Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

dehlie

nostalgický pohľad normalizácie, ktorú som našťastie nezažil. zažiť by som chcel viac takýchto pohľadov na našu minulosť. ako už bolo spomenuté- dobrá práca. ()

Marys

Pekný, úsmevný a poučný na tradičnú tému CZ/SK filmov, ktorá je zárukou kvality. Veľmi dobre vykreslené charaktery, prelínanie deja, zabúdanie na zbytočné postavy, vykresľovanie nových, možno však až príliš veľa chcel tento film povedať, čím si ma až tak nechytil, ale inak všetko v poriadku. ()

Frederika

Po shlédnutí filmu jsem mu kvůli absenci výraznějšího příběhového rámce udělila "pouhé" 4* - když se teď ale zpětně zamýšlím, musím hodnocení zvednout. Občanský průkaz mi opravdu uvízl v mysli a velice ráda si ho někdy pustím znovu. Pro těch pár kluků, pro atmosféru a pro silný příběh, který sice nemá pevný začátek a konec, ale týká se nás všech. ()

sona123

Výtečné - příběh, jednotlivé hlášky, gagy, scénka, bravurní Geislerová, která svoji roli vystřihla opravdu luxusně. Kostýmy - oko plesalo. Ten příběh je silný a poskládaný natolik citlivě a promyšleně, že celek drží, včetně vysoké kvality, od začátku do konce jako málokterý film. ()

Mikino00

Ta kniha, jako zdroj pro scénář je hodně vidět, film tak vychází, na rozdíl od ostatních českých filmů dnešní doby, z slušného příběhu, místy vtipného, místy smutného, popisující nelehký život v této depresivní době normalizace. Osudy party kluků jsou líčený v mnoha epizodních dějstvím se spoustou svérázných postav, a právě toto dělá film divácky atraktivním. ()

fredisek

Ze všech těch "milých hořkých komedií z dob normalizace" pro mě jednoznačně nejlepší. Díky Občanskému průkazu jsem zase o něco radši, že jsem tyhle roky nezažil. Film, který nefňuká, ale který fňukat nutí. ()

ArthasKarfa

Točíme! točíme.....buď extrém Major Zeman, nebo Občanský průkaz. Historie/Dějiny určitého období se prezentují podle toho jaká je posuzuje doba. Zanadávejme si na komunismus 129min filmu je na to prostředí přímo stvořené. Jen pro Boha, nekoukejte se potom z okna.....nebo si zapláčete nad tím, že teď je ta doba ještě horší. ()

Garch

Výborné, včetně dobových reálií, až do detailů, jako je svačina v sáčku od mlíka. Hodně dobří mladí herci a božský hospodský bluesman. PS Jen aby bylo jasno: informace, přehled, jasný názor, přístup k muzice, plakátům etc, který má ústřední parta, tak takových deváťáků, v roce 75, moc nebylo. Klobouk dolů před Šabachem, jestli to takhle zažil. Já, v té době, byl druhák, bojující maximálně s učitelkou Hrošovou. Mé dospívání byly tajné burzy desek a kazet pod Janáčkovým divadlem v Brně, a cesty vlakem do Budapešti, kde jsem prochodil noc, abych ráno přesně věděl, ve kterém krámu mají LP, bez kterých se dalo jen těžko žít ;-) ()

jasse

Průměrný film, s mnoha profesními chybami, a o výpovědní hodnotě lze polemizovat. Tu dobu pamatuju, takhle žilo a "strádalo" jen malé procento lidí. Troufám si tvrdit, že v dnešní "svobodě" žijeme v daleko větším marasmu. Jedním slovem - přehnané. ()

mira007

Pětadvacet let po revoluci si nejsem jist, že někdo mladší dokáže úplně pochytit tu mrazivou atmosféry totality v tomto dílku víc než abstraktně, ale my co jsme pár let zažili bolševiky, tak je to pro nás takové mrazivé retro . Ten film je opravdu dobrý a místy vtipný, ale co mne nejvíc rozsekalo byl výkon Kristýny Bokové, o kterém jsem si nemyslel, že umí hrát, ale ta role a poloha hraní jí sedla tak, že jsem přepsal dějiny jejího herectví v mém notýsku. ()

Isobell

„Já snad někam půjdu a někomu něco řeknu." ... Petr 'Žába' Hájek: "Mám na sobě fungl nový džíny, na který jsme s mámou vystáli asi desetikilometrovou frontu v Tuzexu... A na který mi máma pod záštitou noci nažehlila puky. Když jsem to ráno zjistil, myslel jsem, že se poseru."... ()

Renfield

Taková encyklopedie toho, co se v sedmdesátkách stávalo, nebo stávat mohlo. Politika se řeší prakticky neustále, nikdo si tu v klidu nepřežívá, každý má nějaký, řekněme dobový, problém. Z tohoto pohledu nelze nezmínit linii vypravěčovi rodiny a osud otce, jemuž nejdříve nerozumí syn, aby později litoval? Snad. Martin Myšička je v této roli výborný, Aňa Geislerová jako jeho žena potom stejně tak. K nim třeba zmínit ještě Kristýnu Bokovou, protože obzvlášť scéna ve sborovně patří společně s kontrolou na hranicích k tomu nejlepšímu. Ona starší generace zaujme celkově více, než ústřední sice přirozená, za to méně výrazná hlavní čtveřice. Ale i ta má své básnické momenty. 80% ()

bobstock

Pocitově dobrá filmařina shrnující strasti husákovi doby plnou front na maso, azbukou popsaných tabulí ve školách, práskačů, ruských dámiček nastěhovaných v honosných vilkách, nemilosrdných bolševických fízlů a zaplať pán bůh plnou lidí, kteří to nevzdali..chtěl bych vzít Pivoňku za ruku a ujet s ní do Kanady. Casting na nejvíce sexy sympošku učitelku Lenku se Trojanovi povedl.  75% ()

hellequine

Hodně jsem váhala. A přestože bych moc ráda dala hvězd pět, musím s ohledem na mé ostatní hodnocení dát čtyři.. 90 - 95%..:) ()

JK-Stinger

Po delší odmlce jsem se konečně vydal do kina zase na nějaký český snímek a hned jsem trefil do černého. Občanský průkaz je drsná komedie plná neokoukaných herců a zároveň parádně znázorňující dřívější komunistický režim. Můžu být rád, že ho znám jen z vyprávění a filmů, mezi kterými se tento snímek rozhodně neztratí a jenom doufám, že už se u nás nic podobného opakovat nebude. Rozhodně bych také chtěl vyzdvihnout parádní soundtrack, který je kromě českých písniček vyplněn také spoustou starých fláků od Sweet po Black Sabbath. Z negativ bych hlavně poznamenal neskutečně iritující hlas Popelky, který mi fakt nesedl a minimálně do půlky filmu jsem se musel hodně snažit ho překousnout. Jinak ale jde o příjemný český počin, na který se rozhodně rád někdy znovu podívám. ()

Lucillle

Po velmi dlouhou dobu jsme se v kině tak nezasmáli jako u tohohle filmu. Navíc byl natáčen na našem gymplu, v našich třídách, ta kuchařka - stará šéfová :) je zcela identická zaměstnankyně školy a před patnácti lety nám na talíře kydala kaši úplně stejně :) Neznámí hlavní kluci herci jsou super plus. A Kristýna Lišková nám zcela učarovala :) Souhlasím s Enšpíglem chci ji v dalších a dalších filmech. ()