Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě

• USA Tales of the Black Freighter

Animovaný příběh podle fiktivního komixu "Marooned", který si čte chlapec v komixu Watchmen, o námořníkovi, jehož loď je přepadena Černým škunerem a on jediný přežije na opuštěném ostrově. Jeho jediným cílem se stane varování rodného města… (xxvasa)

Terva

.....a pak jsem ji uviděl....černou loď a černé plachty té lodě mířící do pekel na pozadí žlutého nebe Indie. Krutě krvavý a černý komiks přenesený na filmové plátno, v kreslené podobě, nás, mimo jiné, upozorňuje na to, že syrové a ještě teplé maso se jíst nedá..... Na dvd jsou ještě dva dokumenty. Jeden o The Culpeper minute a druhý je o natáčení Watchmenů z názvem Under the Hood. Pak ještě dvd obsahuje první část komiksu Watchmen v kreslené podobě. Citát - O půlnoci všichni agenti a superhrdinové vylezou a došlápnou si na ty, co vědí víc než oni - BOB DYLAN. ()

Spielbergo

Tak to je hodně velká slabota. Oproti vyznění v komiksu nevyznívá ve filmu prakticky nic a i to málo je odporně překopáno. Filmové zpracování Příběhů mělo být ještě o stupeň či dva (tři?) temnější a různé výmysly navíc si tvůrci taky mohli odpustit. Závěr je dle mého z velké části dotvořen naprosto špatně, jelikož celá scéna po vylodění na mě v komiksové verzi působila naprosto v jiném smyslu, než jaký mi předložili filmaři. Když to všechno pominu, tak samostatné zpracování naznačeného doplňujícího příběhu Watchmenů asi ani jinak dopadnout nemohlo. Velké zklamání. Pro rejpaly: je to jednou pokus o věrné převedení "komiksu v komiksu" na filmové plátno, čili nebudu proto tvůrce šetřit za to, že animace se blíží originálu a myšlenka že byla zachována - vytratil se totiž duch. ()

Bluntman

Zatímco jiné blockbustery přicházejí s animovanými filmy, které mají propagovat hlavní titul a které rozšiřují jeho fikční svět či rozvíjí jeho téma, WATCHMEN - STRÁŽCI na to jdou zcela jinak a "jen" samostatně vydávají to, co již bylo v komiksu, jen se to nevlezlo do filmu. TALES OF THE BLACK FREIGHTER je komiks v komiksu, jenž si čte mladý černošský kluk u stánku v New Yorku a jenž je alegorickou paralelou toho, co se odehrává s postavami v hlavním vyprávění. Jako samostatné brakové pirátské čtivo moc neobostojí, i když je filmovější než některé věrné komiksové hrané adaptace, ale důmyslně a důsledně nastříhané do filmu by tenhle atmosferický animák s burácivým hlasem Gerarda Butlera mohla být něčím víc. Ne nadarmo se mezi kapitolami v komiksu cituje Nietzsche a ne nadarmo postavy propadají do propasti a jejich osudy odráží příběh poblouzněného kapitána snažícího se zachránit svou rodinu a své město, ať již vidíme podobnost se Sůvou II (analogický obraz s pojídáním masa), Rorschachem (na živu ho pohání také jen jedna věc: přijít všemu na kloub), Dr. Manhattanem ("dobrovolné vyhnanství" na Marsu) či Adrianem Veidtem (snaha o záchranu mnoha, i když se jde přes mrtvoly, a ušlechtilý plán v rukách šílence). Takhle odkaz na Rorschachovu masku, jejíž nestálou podobu připomene z námořníků vyteklá krev, vyznívá pro nezasvěcené do prázdna. 9/10 ()

ScarPoul

Desivá a stiesnená predstava ľudskej šialenosti a bezútešnosti okorenená o prvok existencionalizmu, ktorý vytvára jeden z kľúčových príbehov vo vesmíre zvanom Watchmen. Dokonalé animované dielko, ktoré je neskutočné sledovať a ktoré plynie naozaj pozoruhodnou rýchlosťou a pritom je schopné zanechať nám stopy vedúce k odhaleniu ľudského trápenia a bolesti. To čo Moore napísal a Gibbons nakreslil, previedli Del Purgatorio a Smith k dokonalosti čo sa týka animácie. Jediná otázka zostáva - vyzeralo by to lepšie ako hraný film? Rozhodne ano. ()

genetique

Butler svojim hlasom zvečnil ďalší príbeh, tentokrát určite najmenej rovnako krvavý ako jeho predošlé spojenie so Snyderom - '300'. Nadšenie z filmových Watchmenov mi stihlo v hlave dostatočne utíchnuť aby som tomuto filmu nedal vysoké hodnotenie len z dočasného ošialenia. A musím povedať, že práve tento kraťas sa stal ďalšou pozvánkou a dôvodom, prečo sa zamerať aj na comicsové, či animovanie prevedenie predlohy týchto hrdinov. 80%. ()

• Snímek byl natočen podle stejnojmenné komiksové série Alana Moorea a Dava Gibbonse. (Terva)