Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1907 Rasputinovy legendární léčivé schopnosti přinesly naději ruskému careviči Alexejovi trpícímu hemofilií, a tak se stal členem nejužšího okruhu blízkých cara Mikuláše II. a mocným zákulisním hráčem. Rasputin je filmovým přepisem životního příběhu jedné z nejzajímavějších historických postav. Hrubý rolník ze Sibiře Rasputin (Alan Rickman), nazývaný také šílený mnich, byl charizmatický samozvaný svatý muž, který velmi mnoho cestoval, bez zábran holdoval alkoholu a požitkářsky si užíval dalších neřestí. Začátkem 20. století vyrazil Rasputin do neklidné ruské metropole Petrohradu, v níž vzrůstala politická nespokojenost, kvůli všeobecné bídě a represivní vládě. Tam se Rasputin setkal s carevnou Alexandrou (Greta Scacchiová). Filmové drama sleduje, jak Rasputin získal a upevňoval vliv na carevnu i na jejího milující manžela cara Mikuláše II. (Ian McKellen) díky jeho mystickým schopnostem zastavit krvácení jejich hemofilického syna Alexeje. Ale v národě sužovaném vnitřními i vnějšími problémy se Rasputinova neotesaná přítomnost u okázalého carského dvora, spolu s jeho skandálními zhýralostmi prováděnými v okolí hlavního města, stala symbolem slabých vůdcovských schopností cara. Tragické důsledky, ve které vyústila nestabilní situace, na sebe nenechaly dlouho čekat. Historické drama z originální produkce HBO získalo tři Zlaté glóby a tři ceny Emmy, jenž ocenily především skvělé herecké výkony Alana Rickmana a Grety Scacchiové. (HBO Europe)

(více)

Recenze (44)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Hlavní podíl na dopad tohoto snímku má excelentní britský herec Alan Rickman. Jeho herectví je samo o sobě natolik špičkové, že když dostane roli v nějakém tuctovém filmu, dokáže jej povznést o několik schodů výše, než kam by film ve skutečnosti patřil. Rasputin není zrovna tuctový film, nicméně much by se na něm dalo najít docela dost. Ale právě Rickmanův výkon, energičnost jeho gest, výraz ve tváři, a hlavně slova, která říká, to jsou prvky, díky nimž divák zapomene na většiinu oněch much, resp. chyb a je schopen film vnímat jinýma očima, než by tomu bylo v případě obsazení téže role jiným hercem. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Zpackaný film...Životní osudy dobrodruha,smilníka,mystifikátora a manipulátora Grigorije Rasputina jsou natolik fascinující,že je až neuvěřitelné,jak mohl na základě takové látky vzniknout tak beznadějně průměrný film.Na to je už zapotřebí skutečný režijní talent...Co by asi dokázal vytěžit z námětu řekněme Miloš Forman... Jediným důvodem proč Rasputina shlédnout je výborný Alan Rickman v titulní roli. Greta Scacchi je natolik nevýrazná,až mi bylo Rasputina líto,že se musí s carevnou zahazovat.Ani herci ve vedlejších rolích nebyli svým hereckým projevem zajímaví a tak se snímek většině diváků rychle vytratí z paměti.Určitým kladem může být snad jen snaha držet se historických skutečností a nefabulovat.Zánik carské říše je ale pouhou kulisou pro osobní drama a proto film neobstojí ani jako pomůcka při výuce dějepisu.Celkové hodnocení s (výrazným) ohledem na Rickmanův výkon 45%. ()

Reklama

choze odpad!

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct nesrovnat s jiným životopisným počinem rovněž z produkce HBO a také o ruské osobnosti a sice s Passerovým STALINEM. RASPUTIN s ním prohrává na všech frontách - chybí mu dramatičnost, naléhavost, spád a nic důležitého neřekne. Určitou atmosféru mu sice upřít nelze, ale při vší té nudě jsem si ji moc neužil. Rickmana zbožňuju a obsazen byl výborně, ale ani on to nezáchranil. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Podprůměrný film. Alan Rickman byl sice patřičně šílený, ale moc přesvědčivosti nepobral a ostatní se pohybovalo v intencích podprůměru a televizního odpadu. Občas se ale přece jen zablýsklo na lepší časy, třeba závěrečná scéna umírání si zasloužila i přísnější měřítko. Nuda se slabou realizací se ale předháněly až příliš často. 40% ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Alan Rickman jako vždy excelentní. Ačkoliv nejlepším Rasputinem stále z pochopitelných důvodů zůstavá Christopher Lee, nejlepší film, který se tomuto ruskému velikánovi věnuje, je nejspíš tento. Je pravda, že v první polovině to vypadalo, že se z něj vyklube jen průměrná záležitost, ale polovina druhá to hned napravila, protože ta byla vyloženě skvostná a ani nevadí, že ne zcela historicky přesná. Dobře natočená záležitost s dobře zobrazeným Ruskem a kromě Rickmana zde excelují také Ian McKellen a Greta Scacchi. Fajn záležitost. 75%. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (5)

  • Podle deníkových záznamů Alana Rickmana (Rasputin) bylo natáčení tohoto filmu doslova peklem. Režisér, co se bere (podle Alana) za vizionáře a génia, je naopak hrubián, který je často nepřipraven a bez smyslu pro humor a špetky empatie. Producenti bědující nad tím, jaký dobrý scénář to byl. Do toho vážné zranění a viróza, která Alana schvátila 24.–28. listopadu 1995. (Nach)
  • Alan Rickman (Rasputin) se ve svém deníku několikrát vyjadřuje ke svému zranění během natáčení filmu. 13. listopadu 1995: „Od zastřelení Rasputina nemám v pořádku sluch. Dnes jsem požádal o lékaře a byl jsem odvezen ke specialistovi – nemám prasklý bubínek, ale akutní ztrátu sluchu v horním tónovém rozsahu. Čtyřhodinová léčba denně (to nemůžu) nebo vitamínové pilulky atd. na regeneraci poškozených buněk – celé je to velmi alarmující... Všiml jsem si tiché paniky v očích producentů...“ 22. listopadu 1995: „Kolem 13 hodiny do nemocnice na druhou kontrolu sluchu. Mírné zlepšení, ale chtějí dělat infuze. Hodina denně v nemocnici – přeju hodně štěstí s plánováním.“ 15. prosince 1995: „...žádné zlepšení. Nyní mi diagnostikovali trvalé poškození. Ta slova jsou najednou tak depresivní.“ 21. prosince 1995: „Za Garfieldem Deviesem (specialista na ORL). Stejná diagnóza. Trvalé poškození – nedá se nic dělat. Prášky by na tom nic nezměnily. Je to jako zírat na prázdný list papíru. Nedokážu to pochopit.“ (Nach)
  • Kvůli střelbě při natáčení scény, kde je Rasputin zastřelen, utrpěl herec Alan Rickman akutní ztrátu sluchu v horním tónovém rozsahu. Tato ztráta se později ukázala být permanentní. (Elizabeth13)

Reklama

Reklama