300: Vzestup říše

• USA 300: Rise of an Empire (více)

Pokračování epické ságy podle nového komiksového románu Franka Millera Xerxes, vyprávěného úchvatným vizuálním stylem úspěšné série „300", se přesouvá na nové bojiště – na moře, kde řecký generál Themistokles, usilující o sjednocení celého Řecka, vede bitvu, která zvrátí dosavadní vývoj války. Themistokles čelí masivní invazi perské armády vedené božským Xerxesem a Artemesií, pomstychtivou velitelkou perského loďstva. (Warner Bros. CZ)

vox_populi

veď keby to bola len digitálna nuda plná trápnych spomaľovačiek - ale tá popkornová absurdita a to klišé!...samozrejme, nešetrilo sa prázdnymi frázami, ako demokracia, tyran, spravodlivosť, sloboda a pod., aby i rozumovo slabšie disponovaný divák pochopil paralely so súčasnosťou...no najviac je mi ľúto úbohých Grékov - nielen že ich neskôr zotročili Rimania, ale ich sprznil i režisér - a to som ešte nespomenul Iráncov, tých samozrejme Murko zhovädil najviac ;-) keby to aspoň čiastočne ospravedlnili slušné herecké výkony - no tie boli pod psa...tak aspoň jednu hviezdičku za efektný vizuál a druhú za rajcovnú dominu Evku Greenovú ()

movemat

Príšerné bledošedé filtre, ktoré pôsobili akoby ten film bol len nejaký nepodarený kinorip. K tomu krv striekajúca v tak neprirodzenom množstve, farbe a hustote, že to pôsobilo akoby ju vytvárali prehnane nadšení študenti. A oproti jednotke takmer nulový hrdinskochtivý feeling. Kým pri prvej časti som mal chuť kúpiť si čierne slipy, červený plášť, urobiť zo tisíc brušákov a skočiť ku Gerardovi, aby som s ním bok po boku pôvabne umrel, tak tu som mal chuť vypnúť to a ísť spať. ()

vipeerr

Pro mě, absolutní zbytečnost. Tohle je něco, jak z relativně zajímavé dějepisné události udělat něco absolutně nudného. Odmyslíme-li si perfektně nasazenou hudbu tak je to relativně slabota. Oproti prvnímu dílu to má slabší obsazení, akci, zápletku i hlášky. Opravdu ty "wanna be" motivační proslovy Buttlerovi co by nakorbenému Leonidasovi sedělo docela slušně ale tady pan Themistokles "aka" vůbec nevím kdo to k čertu byl, se naprosto minul povoláním. !! SPOILER ALERT !! Opravdu jsem se těšil že dvojka bude přímo navazovat na děj, tudíž kde stojí deseti-tisícová armáda čelící proti Peršanům, a né že děj bude lineárně přeskakovat z minulosti (tragického zrození Xerxa) přez "současnost" úmrtí Leonida, až po bitvy na moři proti Artemis která je zde znázorněna jako pravá ruka zmiňovaného Xerxa. Upřímně pro mě nejlepším zážitkem byl moment po "vyjednávání" Artemis s Themistoklem o kapitulaci hehe. Pánové si tady nechali také otevřená vrátka na třetí díl, v případě že se to bude líbit alespoň stejně jako první díl, což u mě tedy rozhodně ne-e. A To že se to snaží natáhnout jako vyžvejkanou žvejkačku se mi taky nelíbí...vážně, zkuste si to, moc to nejde..3/5* za akci a triky. ()

george82

Nerad srovnávám ale pokud jde o ságu, tak jinak to ani nejde. Tohle byl za mě odvárek oproti prvnímu dílu. Sice se Themostikles snaží, ale Leonidas je holt Leonidas. Nicméně Artemísia je hustá a zastiňuje všechny ve filmu. Celkově to ale bohužel nestačí. ()

Kutkey

Moje očekávání byla veliká, možná proto, mě Vzestup říše i trochu zklamal. Jak už tu padlo, charisma hlavního hrdiny je téměř nulové, za to Artemesia byla perfektně zpracovaná a sexuální scéna byla na filmu ze všeho úplně to nejpovedenější. Jinak graficky poutavé dílo, které by mělo trvat déle, protože jsme ani neviděli pořádnou Spartskou nálož, dalo by se teda říct, že film skončil hodně předčasně a zasloužil by úctyhodnější zakončení. Normálně bych hodnotil 3*, ale Eva Green si zaslouží hvězdiček víc (SPOILER: jedna z nejlepších záporaček, už jen proto, že její smrt mě mrzela téměř tolik, jako smrt Leonidase). ()

jafuska

První díl jsem sice neviděla, což je škoda. Naopak tento díl se mi hodně líbil, akční scény velmi zdařilé, drsné, prolité krví, ale takové byli války v té době, vizuálně sice trochu slabší, možná, že to bylo právě ve 2D, nechápu proč se to některým, uživatelům nelíbilo a upřímně, žádná nuda to tedy rozhodně nebyla, ()

teltri

Čistokrvné násilie. Stále tie isté motivačné - vojenské keci. Tie isté hmaty, bodné a sečné rany. Stále tá istá krv. Kto sa má na to furt pozerať. Ale aspoň Gréci majú byť na čo hrdí počas ich ekonomickej krízy. ()

RyanRainheart

Co dodat, snad jen to, že od filmu nic nečekejte a dostanete přesně to, co čekáte a třeba se vám to i bude líbit. Líbilo se mi, že je tento příběh pěkně provázaný s tím předchozím, ale ty hektolitry umělé krve si mohli laskavě odpustit. Co se týká herců, tak tam jednoznačně vládnou ženy - hlavně Eva. Tam klobouk dolů, protože její drsná sexy psychopatka hravě schová všechny chlapy do kapsy. Sullivan předvádí přesně to, to co v Strike back, akorát místo střílení ze zbrání se tu ohání mečem. Nebyl to špatný filmový výlet, ale bohužel aby povýšil na něco více, než jen na pouhopouhou do druhého dne zapomenuvši konzumní zábavu, tomu něco chybělo. ()

Havala

Film: dlouho jsem se přemlouval dát aspoň tří hvězdy, snad vlivem věku už mi ten nekončící masakr leze krkem. Ano, efektní to celé bylo, až moc, někdy scény hraničily s debilitou - např. jízda na koni přes několik lodí a mnoho trosek, vody a ohně. naopak ocenil jsem jakés takés propojení s původní třístovkou, dostával film trochu jiný rozměr, ten třetí mě moc nepotěšil... 3D:nechodím na 3D do kina prakticky vůbec pro nízkou kvalitu obrazu, a zde se to bohužel potvrdilo. (Viděno v Premiere Cinemas Olomouc, kde mají nový typ 3D zobrazení). Na plátně 18x9metrů je totiž vše ostatní kromě 4K hodně málo. Opět doporučuji každému, kdo si chce vychutnat podobné vizuality, koupit titul na Blu ray. Pokud jdete do kina dva, tak to máte za stejnou cenu. Tři - déčko mi přijde prostě tmavé, většinou neostré, a scény které jej využívají jsou právě poplatné vizualizaci a vypadají jakoby násilně včleněny. Myslím tím např. nekonečné zpomalovací sekvence při sekání hlav, apod. Dolby Atmos: první zkušenost; mám smíšené pocity - při demo nahrávce před filmem jsou efekty opravdu úchvatné, máte pocit jakoby jste byli uprostřed scény, to je pravda, jenže filmy typu 300 jsou směsí permanentně dunících bubnů, ostrých zvuků a detonací, což se slívá v jeden zvukový monolit a odlišení jednotlivých zbraní, bojovníků a podobně se prakticky nekoná - až na některé vyjímky. Věřím že bude v budoucnu víc filmů které budou na tom o hodně lépe, tak si nenmách zkazit první dojem z nové technologie právě tímto titulem. PS.: Rozdíl od dobře naladěného domácího kina v tomto případě není až zas tak propastný, ba naopak bych řekl, že u Přistání Promethea na vetřelčí planetě nám doma vibrovalacelá sedačka, to se v kině nikdy nestane - feel the sound :-) ()

Astinas

Je pravdou, že nová 300ka je úplně jiný film. Zde se jedná o přiblížení námořních bitev, kde v tehdejších dobách byla jen jedna taktika nebo občas něco nového, ale vesměs pořád stejné. Proto někomu může vadit ona jednotvárnost. Mně to vůbec nevadí, naopak jsem zvláštním způsobem překvapen. Vizuálnost je pro mě dokonalá, akorát krev možná trošku přehnaná. Skvělé dobarvení postav. Boje s meči nejsou tak efektivní, je to přeci jasné, jedná se o námořnictvo. Nicméně posledních pár minut, kdy přijíždí Sparta... prostě jsem měl chuť vyskočit ze sedačky a jít na loď a bojovat. Jedna však pořádná výtka pro mě je a to Themistoklés, je tady předveden, jako největší z Řeků a skoro tak trochu Terminátor. Ostatní válečníci jsou tak trochu v jeho stínu, v minulé 300ce byl Leonidas krutopřísný, ale vedle něj vynikali další. Nebyl to jen on. A pak pro mě dalších 5 mil. * za Evu Green. Nejvíc sexy, nejvíc krásná, nejvíc nebezpečná. Ona, ačkoli zarytý fanoušek, musím přiznat, že ona to drží a vytahuje o minimálně jednu třídu výše. A stejně jako předtím, jedna rada-Jděte na to do kina, jinak to nemá smysl, není to takový nářez, jako v kině. Jo a poslední, ten soundtrack je dokonale vyváženej. ()

borohub

Srovnatelná zábava jako v případě 300: Bitva u Thermopyl, je pravda, že ze začátku jsem trošku tápal v ději, po chvíli jsem se ale chytnul a od filmu jsem se neodtrhl. Nevím co bych tomu vytknul 90% ()

Vykuk

Komiksový masakrální luxus:) Konečně zase film, který má koule. Jen ten otevřený konec, kdoví kdy bude trojka a jestli vůbec.. no budu doufat:) ()

rezistence

Sparta je banda sympaťáků, kteří jsou někde jinde, než to, co je tady. Hlavní hrdina totální ústřel, i ten jeho "best friend" s jizvou ho převálcoval. Nedotažený. Až na pár pěkných momentů, viz. bitva na lodích v soutězce, ženy. Špatná investice. Za moje milované dvě ženy. 55% ()

MeatFly_cz

Není to lepší než Bitva u Thermopyl, to ani náhodou! Na druhou stranu ale třístovce nedělá žádnou ostudu, akce byla skvělá, hlavní hrdina hodně slabý, Eva Green boží, 3D obraz patří k tomu nejlepšímu, co lze v kinech vidět. Co se příběhu týče tak je zde dost slabý, ale kvůli tomu jsem do kina nešel, chtěl jsem vidět krev a kusy těl lítající vzduchem a to jsem dostal. Bitva u Thermopyl je dnes již naprosto kultovní záležitost, a tak s ní nelze jen tak něco srovnávat, i proto dávám 5*, protože Vzestup říše je více než důstojný nástupce. ()

Ikedar

Příběh se bohužel nikam neposouvá. Sledujeme tutéž situaci, jenom na jiném frontu. Hlavní hrdina opravdu postrádá charisma Butlera a popravdě mi byl víc sympatický Xerxes a jeho příběh, kterému však není věnováno moc času. Na druhou stranu musím pochválit důraz na akci (aspoň teda prvních a posledních 15 min.) efekty s krví a hudba mi osobně velmi lahodila na duši. Jinak celkem slušná zábava, až na tu střední část, kde film přešlapává na místě, až je to místy trochu nuda. Jo...závěreční titulky se podařily! ()

Midar

Absence Snydera je v tom filmu neskutečně znát. Bitvy s tunami horké čokolády místo krve začnou časem nudit, Eva Green v roli Artemisie sice září, nedostane však ani zdaleka tolik prostoru, kolik bych si přál, hlavní hrdina je oproti charismatickému Butlerovi naprosto, ale naprosto nevýrazný a Xerxes tam je v konečném důsledku celkem navíc. Kromě Evy Green nahoře bez tak tento film nemá absolutně, co nabídnout. ()

tartan

Filmári sa radšej mali držať Herodota ako Millera... vznikol by ďaleko zaujímavejší a lepší film. Je síce pravda, že už otec histórie vo svojom diele občas fabuloval a nedostatok podrobností (napr. chýba presnejší popis námorných bitiek pri Artemisiu a pri Salamíne) otvára širšie možnosti pre "umelecké" interpretácie, ale v tomto filme to už jeho tvorcovia silne prepaľujú - niekoľko príkladov: Dareios a jeho syn Xerxes SA NEZUCASTNILI bitky pri Maratóne; Themistokles v nej síce bojoval, ale NEBOL hlavným gréckym vojvodcom (to bol Miltiades); Artemisia bola iba jednou z Xerxových námorných veliteľov (hoci určite výnimočnou; jednoducho aj preto, že bola žena - Herodotos jej venuje tak veľa pozornosti aj preto, že bola kráľovnou v jeho rodnom Halikarnasse), ale rozhodne nie hlavnou (pod svojím priamym velením mala iba 5 lodí); Sparťania sa k spojenému gréckemu loďstvu pripojili už pred Artemisiom, dokonca hlavným veliteľom bol spartský vojvodca (Eurybiades), hoci de facto hlavné slovo mal Themistokles (Aténčania jednoducho dodali najviac lodí - nie 50, ako je spomenuté vo filme, ale skoro 200) - musel však ostatných veliteľov o správnosti svojej stratégie najskôr presvedčiť (a neváhal pri tom použiť aj úplatky); celá bitka pri Salamíne, tak ako je zobrazená, je úplný nezmysel atď. Na druhej strane ale trebárs Herodotovmu opisu zodpovedá zobrazenie prvého dňa námornej bitky pri Artemisiu, kde grécke lode zaujali kruhovú formáciu (hoci o reálnosti takejto formácie sa historici doteraz sporia), ale použitie niečoho na spôsob gréckeho ohňa vyše vyše tisíc rokov pred jeho vynájdením, to už je totálny úlet. Podtrhnuté a podčiarknuté, 300: Vzostup impéria je z historického hľadiska zlý film, z hľadiska filmového ale na tom nie je oveľa lepšie a nezachraňuje to ani výborná Eva Green ako psychopatická admirálka a vražedkyňa Artemisia (jej historický predobraz je inak presne opačný - bola síce skutočne nesmierne statočná, ale aj múdro radila Xerxovi VYHNÚŤ SA námornej bitke pri Salamíne - vo filme ju de facto rozpúta), ani množstvo efektných spomalených akčných scén. ()

B_Dup

Chvíli mi trvalo, než jsem se v kompozici příběhu zorientoval - vyprávěno rámcově, kdy se v závěru vrátíte do syrové reality boje o svobodu Řecka. Je dobře, že se scénáristé přesunuli od problémů Sparty k problémům Athén (potažmo Řecka). Samozřejmě, při sledování musíme nechat stranou historická fakta. I tak si ale myslím, že jako nástupce prvního 300 si Vzestup říše nevedl vůbec špatně. Akce plyne jako voda v Egejském moři, krvavé řežby jsou jako na běžícím pásu a finální souboj se neúprosně blíží. Hlavní pozornost je upřena k bojům na moři, což jako oživení, dá se říci série, rozhodně není špatný krok. V ústraní je rovněž sám král Xerxes, jeho biografie je tu jasně vysvětlena, a stěžejní roli tak přebírá dvorní komandérka Artemesia v podání nádherné (stále ji vidím před očima...) Evy Green. Je radost ji sledovat! Příběh je nastaven paralelně k souboji v soutěsce Thermopyly, proto se většina scén odehrává na vodě. Stapleton jako hlavní hrdina nemůže (a pravděpodobně ani nechce) nahradit Butlera, to opravdu nejde. Každopádně charisma mu nechybí a pokud divák chce, zvykne si na něj snadno. Pro mě 300 Nr. 2 zklamáním nebylo. ()

BlueFourOne

Eva Green, dokonalá záporácká bitch =), úžasná role, jako vždycky. Bez této role bych váhal, zdali filmu dát 4*. Ale vizuál na moři super, akce přehledné, scény hodně brutální, digitální koktejl... Jen mi chyběl dokonalý sarkasmus hlavního hrdiny, jako tomu bylo u Leonidase (G.Buttler) v 300 Bitva u Thermopyl, naštěstí vynahrazováno Evou Green v pořádné ráži. Themistocles nudný s každým dialogem a samé klišé, až na pár světlých momentů, vyjma akčních scén a bojů, jen tady to vypadá, že se s mečem a štítem v rukou snaží překonat Leonidase, ale to se jen tak jeví hlavně díky celkovému dynamičtějšímu zpracování celého snímku. Jinak nejlepší akční nářez března 2014... 80%. ()

Locksley

Vizuální onanie v 3D mě nijak nenadchnula. Navíc to vypadalo jako náborový video se spoustou patetických proslovů, a mně bylo úplně jedno jak to dopadne. ()

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

02.06.2024

Když to s originalitou nevyšlo, je potřeba se vrátit k osvědčeným postupům. Právě tak asi přemýšlí Zack Snyder (Armáda mrtvých), který se po nepříliš vřele přijatých dvou dílech své vysněné sci-fi… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona