Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na přelomu 70. a 80. let se vynořila řada filmů o dospívající mládeži - hledání životních jistot a prozatimnost počínání dovolilo upozornit na stinná místa společenských poměrů, proti nimž se mladí lidé bouřili. Hrdinou tohoto snímku je mladý absolvent chemické průmyslovky, mládenec s upřímně provokativním chováním, jenž nastoupí do slévárny, kde se tvrdohlavě snaží inovovat technologické postupy. Režisér Vladimír Drha zpracoval výrobní tematiku odlehčeně, s použitým hravých, naivizovaných prvků, odvážil se kritizovat zkostnatělost mnohých dospělých zastávajících důležitá místa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

zette 

všechny recenze uživatele

Myslim, ze se jedna o velmi zajimavy film, ktery se oprel do neduhu socialismu na pracovisti. Neni to prvni ceskoslovensky film, kdy mlady a inteligentni clovek chce "nabourat" zazite pracovni navyky a struktury. Zaverecna schuze o odmene za zlepsovak je vyborna. Skoda slabsich hereckych vykonu a nevyrazne rezie, scenar ale stoji za videni. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Soudružka potřebuje něco od soudruha, já od soudružky, takže lze očekávat, že soudruh bude něco chtít ode mně! '' ---- Kupodivu není to tak špatné, jako podobné filmy z této éry. Je překvapující ta odvaha, tohle nasadit v roce 1981....Ono se říkalo, kritika a sebekritika je potřebná! Ale tohle už bylo celkem dost asi i na soudruhy :-) . Film se totiž otevřeně hlásí ke kradení podnikového materiálu a napadá i schůzování ideologických skupin v závodě. Hrdinou je mladý Brodský, kterého nevezmou na chemii na vejšku. Chemie ho baví a tak se dostane po průmyslovce do slévárny. Tam je nucen absolvovat klasické pracovní kolečko - zametání, nošení svačin, mytí oken - jako bažant. Cítí se nevyužit a ve volných chvílích vymýšlí zlepšovák, který by podniku ušetřil milion ročně.. Ze strany vedoucícho (skvělý František Řehák), který se bojí o to aby mu nikdo nerozkryl jeho čachry v podniku s materiálem a který chce aby vše probíhalo stejně pokojně (byť neefektivně) jako doposud jsou mu házeny klacky pod nohy. Naštěsí se jej ujmou dva technologové se kterými zlepšovák prosadí... Ačkoliv se film odehrává v dost šíleném závodě, svým způsobem je svým tématem nadčasový. I dnes lze při velké iniciativě narazit. Leckomu i dnes vyhovuje pomalé neefektivní tletí než nějaký čerstvý mladý průvan s novým myšlením...Vždyť co kdyby to mládě bylo lepší? Za mně jsou to dvě cigarety Clea. * * ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

U nás jsou výzkumáky proto,aby ve všem bylo namočeno co nejvíc lidí,protože když je v něčem moc lidí,tak se to nejspíš ututlá,a nejlepší je takový malér,ve kterým sou namočený komplet všichni,to už pak ale není malér, ale normální stav.Jasná paralela se stranou a vládou stála Drhu za tento film spousty problémů. Jeden z nejpravdivějších filmů natočených v době po normalizaci. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Když jsem se tak koukal na Brodskýho, jak se po nocích a o víkendech snaží nějak vylepšit výrobní postupy, vzpomněl jsem si na video se zlepšovatelem soudruhem Kudličkou, kterej při výrobě klouzátek plnil plán na 1052%. Na to bych se teda z vysoka vysral :-) Ale jinak to rozhodně neni špatnej film. Za vrchol považuju tu schůzi, kde se rozhodovalo o finanční odměně za ten zlepšovák. Jinak dobrej výkon podal František Řehák v roli záporáka a Pavel Pípal, kterýho znám spíš z dabingu, v roli klaďase. Ostatní herecký výkony (včetně Brodskýho) jsou takový nic moc a celej film trochu srážej. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Je nošením sovy do Athén konstatování, že na svou dobu šlo o mimořádně odvážný snímek, který předběhl perestrojkovou kritiku společenských poměrů o slušnou řádku let. Vždyť v roce vzniku teprve zemřel Brežněv. Vedle odvahy nazývat věci pravými jmény (tedy aspoň částečně) se Drhův snímek může pochlubit civilním vyzněním a absencí laciné podbízivosti, která je typická pro námětem podobný Soukupův kousek Vítr v kapse. V podobné fabrice jsem začínal a to prostředí je mi známé a blízké. Stejně tak hrdina filmu má některé povahové rysy, které jsou typické i pro mou maličkost. Na kolektivní rituály jsem zvysoka kašlal stejně jako Luboš a veřejné mínění mi bylo lhostejné. Na druhou stranu, film potápí velmi průměrná režie - pouhé letmé nahlédnutí do Drhovy filmografie naznačuje, že jde v nejlepším případě o tuctového řemeslníka. Stejně tak problém představují herecké výkony, ať už v některých vedlejších rolích nebo v případě Marka Brodského, který předvádí takové to naivní herectví podobně jako kdysi "Celník" Henry Rosseau maloval naivní obrázky. Je asi dobře, že se Marek později věnoval spíš jiným uměleckým disciplínám... Milostná linka je hrozně odbytá a pár dalších kazů by se taky našlo. Celkový dojem: 55 %. ()

Zajímavosti (4)

  • Marek Brodský (Luboš Pecháček) o své roli řekl: „Jednou mi volala kamarád, že režisér Vladimír Drha hledá hlavního představitele do filmu. Zkusil třista adeptů, pak si vybral mě na základě jednoho setkání v hospodě. Marně jsem doma říkal, že kdybych měl přejít před kamerou, omdlím.“ (sator)
  • Film, který mladí hrdinové sledují v kině, je snímek Housata, uvedený do kin o pouhých 15 měsíců dříve. (Xell)

Reklama

Reklama