TRON: LEGACY je 3D high-tech dobrodružství zasazené do digitálního světa, který je úplně odlišný od čehokoli, co jste již na velkém plátně viděli. Sama Flynna, 27letého rebela, pronásleduje záhadné zmizení jeho otce Kevina Flynna, muže, který byl kdysi známý jako největší světový tvůrce videoher. Když Sam objeví záhadný signál poslaný ze staré Flynnovy arkády – signál, který mohl být jenom od jeho otce – zjišťuje, že se ocitl v digitálním světě, kde byl Kevin uvězněn po 20 let. S pomocí nebojácné válečnice jménem Quorra, se otec a syn vydávají na cestu, která jim může přinést život nebo smrt, cestují po vizuálně fantastickém cyber vesmíru – vesmíru, který stvořil sám Kevin, a který se stává modernějším s vozidly, zbraněmi a krajinami, které si nikdy před tím nedokázal představit a nelítostným zloduchem, který se nezastaví před ničím, jen aby znemožnil jejich útěk. (oficiální text distributora)

Alqarin

Uhlazené pokračování sci-fi klasiky tak trochu postrádá předchůdcovy koule, protože trikově je sice Tron: Legacy ultranabušen, ale ten starej feeling tam prostě chybí, možná právě pro absenci neučesanosti původního Trona a vůbec nedostatek funkční inovace. Nový Tron je totiž přitepleně uhlazenej a to mi prostě vadí. Neni to špatnej film, ale nemá na víc než na trochu popcornové zábavičky. (Plus vás samozřejmě uhranou liščí oči Olivie Wilde. Já ji miloval celej film i s jejím potrhlým smíchem) ()

Korbitch

Jděte se zahrabat, dvouhvězdičkáři! Tento film považuju za naprosto stejný druh zábavy jako sledování nového Star Treku. Zacílený ještě specifičtěji na konkrétnější skupinu lidí. A tou jsou počítačový nadšenci. Jeden z nejlepších vizuálú poslední doby, s průměrným scénářem, ale zato s o to více nabitou dějovou linkou. ()

zlabus

VIzuálně podmanivé a dokonalé, dějově totálně prázdné a neuvěřitelně hloupé místy nudné. Pak jsou tu Daft Punk, Olivia Wilde (což jsou klady) a totálně přetažená stopáž (pochopitelně zápor. Pro a proti jsou zhruba na stejno. 55% ()

Paxxx.cz

Stylový film, který mě sice nadchnul scénou s barvícími motorkami (nebo jak to mám nazvat :D), ale pak už mě spíše nudil, zejména tak ke konci. Myslím si že přiškrcení stopáže o nějakých pár minut by filmu bodlo, pro mě 60%. ()

Z0oMb3E

Škaredí ajtáci netrpezlivo čakajú na časy, keď si svoj program prekonvertujú do reálnej a podľa možnosti sexi podoby. Presne takto to má dopadnúť, keď sa skĺbi výhodný nákup vianočných svetiel a zelenej plachty. Vizualizácia ako sa patrí. Nevadí, že príbeh neprichádza absolútne s ničím novým. Nevadí, že herci od ktorých nikto nič nečakal nič neukázali. Efekty a zasa efekty. Tie umlčia každého, kto by chcel nejako veľmi rypnúť to Trona. Pôvodnú verziu som nemal tú česť vidieť, no remake je bomba. Hudba? No dobre režisér sa snažil tam naloadovať niečo tematického. Nakoľko mi aj v súkromnom živote elektronická hudba za triezva vadí, nemôžem skladať oslavné básne na tento priečinok snímku. Čo však chýba snímku k dokonalosti? Jednoznačne výraznejší herci. Dobre Olivia celkom ušla, ale metrosexuálny Garret ma jednoducho nemal šancu presvedčiť, že nehľadí na to či si zlomí pri skoku necht. Za druhé menej okaté inšpirácie od ostatných filmov a v neposlednom rade okrídlené slogany a hlášky píliace uši počas celej projekcie. Napriek pár nedostatkom, ktoré mali za dôsledok stratu hviezdy považujem Trona za veľmi vydarené Sci-Fi, ktoré sa oplatí vidieť. Veľa kvalitiek podobného rangu nieje. ()

Hannibal92

Tak za 50,- co bych si to DVD nekoupil. Dlouho jsem se Tronu vyhýbal a asi jsem věděl proč. Celý ten jejich modro, červeno, černý svět, je takový.........na prd. Nevím, prostě se mi to dějově vůbec nelíbilo, jediné co bylo fajn bylo pár písniček. ()

CBD

Neonový fetišismus pro hi-tech generaci co se nebojí hlásit ke svým devadesátkovým kořenům. A abych nezapoměla, CGI, byť sebelepší, stále nedokáže nahradit živého herce. ()

Praxis

Zábavná videoklipová blbina plná světlocyklů, světlokár a světloletů :D. Vizuálně nejpodařenější film letoška, rozhodně spolu s Avatarem vizuální top filmy současnosti. Moc mě bavily všechny akční scény, světlocyklo závody byly doslova kulervoucí. K pozitivům také řadím milé slečny (sexy Olivie v první řadě) a fetišistického majitele baru Konečná. Ovšem Tron má i řadu záporů - tím nejhlavnějším jsou dementní dialogy, scénář a řada nesmyslných klišé, které degradují mocný vizuální zážitek o celou řadu dolů. Dalším záporem je první scény v reálném světě, debilní hlavní hrdina a digitálně vyhlazený Clou. No, pokud to berete jako videoklip podpořený naprosto fascinující hudbou od Daft Punk, tak si asi ustříknete, fanoušci starého Trona místy ukápnou slzu, techofilové si zarochní v efektech a zbytek si řekne, že to je teda fakt hovadina :-) Já se řadím někam mezi všechny tyto kategorie. Pozitivum ovšem beru to, že jsem z kina odešel příjemně pobaven a s chutí poslechnout si soundtrack od Daft Punku :) 80% Shlédnuto v kině IMAX ()

devNull

4 hvězdy za výbornou myšlenku. 3 body za příběh, protože původní tron z roku 82 je mnohem lepší. 5 hvězd za efekty, hudbu a napětí. Velké mínus za hluché scény, kdy jsem se nudil jak sysel. Další mínus za rating "film pro celou rodinu". Trocha krve a brutality by z tohohle počinu udělala úplně jinou atmosférickou šlupku. ()

Laxik

Takhle úžasný NIC už jsem dlouho neviděl. Tak tahle věta to dokáže vystihnout celý, ale osvětlím to blíže. Děj... k čemu? Dialogy... jaké? Smysl... proč? Efekty... výborné. Ano, efekty, a pak ještě nerdovská poetika, normální poetika a oči a úsměv (zbytek není moc vidět) Olivie Wilde, to je tady tím stěžejním. Ale nesrovnávejte to s Transformery, tohle je jiná liga. Ne vyšší, ne nižší, ale prostě jiná. Asi to bude tou poetikou, konkrétně tou nerdovskou. Zatímco u robotů se můžete kochat tím, jak se to všechno skládá, tady je o to nádhernější slednovat, jak se všechno, tedy postavy, herní plocha, stíhačky, motorky, rozpadá. A rozpadá se to opravdu nádherně. Narozdíl od dojmu z filmu, který svého předchůdce předčil jak efekty, tak zábavou. Poražen byl jen dějem, protože jakous takous příběhovou linii jsme v původním TRONOVI najít mohli. Znalost jedničky, jestli jí tak můžeme říkat, není nutná, pomůže vám jen ve dvou věcech. Jednak lépe pochopíte, kdo že to je ten TRON, protože tady toho o něm moc není, a pak si uvědomíte, jaký je to skok od prvního počítačem modelovaného filmu na světě až k tomu poslednímu a technicky nejdokonalejšímu. A že je to dokonalost sama. Znalost jedničky ale může být i nevýhodou, protože zjistíte, že tenhle film je jeden obrovský neony svítící odkaz. Některé scény mi přišly jak přes kopírák, ale mnoho stálo na stejném základě, ale byly vylepšeny. Viz souboj lightcyclů. No, prostě a jednoduše je TRON: Legacy úchvatná podívaná, kterou doporučuju každému. A sobě obzvlášť. ()

Asgy

Vizuální a hudební bomba, ze které mi kazí dojem jen spousta klišé a jednoduchý příběh.. Ale na 3D projekci bych si klidně po čase zašel znovu, protože to pro mě byl zatím technicky nejlepší 3D film. ()

javak810i

Hned na začátek musím říct, že půovodního Trona jsem zatím neviděl a tohoto jsem si 'vychutnával" jen ve 2D na DVD, i tak ale dávám 5 hvězdiček, takže si jistě domyslíte, že jenom o grafice to rozhodně není. Nemůžu porovnávat s jedničkou, takže jsem bral Tron: Legacy jako samostatný film. Návaznost, o které se postaraly "staré scény" a nějaké to vzpomínkové vyprávění docílli toho, že jsem získal tak trochu povědomí, jak původní film asi skončil a tím jsem byl připraven na jeho pokračování. Překvapivě pro mě to nebylo jen o vizuálu, ale byl tam i příběh a emoce, které na mě zapůsobyly. Samozřejmě grafika je skvělá, hudba také a hereckým výkonům téměř nic nechybí, obzvláště ne Olivii Wilde :). Takže pro mne plný počet, jen mi nejde do hlavy, proč starý-mladý Flynn vypadá tak uměle (v porovnání třeba s Avatarem, kde je CGI skoro vše). ()

_Moon_

První hraný film, u kterého se mi použitý 3D zdálo naprosto smysluplné. Hudba je výborná a skvěle dotváří zajímavou atmosféru filmu. Edit: Nutno shlédnout v kině (ideálně ve 3D). Domácí promítání mě zdaleka tak nenadchlo. ()

MartinezZ

25.12.2010 ~ Co se asi stane, když svěříte natáčení potenciální 3D sci-fi akční hitovky někomu, kdo nemá na triku nic, pořádně ani flek od oběda? Tron 2. U Disneyů musí někdo přijít o hlavu, protože takové rozhodnutí nemůže zůstat nepotrestáno. Něco, do čeho se nacpalo takových peněz, bude rádo, když se alespoň zaplatí. Tron je tak hanebně odsouzen k dekompilaci. ~ Původní Tron z '82 byl zvláštní. Sám jsem jej viděl až s hodně velkým časovým odstupem, tudíž jeho vizionářskou pověst nedokáži plně posoudit, tak jako tak šlo ale o velmi zajímavý nápad. Člověk ve světě počítačových programů. U starého Trona se mi líbila triková složka a nápady. Samotný děj byl jen proto, aby ve filmu byl a cokoliv odehrávajícího se mimo počítačové prostředí bylo naprosto hloupé a zbytečné. ~ A v tomto duchu pokračuje i Tron 2 (Tron: Dědictví). Nutno podotknout bohužel. Naprosto nezkušený Joseph Kosinski, který alespoň podle IMDb odrežíroval zatím jen pár epizod nějakých seriálů a jedno herně-reklamní video, neměl něco takovéhoto vůbec dostat do rukou. Jeho prvotina trpí a je to tak moc znát, že by jeden pixely ronil. Bohužel stejně děsivou práci odvedli i scénáristé a tak se nový Tron může pochlubit JENOM pěkným vizuálem a údernou hudbou nejen z prstů Daft Punku. Všechno ostatní je totiž běs a pošlapání toho chytrého strohého počítačového světa. Ach jo. ~ Jeff Bridges se po návratu z počítačového světa, který přenechal prozatím k hlídání jeho programu, Tronu, zasadil o rozkvět své počítačové společnosti. Jednoho dne ale zmizel a zanechal po sobě svého syna, očekávajícího návratu tatínka. Chlapec se nedočkal, dospěl, zvlčel a firmu přebralo jiné vedení, které ji převrátilo na ruby a ždímá s její pomocí peníze (což je proti původním Jeffovým zásadám "Všechno zdarma všem"). Zbohatlický chlapec, místo toho, aby něco dělal, škodí čas od času firmě nějakým tím high-tech hackem, ač je to vlastně jeho majetek (pitomost č.1). Bývalému partnerovi jeho otce ale záhy přichází na pager zpráva, která je poslána z bývalého otcova podniku s videohrami. Synátor se tam vydává a po chvíli se objevuje v počítačovém světě. Ten je vymodelovaný moc pěkně a oproti pozemské současnosti je konečně ve 3D. Bohužel vzhled světa je to jediné, co se podobá originálu. Fungování tohoto světa už nikoliv. Svět (tedy ten počítačový) totiž ovládl Clu, program vytvořený Jeffem k tomu, aby jemu a Tronovi pomohl stvořit dokonalý systém. Jak roky plynuly, Jeff a Tron zjistily, že něco jako "dokonalý systém" prostě neexistuje, Clu ale byl naprogramován jen pro dokonalost, odstavil tedy Trona, odehnal Jeffa, svého tvůrce, a započal tvořit dokonalost. Započal ji tvořit krutě a s cílem přenést ji i do světa skutečného. K tomu ale potřebuje Jeffův paměťový disk, který nosí Jeff stále na sobě. ~ Mezitím Jeff dosáhl zjištění a vynálezu, že existuje něco mnohem víc, než jen počítačový svět a jeho (pod)programy. Vznikly totiž programy, entity, mimo lidské chápání. Bohužel pro ně nezapadaly do Cluovi vize dokonalosti a tak je vyhladil. Jeff od té doby žije s poslední živoucí ukázkou oné "entity" mimo Cluem ovládaný počítačový svět. Nemůže se vrátit, portál ovládá Clu. ~ Zpět k synátorovi, ten je po přesunutí do počítačového světa sebrán, spolu s dalšími osamělými programy, a předám ke hrám. V nich je úkolem každého hráče toho druhého zabít. Vše se odehrává na několika úrovních a za pomoci světelných disků na obřím stadionu. Tady bylo pěkné akorát zobrazení oněch herních platforem a samotné bitvy s disky, bohužel to celé bylo dost krátké. Jako pitomost (č.2) mi navíc přišlo i ono "koloseum" a Clu v roli "Caesara". Další pitomost (3) byla to, jak bezprostředně a okamžitě synátor věděl, co má dělat a jak. Po chvíli si ho nechá k sobě zavolat Clu a po vyjasnění několika nepřesností se přesouváme k bitvě na světelných motorkách. Synátor znovu okamžitě ví, jak se co ovládá (4). Světelné motorky jsou znovu výborně vytvořené a několik levelů tvoří hru dynamičtější, až do chvíle, kdy synátora přijíždí na světelné čtyřkolce (5) zachránit Jeffova entita a odváží ho k otci. ~ Bohužel, toto byly poslední odkazy na původní film a tím to končí. Jako reklama na další herní verzi Trona dobré a kdyby se v podobném duchu nesl i film, nestěžoval bych si. Bohužel (zase, samé bohužel) autoři zřejmě někde mylně pojali nápad, že cokoliv se odehrávající v počítačovém světě, se musí podobat Matrixu, jinak současné mladší publikum bude znuděné, protože nějaký dvacet let starý Tron nikomu nic neříká. CHYBA! Právě tím matrixovsky pojatým světem se to celé podělalo. ~ Jeffova "entita" je nesmírně sexy (nečekaně, navíc až do konce filmu jsem si ovšem říkal, proč tu sakra vlastně vůbec je? A po konci filmu jsem si říkal to samé...), Jeff, vizionář, sedí na zadku a nic nedělá, pak se musí pohádat se synem, který je hrdina a jme se všechno zachraňovat (tahle část děje vyzněla taky dost pitomě, takže bod 6), entita mu pomáhá a Jeff se nakonec do všeho vloží také. Je nutné se dostat k portálu. A tak se všichni vydávají na cestu, nejprve za nějakým někým, kdo je k portálu může dostat. ~ Jak už jsem řekl, celý ten počítačový svět dostal na frak a tak se dostáváme do počítačového baru, kde si užívají programy (7), ti, co mají naší trojici pomoci jsou nelogicky bílé barvy (ačkoliv jsou všichni černí a není tedy jasné, proč tu jsou, co jsou zač a proč pracují na obě strany (8) a neskutečně okatě je tak kopírován Matrix. Odehraje se krátká bitva, přijde Jeff, zahraje si na Nea z Matrixu, všechno ukončí a jde se (9). jenže při tom ztratí svůj disk, ten po chvíli padá do ruku Cluovi a ten na oplátku ničí celou diskotéku i s oněmi bílými něčím, co nekladou ani odpor a nesnaží se nějak utéct (výbušniny? Ve světě Trona? > 10). Naše trojice se vydává k portálu (najednou vědí kudy - 11) a všechno vypadá úžasně, dokud je Clu nenajde a nepřesměruje na svoji základnu, kde tvoří armádu k dobytí reálného světa (12, 13, 14, ... 28). Zde se i zjišťuje, že původní Tron není mrtvý, jak si Jeff myslel, ale Clu ho nějak dostal na svoji stranu (29). Naší trojici se ale daří získat disk zpět a odlétají vesmírnou stíhačkou ála Star Wars k portálu. Clu s dalšími nohsledy je jim v patách. Odehrává se vesmírně-počítačová bitva znovu ála Hvězdné války (30) a když už to vypadá, že Clu zvítězí a všechny zastaví, Tron procitne a se slovy "Bojuji za Uživatele" se jme Clua sejmout (31, 32, ...188). Naše trojice se blíží k portálu, kde už ale čeká Clu (nečekaně, 189), odehrává se krátká bitva, Jeff zůstává v PC světě a na povrch se vrací synátor, který program entity bere s sebou. Jeff s pomocí Neovi síly z Matrixu zastavuje Clua (což ale mohl udělat už dávno a nemusel tolik let sedět na prdeli na pár pixelech - 190) a vše se hroutí. ~ Střih, synátor je zpět ve svém světě, do rukou bere disk s nahranou entitou, která dokáže změnit svět, a rozhodnut sám vést otcovu firmu a vychází ven, kde na něj u motorky (kterou zde zanechal a nikdo mu ji neukradl na naprosto liduprázdné ulici v americkém velkoměstě - 191) čeká právě i ona entita, která se nějakým nelogickým způsobem zhmotnila jen proto, aby to mohlo celé končit romantickým happyendem za paprsků vycházejícího slunce (192.168.1.1). ~ Režisér i scénáristé, stejně jako jejich jakákoliv budoucí tvorba, by měli mít soudem zakázáno přiblížit se k jakémukoliv filmovému ateliéru. Z Disneyho by měli vyházet všechny voly, co nechali Trona takhle podělat a měli by to dát natočit znovu někomu jinému a dát napsat znovu jiným scénáristům. To se ale s největší pravděpodobností nestane, protože se v tom utopilo tolik peněz, že celý svět Trona zase na dvacet, vlastně skoro třicet let nikdo z filmařů nesáhne. A nebo nikdy. ~ Vizuál byl vymakaný, 3D jsem z něj doslova cítil asi tak 1000x víc než u nějakého Avatar (a miliardkrát víc než u nového Souboje Titánů), hudba od Daft Punk sem padla, ačkoliv je škoda, že ty zajímavé části tracků neměly dlouhého trvání, po chvíli byly useknuty a hudba samotná působila na několika místech děje značně roubovaná - možná bylo chybou /pokud je to pravda/ stříhat film na základě hudby a ne to dělat naopak, jako vždy). Jako popcornovka s vypnutým mozkem průměrně ucházející, při vnímání děje bohužel krutě neodpovídající už tak nijak velkým očekáváním. ~ Ve zkratce: vizuál a hudba dobrý, příběh blbost větší, než je akceptovatelné. ~~~ 2,5* () (méně) (více)

Jillen

IMAX 3D, Bridges starší, Daft Punk za 5*...scénář, Bridges omladivší, Hedlund za 3*...Tron Legacy, předvánoční jednohubka, kvalitní videoklip. ()

JJ.Gibson

Tron: Legacy 3D se honosí sice názvem 3D, ale to zas tak horké není, hned na začátku filmu se dozvíte, že film je 3D s občasnými 2D scénami, což je prý schválně, ale je tomu přesně naopak :) to mě docela pobavilo. Nyní se přesuneme k samotnému filmu. První třetina mě vcelku nabudila na zajímavou akční sci-fi podívanou, těšil jsem se na nový, digitální, super, perfektní svět, který jsem předtím neznal. Ale po scéně battlu s motorkama, která byla fakt cool, se film dostal do bodu, kde se začnou řešit samá, jak to říci slušně, kde se začne řešit trus. A jak jistě víme z Bořičů mýtu i trus se dá vyleštit, ale tady se to teda vážně nedaří! Garrett Hedlund nějak zapoměl na charisma a moc si ho neoblíbíte. Jeff Bridges sice charisma má, ale role je bezzubá. Takže jediné na co se dá dívat je 13ka z House aneb Olivia Wilde, ale ta se zas moc neprojevuje, ikdyž kukuč má pěknej :) Pojďme si to teda shrnout: high-tech svět, ve kterém se moc neorientuje, možná kdyby jste viděli první díl, jenže ten je 28let starý, tak by neškodilo to trochu oprášit, herecké projevy jen taktak uspokojující, stupidní dialogy, vizuální stránka pěkná, ale nic z čeho byste se posadily na zadek a spoustu klišoidních klišé. Ale opravdu největší průšvih je konec, pravděpodobně napsaný dementoidním šimpanzem, chjo chjo... ()

snoopik

Chtěl jsem dát 3* ale musím dát 4* po dlouhém přemýšlení musim uznat že zápletka nic moc ale po vizuální a hudební naprosto dokonalé. A pokud je to pokračování prvního dílu tak je zápletka a děj adekvátní a vhodný. ()

nirvanafan

Neoriginální příběh v originálním a technicky vymazleným obalu. A to jak to vypadá v tomhle případě vlastně úplně stačí. Škoda jen že se film bere tak vážně, v trochu odlehčenějším rázu by to byla jiná jízda. ()

UncleG

Úžasně pře-pozlátkovaný sci-fák, vycházející z premisy, že v kompjůru žijou elektroničtí "skřítkové", jejichž nanosvět funguje jako počítačová hra. Uživatelé se pak mohou fyzicky přenášet mezi realitou a královstvím plošných spojů, přičemž u programů panuje určitá nevraživost k bytostem z masa a kostí. Errrm. Zápletka, která by nejspíš nadchla teenagery osmdesátých let. Z pohledu diváka v roce 2011 působí tak trochu vyblitózně. Nu dobrá, nezbývá než koupit lístek, zatnout zuby a doufat, že nás scénárista mile překvapí... Jenže (...chvíle napětí...) nepřekvapil. Tron, to je hlavně hudba, pěkný obraz, efektní třidéčko a nekonečný závod po informační dálnici. Příběh v podstatě neexistuje. Je to jakoby se Neo na začátku filmu dostal do Matrixu a zbylé dvě hodiny se z něj zase snažil dostat. "Dění na plátně" spočívá jen v mixu akčních situací namatlaných do jakési (ne příliš chytré) sekvence a vrcholí obligátní záchranou světa. Což mně osobně přijde vrcholně neuspokojivé. Stejně neuspokojivé a sterilní jako nahrazování živých herců modelovanými figurýnami. I když Cí-Gí-Ájovej Bridges byl furtevá menší poleno než živej Hedlund. Závěr: Pokud by snad náš pan Prezydend odklonil svou megamysl od řízení Zeměkoule a zašel do biografu, jistě by trefně konstatoval, že Tron jest "prázdný a falešný". Tentokrát bych s jeho bonmotem souhlasil. ()

Riddick77

Měl jsem z Tron: Legacy trošku obavu, protože ač vizuál vypadál náramně už od prvního spotu, tak jsem se bál celkové vyprázdněnosti, kterou má nahradit moderní hi-tech župan. Samotná myšlenka světa uvnitř počítače je sice lákavá, ale poměrně dobře byla pojata už v prvním Tronovi, načež jsem tedy čekal, co bude náplní jeho mladšího bratříčka. Zklamání nakonec nepřišlo, ač to vskutku není tak strhující, jak by asi mělo. Příběh sám o sobě je fajn, sice obyčejný, nicméně základní linka je v pořádku, přičemž je možná škoda, že vedlejší postavy nemají více prostoru a některé dané věci nejsou vysvětleny. Vizuální zpracování je bravůrní a řemeslně bezchybné (ač digi Jeff je přece jen digi), protože "nový" svět je opravdu nádherný. Hedlund to zvládl za jedna, Bridges přirozeně taky (ten chlapík umi zahrát ve všem) a Olivia je překrásná a ultimátně sympatická (bohužel nemá až tolik prostoru). Celkově jasně rozehráno na další díl, protože očividně je to ještě nevyčerpaný svět. Daft Punk dodali solidní hudbu, ačkoli mimo tento film bych tento typ hudby nikdy nevolil :-) Je to taková pěkná, zábavná a drahá reklama na dnešní MTV a hi-tech Hollywood! 9/10! ()

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi

Jeff Bridges míří zpět k Tronovi