X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

VanTom

Restart a nový, jaksi alternativní origin X-Menů znovu opakuje ty samé motivy, což poněkolikáté úplně neoslovuje. Přestože na to jde od podlahy (a zeširoka, USA vs. SSSR), opulentní akcí nehýří (i finále s ponorkou se nese spíš v "komorním" duchu, zacíleném na postavy; a u takové vzdušné honičky Bansheeho s Angel už je třeba blahosklonně přivírat oči – nejenom nad triky). Kromě pár hlavních dospěláků nedostanou pubertální mutantíci, nadšeně před sebou předvádějící své schopnosti a vymýšlející přezdívky stylem „A napadlo nás, že vy budete Profesor X, a vy byste měl být Magneto.“, prostor vypracovat se do hloubky, jenom se ukázat v jedné-dvou scénách. Zním teď hodně kriticky, ale na druhé zhlédnutí mě zkrátka 'První třída' nedostala [zatímco napoprvé jsem byl spokojen na maximum] – a to i přes jedno naprosto dokonalé cameo. ()

Gallagher

Velkolepé, originální, vtipné, dechberoucí. Téměř 10 bodů z 10ti a druhý nejlepší komiksový film historie. Must see! ()

Ravi

Tak z plakátů a traileru lze poznat tentokrát naštěstí málo, film nabízí mnohem víc. Vedlejší postavy fungují, skvěle zvládnutý děj, stále se něco děje, neztrácíte nit a ani příběh mě v nejmenším nezklamal. Osobně jsem sledoval film s podobným nadšením jako jedničku a s uspokojením z akce, na kterou jsem se díval ve dvojce. Vztah hlavních hrdinů funguje výborně a díky skvělému záporákovi K. Baconovi máte na konci jedinečný dojem, že Magneto a Professor X jsou vlastně jen kamarádi, kteří se neshodli. Perfektní konec, jež je předzvěstí začátku. 90% = 5-/5 ()

Jacob23

Uzil jsem si to ikdyz nejsem zaryty fanousek X-menu.Technicka stranka na vybornou(hlavne zvuk+hudba). Fassbender rulluje-scena v baru je uzasna a cely film vpodstate tahne,McAvoy taky vyborny ikdyz jeho postava proste neni tak zajimava jako Magneto.K.Bacon se do role hnusaka taky polozil skvele.Kazdeho to prirovnani asi trochu napadlo:souboj Anakin x Obi-Wan,film u ktereho kazdy(nebo aspon skoro.)vi jak skonci a stejne si ho dokazete na plno uzit..85% pro me nejlepsi Xmenovsky film ()

zigíš

ze začátku je vaughn -na to, že je brit- presný jak švajčár (!) až som začínal mat pocit jak u posledných filmov od nolana, časom ale prídu miesta, kde to drhne a rozhodne by bolo menej viac (dobrú pol hoďku by som vyhodil) i ked v najsilnejších momentoch bere dech (v podstate každá scéna s fassbenderom a každá druhá s baconom) v tých slabších to tahá len hudba a parádny zvuk ..za mna 80% P.S. jak som predpokladal tak plátno nepridalo january jones ani kilo (!) ako zástupca spešldruhu HOMO RACHITIS určo obstojí ale tažko uverit, že sexappeal používa ako zbran !!! ..jasné, že do postele by ma dostala (nie som až tak fajnový) ale tváril by som sa u toho znudene :D ()

V.Silver

Čekal jsem hodně a dostal jsem hodně :) Ani chvíli jsem se nenudil, všechno hezky odsýpalo, ustřední herecké duo fungovalo famózně... prostě spokojenost, víc toho asi nenapíšu. Teda ještě kromě dobrého soundtracku, ten se mi líbil a musím si ho sehnat :) 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Cival, Isherwood, Matty ()

svobik

Vaughn je Pan režisér, nevěřil jsem, že by za tak krátkou dobu zvládnul natočit podobně hutnou, emocemi našlapanou a přitom efektní popcornovou pecku, která se navíc dokáže opřít o silné myšlenkové podhoubí a vynikající herce. Singerova ruka je u První třídy hodně znát, což je jen ku prospěchu, s novými X-Meny tak mám prakticky jediný problém. Ten paradoxně tkví v jejich širokém záběru - představit ústřední postavy, zformovat je do týmu, ve kterém to po stránce emocí a chemie funguje na jedničku a navíc to celé naroubovat na pozadí kubánské rakteové krize, kde se toho dělo až až... to zkrátka do dvou hodin nejde nacpat bez toho, aniž by se místy častěji (a příliš brzy) stříhalo. Díky tomu působí První třída především v první polovině dost uspěchaně a scény jsou utnuté o dost dřív, než by mi bylo po chuti. Klidně bych nechal stopáž nakynout o půl hodiny a rázem bychom tu měli po Temném rytíři nejkomplexnější komiksovku. U případné dvojky by však Vaughn klidně mohl předvést to, co se povedlo právě Nolanovi, talent má totiž obrovský. Pátou hvězdu První třídě sice střelit nemůžu, snad jí ale postačí uznalé pokývání hlavou a hlasitý potlesk. 8/10 EDIT po třetím zhlédnutí - Byl jsem úplně mimo, ten film je od začátku do konce prakticky dokonalej, fantasticky vystavěnej dramatickem oblouk, silný emoce, skvělá chemie mezi Fassym a McAvoyem. Brilantní ()

Lukyn007

Podle mého názoru asi nejlepší díl X - Menů. A spolu se Star Trekem nejlepší prequel jaký jsem kdy viděl. P.S. : Cameo Hugha Jackmana bylo fakt skvělý :))) ()

Gerret

Tak jsem se konečně dostal do kina na tento, pro mě hodně očekávaný film. Trailer se mi fakt moc líbil. Příběh byl dobře zpracovaný, tak aby přesně zapadnul do celé série. Nevím proč, ale Wolverine mi před dvěma lety přišel o něco lepší než teď První třída, ta mi přišla asi tak na stejné úrovni jako Poslední vzdor, ale to je asi jen o vkusu. Každopádně film nenudil a předvedl pěknou akci i hudbu takže není co řešit. Hodnocení 80%. ()

blackJag

Ve výsledku daleko lepší, než nakolik to podle prvních fotografií a dalších kusých informací původně vypadalo. Vaughn se už zdá skoro neomylný :-) Co jsem tak přečetl pár komentářů, když už se něco vytýká, je to obsazení mladých mutantů (nebo vedení těch postav vůbec), mně i tento aspekt přišel v pořádku. Bavil jsem se u toho výborně od začátku do konce. 95% ()

Krosmen

Čekal jsem hodně a co jsem čekal, to jsem dostal. Výborné! Doufám, že už se někde píše scénář k dalšímu dílu před původní sérií. Za každý kousek skládačky, který doplnil prádzná místa z prvotních třech dílů jsem byl vděčný a určitě tu je potenciál i na další dílky. Původně jsem měl trošku obavy z obsazení McAvoye do role prof.X, ale sedlo mu to výborně. Fassbender se svojí role zhostil ještě výborněji. Zkrátka spokojenost na všech frontách a těším se na další Vaughnův počin. ()

s.e.p.p

Nejsem si vědom ničeho, co by Vaughn udělal špatně, takže mé nižší hodnocení pravděpodobně pramení z problému, který mám se samotnou X-Menovskou sérií. Nějak pořád nejsem schopný překousnout tu infantilnost, které se zatím žádný díl nebyl schopný zbavit a ani První třída bohužel není výjimkou. Ať už si vezmu efekty, masky nebo kostýmy – to všechno laděné do pestrých barev působí příšerně dětinsky a degraduje to jakýkoliv náznak temnější atmosféry. (Pasáže s pištícím klukem a okřídlenou holkou občas dokonce vypadají jako vystřižené z Rodriguezových Spy Kids!) A přitom ponoření do tmavých odstínů deprese se u X-Menů vzhledem k jejich tématu a přesahu přímo nabízí. Bohužel s odchodem Aronofského od druhého Wolverina asi zhasl i poslední plamínek naděje a tak si na dospělejší mutanty budu muset ještě chvíli počkat. Škoda. 65% (Viděno v kině) ()

strelenaL

Naprostá bomba...hrozně moc jsem se těšila. Mé očekávání se proměnilo v naprosto úžasný zážitek. James a Michael (Xavier vs. Magneto) spojení těchto dvou velmi dobrých herců mě potěšilo. Ze začátku když jsem četla o přípravě x-menů a že xaviera bude hrát místo Patricka Stewarta - James byla jsem v Jiříkově vidění. Ale mile mne zhostění od Jamese alá Xaviera nakonec překvapivě líbilo. Magneto as. Michael je výjimečné, jeho bezesporu silnou stránkou jsou ve filmu některé vtipné momentky. Z přátel se stávají nepřátelé ale i přesto jsou oba protagonisté (každý lídr svého týmu) opravdu charismatičtí. Hudba je naprostá bomba. ()

Kali4

První třída možná není tak sofistikovaná jako X-Men 1 a 2, ale přesto se jedná o epický a emocemi napráskaný velkofilm, nejspíš epičtější a emotivnější než jednička i dvojka. Ale tím více překvapí fakt, že si film takových parametrů a s takovým množstvím postav urvali pro sebe pouze dva herci – Michael Fassbender a do plné polní se navrátivší Kevin Bacon. Oba dva je radost sledovat a oba také hrají nejzajímavější postavy, i když o Shawově minulosti se toho nedozvíme zdaleka tolik. V zajímavosti jim může konkurovat už jen Raven, na které se scénáristé doslova vyřádili. Ač je ve filmu její „X-Menovský“ potenciál nevyužit, propracovanost jejích motivací a specifické místo mezi dvěma osudovými muži by jí mohla závidět nejedna ženská postava z leckterého prvotřídního dramatu. Celkem se mi líbil i McAvoy, i když jeho postava nevzbuzovala na rozdíl od Stewartova Xaviera téměř žádný respekt; řekli byste, že je to dáno věkem, já bych si troufnul říct, že prostě není dobře napsaná, v mnoha ohledech je až nesnesitelně a nepřirozeně ambivalentní. Zbylé postavy jsou absolutně nezajímavé, snad jen January Jones se v mých očích vymyká půvabem a krásou. (A když nad tím tak přemýšlím, promluvil vůbec za celou dobu Azazel?) Povaha naprostého „křoví“, kterou se „pyšní“ ostatní postavy, je místy až otravná. Celkově to ovšem nevadí, protože i přes jiné mouchy, které První třída má, Matthew Vaughn opět ukazuje to, co nám předvedl již v Hvězdném prachu – totiž že jeho filmy vynikají skvělou gradací napětí a stoprocentně funkčními emocemi. ()

latvar

Bravůrně zmáknuté další pokračování x menů. Řekl bych, že po X- Men Origins: Wolverine je to druhý nejlepší díl. 85% ()

Myrreczech

Aneb jak to všechno začalo. A že to začalo parádně. Příběh nevynechá žádný detail a vysvětluje vše, co komiks i filmy obsahovaly, ochrnutí dr. X, rozdělení dobrých a zlých. Herecké výkony hlavních dvou postav táhnou celý snímek nahoru a ani vedlejší postavy se nenechají zahanbit. K tomu navíc kvalitní efekty a skvělý soundtrack. Prostě jsem dostal vše, co jsem potřeboval a to mi ke štěstí stačí. A to jsem nechápal jak může mít takový druh filmu tak vysoké hodnocení. Zaslouží si ho. ()

J-o-k-e-r

Prequel, ve kterém se dovíme prakticky vše podstatné, co předcházelo rozpoutáním nepřátelství mezi Profesorem X a Magnetem. Uvidíme známé i neznámé postavy (především minirole Wolverina opravdu potěšila :) ). Skvělý a silný příběh, pro preqely mám slabost, vždy očekávám jak konec zapadne do následucích dílů, a s napětím očekávám, zda se to povede. Zde se to povedlo na jedničku! Geniální triky, postavy, a hlavně volba herců (M. Fassbender dokazuje, že nyní patří mezi nejlepší herce) dělá z tohoto velkolepého sci-fi spektáklu pro mě zatím nejlepší film roku 2011! ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku