Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

blackrain

Film je natočen jako skutečný dokument. Skoro jsem uvěřila, že v Johanesburgu mají mimozamšťany, kteří tam zaparkovali svou obří loď. Mimochodem, je opravdu obrovská. Jen tak visí v prostoru a vůbec se nehýbá. K mému uvěření přispěla ruční kamera, která byla neustále v pohybu a prostřihy rozhovorů se zainteresovanými osobami. Vojenská organizace chce zamezit černému obchodu se zbraněmi, proto chtěji přestěhovat mimozemšťany z oblasti 9 do oblasti 10, prý na lepší místo. Jde jim ale jen o zbraňové technologie. Skupinu vede nadšený úředník Wikus van de Merwe. Ten se při jedné kontrole nakazí mimozemskou DNA a začne se přeměňovat v kreveťáka. Stane se štvanou zvěří. Od té chvíle se z filmu stává střílečka. Neměla jsem tušení, jak vše dopadne, jestli kreveťáci odletí nebo ne. Dopadlo to velmi zajímavě. ()

Makky

Veľmi nelogická, ale pochopiteľne rozbiehajúca sa dokumentárna prvá polovica sa v druhej polke zmenila na perfektný akčňák. Nechápem to, že takýto príbeh na mňa v celom priebehu pôsobil ako keby som sledoval skutočnú udalosť zachytenú miestnymi médiami. To je samozrejme veľké plus, ale nielen to... ()

buldock

Já si z téhle žánrové jednohubky bohužel na zadek nesedl a moje očekávání se tak nějak příliš nenaplnila. Zajímavě a originálně snímek natočen je a své zejména režijní kvality určitě má , ovšem na druhou stranu nemůžu zkousnout ten bečkový , místy až telenovelový "look" , několik logických děr příběhu a příliš dokumentární styl , spojený s antipatiemi k hlavní herecké akvizici. Když to shrnu , tak mi vychází lehce nadprůměrné a inovativní dokumentární sci-fi , které rozhodně neurazí , ale také neoslní. Film: 71% ()

SarumanKo

Chuťovka pre pravých milovníkov sci-fi, ktorá prináša nepríjemne realistickou futuristickou víziou svieži vietor do žánrových plachiet, porovnateľný s Potomkami ľudí, a pritom béčkovo baví dostatkom akcie a piesčitej retro atmosféry. Sharlto Copley je zatiaľ pre širokú verejnosť neznámy, ale dovolím si tvrdiť, že vďaka jeho Oscara hodnému výkonu o ňom ešte budeme hodne počuť. Režisér Blomkamp detto. Je obdivuhodné, že z takého skromného rozpočtu vytrieskal takýto film. Na trikovej úrovni sa to rovná sci-fi peckám s mnohonásobným rozpočtom. A forma, ktorou je to celé podané, je tak originálna, že Bay i Cameron môžu zahanbene stiahnuť chvosty. Ani som si neuvedomil, kedy sa z toho informáciami zahusteného dokumentu s pozvoľným tempom stal nadupaný akčný thriller a dojemná sociálno-kritická dráma zároveň.(9/10) ()

Naslund

Nad Johanesburg (myslím) jednoho dne zaletí mimozemská loď, plná nezvaných návštěvníků, kteří jsou sice technologicky vyspělí, ale z nějakých důvodů jsou retardovaní, nebezpeční a neproduktivní, a tak se o ne pozemšťané pouze starají. Docela by mě zajímalo, co na to říkají černoši v Jihoafrické republice. Ne, že by to připodobnění bylo od tvůrců naschvál, ale kdo by se nad tím nezamyslel. V podstatě to metá špínu na oba tábory, ale zatímco proti bělochům je to jen nekorektní, tak proti černochům je to dosti rasistické :-) To mi je ale ukradené, protože podmínky jsou to pro film perfektní. Nejdřív jsem měl problémy zvyknout si na tu ruční kameru, ale řekl bych, že ve výsledku to byl plus. Ta bojová scéna ze závěru totiž působí daleko líp, než kdyby byla zabíraná čistě z nějaké ptačí perspektivy. Taky mě potěšilo, že konečně vidím v hraném filmu pořádnou mechu. Co se děje týče, hodně mi to připomínalo Vexille 2077 říznuté Ghost in the shell 2nd gig. Kdybych řekl čím, tak bych moc spoileroval, takže si to nechám pro sebe. ()

UncleG

Ano, je to nelogické až to bolí. Jenže už základní myšlenka "nepřizpůsobivých" mimozemšťanů žijících v internačním táboře posouvá příběh do zcela absurdní roviny. Takže všechna nelogická zvěrstva, která na nás scénáristi dál spáchali, jsem zblajznul jak malinu a ještě se u toho báječně bavil. Komedie, která se tváří smrtelně vážně... Sociální satira, která se tváří jako Sci-fi... Způsob absurdního humoru, jakej opravdu miluju a navíc solidní porce zábavy od začátku až do konce... To je pro mě District 9. Film, kterýmu chybělo už jen maličko k dokonalosti. ()

Bat55

,,No humans allowed. You are not welcome here." Som veľký fanúšik a mám veľmi rád žáner SCI-FI, ale čo nám v tomto filme predvádza samotný hlavný hrdina Wikus Van De Merwe v podaní, u mňa, a nielen u mňa, úplne neznámeho Sharltoa Copleya je neskutočné, v réžii taktiež neznámeho, ale veľmi talentovaného Neilla Blomkampa, v produkcii slávneho Petera Jacksona, nám naservírovali ten najlepší sci-fi film roka a možno aj posledných rokov. Samozrejme, aj s Avatarom :-). V príbehu ide o to, že organizácia MNU sa snaží vysťahovať kreveťákov z okrsku 9 (District 9) a presťahovať ich do 200 km vzdialeného miesta od Johannesburgu. Mimozemská rasa tu nažíva s ľuďmi už viac ako 20 rokov a obyvatelia Johannesburgu sa proti tomu búria a snažia sa o to, aby vláda nezvaných hosťov odsťahovala do bezpečnej vzdialenosti. Ako povedal Peter Jackson: ,,Na filmu sa mi najviac páči jeho originalita," tak s tým plne súhlasím. Na filmu je najoriginálnejší práve štýl nakrúcania. Prvá polovica filmu, nakrúcaná dokumentárnymi kamerami sa krásne prelína s druhou, nakrútenou klasickou filmovou, ktorá sa filmárčine viacej podobá. Za malý rozpočet 30 miliónov USD nám Blomkamp a ostatní filmári nakrútili film, ktorý vo finálnej verzii vyzerá asi 3x drahšie. Wikus v záverečnej scéne v robotovi, zachraňujúci kreveťáka Christophera, ktorý so svojím synom odlieta preč, ma už potom len skutočne dorazila a presvedčila, že ide o sci-fi, ktoré sa každý rok len tak nevidí. Akcia, hudba, efekty, herci, samotný štýl nakrúcania a zaujimavý, originálny scenár robia s D9 film, ktorý si zaslúžil minimálne dvoch oskarov. Nestalo sa! Nevadí, aj tak je to výborný film, od ktorého som niečo takto skvelé, ani v najmenšom neočakával. /95%/ PS: Nechýbajú ani krvavé scény, hlavne Wikusova metamorfóza na jedného z kreveťákov bola výborne urobená. ()

Kreeki

Neill Blomkamp strčil Spielberga s Bayem do kapsy a přináší s sebou do žánru neuvěřitelnou režisérskou invenci. Pokud jste viděli už trailery, perfektní zpracování samotného snímku vás již tolik nepřekvapí, ale věřte, že všechny sliny nepadly na oběť trailerům, nebojte, nepřišli jste tím o roušku úžasu z nevídaného. Blomkamp na začátku filmu experimentuje čistě jen s dokumentárním stylem, přesně jak jsem čekal, ale i tak jsem jen těžko zakrýval překvapení, něco takového tu ještě nebylo - jednoduché, přirozené a přesto dokonalé. Avšak v nejlepším se má přestat. Ve střední části tedy sledujete "jen" bravůrně natočený příběh jednoho lidstem vyvrženého muže s jedinou možností na cestě za záchranou. Nenazval bych to zklamáním, ba naopak, dokonale to do sebe zapadá. Na závěr emočně silné finále ve znamení nového začátku, film si sám klade otázky a konec zůstává otevřený. Jestli toto je pouze začátek jeho velké filmové kariéry, tak snad radši ani nechci vědět, s čím přijde příště. ()

Kaluž

Lidská nenažranost a touha po moci nezná mezí. Vynikající scifíčko se vším všudy. A taky jsou tam kreaturky, co trochu vypadaj' jako doktor Zoidberg. Asi nějací vzdálení příbuzní :) ()

whitas

Na půl zábavné sci-fi a na půl sofistikovaná kritika rasismu, vykořisťování, mediální moci, dogmat, masového myšlení a touhy po penězích. Blomkamp si vyzkoušel hned několik filmařských postupů, začátek připomíná dokumentární film, konec zase válečnou řežbu. Dohromady tento guláš ale tvoří velice komplexní dílo. ()

suicide

Všichni si říkají, že natočit scifárnu je jednoduché, ale pak to bohužel podle toho také vypadá. Natočit scifárnu je možná jednoduché, ale natočit vynikající film je už věc mnohem těžší. Přiznávám se, že mě ze začtku zvolený dokumentární styl trošičku štval, ale ze zpětného pohledu vzhledem ke zvolenému tématu se ukázal býti dobrou volbou. Soužití nezvaných návštěvníků s pozemšťany nemůže být ideální a vytváří další rasistický problém Země. A konečně jde skutečně o problém rasy. Dávám lepší 4 hvězdičky a předpokládám, že otevřený konec je jen brilantním závěrem a ne jen otevřenými vrátky pro případné pokračování v budoucnu... ()

IllIlIlIIl

Zprvu jsem byl tímto opěvovaným sci-fi snímkem zklamán. Avšak druhá projekce, která lehce změnila můj pohled a hodnocení, nenechala na sebe dlouho čekat. Po této druhé projekci mohu říci, že se jedná o zajímavé sci-fi, které vzhledem ke svému rozpočtu překračuje svůj potenciál. District 9 je i skvěle atmosféricky zvládnutým filmem. Avšak několik malých výtek, které panovaly po první projekci, zůstaly i po té druhé. Tou největší je zřejmě fakt, že divák od začátku čeká velkolepý a hlavně nevšední příběh odehrávající se nad Johannesburgem (spíše tedy na území Johannesburgu). Toto očekávání je umocněno výpověďmi několika blízkých, kteří mají co dočinění s hlavním hrdinou Wikusem, a kteří s tajemným nádechem zmiňují, že se stalo něco velkého, neobyčejného a zejména cosi, z čeho by si lidé měli vzít ponaučení. Ve výsledku se pak jedná o ne až tak vzrušující a ponaučení hodný příběh. Ale i přes to všechno (ještě bych také zmínil nevýraznou hudbu) se jedná o zajímavé sci-fi díky svým již zmíněným kladům. ()

Mikita

Pro mě velmi milé filmové překvapení. Ano, je tam několik trapných americkými klišé (hlavně na závěr) a může se vám zdát, že některé akce příliš tlačí na pilu, ale nemůžete filmu upřít, že na něj jen tak nezapomenete. Zvolená dokumentární forma kamery přidává ufonum na věrohodnosti a získávají tím vaše sympatie. Kafkova Proměna namixovaná s pořádnou akcí a vždy aktuálním sociálním tématem podivně funguje ve shodě a udrží vaši pozornost po celý film. Dokud budu domácímu mazlovi nakupovat kočičí konzervy, budu vzpomínat na tento filmový zážitek. ()

swed

Za málo peněz hodně emzáků. Nevím, jak se to dotyčnému podařilo, ale vzhled alienů mi od prvních okamžiků vyrazil dech, jejich vzezření i pohyby jsou plně plně uvěřitelné a věrně zapadají do okolního prostředí. Scénář filmu je v první polovině vystavěn jako pseudodokument (krásně nekorektní), v následující hodině se pak snímek změní do podoby akčního masakru (brilantně natočeného, ale po několika minutách přece jen opakujícího jedno a to samé). Kombinace žánrovky a reálně působícího stylu mi ze začátku příliš nesedla, trvalo mi pár minut, než jsem zjistil, že právě tohle prolínání (spolu s efekty) má na svědomí svěží invenci, která film řadí mezi nejoriginálnější počiny roku 2009. 8/10 ()

Remedy

District 9 mi sedlo jako v poslední době žádné sci-fi. Nebojím se říct, že jsem byl chvílemi opravdu nadšen (ať už šlo o akční scény nebo jistou a dynamickou režii) a v duchu jsem žehnal Peteru Jacksonovi, který obsadil režiséra opravdu výtečně a dal s ním za pár desítek milionů dolarů vzniknout výborné zábavě, navíc v rámci žánru poměrně originální. ()

italka63

Film, o kterém jsem vůbec netušila a byl pro mě naprostým a milým překvapením.Asimilace mimozemšťanů s lidmi v poněkud jiném hávu, než na který jsme zvyklí .trošku dokumentární styl dodal filmu na zajímavosti .kreveťáci netypičtí.....film měl - alespoň pro mě švih a pět hvězd prostě dostane. ()

movieband

Výborné sci-fi drama! Sice to má ze začátku pomalejší rozjezd, ale zásadní zlom nadejde v části, kdy kreveťáci ukryjí Wikuse u sebe v chajdě. Pak Blomkamp nasadí tempo, akce střídá akci (nejvíc se mi líbila scéna v laboratořích MNU) a nakonec se dostaneme k závěru, který mě dostal a vyhoupl film do maximálního počtu. Jako jeho první celovečerák se mu to dost povedlo. Zpracování blízké budoucnosti (místy mi to přišlo skoro jako současnost) bylo povedené (vetřelci, zbraně, lodě, bojové stroje). Už z některých krátkometrážáku jde vidět, že Blomkampovi krev ve filmu není cizí. Tady na pár rozstřelených hlav a rozervaná těla taky dojde. Copleyho znám jen z A-teamu a tady svou roli ze začátku ustrašené, kancelářské krysy, zahrál vcelku věrohodně. Hudby byla víc, než výborná! Co se děje týče, SPOILER Líbila se mi ta změna u hlavní postavy, kde přestal brát kreveťáky jako něco podřadného. Ten humanistický postoj a pohled na celou věc, ten se mi dost (!) líbil. KONEC SPOILERU, tak ten byl propracovaný. Víceméně to navazuje na Blomkampův dřívější krátkometrážák "Živý v Joburgu". A navíc kombinace sci-fi a dramatu je v mojem případě vražednou kombinací, která u mě má skoro vždy úspěch. Přesně takhle to mám rád! Tenhle režisér má budoucnost. 95% ()

MATADOR

District 9 = genialita! Mimozemšťani ... oooh, kolik tu už bylo takových filmů. Kolik? Kolik filmů z toho si na nic nehrálo. Možná tolik, že by se to spočítalo na prstech jedné ruky. District 9, to je ten nejsvěžejší vánek, který filmový průmysl, kdy zažil (kam se hrabe slintající Temný rytíř s nehorázným rozpočtem?!). Se svým skromným rozpočtem je totiž District 9 obrovská machrovina. Celé to působí jako nějaký dokument, a tak máte skutečně pocit, že se něco takového, někde za humny, skutečně děje. District 9 je v první půl hodince opravdu nudný a jen sledujete příběh, který postupem času dostává takové tempo, které opravdu pořád zvyšuje a které se zastaví, až s vyvrcholením příběhu. District 9 je úžasný, už dlouho jsem opravdu neměl tak slastný pocit z něčeho tak geniálního, krásného a především citově silného. District 9 je dar z jiného vesmíru. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)