Vražda

• Česko Zločin (více)
TV spot 5
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, (2007–2012), 38 h 5 min (Minutáž: 54–58 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Lars Mikkelsen, Bjarne Henriksen, Ann Eleonora Jørgensen, Marie Askehave, Michael Moritzen, Søren Malling, Nicolaj Kopernikus, Bent Mejding (více)

Seriál se zabývá jediným případem vraždy. Dvacet dílů je rozloženo do dvaceti dnů vyšetřování. Studentka Nanna Birk Larsen je nalezena mrtvá v autě na dně řeky. Soudní pitva prokáže, že dívka byla před smrtí mučena a znásilněna. Vyšetřování se ujímá komisařka Sarah Lund. Měl to být její poslední den v kodaňské mordpartě. Má se stěhovat za přítelem do Švédska. Na oddělení je už její nástupce Jan Meyer. Lund však obětuje své soukromí, je odhodlána najít vraha. Pátrání přivádí vzájemnou antipatií trpící dvojici Lund-Meyer mimo jiné na kodaňskou radnici, kde je v plném proudu volební boj o post primátora. Protože podezření padá i na politiky z radnice, získává případ politickou dimenzi. Dalším okruhem podezřelých je rodina mrtvé dívky a zaměstnanci špeditérské firmy jejího otce. Vrah může být i mezi spolužáky a učiteli. (wero1000)

Recenze uživatele LachtanShows k tomuto seriálu (32)

Epizoda 1 (2007) (S01E01)

Po jednom z nejlepších seriálů všech dob - Mostu - se do našich legálních končin konečně vrátil i druhý opěvovaný kriminální projekt od zručných seveřanů a já bez větších okolků můžu konstatovat, že tady jsem na správném místě. ()

Epizoda 2 (2007) (S01E02)

Na poli na dnešní dobu nabobtnalých dvaceti dílů se tu pravděpodobně pojede hodně pomalu, oproti tomu se ale budeme moci dozvědět tolik detailů a informací, že už teď si jsem jistý, že stojím tváří v tvář výborné kriminálce. ()

Epizoda 3 (2007) (S01E03)

Ač se neví, zda se zrovna z postavy Larse Mikkelsena nevyklube onen hlavní záporák, tenhle herec má sympatií na rozdávání a je dost poznat, že je bratrem slovutného Madse, kterého už známe i z Hollywoodu. ()

Epizoda 4 (2007) (S01E04)

Už teď se obávám možných fillerů, ale s tím asi musíme v rámci 20 dílů počítat. Zatím se ovšem vše dávkuje tak, aby člověk neztrácel zájem o stoprocentní pozornost. ()

Epizoda 5 (2007) (S01E05)

Trochu výplňový díl, s nímž jsem s postupnou unylostí děje předem počítal. Ale věřím, že se to brzy zase rozjede. ()

Epizoda 6 (2007) (S01E06)

Je nutné tu pečlivě sledovat a naslouchat, aby se člověk ve všech těch dánských jménech neztrácel, pokud ale neusnete na vavřínech, Vražda si vás omotá kolem prstu. Zvlášť když se děj užzase hýbe kupředu. ()

Epizoda 7 (2007) (S01E07)

Už to dostává přesné obrysy a s tím i řádné grády, třebaže víme, že toto obvinění rozhodně nebude finální. ()

Epizoda 8 (2007) (S01E08)

Výborné propojení krminálního případu i nelehké lokální politiky aneb jak Dánové se Švédy stvořili vynikající seriál s notnou dávkou napětí. ()

Epizoda 9 (2007) (S01E09)

S odklonem od jednoho intenzivního, ale nesprávného obvinění se zase na chvilku sundavá noha z plynu a já si nechávám poslední hvězdu na další divoký kolotoč událostí. ()

Epizoda 10 (2007) (S01E10)

V klasické kriminálce by mi vadila angažovanost blízkých zesnulé/ho, tady musím ale uznat, že i přes mnoho sympatií mě přítomnost obou rodičů nemálo zajímá a jsem dost zvědav, jak je tvůrci využijí dál. ()

Epizoda 11 (2007) (S01E11)

Ten, kdo stojí v popředí a je několikrát přehlížen, je teď opět naservírován společnosti na talíř, ale já čekám, že tohle bude mít ještě velké množství háčků. ()

Epizoda 12 (2007) (S01E12)

Genialitu tvůrců lze prokouknout už jen díky zapojení kultu jako je Faust a s ním spojené tématiky pekla a zla. ()

Epizoda 13 (2007) (S01E13)

Už vyrůstají mnohé domněnky, kdo by mohl tahat za ty nejdůležitější nitky, nechme se ovšem překvapit, stále zbývá značné množství dílů. ()

Epizoda 14 (2007) (S01E14)

Pětkování teď není úplně objektivní, ale vyšetřování už dostává zřetelné obrysy a byť nejsme v tak geniálních vodách jako u o něco mladšího Mostu, stále jsem dost zaháčkován. ()

Epizoda 15 (2007) (S01E15)

Jedna loutka je ze hry, další odolávají. Policisté jsou chudáci akorát opět za mylné hrdiny a ve finále spíše za blbce, šířící konec případu, co rozhodně neukončil svou dohru. ()

Epizoda 16 (2007) (S01E16)

Teď už to má řádný spád téměř každým dílem, ale oproti jiným stejně vypulírovaným kriminálkám mám velký problém s hlavní postavou, kdy mě Sara Lundová prostě vůbec nebaví. ()

Epizoda 17 (2007) (S01E17)

Podezření najednou padá na člověka, který se mi nezdál hned na začátku. Tím nechválím jakýkoli vlastní instinkt, jen spíše zajímavou shodu náhod. ()

Epizoda 18 (2007) (S01E18)

Jde do nejtužšího, dochází i ke smutnému úmrtí a my jen očekáváme, zda se potvrdí domněnky o úhlavním vrahovi. ()

Epizoda 19 (2007) (S01E19)

Před branami finále se uzavírá kruh mnoha domněnek a stejně tak se ještě otevírá prostor pro alespoň jeden zvrat, který si na nás tvůrci mohli připravit na zcela poslední epizodu. ()

Epizoda 20 (2007) (S01E20)

Konec dle očekávání nahuštěný neprostupným napětím i nekompromisním rozuzlením. Opět musím zmínit často přirovnávaný Most, k němuž se Forbrydelsen nechytá, i tak jde ale o nadstandardní krimiseriál. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD