X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

gemi

Proti skvělému Wolverinovi je to pořádný sešup dolů. Všechno je takové ukecanější, klišovité, pohádkovější. Od hudby až po naivní dialogy. Zatímco Wolverine je akční podívaná pro dospělé, tohle je pohádka pro dvanáctileté děti, které začínají řešit své odlišnosti od ostatních. Dozvědí se, že jsou krásní takoví, jací jsou, a dokonce se jim dostane i ponaučení, kterak dopadnou malí kloučkové, kteří se nechtějí spokojit se svojí přirozeností. Takže pokud je vám maximálně dvanáct, bavte se. Tři hvězdy dávám za efekty, na nich se nešetřilo. ()

teyra

Zasazení do politických reálií karibské krize ničí autonomii komiksového světa a působilo na mě jak rušivě, tak nudně. Ultrazáporák je stejně nemastný neslaný jako podání jeho všeobjímající zvláštní schopnosti a z příspěvků k x-mení prehistorii zaujme nejvíc zrod Beasta, což je přece jen dost podružné. Bez náboje a invence probíhá všechno, co se točí kolem školáků. Toliko k záporům. Klady: Uhrančivý Fassbender a všechny složky trojúhelníka Charles-Eric-Mystique, kde film jde místy i do jisté psychologické hloubky (naštěstí ne do hlubokomyslu jako Nolanův Batman začíná). ()

klasik79

No škoda mluvit ...kdo x meny nemusí stejně koukat nebude a kdo je má rád koukat bude ať si říká kdo chce co chce a moc moc si pošmákne jako já Hm mňami ()

patushik

Rozhodně se neřadím mezi fandy X-men trilogie, ale First class mě zaujala. Perfektně vystihuje a osvětluje, jak to všechno vlastně začalo. Vše do sebe krásně zapadá, potěšil i krátkej štěk Wolverina, "Go fuck yourself". 85% ()

Psycho.R

Prequely moc nevyhledávám, ale co se týče tohoto filmu, byl jsem nadšen, protože dokázal skvěle vytvořit půdu pro první díl originální série. Narážky, odkazy, postavy, příběhy postav i politická situace... všechno důvěryhodné. S takovou návazností jsem se setkal jen u Star wars, což byl ještě větší výkon než X men:první třída. Ale na druhou stranu SW jsou Lucasův život, u tohoto filmu šlo o zařazení mezi výborné dva první díly :-) ()

Zahartof

Jedna * za Fassbendera, kterej byl docela dobrej. O něm ještě hodně uslyšíme. Druhá hvězda za skvělé Jackmanovo cameo. Zbytek stál za hovno. Nerozumím tomu, jak někdo soudný může dát pět hvězd tomuhle shitu a zároveň třeba Watchmenům, jako by se jejich kvalita nějak alespoň přibližovala, nebo co..... ()

Briggus

Tento díl mi kompletně změnil pohled na sérii X-Menů. Budu se opakovat, ale vynikající výkony herců dodaly filmu tížený úspěch. Těším se na nějaký ten další díl a tento hodnotím jako jeden z nejlepších filmů tohoto roku (alespoň ve své kategorii). ()

E lan

Nejsem velkým fandou této série, ale i přesto musím uznat, že tento film je rozhodně nadprůměrný a zábavnou cestou osvětluje počátky celé série. Scénář je dobře promyšlený, děj je dostatečně zábavný a herecké výkony jsou nadprůměrné. Triky potom dokreslují rozhodně zábavnou podívanou... ()

renoarko

Vaughnovo podanie látky mi reže, mne sa osobne táto časť páči najviac zo všetkých X-menov, možno asi aj preto, že tu hrajú moji obľúbenci Fassbender a McAvoy (McAhoj :)), no nepozeraj film s takými sympošami :D Ale iné som chcela, pre mňa je tento filmíček akýmsi zlatým stredom medzi Singerovou prílišnou psychologickosťou a Rattnerovou popcornovosťou. Mladé pomerne neznáme ksichtíky potešili, takisto potešili aj nejaké tie menšie kamejká. Triky boli fajn, ako ináč. Ale čo ma dostalo bola titulná pieseň k filmu od Take That - Love Love, úžasná chytľavá pieseň od najlepšej skupiny na svete :) ()

sarfian

Slušné... predchádzajúce filmy krásne nadvezujú na toto dielko. Kritizovať nebudem, lebo nieje čo. Len mi tam chýbal Wolverin. U tohto filmu sa fakt nedajú nájsť zápory. Možno je to len moja chyba, že ma ten film nezaujal tak, že mu nedám plný počet. Sorry, ale naozaj nemôžem... možno ak to viac krát pozrem. VIDENÉ 1x ()

Agarwaen

Je vidět, že do tohohle filmu se nalilo vážně dost peněz.. Super efekty (někdy trochu přehnaný), zábavnej příběh, prostě hollywoodská zábava na úrovni.. Jen kdyby všude nemuselo být tolik "hlubokých" myšlenek a moralizování. To je ale ostatně tradiční chyba X-menů, tak čemu se divit. ()

bakeero

Paraádní jízda v tempu, díky kterému byste ani nepostřehli, že film má přes 2h. A nejvíc mě pobavilo cameo Wolverina; krátký a výstižný :-D ;-) ()

Acrobat

UnDisputed. Nekonvenčne a určite nie klišovito sme zastali autobusom na určenej zastávke a pohľad polichotila dvojica zamilovaných otrhancov, kde jeden nemal ani tvár podobnú ľuďom. Bola to žena spoznateľná podľa copa, pričom tvár mala neuveriteľne zdegenerovanú. Nie som genetik, no napadlo mi kríženie medzi chorými súrodencami. Východ vie. „Tá“ alebo „To“ nebolo jadrom, ale spúšťačom myšlienok na sedadle v poloprázdnej Karose, za tmy a hmly smerujúcej domov. Týkali sa odcudzenosti, uvedomovania si vlastnej škaredosti, čo prechádzalo do globálneho pohľadu na neuveriteľne segregovaný ľudský sektor. Humanita, človek, rasa, homo sapiens, ktoré nemá ani len v základoch definovaný jednoznačný postoj k vlastnému bytiu. Poniektorí nielen že nedosiahli vyspelosť (čo to však je?), ale nútia nás civilizovaných v prítomnosti nazrieť do minulosti. Nie som odlišný, a ak nemám vyriešenú do kompletnosti otázku rovného človeka predo mnou, netuším aké reakcie by boli na ....no na mutantov. Keď tak pozerám, ani Word to nepozná. No moje myslenie sa už veľakrát ocitlo v situáciách, keď som chcel rýchlejšie behať (autobus, futbal, 100m pred dievčatami), byť neviditeľný (trapas, práca, revízor..), byť silný (opitá partia oproti, tmavý les), byť premenlivý, cestovať v priestore (chata na túre v nedohľadne...), dokonca byť regenerácie schopný (absencia zvád u lekárov prečo vás nezachránil)....Všetko sa isteže končí neúspechom, a kto to preženie, končí, žiaľ, v liečebných ústavoch. Menejcennosť tela? Obmedzenosť? Ak mi to aj prišlo na môj biedny rozum, malo to krátke trvanie. Ale bolo to tam. Čo potom príbeh X-menov? Veľmi lákavý, nepopieram. Pozerať na množstvo (to je tá nádhera kolektivity hrdinstva v tomto komixe) „ľudí“ s určitou schopnosťou bojujúcich proti sebe, nám a niečomu vyššiemu, je výbornou chvíľkovou sondou do sféry oslobodenia mysle a nachádzania sci-fi zlepšenia vlastného tela. Po toľkých X-menov padla zaujímavo aj táto epizóda. Kontrola vyváženosti bola zachovaná štandardne, no úderný záver mi privádzal uznanlivé kývanie hlavou. Ak vopchám hlavu do atmosféry komixu, mám silnú tendenciu prijať takýto zrod všetkého x-menovsky budúceho (Singer, Rattner, Hood). Enormne silné tresnutie do stola a mľaskanie spôsobilo: 1. nacistický headshoot a 2. wolverinovské „Jdi se vycpat!“. Predovšetkým to druhé je tak obsiahle, že som po 15 minútach musel film presunúť späť, lebo mysľou som bol stále Wolverine. Aj teraz v podstate je to skákanie z postrehu do postrehu, bez náležitej koncepcie. Chvenie z výborného prerozprávania začiatku osudov X-menov bolo, „Komplex Vrany“ im však v priamom boji nedáva šancu. Kedykoľvek ich však rád vyzvem v boj, lebo nakopať zadky všetkým mutantom (komixovým), ktorých mám skutočne rád, je skvelá očista po pracovnom týždni. Ten boj nie je reálny. (videné 13.01.2012, BDrip) ()

Armin82

Už v polovině filmu jsem věděl,že dám plnej počet! V První třídě nebyl ani jeden herec,kterej by mi na danou roli nesednul.Hodně se mi líbil představitel Magneta,Xaviera,Sebastiana Shawa a hlavně nádherná představitelka Emmy Frost,January Jones,kterou považuju za jednu z nejhezčích hereček vůbec. Výbornej scénář,akcí a speciálních efektů taky spousta,nemám co vytknout. Akční--->sci-fi,které mělo vše, co akční--->scifi mít má. 90% ()

Sign

Tak při prvním shlédnutí jsem byl velice spokojený, herecké výkony brilantní i když i to je pomalu slabé slovo, avšak po skončení a následném vzbuzení jsem si řekl že hodnocení dám na 4 protože mi tam něco chybělo nebo ani nevím co sem měl za problém, ale po druhém a dalším a dalším shlédnutí musím konstatovat že je to tak úžasně inteligentní film že to pomalu ani není možné, ty malé nedostatky v mutantech kteří mi tam chybějí a kteří zas se v ději jakožto dál(před) vytratí snadno přehlédnu, bombastickej film! ()

RajAthen

Skvěle, přibyl nám do, ne zas tak početného, klubu kvalitních "origin filmů" nový přírůstek. Bylo načase, po celé té komiksové lavině posledních let (ze které jsem ochoten zastat se Ironmana) . Tento film JE chytrý a ústřední duo skvěle zvládnuté, ačkoli si film stejně přisvojil Mr.Fassbender. A pak že vztek není dobrá motivace. Hlavně vám o protagonisty skutečně jde, což je vcelku kumšt, vezmete-li v potaz, že se to na obrazovce jinak hemží modrými, červenými a diamantovými postavičkami a má to být bráno vážně. Naštěstí nastupuje Kevin Bacon a jeho skvělým způsobem sebeshazovačský padouch. Jako konečná odměna je pro diváka připraveno jedno vtipné cameo. ()

Shakaar

přiznejme si to X-meni kvalitou od jedničky pomalu klesali...fakt že kvalitu držel Jackman, nelze popřít. Byl jsem proto zvědavý jak se poperou s restartem serie. Mile jsem byl překvapen, nebylo to vůbec tupé, omlazení osazenstva jenom prospělo...ikdyž jsem si mnohdy připadal jako bych se díval na Hight school film...Uvidíme kam se X meni vydají dále ()

tom912

Nemůžu se ubránit pocitu, že to mohlo být lepší a tím myslím, více akčních trikových scén, na můj vkus až moc rozebírána psychologie postav, nenudil jsem se, to je pravda, ale čekal jsem o mnoho více, nemělo to tu šťávu, kdy bych byl ohromen, ale to neznamená, že to není kvalitní komixový blockbuster, jenom u pokračování bych prosil trochu více dupnout na plyn. 100%. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku