Reklama

Reklama

Sbohem, pane profesore!

  • USA Goodbye, Mr. Chips (více)
Trailer

Obsahy(1)

Koho potká taková láska, má v životě velké štěstí... Arthur Chipping: vzdělaný, sečtělý, leč nudný starosvětský profesor, který neopouští důvěrně známé prostředí chlapecké školy. Muž zvyku, nepolíbený praktickým životem, večírky ani vztahy. A právě do takového muže se zamiluje mladá herečka, která je jeho pravým opakem. Výbušná, zbrklá, extrovertní. Mezi dvěma lidmi z naprosto odlišných prostředí se nelogicky a proti všem pravidlům zrodí silný cit... Oblíbený román Jamese Hiltona „Goodbye, Mr. Chips“ se dočkal první filmové adaptace již v roce 1939. Vysloužilý učitel a bývalý ředitel internátní školy se v něm ohlíží zpět za svou kariérou i osobním životem v průběhu několika desetiletí. Muzikálová adaptace z roku 1969 s hudbou Johna Williamse posiluje romantickou linku; sentiment a nostalgie, které vzbuzuje, se však týkají i „staré dobré Anglie“ s její malebností a neměnnými zvyklostmi. Peter O’Toole si za svůj úchvatný výkon v roli sucharského profesora odnesl Zlatý glóbus, Oscara mu však vyfoukl John Wayne za roli Roostera Cogburna ve filmu Maršál. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

Dale 

všechny recenze uživatele

Keďže som si túto verziu pozrel iba deň po zhliadnutí originálu z 1939, nejde sa vyhnúť porovnávaniu a musím povedať, že pôvodný film má navrch v každom jednom aspekte, snáď len O'Toole sa dokázal aspoň priblížiť svojmu predchodcovi, oscarovému Donatovi. Nejde len o to, že tento film bol prerobený na muzikál, lebo muzikály mám celkom v obľube, no tie hudobné čísla tomu nedali nič, pripadali mi zbytočné, aj keď Petula Clark spievala krásne. Tých zmien je tu pomerne dosť, vrátane inej doby (prvý film v dvadsiatych rokoch končil, tento začína), celá línia s manželkou je úplne odlišná a určite nie lepšia, hlavne tie pasáže z večierkov sú zbytočné a ani to zoznamovanie nebolo také roztomilé. Aj samotná postava profesora tu nie je až taká sympatická, nedokázal som pochopiť, na základe čoho sa do neho Catherine zamilovala a ani prečo ho nakoniec mali jeho žiaci tak radi, keď predtým bol dosť neobľúbený. V origináli dostali študenti viac priestoru (podľa priezvísk sme mohli sledovať generácie niekoľkých rodín), vrátane budovania vzťahu medzi nimi a Chipsom, asi aj vďaka tomu, že tam profesorove manželstvo trvalo podstatne kratšie. Nie je to zlý film a keby som videl toto spracovanie ako prvé, dal by som 4 hviezdy, no takto na mňa nemal čím zapôsobiť. Síce je dej výrazne zmenený, no dôležité pasáže ostali rovnaké od slova do slova a už nemali ten účinok. ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

"You must have been all over place looking for me." "Here and there. I demanded and took a fortnight's leave."     Emotívna romantická muzikálová dráma, na ktorej ma príjemne prekvapilo to, ako citlivo a do hĺbky sú vykreslené hlavné postavy (nie iba ako povrchné karikatúry, ako je to v muzikáloch bežné). Snímka je krásne založená na kontraste dvoch úplne protikladných charakterov - upätého a suchopárneho profesora Chippinga "Chipsa" (skvelý Peter O'Toole nominovaný na 0scara), bez zmyslu pre humor, zato ale veľmi citlivého a bezprostrednej a emotívnej kabaretnej speváčky Katie (roztomilá Petula Clark). Obe postavy pôsobia veľmi sympatickým dojmom, je medzi nimi parádne iskrenie a obe sú aj veľmi presvedčivo stvárnené, pričom Petula Clark navyše aj krásne spieva. Škoda len, že ju v najmladšej podobe jej postavy potvorí ten nemožný účes (či skôr parochňa?) - paradoxne, po strihu o 15 rokov neskôr, už s účesom, ktorý jej pristane podstatne viac, vyzerá o 15 rokov mladšia. Okrem ústrednej dvojice ma mierou vrchovatou bavila i postava žoviálnej umelkyne Uršuľy (výborná Siân Phillips), ktorá vždy, keď sa objavila na obrazovke, si ukradla celý film pre seba. Zaujalo ma, že v kolónke "hudba" je uvedený aj môj obľúbenec John Williams (s jeho prvou nomináciou na Oscara), ako som však zistil, robil "iba" orchestráciu a autorom všetkej (veľmi dobrej) hudby je Leslie Bricusse. V snímke, ktorá je väčšinu času ladená do veselých tónov (ten humor je inak výborný), zaznejú v závere nečakane aj tóny smutné.     "Of course, you two are married or something, aren't you?" "Married, madam, and quite definitely not something." "I adore this man. When you're finished with him, Katie, lend him to me." ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Naprostý vrchol filmového umění - od námětu o smyslu klasického vzdělávání, přes prostředí konzervativní britské školy, přes promyšlenou stavbu příběhu, až po naprosto dokonalého Petera O´Toola. Po dvou a půl hodinách jsem litoval, že to skončilo, klidně bych si dal ještě jednu stejně dlouhou stopáž. ()

Panthea 

všechny recenze uživatele

Toto je příběh lásky. Nikdo neví, proč pociťujeme náhle neodolatelnou náklonost k určitému člověku bez rozumné příčiny a pro jiné máme v lepším případě jen lhostejnost. Je to jakési souznění duší, které trvá a nemůže je změnit nic, často ani smrt. Koho potká takováto láska, má v životě velké štěstí. Tento film popisuje, jak se takový cit rodí mezi dvěma lidmi z naprosto odlišných prostředí, nelogicky a proti všem pravidlům. Příběh plyne pomalu, tiše a nenápadně se rodí hluboký cit mezi profesorem a subretou. Zdánlivě se nic neděje a přece se děje všechno. Umět vyprávět strhující příběh bez velkých slov a kulis je projevem velkého filmového umění. Pro mě jeden z naprosto nezapomenutelných filmů, který mohu vidět vždy znovu a znovu, protože je lidsky pravdivý a uvěřitelný. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Až nepochopitelně "britský" americký muzikál o lásce subrety a profesora. Škoda, že ho hodnotí i kolega Wandrwall, který ho neviděl. Jinak by si nemyslel, že Petula Clark hraje studentku a hlavním tématem příběhu jsou písničky. A také by, a to hlavně, nemohl dát filmu tak nízké hodnocení. Film má vše, co by správný film o profesorovi měl mít: lásku se špetkou ironie, nezlomnost vůle v dobách válečných, slizkého sponzora školy, podrazácké a zbabělé členy školské rady i roztomile infantilní zástupce umělecké scény. Tenhle remake původně britského filmu "Sbohem, pane Chipsi" z roku 1939 se velmi povedl. A všichni herci v něm byli naprosto fantastičtí. ()

Galerie (30)

Související novinky

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama