Reklama

Reklama

Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (191)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood se opět se ctí zhostil role osamělého chlápka, kterého byste nechtěli mít za svého nepřitele ani ve snu, protože by se s určitostí stal vaší noční můrou. Obstojně funguje i scénář - podle obehrané, ale osvědčené šablony, kdy je vám už od prvního okamžiku jasné, že je třeba stát na straně slabých a utlačovaných. Ekologický podtext je pro western poněkud netypický - ale to není na závadu. Příběh není ničím mimořádný, ale drží si solidní úroveň, protože i přiměřená dávka jednoduchosti a naivity k tomuhle žánru prostě tak nějak patří. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Pokus C.Eastwooda udržet naživu westernový žánr v době, která přála úplně jinému typu kinematografie, je zajímavý kamerovou krajinomalbou a tradičním ponorem do šerosvitu. Jinak je tento film jen variací na Shanea, s tím, že malý chlapec byl nahrazen dospívající dívkou. Její scénu se zestárlým jezdcem z neznáma (snad dokonce ze záhrobí?), v níž jej žádá o to, aby ji naučil milovat, nelze nazvat jinak než směšnou. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Clint Eastwood si v 80. rokoch povedal, že western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Faktom je, že film si úspech nezaslúžil. Scenár je priemerný, herci tiež, Easwtood v titulnej úlohe pomaly až nesympatický. Ako režisér sa nás páli jednu akčnú scénu v priemere "až" raz za 40 minút, príroda je pekná, ale nič zaujímavé sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko), na konci si troška zastrieľa a filozoficky mizne v diaľke. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Eastwoodův pokus navázat po letech na tehdy nosného Tuláka z širých plání, včetně oné mysteriozní linky, jenže na dvě hodiny je ten příběh o fajn skvělých zlatokopech a zlém fuj fuj movitém zlatokopovi, kterému se vedlo daleko víc, takový povrchní a plytký. Navíc mne překvapuje, že se zde setkáme s pedofilními prvky, a to docela jasně, byť dcera během děje dospěje do věku 15 let. Ta scéna u hrobečku psa je fakt jak z jiného filmu. Navíc (nejenom) dcera se chová jako debil. Jen tak si, kdoví proč, zajede na koni ke kutištím a záborům konkurenční party plné chlapů, a pak se děsně diví, že jen tak tak unikla hromadnému znásilnění. Nebo je fakt na palici scéna, kdy chlap najde větší kus zlata, a nenapadne ho nic jiného, než sebrat dva syny a jít se pochlubit do města soupeři. Co jako čekal? Nějaké uznání, nebo co? Jinak ale atmosféru to má, kameraman si s horským pozadím vyhrál, jak jen to šlo, ale prostě je to chabé. ()

Jino 

všechny recenze uživatele

Záhadný kazatel podává pomocnou ruku malé osadě utlačovaných zlatokopů. No proč ne. Zápletka by vydala na hodinu filmu, jenže Clint nijak netlačí na pilu a raději vsází na vybudování divákova vztahu k vedlejším postavám a k sobě (jakožto muži s nejasnou minulostí) samotnému... a že se mu to docela daří - děj tak pozvolna přechází až do typicky westernovského finále. Pohodový snímek, jehož výsledný zážitek přikrmuje překrásná příroda a Clintův mrazivý výraz ve tváři. 75% ()

Galerie (64)

Zajímavosti (14)

  • Reálie z doby zlaté horečky v Kalifornii byly pro potřeby filmu rekonstruovány v Sun Valley ve státu Idaho, konkrétně se natáčelo v oblasti Sawhtoot. (ClintEastwood)
  • Za výlučně Eastwoodovu zásluhu je považována symbolika a duchovní rozměr, kterým obohatil scénář. Jeho záměrem bylo spojit mýtus divokého západu s biblickou tématikou. (ClintEastwood)
  • Když Eastwood prohlásil, že se chystá natočit další western, dostalo se mu všeobecného výsměchu, že tento žánr je už mrtvý. Eastwood si ale stál za svým a měl být důkazem, že tento typ filmu může přilákat diváky do kin. Kromě toho chtěl přehodit výhybku na jinou kolej a vytvořit žánr, který pojí prvky elegie a komedie, ale především se vysmívá mýtu divokého západu. (ClintEastwood)

Reklama

Reklama