Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (147)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Přicházíme v míru... nedovolíme bratrskému Československu, aby se zk**vilo!" Ou, tak to byl šílený mazec! Osobitý pohled na vážné události mi ve filmech nevadí, ze "studijních" důvodů snesu jak ideologickou propagandu, tak parodii, zčásti jsem ocenil dokonce i takový absurdní kousek jako Ztraceni v Mnichově. Já vím, zde to točili především Poláci, kteří se na 21. srpen '68 dívají z jiné strany, ale stejně to už bylo hodně na hraně, jak ze strany šíleného příběhu (vytlačení jednoho tanku do opačné strany jako vítězství s oslavou a pak vzhůru emigrace na dalším ukradeném tanku? ... asi jsem to moc nepochopil), tak ale především ze stran humoru plného vulgarismů, který i navzdory historickému pozadí hodně připomíná různé ty Kameňáky. Možná se to chtělo podobat na balkánské filmy, kde mají ve filmu dlouholetou tradici bláznivých komedií (nejen) z tamnějších válek s poměrně ujetým humorem a obyčejně i dechovkovým doprovodem (viz. filmy Emira Kusturici), zde bohužel chybí myšlenka. Nápad originální, leč kontroverzní, zpracování hodně slabé či místy přímo tristní. ()

B.Jay 

všechny recenze uživatele

Dle mého názoru docela zdařilá freska, která vykresluje dobu pro náš národ ne zrovna veselou. Umět udělat si srandu ze sebe samých se cení. Nechápu místní hodnocení. Všemožné parafráze a recese na doby mnohem mladší berete, ale když se píchne do vosího hnízda, tak je oheň na střeše, že. Není to film roku, jen jiný pohled na srpnové dny. Ale proč hodnotím jak hodnotím: Sebeironie, seberecese...jak jsem psal výše - toho si cením. ()

Reklama

rentier 

všechny recenze uživatele

Souhlas s pozitivními komentáři. Mě se to také líbilo, politiku jsem neřešil a jen se bavil CZ filmem, který hereckými výkony netahá za nervy a funguje. Poslední plavky či Bitva na svatebním poli, to jsou pro mě odpadní filmy! Při odchodu z kina po Mužích v říji jsem si tenkrát povzdechl, jestli vůbec někdy uvidím něco nového a přitom příjemného jako naše starší filmy. A stalo se! Dejte mu šanci a bavte se... ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Polská produkce se známými českými herci. Jejich žádné extra výkony jsme neviděl, protože jsem vydržel "pouze" do první reklamy, ale nic moc bych nečekal. Dramatická hudba, jakoby šlo o nějaký velkofilm nebo scény z parodie. Trapnej humor a asi pod dohledem pana Menzela rádoby intelektuálně hospodské pindy. Fakt otřesný. Po třech letech jsem na film opět narazil a docela to šlo. Za české obsazení můžu říct, že nebylo špatné a mělo své světlejší chvilky. Ale i za polskou stranu by se nějaká pozitiva našla. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Viděla jsem i horší filmy, nebylo jich moc, ale nějaké se najdou. Děsí mě, kam spěje česká kultura, humor je nahrazen primitivním vulgarismem, místo herců se před kamerou pitvoří sbor těch, kteří by herci rádi byli. A všemu vévodí pitomý scénář, jenž se do závěru filmu obul s takovou vervou, až z toho šokem omdlévali i mravenci. Závěr filmu musel urazit i inteligenci plastové lahve. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (5)

  • Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. (Bart)
  • Film bol natáčaný v meste Sobotka a na ceste medzi obcami Mladějov a Stéblovice. (dyfur)
  • Polský tank ve filmu je ve skutečnosti tankem českým - nenašel se T34, který by mohl producent ze svých prostředků zaplatit. (hippyman)

Související novinky

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží

17.07.2009

Zhruba před měsícem vás Terry Gilliam touto originální upoutávkou pozval na filmový Festival nad řekou. Terry se do Písku dostaví osobně. Festival začíná 31. 7. a potrvá až do 9. 8. 2009. Na co se… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno