Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Volné televizní zpracování stejnomenného klasického sci-fi románu Johna Wyndhama vypráví příběh Billa Masena, který se jednoho dne probudí do světa, kde většina lidí oslepla. Zkázonosnou příčinou oslepnutí se stal záblesk z meteorického roje, který Bill Masen nemohl sledovat z důvodu nehody na trifidí farmě, při které přišel krátkodobě o zrak. Trifidi, živé rostliny, které byly původně pěstovány jen pro olej, si přisvojují vlastnost chodit a komunikovat mezi sebou, a díky jejich žahadlům plnými jedu se stávají hrozbou pro lidstvo, které se tak ocitá tváří v tvář zákeřnému nepříteli. Bill Masen ale není jediný, kdo nepřišel o zrak. Rozplétají se zde i osudy reportérky Jo Playton, majora Cokera i zrádného Torrence. Začíná tak válka nejen s trifidy, ale i s maniaky a pomatenci z řad lidí. Postapokalyptický svět se probouzí a již nic nebude takové, jako bylo dřív. (rodo)

(více)

Recenze (220)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Rozvinutejší a príbehovo vernejší predlohe, ako verzia z roku 1963. Ale s menším kúzlom. Predsa len mi sadlo brakovejšie 60tkové spracovanie, ktoré dokonca spravilo s Trifidov mimozemský organizmus. Teda pomerné dobe. Toto ide tak isto s dobou, ale v zásade tým akosi stráca napätie a sústreďuje sa ako ináč podať katastrofický pohľad na svet. Akcia tu je, ale upozadená. A to u mňa za príliš veľa bodov nieje. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Tahle hodně vzdálená adaptace skvělé knihy už postrádá celou pointu a spoléhá se jen na akci. Atmosféra postapokalyptické Velké Británie tu jaksi není a taková ta pachuť televizního katastrofického filmu (který většinou stojí za starou belu) zde převládá. Mezi světlé momenty filmu patří vydařené útoky přijatelně vypadajících trifidů, mezi ty horší zas patří konec a la ,,obelstíme je tímhle nesmyslným trikem." Lepší zpracování románu, než bylo to v roce 1981, už asi nevznikne. ()

Reklama

Nihlathak 

všechny recenze uživatele

Je zřejmě málo laciných televizních filmů o tornádech, výbuších jaderných elektráren, hurikánech, mimozemském vyvražďování pozemšťanů, zemětřeseních a obřích nestvůrách, které terorizují město, a tak musela vzniknout televizní adaptace slavné knihy v klasickém klišé hávu katastrofických béček. Ty prvky jsou naprosto šablonovité, až je to ale vtipné, jak se tam lopotí ten trifid a stačí ho střelit do jeho kytkovské hlavy, a von chcípne. Protože přece kytce stačí utrhnout lupen nebo jeden článek okvětí a vona chcípne, to je přece úplně normální. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Chtěl jsem vidět věrnou adaptaci jednoho z mých nejoblíbenějších sci-fi románů? Ani ne. Nic nového by totiž nenabídla, jen by nabourala mou představu. Britská televizní minisérie naštěstí není adaptací, spíše volnou modernizací, která do 21. století přivádí nejen kulisy v nichž se odehrává, ale také samotný příběh, vystavěný znovu podle současných trendů a vypravěčských postupů. Postavy stejně jako příběh jsou akčnější, atmosféra apokalypsy je ponurá a temná, filmové zpracování využívá slušných digitálních triků, barevných filtrů i dalších současných filmařských nezbytností, i když, na druhou stran, také řady současných klišé. Navíc příběh, který se po úvodu, poměrně věrném předloze a na televizní poměry docela působivém, začíná postupně od originálu odklánět až ke zcela novému příběhu, nabízí možnost podívat se vše z trochu jiného úhlu, když se soustředí na boj Masena s moci chtivým psychopatem Torrencem a na různé komunity přeživších a mechaniky jejich fungování. Přes skepsi, s níž jsem k novému Dni trifidů přistupoval, jsem byl nakonec spokojen, těch několik lapsů a nedostatků jsem v pohodě zkousl a ten zbytek si užil. ()

Finskej 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě, jak je poslední dobou poměrně časté, své původní knižní předlohy se tento televizní film věrně nedrží. A je rovněž pravdou i to, co zde napsali mnozí: původní knižní předloha je mimořádně kvalitní a dnes již klasikou sci-fi. Nicméně, odhlédne-li člověk od toho požadavku a shlédne-li film jako „dílo inspirované a trochu předělané“, jde o normálně koukatelnou věc. Osobně mě nijak neurazila, i když jsem velkým fanouškem původní knižní předlohy. Kdo se přes to ale přenést nedokáže a vyžaduje nutně dodržení pův. předlohy, asi by se dívat neměl. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (4)

  • Joely Richardson, která hraje Jo Playton, je ve skutečnosti dcera Vanessy Redgrave, představitelky Durrantové. (pavlikv)
  • Scény v sídle náboženské společnosti se ve skutečnosti natáčely v Nemocnici svatého Kříže ve Winchesteru. (Terva)
  • Film je inspirován knihou „Day of the Triffids“ od anglického spisovatele Johna Wyndhama. (StrYke)

Reklama

Reklama