Reklama

Reklama

Co jsi dělal za války, taťko?

  • Česko Cos dělal za války, taťko? (více)

Obsahy(1)

Rok 1943: Spojenečtí vojáci na Sicílii právě obsadili strategicky výhodné městečko. Zdejší vojáci jsou však ochotni vzdát se bez boje teprve poté, co proběhne každoroční festival. Kapitán Cash (Dick Shaw) na nátlak svých podřízených, především poručíka Christiana (James Coburn), nakonec svolí, na velitelství nechá odeslat zprávu „Narazili jsme na mírný odpor“ a po pár skleničkách kvalitního vína se sám vrhá do víru oslav. Následujícího rána čeká roztodivně roztroušené vojáky nemilé překvapení. K městu se blíží generál Bolt a oni mají jenom pár minut na to, aby vystřízlivěli, našli své správné uniformy a začali předstírat, že mají věc pod kontrolou. Celá situace se ještě zkomplikuje milostným trojúhelníkem mezi Cashem, krásnou starostovou dcerou a italským kapitánem Oppem. Skutečná válka se všem protiví, proto začíná nefalšovaná hra na vojáky, plná záměn uniforem, zastíracích manévrů a naprosté ignorace veškerých vojenských nařízení. (Matty)

(více)

Recenze (23)

genetique 

všechny recenze uživatele

Ak sa svojou absurdnosťou, genialitou parodickosti a zosmiešnením vojny niečo vyrovná legendárnemu seriálu 'M.A.S.H.', tak je to okrem iných aj toto dielko. Tým ho robí hlavne predpisový scenár. V skoro dvoch hodinách je dokonale vystihnutá nezmyselnosť vojen, sparodovaná nabúchanými zvratmi a hláškami, že by človek neveril. Dokonca, čo sa v podobnom žánri často nestáva, podľa mňa nemal dej ďaleko od reality. 90%. ()

siloalampa 

všechny recenze uživatele

Do filmu som išiel s tým, že ma čaká nejaký vojnový masaker zo 66. roku bez toho, aby som tušil, že sa jedná o vojnovú paródiu (asi jednu z prvých). No a moje prekvapenie bolo o to krajšie, že tá komédia bola nakoniec aj veľmi VYDARENÁ a ja som si pri nej tak vcelku príjemne oddýchol... Odporúčam na nedeľné popoludnie. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

–„Cos dělal za války, taťko?“ –„Chlastal s Taliánama, synku“. Vojna není kojná, ale někdy si užijete spoustu legrace. Klíčovou událostí pro celý film je (stejně jako v jiných filmech Blakea Edwardse) velký mejdan. Trvá skoro třicet minut a není moc vtipný, vtipné je to, co se začne dít po něm: záměny uniforem, předstírání litého boje, bloudění podzemními katakombami… . Některé vtipy byly laciné, ale na film Blakea Edwardse jich bylo překvapivě málo. Hodně bylo takových těch hlasitých hádek, kdy jeden křičí přes druhého a uniká mu podstatná pravda – velice iritující, pokud mám mluvit za sebe. Ale ani pár komediálních skvostů nechybí („Vaši muži vypadají, jako by prošli peklem“). Kvalitních válečných komedií je jako sněhu na Sicílii, proto mě velice těší a překvapuje zároveň, že jednu z nich dokázal dát dohromady největší matlák mezi režiséry (tuto nálepku jsem Edwardovi přidělil po Snídani u Tiffanyho a po zhlédnutí Velkého závodu ji už nehodlám vzít zpátky). Zdatný konkurent Velkého flámu. 80% ()

VojinRyan 

všechny recenze uživatele

Aj keď sa jedná o film z roku 1966, ide o veľmi svižnú komédiu, ako sa Američania a Taliani hrali na vojnu. A aj to až potom, čo sa dozvedeli, že príde dôstojník, z ktorého sa neskôr stal gladiátor. Dovtedy sa oslavovalo. Celý film má odľahčené tempo, dobré nápady a originalitu, kde som ešte nevidel, ako sa dali Nemci oklamať. Veľmi pekne natočená vojnová komédia, kde ani slepé náboje nie sú slepé, lebo majú svoj účel. 75% - 4*. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Crazy comedy ze šedesátých let už notně vyčpěla a dívat se na to, jak jednou ranou zpacifikujete skopčáka, není tak zábavné. Vlastně dost nechápu to vysoké hodnocení. Ale už jsem se na tohle téma tady dost rozepsal. Je to stále tatáž píseň. Slaboduché komedie jsou nadhodnoceny už jen tím, že lidé milují komedie obecně. ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama