to,že je to scifi o přetechnizovaném světě to působí dost zastaralé. Připomíná to filmy z 90.let a je todost nuda...40% ()

bobstock

Kyber-futuristično a nádherné pozadí Scarlett bylo nakonec rozhodující pro nadrženější hodnocení. Filosofie ducha ve schránce ala Ex Machina tu převážně uniklo, ale svět, který vám tu z animované předlohy podali působí velmi uvěřitelně, exoticky, magneticky a je vidět, že i tvůrci se tím nechali unést, což je škoda pro hloubavější diváky. Konec s pavoučím tankem působil trochu lacině, což nechápu proti většině filmu s krásným vizuálem. Pro mě zůstává stále zajímavým kyber počinem v té hromadě zapáchajících marvelovských seriálů. 70% ()

Jaro_slav

Čekal jsem něco jako Lucy, ale dočkal se spíš jakýsi matlaniny spousty starších filmů, v níž hlavní roli hrál úchvatnej vizuál. Něčim se inspiroval v Multipass, něčim v Blade Runnerovi, ale i přes nepůvodnost bylo furt na co koukat. Takže jsem odešel ze sálu celkem spokojenej, aniž bych si pamatoval děj. ()

Chřástal

Spíš Johny Mnemonic než Matrix, ale Scarlett má pěknou skořápku. Pohledné kyberpunkové kulisy, které ale postrádají opravdovost a působí až moc uměle, uhlazeně, digitálně – a pochybuju, že je to záměr. Stejně tak měl Ghost in the Shell (původní klasiku jsem neviděl) točit někdo, kdo by to měl trochu víc v paži (třeba souboj ve vodě je dost nanicovatý) a dodal, říz, styl, hloubku. Fajn zábava, ale měla na víc než vypadat místy jako rozpohybovaný mainstreamově tuctový komiks nebo díl seriálu. ()

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

Scarlett Johansson jako šéfka podsvětí

04.07.2018

Herečka Scarlett Johansson (Vicky Cristina Barcelona, Lucy) a režisér Rupert Sanders (Sněhurka a lovec) za sebou mají čerstvě spolupráci na filmové adaptaci slavné mangy Ghost in the Shell. A zřejmě… (více)

Akira od režiséra Thora?

Akira od režiséra Thora?

21.09.2017

Letošní hraná verze Ghost in the Shell moc velký byznys neudělala. Hollywood se z toho ale nepoučil a studio Warner Bros. momentálně žene do kin Akiru. Šestidílná manga Katsuhira Otomy se v roce 1988… (více)

PF 2017

PF 2017