Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

gemi

Brilantní, neplochá, seriálově rozvrstvená, přitom filmově kompaktní detektivka. Těsně pod maximálním hodnocením. Nemohu uvěřit, že jsem to nechal rok jen tak válet na disku. Člověk halt občas nevidí štěstí, i když mu na nosu sedí. ()

rejsek9

Na tento thriller jsem se těšil, protože jsem přečetl knižní předlohu a byl jsem zvědavý, jak se s tím poprali Švédové jako národ, odkud pochází tento bestseller. No, musím ocenit neposkvrněnost Amerikou a poctivost, kterou do toho vložili, ale po tom, co jsem to dokoukal, tak na mě ten snímek působil trochu syrově. Od předlohy se to tolik neodklonilo, ale i přesto mi tam chybělo více napětí. Blomkvist mi po psychické stránce seděl, ale po fyzické nikoliv, což bych čekal, že tvůrci z něj udělají lepšího fešáka, co už zažil nejedno trápení. Nenudil jsem se, ale ani jsem nebyl uchvácen. Všichni odvedli solidní výkony a jako evropské dílo v tomhle tématu to bylo dobré, ne však natolik, abych dával čtyři hvězdy. ()

boni

Velmi těžké hodnotit pro člověka co četl knihu. V knižní verzi od Larssona je to pro mě asi to nejlepší, co jsem kdy četl a dost možná i to nejlepší, co kdy číst budu. I přes svoji rozsáhlou délku film stejně nemohl pojmout vše podstatné z knižní předlohy, i když v rámci možností to dopadlo dobře. Kniha má něco kolem 550 stran drobnějším řádkováním a celá trilogie cca 1800. Nic tam není navíc, v podstatě na každé straně, na každém řádku se něco děje. Proto čekal na filmaře úkol nelehký, na první pohled skoro nemožný, pokud chtěli knihu řádně "podojit". Zhostili se toho dobře a lépe už snad ten film udělat ani nešlo. Samozřejmě kladně přispívají ke komplexnímu pohledu na film i krásné švédské scenérie. Kdybych měl porovnávat, tak bych filmu dal asi 4*, ale jelikož je těžké tak geniální dílo převést na plátno, a asi ani nešlo se vyrovnat knize, dávám jednoznačně 5. Filmu nic nechybí, kvituji dobře zvolené obsazení i hudbu. Závěrem doporučení pro ty co se neštítí číst a vrcholem jejich čtenářství není jen občasné přelouskání nějakého komentáře na ČSFD, přečtěte si to, pokud se vám líbil film, budete nadšeni. ()

GameboyNES

Docela fajn kriminálka, škoda toho natahovanýho konce. Jednu hvězdu musím ubrat za tu příšeru Rapace, ty její vysušený švestky mě budou strašit ve snech do konce života.82% ()

Likan7

Kvalita, pro mě celkem překvapivě, protože jsem se obával, že to nebude pro mě. Jenže on je film prostě a jednoduše natolik dobrý, že Vám ty 2 a půl hodiny krásně uteče. Skvělá Rapace k výslednému dojmu hodně pomáhá. Surová, syrová kriminálka evropského střihu, ze které mrazí a při které neztratíte ani na okamžik přehled. Knihy jsem nečetl, zůstávám jen u filmu, ale první díl této trilogie u mě boduje. ()

mira.l

A proč jsou z toho všici tak vyndaný?? Ve výsledku se na to koukat dá, ale ta délka... než se začne něco dít, trvá to víc jak hodinu. Z první hodiny je několik základních vjemů: slušnej maglajz v rozvětvené rodině, jedna ne zrovna dobrovolná kuřba, jeden ne zrovna dobrovolný tak trochu sadomaso dýchánek a jeden ne tak dobrovolný revanš za něj. Dějově kdyby se první hodina deset scukla tak do dvaceti minut, tak by se asi až tak moc nestalo. Blomkvist je takovej strejc už od pohledu, žádnej velkej drsňák, a Lisbeth....no tak ... jemně řečeno...není to zrovna můj typ. Asi tak. no když už mám staženou i tu druhou verzi z r. 2011, tak se na ni taky podívám, tak pro srovnání, ale nečekám od toho nic výrazně lepšího. ()

Inozuka

Tak jsem se dnes dozvěděl, že Michael Nyqvist už není nějakou dobu mezi námi, a rozhodl se osvěžit si asi jeho nejvýraznější roli novináře Kalle Blonkvista. A musím konstatovat, že tenhle film je jedním slovem téměř dokonalý. To "téměř" je s ohledem ke knižní předloze, protože pro film jsou některé linie krapet zjednodušené a některé zcela opomenuté, což je sice pochopitelné, ale zároveň škoda. Jinak je ale tenhle film zjevením a skvělou podívanou i po několikáté a i přes to, že řešení zápletky již dávno znáte. Mnohovrstevný thriller s jednou z nejzajímavějších hrdinek posledního desetiletí. Takže se opět kloním k zemi a Michaelu Nyqvistovi i Stieg Larssonovi posílám jedno velké R.I.P. ()

haWranka

Při hodnocení jsem trochu rozpolcená, protože knihu jsem četla. Jako veliké plus vidím osekání někdy až zbytečných pasáží v knize (ovšem filmařům nic jiného nezbylo, jinam by měli spíš seriál). Myslím, že vybrali to opravdu podstatné a jako diváci jsme o moc nepřišli, vše bylo pochopitelné. Ale malinko mě mrzí, že nebyl trochu vysvětlený vztah mezi Mikaelem a Erikou a vůbec Mikaelův přístup ke vztahům. Tady to může ve filmu vypadat opravdu divně. Jediný vážný problém jsem měla právě s postavou Mikaela. Nějak jsem měla veliký problém uvěřit mu jeho inteligenci, rozhodnost a sexappeal - ve filmu se vlastně jen nechal unášet dějem a přitrouble se usmíval. No, srovnání jsem se neubránila, ale film musím hodnotit vysoko. Tři hodiny utekly jako voda a atmosféra byla opravdu hutná! ()

Hellknight12

Muži, ktorý nenávidia ženy, je vcelku zaujímavá severská kriminálka, ktorá nám predstaví všetky hlavné postavy. V každom svetle. Či už v dobrom alebo zlom. Všetky charaktery postáv sú tu skvelo vybudované. Veľmi sa mi páči, že je tu pomalé spoznávanie postáv a hlavné postavy sa stretnú niekde v polovici snímku. Od polovice je to za mňa ešte o niečo lepšie, keďže sa hlavné postavy nepoznajú tak sa môžu poriadne spoznať pri riešení prípadu. Herecké výkony sú skvelé či už hlavné postavy alebo vedľajšie. Celkové hodnotenie za mňa je 95%. ()

hrumsrt

Nesmírně ceněná původní švédská knižní série dnes již zesnulého Stiega Larssona s prvním dílem jménem Muži, kteří nenávidí ženy, z níž vychází i celá tahle filmová trilogie, je takovým švédským dědictvím a pýchou napříč oběma styly umění.. Jde o surovou severskou kriminálku o jedné zkažené rodině, do níž novinář Mikael Blomkvist přijíždí na zakázku jednoho z rodiny Vangerů hledat dávno ztracenou členku rodiny Harriet... Nejde o klasickou kriminálku už jen pro to, že samotné vyšetřování provádí pouze novinář a následně spolu s hackerkou Lisbeth Salanderovou, tedy krimi bez větší účasti opravdových detektivních složek, což celému příběhu dává civilní dech.. Severské filmy si na nic nehrají a jasně divákovi chtějí dokázat, že vládnou filmovému světu (no tehdy možná ještě ano). Zdánlivě jednoduchá až televizní detektivka o jedné zkažené rodině.. Noomi Rapace je ve svojí roli Lisbeth skoro až ikonická, což si přenese v podstatě do celé trilogie, kdy po jejím boku je ještě víc vidět kontrast nepříliš vděčně sledovaného Michaela Nyqvista, který to dál než do televize neměl dotáhnout.. Samotná detektivní zápletka je velmi fajn a nabízí nejen uspokojivé, ale i velmi fajn rozuzlení a není tak divu, že látka o pár let později zaujala Davida Finchera, jenž jí vdechl svoji vizi, akorát už tolik nedokázal zinscenovat ten jedinečný severský naturál, který v původním filmu zůstává.. A pokud k tomu snesete okénko do Lisbethina osobního života, které sice skvěle buduje ji jako postavu, ale naprosto zbytečně bere pozornost jinam, je si na co pamatovat.. Pořád si stojím za tím, že ale Fincher mrhal svým časem a dobrými lety, jelikož tohle funguje úplně stejně jako jeho film.. 75% ()

Allegro.g.

Nakonec dávám čtyři hvězdičky, protože film je natočen zručně a sympaticky. To co mi vadilo, to pochází už ze samotné předlohy: neodmyslitelná skandinávská (těžko uvěřitelná) zvrácenost, nelogičnosti a berličky v zápletce. Ale atmosféra perfektní. ()

merlik

Po rozpačitém začátku se pátrání napínavě rozběhne a po několika zajímavých zvratech graduje v pěkném finále. ()

polonius

Vynikající kriminálka, která vás drží v napětí až do poslední chvíle. Celá zápletka je konstruuována tak, že se k ní dostáváte postupně a rozuzlení lze jen těžko odhadnout. Hlavní padouch po vzoru Dextera Morgana uspává injekcí a oběti hází z lodě do moře. Co bylo dřív: slepice nebo vejce? ()

web-dat

Já si prostě nemůžu pomoct. Příběh je suchý, herecké výkony jsou sice dobré, ale film mě svým dějem vůbec, ale vůbec neuchvátil. Ke všemu je to dlouhé jak porod od počátečních kontrakcí. =-(( ()

Ogrb

Předloha je prostě moc a moc monumentální na to, aby podle ní mohla vzniknout fakt věrná adaptace, ale tohle je docela důstojnej pokus. Chtělo by to sice ještě takovou půlhodinu stopáže navrch, některý postavy a scény jsou lehce zabitý a trochu to postrádá hloubku předlohy, ale Noomi Rapace je jako Lisbeth skvostná a atmosféra je vystřihnutá parádně. Uvidíme, jak dopadnou pokračování a co vlastně s geniální knihou provede Fincher, ale jako entré Milénia na filmový plátno je tohle docela dost fajny. 8/10 ()

dydl1

Skvěle provedené drama jezdíc na vlaku krimi a detektivky.Výborně zpracované,zahrané.Mažu čučet na pokračování. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)