Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Sufferer

Kruh okolo komiksovej trilógie (ktorá má všetky predpoklady na to, aby bola nazývaná jednou z najlepších) sa uzatvára, pričom jasne dáva odpovede na otázky ležiace na stole dlhé, predlhé mesiace. Posúvanie hraníc senzačného Temného rytiera sa nekoná. Ako to? Jednoducho nie je kam. Avšak ich statika sa otriasla v základoch. Spoločným menovateľom takmer každého filmu Christophera Nolane je prienik zábavy, kvality a predovšetkým príbehu. A Návrat nie je žiadnou výnimkou. Zo všetkého najviac ho charakterizuje nabaľovanie postáv pretkávaných v sieť ich motivácii a plánov, ktorá postrkáva udalosti do pohybu. Každý záber a každá ich prehodená veta rezonuje s motívom filmu. ___ Nemusíte mať ani zrak Supermana, aby ste spozorovali, že preťahovaná o dušu bieleho rytiera Gothamu spred štyroch rokov mala väčšmi vybrúsený scenár. Cez všetky oprávnené výčitky ale Návrat neporušuje kauzálny vzťah a nevybočuje z logického rámca. Kvôli zahlteniu postavami sa na konci síce uchýli k skratkovitosti či menším zhodám náhod, lenže ani to v konečnom vyznení neukrojí z osudovej atmosféry, ktorej dôležitým spúšťačom je v ušiach ešte dlho znejúca Zimmerova hudba, pod kožu naháňajúca zimomriavky a schopná povzbudiť nefalšované emócie (apropo, tie sú pre mňa atribútom filmu ospravedlňujúcim aj neospravedlniteľné). ___ Najväčší otáznik ale visel nad Tomom Hardym, ktorému mnohí obúvali veľké topánky pri plátaní diery zloducha po legendárnom výkone Heatha Ledgera. Jeho démonický zlosyn Bane nie je tak ikonickou postavou ako Joker, no svojim premysleným anarchistickým plánom ovládnutia Gothamu mu prinajmenšom šliape na päty. To, čo sa na začiatku zdalo ako handicap (maska na tvári), zužitkoval na pozadí ozveny jeho minulosti v strach a rešpekt budiaci prejav založený na tele, očiach a modifikovanom hlase skrz respirátor. Lepšie adieu si skutočne neviem predstaviť. ___ Poznámky pod čiaru: 1) Komiksový film už nikdy nebude ako predtým. 2) Rabovačka môže začať. (Kino 2x) ()

peetriss

Již to není ta stoprocentní suverénní lehkost s jakou se Christopher Nolan dokázal sžít s legendární komiksovou postavou, přesto je Temný rytíř povstal důstojným a famózním zakončením série. Zřejmě nejočekávanější film roku nezklamal a do třetice dávám plné hodnocení, i když tentokráte s velmi odřenýma ušima. Přiznávám, že jsem se velmi obával téměř tříhodinové stopáže, ale film utekl poměrně rychle, což je jeden z hlavních indikátorů zábavné a dechberoucí podívané. Tuto epopej uzavírající sofistikovanou netopíří trilogii bych rozdělil do tří částí: první třetina je především konverzační, avšak nikoli špatná a pro film nezbytná, seznamujeme se v ní se starými známými i mnohými novými postavami, pomalu se začínají za zvuků povedených dialogů vykládat karty na stůl, aby divák věděl s kým má co dočinění. Pak se přesouváme do třetiny druhé, kterou považuji za slabší, protože poté co chlapec zazpívá americkou hymnu a po Baneově útoku na Gotham zazní věta "zavolejte prezidenta" se bortí (Nolanem a předtím i Burtonem) výborně budované uzavřené universum Gothamu a dostaváme se do vod těch nejobyčejnějších klišé, což je v Nolanových filmech jev dosud nevídaný. Totéž platí i o následné anexi města Baneovými lidmi. Nastěstí závěrečná třetina i předtím sražený Batman opět "povstávájí" v toužebně očekávané velkolepé finále. Temný rytíř povstal tentokrát rezignuje na psychologický aspekt postav a vlastně i na budování atmosféry, tolik charakteristické v předchozích dílech, jedná se už především o přímočařejší podívanou navazující zejména na první film Batman začíná. Handicapem je dost možná přítomnost obrovského množství postav, kterým je těsný i prostor tříhodinového filmu a nemohou tak naplno vyniknout, což je především případ Gordona, Blakea, Mirandy, Alfreda a vlastně i kočicí Seliny. Za druhé toto množství postav upozaďuje i titulní postavu Batmana, což není tak úplně šťastný krok. Herecké výkony v této epické formě jen těžko vynikají - Baleův výkon mi připadá vyzrálejší, Tom Hardy a jeho Bane je záporák, ze kterého jde strach a ale charismatu psychotického Heatha Ledgera ani předtím šarmantního Liama Neesona se vyrovnat nemůže. Z Anne Hathaway v roli Seliny neboli Catwoman (ve filmu ji takto nikdo nenazve) jsem měl obavy, protože jisté charisma má, herečka to však příliš dobrá není a i když se snaží, její výkon i tentokrát působí neuvolněným dojmem, na druhou stranu se však dobře vyjímá její zadnice oděná v uplém kostýmu na batmotorce. Marion Cotillard hraje o mnoho lépe, ale pro změnu nemá tolik prostoru, přesto se tato sympatická a nadaná francouzská herečka film od filmu dere do pater světové herecké špičky. Dalším velkým hráčem a kouzelníkem utvářejícím atmosféru a násobící požitek (nejen) z akčních scén je hudba Hanse Zimmera, která je stejně jako film samotný velmi epická a především skvělá! Zimmer opět využívá prvků použitých v předchozích Batmanech, dále je rozpracovává a Baneovo řádění doplňuje výbornými velkolepými chorály, což je oproti minimalistickému tónu minule doprovázejícím Jokera obrat o 180 stupňů. Jedno je jisté - tato Nolanova trilogie vstoupí do dějin kinematografie. 90% () (méně) (více)

LxLuthor

Nolan je fenomenálny režisér a dá sa mu vytknúť iba máloktorý detail. Film sa rozbiehal pomaly, tak ako samotný Bruce Wayne, no na nudu nebol čas. Hathaway sa predviedla ako už dávno nie, uveril som jej to celé. Posledná polhodina bola veľkolepá ako každý Nolan v kombinácii s dychberúcim Zimmerom. Otvorený záver krásne oznamuje, že síce Nolan sa už nevráti, no príbeh aj naďalej pokračuje. Skvelé! ()

iampatrik

90% Dalo by se Temnému rytíři vytknout hodně, dal by se hodnotit průměrně, ale nemám proč. Vlastně jen párkrát v životě se mi stalo, že bych měl po shlédnutí filmu nutkání vidět film hned znova, pustit si ho ještě jednou a ponořit se do hutné atmosféry, skvělých hereckých výkonů - dobře napsaných a zahraných postav, temného vizuálu, napínavého, akčně, ale i dramaticky dobře podaného příběhu, no a samozřejmě vše servírované se soundtrackem pana Zimmermana. ()

Disease

Že má Nolan zamířeno za zenit mi předvedl už v Inception, tudíž mé očekávání nebylo vysoké. Do cca 2/3 filmu mi přišlo, že zas tak hrozné to není a 2* budou celkem odpovídající, i přes ty často zbytečné a klišovié dialogy. Ovšem závěrečná akce pohybující se na hranici debility a naprosto bez napětí plus úplné finále, které bylo takovou nahnilou třešničkou na dortu, který nám ukuchtili Netopýr s Kočičkou, srazilo celkový dojem ješte o jednu hvězdu dolů. Celkový dojem byl jako z filmů, které se točily za Studené války, Zlo ve jménu lidu nám jde zničit náš skvělý fungující systém. ()

Bingos

Adekvátní vyvrcholení Nolanova příspěvku k Batmanově legendě. Jeho trilogie v rovině komiksových adaptací zastává stejný milník jako Millerův Návrat temného rytíře v kultuře grafických románů jako takových. Nolan, ať už jeho tvorbu uznáváte nebo ne, je vizionář. A i když z pohledu jednotlivých filmů zbylé díly o hlavu převyšuje ten prostřední, označit celou sérii jako redefinici akčního/superhrdinského žánru, mi vůbec nepřijde přehnané. Se zpětným odstupem to nemůžu neocenit a jakožto fanoušek Batmanovské frančízy tuplem. Všechny reálie, linky a postavy z komiksů ohleduplně na originál, vkusně, ale maximálně autorsky vetkané do celkové vize, detailně rozpitvané charaktery, jejich motivace a vývoj, realistický a temný vizuál a skvělí záporáci. Co se týče šablony hrdina vs padouch, vždycky k ní je nahlíženo z neotřelé perspektivy, což jenom umocní silný dojem, který jsem si pak ve výsledku odnášel z kina. Něco podobného (i když ne v takové míře) dokázal ještě Burtnův Batman returns a více méně i původní Singerovi X-meni. Poznámka: Celý tenhle koment je vlastně souhrnné hodnocení trilogie. Fakt mi to přijde jako komplexní dílo. Podobně, jak se třeba ve výsledku vylouply nové Hvězdné války. ()

kobe6

Stále je to výborný film, který neměl hluchá místa, ale chybělo to kouzlo z předchozího dílu. Asi jako jeden z mála zkritizuju účast catwoman a epic ending nebylo až tak epic, takže o nějaké to procento musím dát méně. ()

Wishkah

Musím říct, že moc nechápu zdejší tříhvězdičkovou úrodu. Mě ten film nepřijde horší než Temný Rytíř. Jeho jedinou nevýhodou je, že přichází po Temném rytíři. Obsahuje úplně stejné ingredience jako Temný Rytíř, je skvělý jak scénáristicky, tak režijně a herecky. A Bane by sice Jokera nepřechytračil, ale rozhodně by mu dokázal ten jeho rozšklebený obličej rozmáznout po stěně. Tam kde Joker jedná jako chirurgický skalpel, tam Bane vletí jako bourací kladivo. Tom Hardy i se zakrytým obličejem se Ledgerovu výkonu minimálně vyrovná. Jde o skvělé zakončení trilogie. Ve stoje tleskám a děkuji za ty tři skvělé filmy ()

Sasanka20

Není to úplných 100%, ale pět hvězdiček dám. A to hlavně proto, že "Temný rytíř povstal" je důstojným zakončením celé batmanovské série. Nolan tentokrát ubral vtípků, přidal více emocí a celý film nabil silnými dialogy. Nikdo už asi nebude tak nechutně dobrý jako Heath Ledger v roli Jokera, ale i s Tomem Hardym, který tentokrát představuje hlavního záporáka, se jedná o mimořádný filmový zážitek, který stojí za to vidět. ()

Milodar

Batman úžasný, Catwoman extrémně sexy, Bane zlej jak joker, vyšpičkované akce, kýčovité komix-hračky. Dostal jsem, co jsem očekával, takže o zklamání nemůže být řeč. Možná, kdyby hranice mezi zlem a dobrem byla více setřená a nejasná, kdyby vše bylo komornější a psychologičtější, tak by mohla být řeč o dobrém filmu. ()

shimpy(CZ)

Velkolepé zakončení skvělé trilogie. Děj celou dobu bavil, občas byla slabší Cat Woman, jinak bez chyby. Záporák Bane je něco jiného než Joker, má své charisma a je to pěkná hora svalů. Jak rozdával rány Batmanovi, bolelo to i mě. Celý film je skvěle odrežírovaný, zahraný a hudebně doplněný (velká pocta Zimmerovi). Na začátku děj trošku skákal ale postupně se vše ustálilo a bylo bezvadné. A scénu na stadionu pro americký fotbal považuji za jednu z nejlepších scén tohoto roku... Nolan nezklamal, ale sám sebe nepřekonal, po vynikajícím druhém dílu. ()

nylo

Mnoho povyku pro nic....děsně ukecané, děsně dlouhé (trend takto dlouhých filmů mě opravdu zmáhá a jakmile se začnu v křesle mrvit častěji zprava doleva, je něco shnilého na plátně velkém), děsně velkohubě se tvářící a myšlenky velké sdělující až je to unavující...kurňa, jsem přišla do kina přemýšlet která bije a na konverzační drama?? Stejně bije nějak divně, šup sem a šup tam...ta 3tí hvězda je za Anne H., která tedy příjemně překvapila, jinak celkově, moc necelkově roztříštěné.....šup sem a šup tam 60% ()

Piškotka

Pohádkové a komiksové zároveň. Téměř apokalypsa konce světa. Docela reálná při vědomí, kolika zbraněmi hromadného ničení svět vládne. Působení Batmana unylé, ale jen chvilku. Představitel dobra nabral dech, aby ho ztrácel v osidlech dvou žen. Stranu zla představovalo zvláštní monstrum s hrozivým hlasem a dávným traumatem. Děj zbytečně doplňovaly scenérie z podzemního vězení a svoboda v podobě drápání se z tunelu nahoru ke světlu. Dojemné scény dojaly i mě. Vynikají Ch. Bale. ()

,,Marty,,

Nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Fenomenální zakončení trilogie. Nolan dokázal udržet laťku kvality nevídaným způsobem po celou dobu celé série ()

J*A*M*A*L

Perfektní zakončení této perfektní Nolanovské Trilogie.Viděl jsem to nedávno v kině v originále s CZ titulkama a i tak jsem se bavil.Já mám osobně radši dabingováné znění, ale originál je prostě originál.No a co se týče obsazení lepší bejt ani nemohlo.Zase :D 100% ()

ClimbVibe

Smekám klobouk před celou trilogií, je to dobrá sága. Směřování k realismu ale dohnala Nolanova Batmana až na okraj, ze kterého prostě musel zákonitě spadnout. Třetí díl je pro mě suverénně nejslabší z celé trilogie. Velice často jsem se při projekci ošíval, spousta věcí byla až moc přitažená za vlasy, dějové zvraty (hlavně ten poslední s chlapcem) otravně zbytečné. Už je mi nad míru jasné, že od Nolana se nikdy nedočkám citu ani humoru, jen chladné preciznosti. ()

Darik

Epické zakončení ságy o Temném rytíři. Nolan mě přesvědčil, že z tohoto téma dokáže vytřískat tolik, kolik by asi nedokázal nikdo jiný. Musim říct, že jediné co mě na filmu vadilo byl Baneův hlas (samozřejmě myslim v originále - to na to opravdu někdo kouká s dabingem?) - připadal mi tak trochu jako Darth Vader s jistou lítostí v hlase, ale jinak byl Bane jako záporák suprovej.Celý film se nese v ohromně strhujícím tempu, které vyvrcholý až na úplném konci. Holt se musí uznat, že pan Nolan umí natočit jen kvalitní snímky a už teď se moc těším na další počin tohoto filmového genia. A asi se ptáte proč jen 4* když se mi to tak moc líbilo? Inu, 5* si u mě zaslouží u této ságy jen Joker ;) 90% ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)