Reklama

Reklama

VOD (1)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (431)

PinokKio 

všechny recenze uživatele

Že by židovské spiknutí? Nejen v prvních minutách (úplně jiného) filmu jsem o tom přemýšlel, aby mě ta myšlenka držela až do úplného konce filmu. Tohle že jsou mnou milovaní Coenové? Odpovědět si musím sám .. ano, je v tom jejich rukopis, hrdinou je standardní smolař, dokonce i muzika sedí .. ale je to něco úplně jiného. I když chápu co je bar micva, tak vše ostatní tu pro mě zůstává španělskou vesnicí, ve které by mi nepomohla ani podrobná mapa. ()

Traffic 

všechny recenze uživatele

Pro mě ze všeho nejvíc film o subjektivním vnímání světa a důležitosti perspektivy, s jakou se diváme na vlastní realitu. Minipříběh v jidiš toto téma uvozuje a právě představuje rozdíl dvou naprosto odlišných pohledů na jednu věc a drastické následky, jaké jejich konfrontace může přinést. Pravdu se ale nedozvíme. Stejně jako Schrödingerova kočka, je i stařík/dybbuk zároveň živý a mrtvý (podle toho, čím pohledem se na něj díváme). Podobně nejednoznačné vyznení má i finále vlastního filmu. ______ Coeni opět bravurně režírují panoptikum pinožících se postaviček, jejichž marná snaha najít v tomhle zatraceném světě nějaký řád a smysl, vyznívá směšně. Larryho problém se nachází v pasivitě, s jakou přistupuje ke všem jobovkám ("But I didn't do anything!"), na které se snaží hledat odpověď, místo aby je řešil. Přitom klíč k porozumění je mu neustále předhazován přímo pod nos ("Accept the mystery"), ale jelikož nejde o odpověď na jeho otázku, je ignorován. Závěr vyznívá značně černohumorně, protože v momentě, kdy se Larry k nějakému činu konečně odhodlá (a opět u něj převládne ješitnost), zasáhne Bůh/osud ranou tvrdší než předtím. Čím dál banálnější rady do života se nakonec v Dannyho příběhu ztenčí na "buď hodný chlapec a poslouchej Jefferson Airplane", což lze s trochou fantasie přeložit jako "nedělej nic, za co by ses musel stydět a měj koho milovat". Jednoduché poselství, ale takhle trefně a nápaditě mi ho už dlouho nikdo nepodal. ()

Reklama

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Co to Coenovci proboha provedli? Možná to je tím, že nemám rád filmy s židovskou tématikou a 70tá léta taky zrovna nemiluju, ale byl bych ochotný se s tím vyrovnat kdyby tu byl alespoň nějáký příběh. Myšlenka je dobrá, ale pár zajímavých útržku, několik režisérských fines a působivý závěr je, aspoň pro mě, trochu málo. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,PŘIJÍMEJ S POKOROU VŠE, CO TĚ POTKÁ“..... /// Larry má důvod dívat se na svět unaveným zrakem. Žena ho opouští, problémy v práci, s parchantama (jako dětma...), se sousedem.... pičo – to je nuda. Furt čekám na styčnou myšlenku.....Kde? Bar micva? Hledání principu neskutečnosti? Možná jen snaha bejt ,,SERIÓZNÍ MUŽ“. Ty vole – já to nechápu! Nejsem žid, kontakt s Ha-Šem nemám (aspoň o tom nevím, furt si myslím, že za všechno (dobré) si můžu sám...). Pičovina desetiletí (řekl jsem si, že budu mírnej...) Chápu Larryho problémy, ale nechápu jejich předvedení, a .... vlastně nechápu vůbec nic, ani důvod, proč jsem se na to díval ... (a proč píšu tenhle komentář....) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem (alespoň ze 4%) Žid. 2.) Mám pocit, že jsem ztratil kontakt s Ha-šemem. 3.) Zjistím, že vodejít vod ,,starý“ může bejt hrozná nuda. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Jordan 

všechny recenze uživatele

vzdialene príbuzná no o niečo "farebnejšia" a bohatšia variácia na "Muža, ktorý tu nebol" rozšírená nielen o matematiku a židovstvo, psychedelické drogy a istý mysteriózny rozmer, ale aj o veľmi zručne budovanú gradujúcu atmosféru a dokonalé remeslo vrcholiace jedným z najviac dychberúcich záverov, aké sa tejto dvojici filmárov podarilo doposiaľ vytvoriť. ani sám neviem, prečo som šiel na "ďalší film bratov coenovcov" s malými očakavaniami - asi preto, aby ma znova uistili, že mi majú čo a hlavne (to v ich prípade platí vždy a ja si to užívam) AKO povedať. tento film už nie je len zručné filmové umenie, už nie je iba majstrovsky vycibrená forma naplnená nesmierne pozerateľnými a počúvateľnými scénami, postavami a obrazmi, po tomto filme sa (oveľa viac ako po predošlých coenovkách) zamyslíte a budete zamýšľať, pretože vám to nedá. "Accept the mystery!" ()

Galerie (45)

Zajímavosti (7)

  • Rozpočet: 13 000 000 dolarů. (Saku)
  • Právník přes trestní právo, kterého si Larry najal, Ron Meshbesher, je skutečný oblastní právník z Minneapolis. Je z firmy Meshbesher and Spence. Adresa na obálce Larryho účtu je skutečná aktuální adresa jeho praxe. (c.tucker)
  • Je nejasné do jakého roku byl film situován; Rabín Scott má v kanceláři kalendář roku 1967, ale výběry the Columbia House zmiňované Dickem Duttonem (Santanův "Abraxas" a Creedence Clearwater Revival's "Cosmo's Factory") byly vydány v roce 1970. (c.tucker)

Související novinky

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Většina filmových fanoušků bude nejspíš z “prohry” Avatara zklamaná. Není ovšem na škodu, že dala Akademie přednost filmu, který nejenže nebyl ani v nejmenším zamýšlený jako \"oscarový\", ale jeho… (více)

Reklama

Reklama