Jezero smrti

Ollie235

,,They're just children." No jo, ale i dvánactiletý (?) děti jsou schopný krutých činů. Hlavně když je vede jeden ultra spratek, na kterého by byl tatínek možná ještě pyšný... Popravdě moc nevím jak hodnotit, ani k čemu tohle přirovnávat. Přišlo mi, že to bylo zkrátka moc. Tak moc, že jsem to nebaštil. Řekl bych, že film částečně doplácí na přílišnou snahu diváka šokovat. A to natolik, aby si nestačil všimnou různých blbostí, kterých je ve filmu plno. Problém je, že to nefunguje. Natočené je to dobře, napínavě a (místy!) i věrohodně, ale celkově (hlavně kvůli konci) to nějak nezapůsobilo. Spíš mám pocit, že by tento film zasloužil vytvoření nové kategorie - nelogické thrillery pro otrlé. ()

Magika82

Jsem tak trochu šokována tím, že téměř nikdo se nepozastavil nad tím, co se nám tvůrce filmu pokoušel sdělit. Nejde zde přece jen o film samotný, který je sám o sobě natolik silným kafem, že kdybych si s hlavní herečkou vyměnila role a šlo o skutečnost, byla bych odsouzena za několikanásobnou vraždu. Tady jde o podstatu sdělení: Kam se řítí dnešní společnost, a jakým způsobem vychováváme své děti.. Osobně jsem v části Manchestru jménem Rocherfield, zažila při návštěvě známých, že tento film je tak blízko realitě, až z toho mrazí. V noci se ulicemi poflakovaly bandy 14-17 letých smradů s kapucemi na hlavách, kteří se bavili tím, že v jedné ulici ukradli auto, projeli se s ním pár ulic dál, a tam ho podpálili. Nebo jen tak pro zábavu dlažebními kostkami rozbíjeli čelní skla zaparkovaných aut u domů. Řidiči autobusů sedí za volantem obklopeni čímsi, co připomíná staré klecové výtahy. Na zastávkách zastavují jen na zamávání nebo na znamení v autobuse. V něm se po zemi válí vajgly, noviny, sáčky, PETky, atd.. Lidé jsou k sobě lhostejní...Ta jedna 5 denní návštěva mi stačila k tomu, abych se i po 9 letech při pomyšlení na dovolenou v Anglii, oklepala hnusem. Před pár lety se začaly takové skupinky objevovat i zde. Když mi kdysi takto "vyvdaný syn" (miluji ho i s jeho sestrou jako vlastní) přišel domů, to mu bylo 17, dostal takovou facku, že druhou mu vlepily dvěře od spíže. Dnes, jako 22 letý a pracující, už se na věci dívá jinak, a za tu facku je mi dodnes vděčný. Já v životě z části ještě prožitém za komunismu, dostala 4× od máti a jednou od babičky oprávněnou facku, že mi pokaždé stříkla červená z nosu. Celkem tedy 5 krát za život a v pubertě. Dodnes jsem za ně vděčná také, a vím, že byly ze strachu o mne, či za překročení mezí. Nedávno se mi svěřila sousedka, že když ji 16 letá dcera přišla domů z diskotéky ve 4 ráno a ještě mírně opilá, hned ve dveřích jí řekla, že pokud na ni sáhne, zavolá linku důvěry. Až to sousedka vstřebala, vletěla za ní do pokoje, dostala pár přes tlamu ještě po ní hodila telefon, že si teď může volat kam chce a práskla dveřmi. Měsíční zákaz internetu a ze školy rovnou dom paradoxně stačil k tomu, že dívčina dnes zdraví nahlas a sama od sebe. Oslím můstkem se vracím ke snímku Eden Lake. Je varováním pro všechny z nás. Práce a starosti nám zabírají tolik času, že se mnozí z nás přestávají starat o o, jak vyrůstají naši potomci. S kým se stýkají, co je zajímá, nestavíme jim mantinely a nejdeme příkladem. Je třeba si uvědomit, že i zvířecí mámy leccos mláďatům strpí, ale když překročí mez, dostanou tlapou nebo se po nich máma ožene přiměřeně zuby. Učitelé nás zastupují ve škole, ale nyní už nemají žádné pravomoci. 14, 15 leté děti necháváme venku poflakovat do půlnoci - někteří. Pokud se snímek Eden Lake nemá stát důrazným vykřičníkem podaným se vší surovostí a syrovostí, a probrat nás z letargie, může se stát, že jednou vám vaše dítě v sedmnácti vrazí facku nebo pošle "k šípku". Jsem za tento film vděčná, a apelovala bych na to, aby film Eden Lake byl povinně shlédnut zvláště rodičmi. Nikdo zde neříká, mlátit dítě za každou hloupost a ještě hlava nehlava. To rozhodně ne. Ale musí být dána jasná pravidla, vytyčeny mantinely a dáván příklad. A za porušení pravidel či překročení mantinelů, musí přijít trest. Protože úcta k rodičům, ke starším, k autoritám, se opravdu vytrácí. A je to jen naše vina, nás - rodičů. Náprava leží také na nás. Dokud je čas... Za mne tedy zcela vyjímečně udělovaných 99% a tedy 5 hvězd. () (méně) (více)

kamigava

Spíš než děsivý horor mi Jezero smrti připomíná survival thriller. První scény začínají opravdu nevinně. Pak se všechno jen zhoršuje na úkor hlavních hrdinů. Herci jsou všichni skvělí. Drastické scény působí opravdu syrově. Kdo by řekl, že z tak jednoduché zápletky lze vytěžit mnohem více. Tím mám na mysli nekompromisní a nelítostný závěr. A kdo by také řekl, že hlavního psychopata hraje Jack O'Connell, který později v roce 2014 ztvárnil utlačovaného vojáka a olympionika Louise Zamperiniho. Ten hoch si asi potřeboval zlepšit reputaci po věrohodné ale odpudivé roli sociopata. Na závěr se mi líbí skvělá hudba Davida Julyana, která filmu dodává nejen patřičnou naději a soucit ale i ponurost. ()

bobstock

Sadistický kout Británie, který ještě neznáte. Chce to, abychom dbali na správnou výchovu dětí, něco takového by se opravdu nemělo dít. Jenže sme přece jen lidi a tam se stala ta chyba. Znepokojivě uvěřitelné. 70% ()

Untentrauer

Problémy nastíněné na začátku filmu mi dokázali, že se takové věci nedějí jenom mě a ukázali mi, že nejlepší je si toho nevšímat a hledět si svého. Jenže já sem blbec a horká hlava…No nic chci jen složitě naznačit, že začátek filmu mi je velmi sympatický, stejně, jako hlavní dvojice Poirotovských herců. Reilly se v mém obraze dokonale vymanila a vybarvila z mé škatulky příliš “anglické” herečky. A tak tedy od prvních minut trýznivě čekám, kdy konečně dojde klaďákovi trpělivost vzhledem k mistrně nastíněným potencionálně konfliktním situacím, které každý z nás prostě musel zažít a které mi zásluhou všech zúčastněných totálně hýbají žlučí. Autorům se tak podle mě povedlo nejen zaujmout, ale i rovnou perfektně zatáhnout diváka do děje. Nakonec samozřejmě nějaká reakce nastane, ale přiznám se, že ne taková, jakou bych čekal - přišlo mi to docela nelogické (lézt někomu do baráku na základě opřených kol na trávníku) a popravdě mě to celkem zklamalo s ohledem na spoustu jiných možností. Takže jsem pak kvůli tomuto neuváženému, nesmyslnému a nelogickému činu s hrůzou sledoval, co bude dál. Naštěstí nic. Autoři to zase perfektně zvládli - navnadit, zaujmout a…nic, opět čekat na ten hlavní podnět. Jenže autoři měli úplně jiný plán, než jsem čekal a sice šlapat do naší dvojice co to jen jde. Od začátku jsme tedy svědky stupňující se bezdůvodné agresivitu a provokace ze stran adolescentů vůči našemu páru. Situace ovšem vygraduje nečekaným způsobem, který vyniká velkolepou drzostí, ale především svou agresivitou čímž nás dostane do fáze (krádež+smrt psa), která nelze řešit pouhou domluvou. Zde mě autoři opět překvapili protože z očekávaného dokázali udělat nečekané a naše dvojice se dostává do pozice, kdy jako první prolije krev! Pak už jen následuje spirála událostí,  které nejdou vzít zpět. Zde začíná druhá fáze, která film promění na drsnou, nechutnou a opravdu velmi brutální hru o přežití. Film zachycuje zoufalost a urputnost se kterou se naše dvojice a později pouze Jenny snaží přežít! Mistrně zachycená proměna učitelky dokonale kontrastuje se začátkem filmu nad kterým šlo nevědomky kroutit hlavou. Proměnou, nebo spíš procitnutím si nakonec projdou téměř všichni až na uzurpátorského tyrana a vůdce gangu. Na úplný konec si autoři nechali své poslední velmi škodolibé překvapení, které vám na klidu rozhodně nepřidá. Konec vás donutí minimálně k zamyšlení. Jsou to ještě děti… ()

Gore

Fucking movie o vraždících zmrdo-harantech, kteří se vyžívají v sadistickým mučení a ještě si to nahrávají na video v mobilu. Nejhorší je, že to není jen výplod v hlavě scénaristů. V komentářích je oslavována 'skvělá přílišná brutalita apod.', ale i tohle je na film moc, hlavně proto, že je to až moc reálný. Třeba takovej klasickej kousek jako je I Spit on Your Grave, je zatracován a zakazován, a při tom není tolik skutečnej, aby byl napodobán. To u tohohle kousku začínám mít strach, že u chorejch mozků dnešní fucking 'už po několikatý' X generace, bude velmi inspirativní. Ale nehodnotím jen tohle hledisko, musím říct, že herecký výkony dospěláků jsou poměrně otřesný a hlavně takovou fůru nelogických věcí, co udělali, je až k nevíře. Až se chce říct: Můžete si za to sami. Kladu si jen otázky: Proč děláš tohle, proč neuděláš tamto atd. samý proč? ()

wampire23

Spočiatku nevinne sa tváriaci, takmer idylický romantický film, ktorý sa však vyhrotí do neľútostného boja o holý život. Britská ukážka modernej mládeže a jej neskutočnej agresivity (samozrejme myslím mládež všeobecne, nielen tú z Ostrovov). Na jednu stranu je tento snímok veľmi realistický a odsudzuje brutalitu, ale na druhej strane práve filmy s podobným záberom v deťoch brutalitu podporujú (nájdeme tu prepojenie so snímkami Scarface, Bonnie A Clyde). Film dosť náročný na psychiku diváka, scény spojené s násilím sú naozaj brutálne a veľmi silné pre diváka slabšieho razenia. Po skončení snímku som mal naozaj veľmi zlý pocit, cítil som bezmocnosť a bezvýchodiskovosť situácie hlavnej hrdinky. Divák bol doslova utýraný a koniec ho pochoval v kresle. Klobúk dole nielen pred výkonmi dospeláckej dvojice, ale najmä pred výkonmi puberťákov, ktorí sa tu naozaj blysli. Veľmi slušných 80%. ()

PAVEK

Neuvěřitelně brutální a chladná sonda do života dnešní společnosti. I přes svou místy až morbidní násilnost je toto dílo myšlenkově velice hluboké. A narozdíl od jiných, zde je myšlenka, kterou se režisér James Watkins pokusil přenést na plátno, zřejmá - či snad ještě lépe - přímo do očí bijící. Watkins nastiňuje něco, co se již dnes v omezené míře děje a dovádí to do extrému, který však i přes svou vyhrocenost nepůsobí nikterak nereálně. Ba naopak. To hlavní, čím film upoutá, je totiž skutečnost, že je to všechno až příliš reálné a uvěřitelné. Závěr celého snímku pak jen dokoná to, co ve vás po celou dobu promítání nahlodával. Po shlédnutí ve Vás vyvolá minimálně zamyšlení. ()

JM87

Chvílama celkem nudný, ale zajímavý, konec byl rozhodně nejlepší. Ale něco mi tam trochu chybělo. 3 a půl hvězdičky. ()

Phillo

Deti sú svine. Eden Lake s týmto "faktom" operuje dokonale, bez otázok, bez výdychu. Rýchlo začne, potom dobre poprevála v morálnom aj fyzickom bahne a nakoniec neuspokojivo (pre nás, už vtiahnutých) vyvrcholí. Z diváckeho hľadiska som spokojný, z morálneho trochu menej. ()

panmroz

Anglická variace na "Bylo nás pět". Nebo "Stand by me". Zkrátka velké chlapecké dobrodružství. A poslední tři minuty zas "O rodičích a dětech". ()

jerenymo

Průměrná drsná podívaná. Banda fakanů si začne dobírat zamilovanej páreček a díky jednomu pitomci z té bandy se to zvrtne na boj o život. Film sem si docela užil a svým způsobem sem doufal v pomstu, ale ta se nedostavila, naopak konec byl "příjemně" překvapivý. Chtěl sem dát 3*, ale díky tomu že se to na konci netzvrtlo v krvavou pomstu jedné blondýny dám o hvězdičku víc. ()

kukentipla

O čem to je? Zamilovaný pár se chystá strávit romantický víkend u panensky krásného jezera. Místo toho je však přinucen bojovat o holé životy s tlupou místních výrostků. Co já NATO? Film nepřináší nic nového pod slunce (naopak dá vzpomenout třeba na ILS, pár záběrů je evidentně obšlehlých od mistra Kubricka), je však děsivý svou reálností (tohle by se skutečně mohlo stát). Jak hlavní hrdinové, tak parta malých chuligánů působí věrohodně lidsky. Kamera neuhýbá, přitom však brutalita není onanií jak jí známe třeba ze série SAW. Jak bývá zvykem poslední doby. Konec je opět značně nečekaný a depresivní. Podobné filmy: ILS ()

Addam

Tak tohle jsem absolutne nepochopil. 77%? Ja rikam - co prosim?? Jestli se chcete divat na particku FAKT hodne drsnych typku na BMXkach pronasledujicich lesem pobihajici "Xenu" a jejiho pritele, tak do toho, ale jinak se tomuto filmu zdaleka vyhnete! Jedna nelogicnost strida druhou a jedine, co me donutilo vydrzet az k samotnemu zaveru, bylo to, ze jsem se u filmu docela nasmal, protoze jsem nemohl uverit vlastnim ocim. Proste neco tak stupidniho jsem uz dlouho nevidel. Ale jako tragicka komedie si to zaslouzi aspon ty 2* ()

klokyn

Žiadny zmutovaní parchanti, alebo šialenci v maskách. Krvilační záporáci sú tentokrát len nevychované deti, čo spôsobuje, že tento horor nadobúda veľmi realistický rozmer. Zaujímavý film, v originále s krásnym "londýnskym" prízvukom. ()

Illy

Britská lůza to je hrůza. Po vraždící schizofreničce, vidlákovi u kráteru, mutantech, náccích a jiného odpadu tu teď máme další sortu - náctileté parchanty. Jsou snad ještě děsivější, protože tuhle sortu asociálů známe velice dobře nejen ze zpráv TV Nova. Film je opravdu napínavý, kamera efektní, parchanti násilní, hudba akorát.... kvalitka. ()

bolan

Velmi ostrá rasovina s naprosto debilnim názvem. Nekompromisní, emocionální , realistické, kruté a chladné. Populární "Saw" je proti tomu učesaný večerníček. Po shlédnutí řekl kolega: "Tak tenhle film už nikdy nechci vidět". ()