Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

Cejny

Perfektní historické akční drama, které vypráví zajímavý příběh římských legionářů utíkajících za nepřátelskou linií. Nejvíc mě asi dostala ta příroda, snímky jsou opravdu nádherné, stejně tak jako Imogen Poots ve vedlejší roli čarodějky i Olga Kurylenko v roli drsné, pomstychtivé Pikty. ()

ZkuKol

Neil točí čím dál lépe a daří se mu i s herci. S Fassbenderem natočili film, který diváka donutí běžet o život s nimi. Ano, Neil si opravdu se scénáři neláme hlavu, zde postupně vykradl všechna naháněcí klišé, co vás jen napadnou (Mannovi a jeho Mohykánovi patří speciální dík), jenže ono je to v Marshallově podání tak neskutečně sexy! Británie je špinavá, nehostiná a mrazivá víc než toalety na smíchovském nádraží a Michael je leader, se kterým bych se plazil mezi střepy a po prdeli sjížděl smirklpapír. Jasně, není to Hamlet, ale to minimalistické a syrové herectví k němu i ostatním velmi sedí a mezi tím je perfektně zvládla akce drsná jak české silnice 4. třídy. Možná by pan režisér mohl opustit svůj oblíbený symbol zdi na závěru a přestat vkládat do úst dialogy, jako; "Sbohem Římane - sbohem čarodejnice (po té co se už představili)." Já ovšem vidím bezchybné vyprávění, dynamickou kameru, která snímá pěkně jak panorámata, tak běh o život i akci jenž nabídne v závěru týmový souboj, jenž možná překoná i české basketbalistky ve čtvrtfinále s Austrálií. Od Doomsday je to zase pokrok ve všech směrech a důkaz, že ať Nispel udělá s Conanem cokoli, Marshall by byl lepší volba. Římani mají dost problémů s Pikty, ale to není nic proti tomu, co je čeká po rozdrcení jejich legie. Sedm přeživších se vrhá do závodu o život a netuší, co všechno je čeká, než se budou moct zastavit a popadnout dech - pro vytrvalostní běžce povinost! ;-)... 80% ()

Firebug

Byl jsem mile překvapen a i přes plytkou zápletku mě to bavilo celých 97 minut. Stříkaly hektolitry krve, padala spousta hlav a hrály tam pěkné baby. Nejvíce na mě ale zapůsobila kouzelná příroda. Slušná jednohubka. Jak píše Isherwood: "V jednoduchosti je někdy opravdu krása." ()

Opsha

Dokonalá definice slova "béčko" Hodně krve a nechutností, modelky v hlavních ženských rolích, nízký rozpočet, nezajímavé postavy. Kdyby to alespoň organicky fungovalo, ovšem z celého filmu táhne obrovská vykalkulovanost a hra na efekt - divák tak není do filmu vtažený, spíše cynicky čeká, kdo komu zas rozsekne hlavu vedví. Nudné to nebylo, hloupé ale převelmi. ()

slovan1

Centurion je hodně dobrý film. Svou stopáži a námětem zaručuje, že se bude stále něco dít. To je fakt. Od začátku skvělá akční podívaná. Nádherná a drsná příroda, do které je děj zasazen je skvělá a jen podtrhuje filmovou atmosféru. Doplněno dobře padnoucí hudbou. Kdo má rád filmy s tématikou římských dobyvačných plánu a chce si užit akci tak tohle jen doporučuju. ()

LuciusWlk

Jednoduchý a přímočarý příběh, který nenabídne nic víc než hodně krve, charismatické herce, hodně krve, neuvěřitelné divošky, nad kterými bude pomlaskávat, hodně krve, celkem fajn hlášky, hodně krve, špetku romance, a samozřejmě spousty usekaných končetin a hlav se spoustou krve. No a málem bych zapoměl na hrdinu, který to vše ustojí a nakonec zabije démona. Asi není co vychvalovat, ale ani na co nadávat. Já se bavil, snímek má spád a koukalo se na to fajn. Tak proč ne? ()

sedm.1

Neil Marshall mě do třetice přesvědčil,že je právě on králem krvavých nářezů.Po Pádu do tmy a Soudným dnu nyní přichází s další nehoráznou demolicí,narvanou až po okraj krvavou jízdou.Od prvních minut jeho film opět sešlápne plyn až na podlahu a prostě nespomaluje,spíš naopak.Centurion je dalším jeho přímočarým tahem na bránu,kde se naštěstí kašle na nějaké ultraoriginální kudrlinky a scénáristické vychytávky,ale je kladen především důraz na co nejefektnější zábavu,plnou skvělých postav,kulervoucí a nepřetržité akce,soubojů a krvavých cákanců.Centurion má nehorázný spád a koule a opět mě i hodně oslovila drsná a nekompromisní,zároveň ale i trefná a neodolatelná atmosféra,kterou umí vytvořit Marshall ke svým filmům jen jako jeden z mála.Jediné,co bych snad mohl snímku vytknout,že začátek nabral až takové tempo,že se prostě nedalo udržet po celou dobu a ke konci už je možné zaznamenat,že autorům docházel postupně dech.Ale rozhodně to neshazuje celý film,jen je zkrátka vidět únava materiálu.Každopádně akce je zde opravdovým klenotem a ikdyž se tu spíš než na efektivitu soubojů hraje na jejich brutálnost a krvavost,mě to vůbec nevadilo a naopak to byla příjemná změna.Ono je celkově dobře,že ještě vůbec existují právě autoři jako je Neil Marshall,kteří kálí na veškeré ratingy a ikdyž je mu jasné,že tak jeho filmy moc nevydělají,mají svou nerozbitnou a věrnou základnu fandů,mezi které se bez pochyb hrdě hlásím.Centurion je prostě dalším Marshallovým zvednutým prostředníčkem všem intelektuálním blábolům,jde o efektní nářez a já jásám! ()

SG-1

"V naší zemi je zase povážováno za slušné muže varovat, když močí na svoji snídani." -Arianne- ()

Maynard.

A je to tu, 800 komentů jen to hvízdne :o). Jen si tak říkám „to to letí, to to letí“. Původně sem si chtěl jubilejní koment vychutnat s Wolverinem, ale nedopadlo to. No a teď k filmu. Líbilo se mi to, jen co je pravda. Velkolepá výprava do období, kdy římské impérium bylo na vrcholu slávy, kdy u bylo u vojáků na prvním místě hrdinství a hned na druhém čest. Největší tahák je hlavní hrdina (novodobý Magneto), který i tuhle roli chrabrého, ostříleného vojáka zvládnul na jedničku. Ano, mám pro tohodle týpka slabost. Chvílema mi film připomínal začátek Gladiátora (střety římských legií s nemilosrdnými barbary), chvílema zase Pána prstenů, to když se hrstka přeživších Římanů snaží osvobodit svého velitele. Zajímavý je pohled na válku z obou stran. Římani si prostě chtěli podmanit „celý Svět“, za jakoukoli cenu (znásilňování, vraždy nevinných žen a dětí). To se potom není čemu divit, když se barbaři spojí a chtějí tuto armádu vytlačit pryč ze své Země. Musím uznat, že v tomhle filmu jsem držel palce barbarům, není se pak čemu divit, že i oni brutálně masakrují Římany. Hudba a kostýmy na jedničku, děj 2-, herci celkově za 2. Z čehož vyplývají jasný a čistý 4*. Důležitý je, že i zde zvítězila láska nad lží a nenávistí :o) ()

herr_carter

Překvapivě dobrý film, který si na nic nehraje a ukazuje brutalitu ve své nejpřírodnější podobě, líbily se mi výkony všech přítomných herců - především Liam Cunningham a jeho charakterní ztvárnění vojáka 9.římské legie........................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Arkanoid

Herecké obsadenie poteší (aj keď životné úlohy to nie sú), rovnako aj krv a záujem o Rímsku ríšu a Piktov. Škoda, že útek hlavnej postavy z budovy nebol zobrazený. Za logický lapsus považujem útek po hlavnej ceste, rovnako aj mašírovanie armády po ceste v nepriateľskom území a nie niekde vedľa. Vo filme najlepšie úlohy odohrávajú príroda a napätie, no nie je tam nič, čo by ho radilo medzi top kvalitu, okrem záverečnej bitky v pevnosti. Klasický, nie príliš kvalitný film o pomste a hone na nepriateľskú armádu. ()

DavidS.

Nevadil mi viditelně nižší rozpočet, protože prostředí skotské divočiny je samo o sobě velkolepou scenérií...Problém jsem měl s tempem a rytmem filmu a také s ženskou linkou, kdy zejména její romantická část byla v tomto vyprávění zcela nevhodná...Jinak typický Marshall - nesmlouvavě brutální, syrový, scénáristicky jednoduchý, ale také nepříliš střihově přehledný... ()

Tjaden

Poctivě natočený akční film, u něhož se nemusíte soustředit na nějaké hlubší historické souvislosti, stačí si prostě užívat jeho přímočarou akci. Bojové scény mají prostě šťávu, a to nejen díky množství krve v nich použité. ()

Finskej

Svým způsobem další King Arthur: vyspělý divák vypne smysl pro smysl (libovolný) i realističnost a pak se na to v klidu, pohodě a bez problémů jednou podívá. Nevyspělý divák, který toto nedokáže, ať se nedívá anebo trpí (a nestěžuje si:-) ()

Seti

Je to spíš 3,5 ale proč ne. Krevní gejzíry jsou sice místy dost digitální a gejzírovité (při nárazu chlápka o strom se krev rozstříkne na 2 metry daleko :-), ale jsem rád, že existují tvůrci jako Marshall, kteří se nám v honbě za PG-13 nesnaží namluvit, že po záseku meče do těla neukápne ani kapka krve. I přes velmi "jednoduchý" (rozuměj dost dementní) scénář je Centurion poctivá řezničina, ze které je krev, chlad a bláto cítit na míle daleko. Když tak nad tím přemýšlím, tak mi motiv filmu částečně připomíná nedávno viděný Železný kříž - hluboko za nepřátelskou linií bojuje hrstka mužů na cestě domů o vlastní přežití, a i když se dostanou na dohled vlastních linií, tak stále nemají vyhráno. Ztvárnění Piktů v čele s Ethein se taky povedlo...hm nakonec mám z Centuriona celkem dobrý pocit. ()

jondoe

Po pozreti traileru som bol pripraveny na historicky film, ktory sa bude niest v style Gladiotora, Kralovsvta Nebeskeho a inych podobnych filmov. Po patnastich minutach som bol z filmu sklamany a len tazko som sa prinucoval dopozerat tento film. Z reziserom Neilom Marshallom som zatial nemal skusenosti, takze som zostal trochu prekvapeny z podania tohto filmu. Nakoniec som rad, ze som to dopozeral. Povzniesol som sa nad to co som ocakaval a dal som filmu sancu. Pribeh nie je nicim zvlastny v podstate je uplne jednoduchy. Niektore bitky podporovane blbym strihom posobia neprehladne a zmetene. Nakoniec si ma vsak film ako tak ziskal svojim spadom a aj ked dal scenarista postavam malo casu tak vobec neposobia plocho, takze som im v polovici filmu zacinal fandit. Cakal som kvalitny historicky film, namiesto toho som dostal efektnu beckovu rubacku z mnozstvom krvi a odseknutych koncatin, ktora si odo mna vysluzila solidne tri hviezdicky. ()

Spike23

Je sice hezké, že je zde příběh Římanů, který se na filmovém plátně jen tak často (možná i vůbec) nevidí, ale stejně to neni nic extra. Před třemi lety jsem už začal pociťovat a nyní je to už téměř pravidlem, že film, který má průměrnou dobu hodinu a půl, má mizivou šanci se dostat do nadprůměru. To je první znamení, že je něco špatně. Tím dalším znamením je kameraman s parkinsonem a pokud vás do té doby nenadchne ani ten příběh, už nemá cenu se na to koukat. Bohužel jediné co mě tu nadchlo byly akorát brutální scénky. Tak jsem vše ostatní ignoroval a druhou polovinu filmu jsem strávil v zajetí naprosté nudy. Jednou a dost. ()

casioa....

Pokus o "7 statočných" za čias rímskej ríše. Samozrejme, nevyšiel. Pokusy o vtipy výjdu skôr trápne...dej predvídateľný a všetko-vrátane nečakaný zvratov-prvoplánovité. Kopec surového mäsa a krvi...a áno, údatný M.Fassbender (myslím, že by sa nestratil ani v Gladiátorovi). A pokus bondovko dievčaťa o nemú zabíjačku podľa mňa vôbec nevyšiel. To ako keby dakedy v budúcnosti obsadili Salmu Hayek do remaku Brutálnej Nikity (celé zlé by to bolo, no nie? :) ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)