Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

Drirr

Film, který je v některých jednotlivých scénách silnější než jeho předchůdce, ale stahují ho především drobné logické díry ve scénáři a zoufale špatné davové scény (otřesná práce s komparzem. Opravdu se raději nedívejte při hromadných scénách jinam než na Batmana a Banea). Stále je tu ale poměrně inteligentní a komplikovaný příběh, napětí, skvělá kamera, monumentální hudba a hlavně Bane. Pro mě přinejmenším důstojný nástupce Jokera. Jeho ďábelský zjev (hlas, postava i chování) mě svou přímočarostí dokonale přikovalo k sedačce. Škoda jen, že s jeho charakterem pracuje Nolan až v samotném závěru, kdy už je pro opravdový náhled do této postavy bohužel pozdě. Co dál dodat? Paradoxně pro mě byl film o dost silnější v první polovině, kdy bylo akce pomálu, ale za to byla daleko bolestivější a opravdovější než při závěrečných epických momentech. Všehovšudy je to tak na 85 procent. Tedy 4/5. Pětihvězdu nechávám, protože bez ohledu na výtky, které jsou oprávněné a na očekávání, která byla přehnaná, natočil Nolan jednu z nejlepších sérií v historii mainstreamové kinematografie. A to je prostě fakt. ()

Dyas

Skvělé pokračování Batmana, který vám vyrazí dech svojí dramatičností a výborným protivníkem Banem, který se spolehá na masivní sílu! Určitě jedna z nejlepších trilogií, které byly natočeny. Opravdu se těším, jaké další dílo nám Christopher Nolan předvede..... ()

ondrula

Dobré to bylo, akorát že ve srovnání v novodobými batmanovkami poněkud slabé. V zásadě se mi líbilo, jak hráli herci (opět excelentní Tom Hardy). Nepamatuji si ovšem žádnou scénu, která by mě chytla za srdce, uvrhla v nadšení anebo alespoň mě přiměla se konečně začít soustředit na děj. Poměrně podstatným nedostatkem je v tomto dílu - paradoxně - postava Batmana, kterýho jsem vůbec nevnímal jako hrdinu a vlastně jsem si ho ani moc nevšímal, protože vůbec ničím nevzbudil mou pozornost. Což, uznejte, je poměrně velkej nedostatek. ()

jasiska

Najdepresívnejší ale aj najgeniálnejší diel trilógie. Parádička od scenára, cez audio-vizuálnu a hereckú stránku až po tú myšlienkovú rovinu. Extra plusové body u mňa film dostáva za rehabilitíciu Catwoman - finally! ()

Ještěřák

Vlastně nevím, co je na a-bombě horšího, že je schopna dneska, zítra, pozítří zlikvidovat 6.5 miliardy lidí, nebo že figuruje v každém třetím hollywoodském "AAA" scénáři? Tuhle jsem uchem svým šmejdivým zaslechl takové nešťastné odsouzení hudbičky Guns N' Roses jako velké, nabubřelé nic. Osobně si myslim, že tahle definice je příznačná právě pro TDKR. Žádné významné klišé nezůstalo opomenuto, samozřejmě ani pro blockbustery zcela nezbytná duck and cover vložka. To může v příštím díle trumfnout snad jen nějaké loztomilé multikulti sblížení a Chuck Norris. Potenciálně velmi škodlivý film (od 2013 by mohlo být smutným standardem 2+ jaderných vejbuchů), sice mnohem lepší, než poslední X-Men, kde ani smrt nebrala; přesto mám velikou vnitřní chuť ho ostře zpyskovat. Kde jsou ty staré dobré časy, kdy stačilo k budování emocí a napětí v (komerčních) filmech jen pár mrtvých! _____ P.S. rozpočet $250 milionů. Na kterou piču? To je jak HDP celé Tanzanie. Pak že se v EU hážou peníze do Dunaje. Adekvátní reakce - pořídit si film na Rapidshare. ()

agass

Parádní završení celé trilogie, o jejíž kvalitách jsem nezapochyboval ani na okamžik. Bylo by nošením dříví do lesa, rozepisovat se tady nad všemi těmi superlativy, které do batmanovské série přinesl režisér Chris Nolan. Můžu jenom smeknout klobouk, zatleskat a znovu se těšit na jeho příští počin. Pozn. Před zhlédnutím doporučuji podívat se na Batman začíná. ()

Hanes88

No jinak než pěti hvězdami to ani hodnotit opravdu nejde! Všechno bylo parádní...přesně tak jsem si zakončení této trilogie představoval. Závěr - pecka :). Kdo ještě neviděl, ať tak učiní, protože přichází opravdu o mnoho. Tak to bylo k ději a co říct o výkonech herců? Taktéž to nemohu hodnotit jinak než pozitivně. Bale předvedl opět svůj nadstandart, Tom Hardy je pro mě každým filmem oblíbenější a oblíbenější, Anne Hathaway - tuto herečku opravdu moc nemusím, ale asi to bylo jen rolemi, ve kterých jsem ji předtím viděl. Tahle role byla pro ni jako šitá na míru a velice mile mě překvapila. Co se týče efektů se tady nemusím vůbec rozepisovat. Jak už jsme byli zvyklí z Temného rytíře, byla to i teď velká paráda. Samozřejmě se nesmí zapomenout na úžasné soundtracky Hanse Zimmera! Už jsem pomalu zapomněl na tu krásnou melodii, ale už ji mám zase vrytou do paměti :). Nemám co dodat. Rozhodně jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

aLPaC

Myslím, že tady žádné zdlouhavé komentáře nejsou třeba. Kdo zná předchozí díly, ví co ho čeká a ani do třetice nebude litovat, kdo nezná, stejně na to koukat nebude. Dark Knight Rises se kvalitativně předchozím dílům vyrovná, což vhledem k jejich obrovské kvalitě bylo jistě nesmírně těžké, ale Nolanovi se to povedlo a prokázal, že je to pan režisér a už teď se řadí mezi velikány. NEJLEPŠÍ AKČNÍ FILM ROKU (letos byla konkurence vysoká viz Expendables 2 či Skyfall). Pro mě i celkově nejlepší film roku. ()

derryl

Pro mne je to jednoznačně smutný film s nadějí, s nadějí v to, že hrdinové "umírají", aby mohli povstat noví. Pokud zůstávají zbytky naděje v lidských duších, lidé vždy povstanou z popela a změní náš svět k lepšímu... Děkuji za celou trilogii a za to, že se film stal opravdovým uměním. Christopher Nolan je Mistr. ()

Arach.No

Batman ve kterém chybí Batman a logika. Jenom na první zhlédnutí jsem si všiml snad desítek věcí u kterých jsem nechápal jak je mohl někdo tak moc nedomyslet. Jak se Bruce bez prostředků dostal z jámy do obleženého Gothamu? Proč se v jámě skáče zásadně bez rozběhu (mimochodem to samotné vězení je pěkná kravina - trvalo několik vteřin vymyslet tři způsoby jak se z něj dostat)? Proč jsou ulice prázdné? Proč jediný Gordon ještě neodhalil Batmanovu identitu? Takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho. Tak poslední otázka - proč sakra Gotham není vůbec temný a vypadá jako Manhattan? Nezajímavé zpracování s nesmyslným záporákem, který mluví jako malé děcko. V tak realistickém pojetí bez špetky komiksovnosti působí tolik logických chyb jako pěst na oko. Kdyby Rises nenatočil uctívaný Nolan, tak ho kritika i diváci mnohem víc strhají. ()

airwolfis

Není tak temný jako samotný Temný rytíř. Dějově jsem se v tom občas ztrácel. Dal bych i čtyři hvězdičky, ale vzhledem k plochým komentářům jednotlivých představitelů a takové nějaké strojovitosti dávám nakonec hvězdy tři. Ale je to vo fous. Procentuálně někde kolem 65%. Howgh. ()

Savel

Největší zklamání roku! Vytvořit trilogii, kdy každý film zastupuje odlišný žánr je zvláštnost nad zvláštnosti, zvlášť když mezi druhým a třetím dílem (a prvním a třetím dílem) je prakticky nedělitelný obsah. A tak nám Nolan servíruje nejprve drsné fantasy, poté scifi krimi thriller a nakonec ...akční komixové béčko s komediálními prvky? Je to snad vyjádření tří Nolanových altereg? A nepřipomínala vám ta atomová bomba, bombu ze scény v cirkuse v Batman nvždy?....myslím, že scénaristických paralel bych našel i více:). Jsem zmatený a rozrušený. Klady: trailer, posledních 15 minut filmu, inspirace v komixu Návrat temného rtíře, vizuální orgasmus, Baneova maska a Tom Hardy. Zápory: vše ostatní, v čele se stupidními dialogy a nelogickými scnénami...a ano, Batmanův kostým na světle je trapnej a srandovní, jako všichni REAL LIFE SUPERHERO maníci. ()

tterez

Absolutní špička! Kamera, efekty, scénář..všechno bylo na jedničku. Bála jsem se, že mě to po tom posledním díle s Jokerem zklame, ale nakonec ani trochu. S ničím jsem neměla vyloženě problém, a proto s radostí musim hodnotit plným počtem. ()

Honzeek95

Rozhodně nejhorší díl trilogie. Po několikátém shlédnutí to bohužel musím přiznat. Takový kopec nelogičností jsem v žádném filmu nikdy neviděl. Je sice hezké, že film disponuje tolika kvalitními herci a efekty, ale to nikdy není vše.. Příběh není špatný a kdyby měl film o 30 minut delší stopáž, možná by se mohly některé dějové trhliny zacelit a nelogičnosti vysvětlit. Ovšem Nolan toho chtěl opravdu do 150 minut naprat až moc! Což se také odráží ve střihu, kde jsou usekané některé scénky, které by pomohly divákovi určité pasáže filmu lépe chápat (jako např. - SPOILER - když šel Gordon kanalizací s baterkou a pistolí v ruce a pak tam byla najednou scénka, jak ho vlečou po zemi. Smutné na tom je, že těchto typů scének je tam víc, ale ještě smutnější je pomyšlení na možnost, že tam ty scénky možná byly, ale byly tak krátké, že člověk neměl ani čas tyto scénky postřehnout.) SPOILER! Doslova VRCHOL nelogičnosti je to, že Batman na konci filmu říká, že s Batem musí odletět sám, protože prý nemá autopilota... Ale následně odhalili lidé z Waynovy firmy, že ten autopilot tam už byl dávno nahrán a právě Brucem Waynem.. ()

Haymar

Pro mě sice nejslabší z celý "Nolanovský trilogie" ale i přesto pořád kurevsky dobrej a nadprůměrnej film. Vynikající herci, jistá režie a opět výborně vymakanej děj. Akci hodnotím možná nejlíp zmáknutou ze všech batmenů by nolan... Ale jinak se opět nemůžu zbavit dojmu, lehkého nadcenění (už zase). Objektivně: Nic moc novýho pod sluncem, série se klasicky "zacykluje" (běžný to jev v podobných případech) a v podstatě už mi to hodně splývalo s oběma předešlými batmany (Hardy výtečnej záporák)... ()

TERRORDROME

Každý občas zažije ten moment, keď nie je schopný pochopiť všeobecne vysoké hodnotenie filmu, ktorý podľa neho nestojí za nič. U mňa je to napríklad práve teraz, keď som uzrel túto bohapustú chujovinu s logom Batmana. Tretie dejstvo Nolanovského Temného Rytiera je nabubrelá a mimoriadne nasprostastá nuda, ktorá robí z Batmana dokonalého debila. Najprv ho nechajú zoschnutého sedieť na vozíčku, keď sa trochu pozbiera tak mu dá kopačky jeho verný sluha Alfred a napokon ho zatlčie do zeme istý Bane, nabúchaná kreatúra s parádnym náhubkom. Práve tá scéna je jedna z mála na ktoré sa dá pozerať. Blboidný scenár bol problém aj minule, ale tentoraz sa Nolanovci zrejme úplne posrali. Ras al Ghulova parta je tu opäť, aj so svojimi odvekými kecami o tom že skazený Gotham musí dostať atómovkou po holej riti za svoju pýchu. Do toho sa zapletie ešte aj Catwoman, z ktorej je tentoraz profesionálna zlodejka s mne krajne nesympatickým výzorom tej kravy Anne Hathavay. Keď Bane rozpúta teror, opona upindanej usmoklenej a roztečenej nudy sa trošičku nadvihne, ale ukrutne debilné rozmotanie klbka vzťahov Ras al Ghulovej famílie to skopalo až do netušných hĺbok veľkej kravskej zadnice. A Brucov útek z väzenskej jamy? Pche, nikto odtiaľ vraj odtiaľ nikdy nevyliezol, ale jemu stačí po nezdarenom pokuse urobiť pár klikov a uvedomiť si celú osudovú pravdu o lezení po stenách aby to zvládol. Tento film ma vo všetkých ohľadoch naozaj neskutočne prudil, za pozeranie tohoto blábolu by mali tvorcovia divákom platiť. Batman, vráť sa do hrobu! ()

Hadriel

Možná to není tak úžasné jako Temný rytíř. Ale ten rozdíl je opravdu hodně malý. Herci zůstali, přibylo pár nových tváři. Pro Marion Cotillard mám slabost a je dobrá i tady. Její postava je sice trošku kurvička, ale pořád je to cutie. Annu Hathaway jsem dlouho moc nemusel kvůli těm jejím rolím princezen, ale od Ďábel nosí Pradu a Dostaňte Smarta mi pomalu přestávala vadit. No a v TDKR jako catwoman? Aj aj. Role jí sedla a zahrála to dobře. Tom Hardy, jeden z mých oblíbených herců. Bane v jeho podání není Joker. Skoro bych řekl že se o to ani nesnaží. Je to jiná postava. Ale neméně skvělá. To jak je nadřený a jeho hlas přes masku!! Zbytek samozřejmě top úroveň jako v předchozích dílech. A opět ta Nolanova pečlivost, kromě znovu funkčního batmobilu a batpodu je tu i bet, sice nelítá sám o sobě, ale je to funkční model zavěšený na helikoptéře. Jiné produkce by prostě postavili model před zelený plátno a zbytek dodělali CGI, tady je samozřejmě taky CGI, ale část z toho to prostě letělo. IMAX záběry dostaly největší prostor a nejenom z batmaní trilogie a ze všech filmů celkově. A je to znát. Je to skvělé. Arialy jsou opět perfektní. I když trochu naštve že už Gotham City není jenom mix Chicaga jako to bylo v Temném rytíři, ale že je to velmi dobře rozpoznatelný mix NY, Chicaga a Pittsburgu. I tak hodně velké plus za IMAX záběry a to i ostatní, včetně soubojů. Dle mě soundtrack ve třetí části graduje do úplného maxima a kombinuje to nejlepší z předchozích dílů v jedinečný zážitek. Bude hodně dlouho trvat něž nějaká trilogie překoná to co dokázal Nolan. Ukazuje to že i filmy o "super hrdinech" z komiksových produkcí můžou být nejenom výborné akčňáky se zábavnými prvky a špičkovými efekty, ale že zároveň s tím můžou mít i nějaký hlubší smysl a dokáží donutit přemýšlet (hlavně Temný rytíř). Nolanovská batmaní trilogie je je lepší než všechny marvelovské komiksovky dohromady. + Bane. + IMAX. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)