Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

pe3czech

parádní, neokázalé. Svěží nápad, perfektní obsazení, perfektní provedení. Výborně jsem si film užil! Uvidíme, jakou korekci mého názoru přinese přečtení předlohy. ()

sovereign

Famozna detektivka, ktorej ohromne pristane jej severky smrnc, synkretizmus "atmosferickej mysterie" s klasickym zanrom detektivky je dovedeny takmer do dokonalosti, postavy skvele zasadene do pribehu - o to neistejsie vsak vyznievaju posledne vsuvky, ktore mohli byt pokojne vystrihnute. Remake ktory sa chysta moze celu vec dotiahnut do jej mystickejsej roviny (Fincher) - co by aspon pre mna nebolo na skodu, dufajme ale bez zbytocnej snahy okato zaujat. ()

AlexUnited

Úplne dokonalé to síce nie je, vyskytuje sa tu zopár klišé, vzhľadom na celkový dej filmu som i pointu súvisiacu s odhalením a motívom hlavného záporáka čakal prepracovanejšiu, posledné minúty (ako som si pomaly zvykol) už nevládzu držať nastolené tempo a kvalitu, ale i napriek tomu sú tieto výhrady len kvapkami v mori skvelého filmového zážitku v ktorom sa dočkáme kvalitnej atmosféry, fajnovej netradičnej hlavnej hrdinky, tajomstiev, násilia (vibrátor napchaný v anále) ale hlavne napätia. Škandinávia opäť raz potešila, je to za 5* i keď s odretými ušami kvôli tomu hollywoodnapodobňujúcemu záveru. ()

Dzony

Moje žena četla knihu (já ne) a byla s ní celkem spokojena. Mě vrtalo hlavou, proč je kolem toho takový humbuk, možná to rozpoutala smrt spisovatele. A humbuk rovná se dobrý výdělek a toho se dnes dokážou zachytit kdejaké drápky. Celkem jsem byl tedy zvědavý na filmovou podobu knihy. A byl jsem zklamán. Pro mě plně průměrná detektivka ze zcela nesympatickým hlavním představitelem (Michael Nyqvist), jehož nudný herní projev mi zavrtával do mozku vtíravou otázku, proč to všichni tak chválí? Nepochopil jsem a hodnotím *** jen proto, že se jedná o evropskou produkci (Švédsko), tudíž z protekce. ()

Virtue

Vraždy v Midsomeru, které nejsou v Midsomeru. Docela drsný příběh, kde hlas dabéra Michaela Nyqvista dává dialogům ten správný šmrnc a postava stvárněná Noomi Rapace by nebyla bez Noomi tak dokonalá. Snad Americká verze bude alespoň z poloviny takto dobrá, což nebývá zvykem a ani pan Bond to asi nezachrání. Teda pokud nebude mít tak dobrý dabing... ()

maoc

Knihu jsem nečetl a ani číst nehodlám. Film mne zklamal. Skandinávci jsou proslulí svou atmosférou, tady jsem ji dost postrádal. Ne, že by nebyla, ale málo a zdaleka ne tak ponurá a depresivní jako např. v Ať vejde ten pravý, abych jmenoval současnou produkci. Detektivka, aby byla dokonalá, musí být přísně logická až pedantická, ale přitom originální a lehce šokující. Tato nebyla. Originality málo, ale hlavně se nevystříhala logických děr a nezodpovězených klíčových otázek. Nebyl to nudný nebo nezajímavý film, ale prostě moc slabý čajíček, na to, co jsem čekal. Pár násilných scén a ošklivých fotek to nezachrání. A pitomý závěr to zazdil úplně. ()

ikilledjenny

Drsné, chladné, emotivní, mrazivé, ale knížka je stejně lepší. Noomi Rapace je tou nejlepší Lisbeth! Michael trošku zaostává, možná je to tím, že jsem si ho představovala jinak. Jo, a švédština je sexy. ()

lee.loo

Pro mě je Män som hatar kvinnor bohužel hrozným zklamáním. Teoreticky si za to můžu sama, protože jsem nejdřív přečetla knížku a ještě totálně perplex z neuvěřitelně bohatého a dechberoucího příběhu, jsem se pod tíhou dojmů podívala na film. Jediné, co mě tak opravdu bavilo, byla Noomi Rapace a hlavně to, s jakou grácií a uvěřitelností vystřihla Lisbeth Salander. Přesně takhle jsem si tuhle "narušenou" slečinku totiž představovala. Ve filmu toho narozdíl od knížky spoustu chybí, což je tak trochu jasný, jinak by film vydal asi na šest hodin. Ono by to vynechání paradoxně vůbec nevadilo, očividně smysl to jako celek dává, ale různé ty příběhy kolem, historky, Mikaelovo zamotané pátrání (podstatně zdlouhavější a detektivnější, než to ve filmu, které mi mnohdy připomínalo věštění z koule...), mnohem rozehranější vztahy a postavičky kolem vážně ujetého rodu Vangerů, je totiž to, co dává tomu všemu plastičnost a živost. Navíc se zbytečně upozadil "divnej" vztah Blomkvista se Salander, ze kterého v knížce pramení spousta vtipných situací, na které jsem se těšila. To mi bohužel na filmu hrozně chybělo. ()

jt13

Knihu nečetl a první viděl konkurenční verzi, která se líbila víc. Nevím, jestli je to obsazením, celkově akčnějším pojetím nebo tou švédštinou:-), asi vše dohromady. Uvidíme za čas ... ()

Kubi21

Četl jsem knihu a byl jsem zvědav, jak to téměř roční pátrání dokázali nacpat do dvou a půl hodinového filmu. A ono se to povedlo a musím říct, že velice dobře. Vypuštění pitvání se v hluboké historii Vangerů, zkrácením pátrání na půl roku, přesun vězení na konec filmu, vypuštění romantické nitky s Cecílií a upravení některých rodinných pout (Anitta nezemřela a nebyla sestřenicí Harriet, nýbrž sestřenicí jejího otce, který nebyl bratrem Henrika, ale jeho synovcem). Má to napětí, spád, dobrou kameru a velice dobré představitele hlavních rolí. Na těch pět to ale není. Asi proto, že chvílemi ne že bych se vyloženě nudil, ale nebyl jsem úplně pohlcen a dále nedokázali se tvůrci obstojně porvat s doslovným koncem, který i v knize je utahaný a moc prosluněný a velice happy, a udělat trošku syrovější tečku. V konečném důsledku to nic nemění na tom, že film je to kvalitní a stojí za zhlédnutí. Lepší čtyři. PS: Čtu další díl, takže bude následovat i zkouknutí Dívky, která si hrála s ohněm a mezi tím asi prubnu Fincherovu verzi. ()

Slunik

Velmi příjemné, uvěřitelné, civilní zpracování oblíbeného bestselleru. Po shlédnutí americké verze se lehce přikláním k té severské, leč Michael Nyqist mi přijde pro roli Mikaela Blomkvista trochu málo charismatický. ()

Olafsson

Svěží chladivý vítr ze severu zavál do mé filmotéky a odfoukl nánosy hollywoodského prachu a zápachu... Přesně to jsem potřeboval... Ona se vlastně hollywoodská tvorba nedá s tou evropskou, potažmo severskou, vůbec srovnávat.. Ta druhá totiž hraje na úplně jinou notu, je komornější, méně pompézní, a častěji jde o kvalitní obsah spíše než o líbívé pozlátko.. Nečetl jsem knižní předlohu ani se nechystám.. Chválím za kvalitní detektivku s příběhem plným překvapení, odboček a dobrých výkonů herců.. Těším se na "Flickan som lekte med elden" i "Luftslottet som sprängdes " na něž se brzy chystám.. A nemám pocit že bych chtěl vidět americký remake.. ()

Romeroo

V mém hodnoceních slabších pět hvězdiček, našel bych i maličko slabších míst, no slabších, ne tak nabitých jako zbytek filmu...nečekal jsem mnoho, dostal jednu z nejlepších krimi co jsem v poslední době viděl. Výborné, velké díky do Švédska...ehmm přemýšlím zda se podívám i na snímek z roku 2011, mám? ()

vinc_vega

V prvom rade treba poznamenať, že trilógia Milénium je pútavý a skvele napísaný kriminálny román. Už prvá časť Muži, ktorí nenávidia ženy obsahuje množstvo postáv a bočných dejových línií, čo sťažuje prerod knihy do filmu. Obom filmom (švédskemu i americkému) sa to viac menej podarilo. Akurát, že americkej verzii viac a švédskej (napodiv) menej. Práve tá švédska trpí ešte jedným veľmi výrazným neduhom - Michael Nyqvist. Jeho stvárnenie Blomkvista je ploché, nevýrazné a nudné. Veľmi zlý výber herca v tomto prípade to ostatné film nezachráni. Ani Noomi Rapace. V jej prípade tkvie problém celkom inde. Naproti tomu je Nyqvist proste biedny herec a s tým sa už dá ťažko čosi robiť. Rapaceovej herectvu sa nedá v podstate nič vytknúť, avšak s postavou Lisbeth to trošku prešvihla. V porovnaní s knihou pôsobí príliš sebaisto, miestami afektovanie a niektoré scény sú úplne „mimo“ (posielanie emailu Blomkvistovi, kde mu prezrádza kľúčové informácie k prípadu). Ale v tomto prípade si myslím, že herečka na vine nie je. Celé to spackali švédski autori, hlavne scenárista a režisér. Obaja totiž tú knihu museli čítať tak na pol oka. Úvodom filmu sa zdá, že film sleduje knižnú líniu celkom úspešne, avšak od príchodu Blomkvista do Hedestadu si línie podajú roky a zbohom, každá sa vyberá vlastnou cestou. Áno, nie vždy to je na škodu, ale aby si scenárista dovolil vyslovene debilné vsuvky, prepis kľúčových okamihov a vytvorením priestoru pre postavy, ktoré sú tam zbytočné, to si zasluhuje odvahu. Lenže v tomto prípade nie je odvaha na mieste. Pretože filmu to neprospieva, ku koncu sa stáva čoraz viac rozdrobenejší a nekonzistentnejší, a za najväčší prešľap (okrem Nyqvista) považujem hrubé ignorovanie myšlienky knihy. Pretože názov Muži, ktorí nenávidia ženy, si predstavte, má dokonalý zmysel, ktorý však tvorcom akosi unikol (v kontexte Lisbeth). Fincherova verzia je proste filmovo lepšia, príbehovo autentickejšia, so skvelým Craigom a Marou (takto vyzerá pravá Lisbeth) v hlavných úlohách. ()

Forsetino

Od filmu jsem dostal vše, co jsem si sliboval. Opět po celou dobu sledování z něho byla cítit severská chladnost. Místy byl thriller s kriminálními prvky okořeněn drsnou dramatickou scénou. (Mně) Naprosto neznámí herci podali slušné výkony a děj doprovázela velmi dobrá hudba. Lisbeth je možná až moc extravagantní, ale dá se to přežít a díky jejímu životnímu přiběhu vlastně i pochopit. Dlouhá stopáž nebyla překážkou a já si to v klidu užil. Už se těším na další dva díly, které nepřímo na tento navazují. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)