Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

Mistickzz

Musím povedať, že sa mi to páčilo viac ako predchádzajúci diel. V prvom rade lepší záporák, omnoho viac prepracované, napínavejšie a sympatickejšie. I toho Chrisa Pineho som v polke filmu začal mať celkom rád a toho ozaj nemusím. Celkom slušná jazda vesmírom. ()

MARTIN*I

Pro mě jednoznačně nejlepší film, který jsem za tenhle rok viděl. Říkal jsem si, že pokud by nový Star Trek byl alespoň ze 3/4 dobrý jako první, bude to nářez. Abramsovi se opět povedlo něco mimořádného a to přiblížit se kvalitou prvnímu dílu série. ()

Chipsonator

Džej džej Abrams to dokázal i napodruhé, a opět přináší ultimátní jízdu ze světa Star Treku. Příběh je fajn a baví i přesto že je vcelku předvídatelný, postavy jsou sympatické a ženské osazenstvo filmu je sexy, akční pasáže jsou lahodné, efekty výstavní a hlavní záporák je jeden z nejlepších co jsem za poslední dobu viděl. Druhý Star Trek udržuje kvality prvního dílu a jako bonus servíruje úžasného záporáka, jenom škoda předvídatelného děje. Asi bych dal silné, opravdu silné čtyři hvězdy, ale jelikož je Star Trek v současné době jediné pořádné akční sci-fi kde se naší hrdinové prohánějí vesmírem, tak přidám i tu pátou. Jó, nové Star Wars se bude muset hodně vytáhnout. 90%. ()

joora1

Asi budu ktitičtější než všichni ostatní, ale druhý díl nového Star Treku mi přišel takový "sterilnější". Ano, záporák zajímavý, ale dal se ještě víc využít a nejvíc mě (negativně) překvapily divné střihy, které byly asi ve třech scénách - dost napínavý děj, ale co zakončíme ho raději střihem a šup už je to tam, to doslova bilo do očí. A nemůžu si pomoci, ale prostě postava kapitána Kirka mi zde nesedí, respektive Chris Pine podle mě není dobrá volba. Jinak samozřejmě nadprůměr, ale oproti jedničce podle mě diametrální rozdíl k horšímu. Občas nebyl daleko k nudě a stereotypu. A efektní zničení města na závěr působilo až moc uměle a vynuceně. Teď si říkám, jestli jsem neměl jít s hodnocením ještě níž, ale..nechám to. ()

adam9

Tak přesně takhle si představuji dokonalý upgrade prvního dílu. Star Trek jsem nikdy nesledoval, ale této nové verzi J.J. Abramse jsem dal šanci a rozhodně nemohu litovat. Už první díl mě fajně rozehřál a druhý pak jednoduše nadchl. Dvojka je mnohem emotivnější, rozjetější a hlavně temnější. Tu temnotu však trhá na kusy jedinečná posádka v čele s fantastickým duem Kirk-Spock. Jakmile jsou ti dva spolu na plátně, tak se máte na co těšit. Chris Pine mi připomíná Luka Skywalkera (fakt nevím proč) a jakmile má na sobě zlatou uniformu, jde vše ostatní stranou. "Unique friendship" mezi jeho a Spockovou postavou musí rozesmát a dojmout snad každého, no film bych ukončil zhruba o 10 minut dříve (kdo viděl, ví proč). Avšak, když to vezmu z té stránky, že za pár let tu bude třetí díl, tak velice rád ustoupím a budu se těšit na další spanilou jízdu neprobádaným vesmírem. ()

Wally

O hodně slabší než předchozí film....když si člověk odmyslí tu nádhernou vizuální podívanou, tak zjistí, že jde o velice průměrný film... ()

Ebon

Hezké, zábavné, moderně udělané s hromadou zvratů, a krásným vesmírným prostředím budoucnosti. Pane Abrams, vaše ztvárnění se mi moc líbilo. Skvěle jsem se bavil. ()

iXtr3m3

Famózne posunutie linky medzi Kirkom a Spockom, vymakaný staronový záporák, dokonalé technické spracovanie. Prečo tieto filmy berú dobré kritiky a nezarobia na seba? Toto mi hlava neberie. ()

Han22

Abrams se ve druhém dílu utrhl ze řetězu a upgradoval film ještě o 200%. Samozřejmě to už není Star Trek jak ho znám. Abrams místo toho natočil kurevský nářez, který se nabušeností rovná snad i tomu nejlepšímu z Marvelu. Jejich protivníkům je samotný Khan a také jedna pořádná krysa z hvězdné flotily, příběh se posouvá někam k politickému thrileru, objeví se i Klingoni (kteří nevypadají jako Klingoni) a také spousta akce. A tím myslím AKCE. Rozehřívací přestřelka na Kronosu, bitva dvou lodí, surfování vesmírem mezi troskami, monumentální katastrofická scenérie v padající lodi a na závěr brutální bitva na Zemi jak z Avengers. Každá scéna překonává tu předchozí a je to takový nářez, že nestíháte ani přemýšlet. Třeba nad tou zázračnou krví, nebo zbytečným masakrem ke konci. Ale to jsou detaily, jak říkám, není to Star Trek, ale je to nářez jak hovado. ()

Loki_Six

- Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ. - Arabske príslovie prisudzované princovi, ktorého zradili a popravili jeho poddaní. - Aj tak je to bezchybné príslovie. ()

Milano33

Star Trek Into Darkness nielenže je lepším filmom než Star Trek z roku 2009, ale aj po mnohých stránkach odvážnejším snímkom, ktorý sa nevyvaruje temnejším témam. Star Trek nám od minula o hodne potemnel, toto pokračovanie nám ukazuje obrátenú stránku ľudských emócií a čo dokážu urobiť s človekom. Star Trek Into Darkness je príbehom o slepej pomste, zvládaní hnevu a o vytúženom pocite zadosťučinenia. Tento počin nám výstižne ukazuje to, aká tenká je hranica medzi dobrom a zlom... ku akej priepasti až môže dôjsť pri domnelom vykonávaní pomyselného dobra - pričom však zvyčajne spadneme do temnoty a naozaj iba zriedkakedy z nej opätovne nájde cestu von. Pri pokuse o zastavanie zla a pomstení za svojich milovaných sa často sami stávame tým zmieňovaný zlom. Emócie, hnev a nenávisť sú schopné u ľudí zobudiť to driemajúce zlo, tieto faktory vyslovene ničia schopnosti, striedmosť a ostražitosť človeka a zatemňujú jeho myslenie a to aj u racionálne zmýšľajúceho človeka. Okrem toho, že Star Trek Into Darkness je citeľne temnejší, takisto je aj o poznanie epickejším zážitkom s neskutočne hravou akciou. Po akčnej stránke sa J.J. Abrams poriadne vyriadil, akcia je veľkolepá, zábavná i napínavá. Niektoré epické momenty zaručene dokáže u diváka navodiť zimomriavky. Dokonca sa v tomto snímku bojuje aj počas cestovania Warpom. Takisto si môžeme vychutnať aj akúsi strmhlavejšiu "prechádzku" naprieč vesmírom či nakláňanie rozjaganej vesmírnej lode, ktorá nie je schopná vyrovnania sa. Špecificky táto sekvencia, kedy vesmírne plavidlo Enterprise nevie udržať rovnováhu, bola neskutočne skvostne natočená a Abrams pri jej nasnímaní otáčal a nakláňal kamerou naozaj ako sa mu zachcelo. Lietanie U.S.S. Enterpriseom je stále rovnako vzrušujúcou jazdou, hlavne keď je celá parta zase pokope. Star Trek Into Darkness je plný známych tvárí, väčšina pôvodného castingu sa nám vrátila. Chris Pine a Zachary Quinto, čoby James Kirk a Spock, najviac zažiarili pri scénach, v ktorých išlo o ich vzájomné priateľstvo. Tá ich interakcia je nesmierne podarená a ich priateľstvo (i keď sa to v niektorých situáciách tak nemusí zdať) je neotrasiteľné a prešlo si naprieč filmom zaujímavým vývojom. Najviac to však potiahol fenomenálny Benedict Cumberbatch, ktorý stvárnil nekompromisnú, manipulatívnu a vychytralú postavu Khana. A ten Bemedictov akcent bol naprosto boží! Jediné, čo zamrzí je fakt, že J.J. Abrams po tomto celovečernom filmovom snímku zo Star Trek univerza odišiel ku konkurencii a to konkrétne do preďalekej galaxie. Mal sa radšej držať Star Treku - obzvlášť, keď to mal celé tak slušne rozbehnuté. ()

Gogo333

Hurá posádka Enterprise je zpět a jako posilu si přivedli sympatickou Alice Eve. Samozřejmě nemůžou chybět i záblesky :-) Film má moc pěkné tempo a člověk se ani chvíli nenudí. Vizuálně moc pěkné a 3D je velice povedené a dobře využité. Záporák Khan byl v původní sérii největší nepřítel Kirka, takže byla jen otázka času kdy ho uvidíme i v novém filmu. Benedictovi role sedla a zahrál ji velice dobře. Fanynky asi zamrzí vystřižení scény na kterou Benedict usilovně posiloval a to - Khan topless. Jinak ve filmu si užijete spoustu mračení a krásných přízvuků. Líbilo se mi to víc než jednička a už se těšim na trojku, kde by mohla být i válka s Klingony, kterou zde naznačili. Nakonec ještě dodám, že titulky by mohli být kvalitnější přeci jen člověk za to kino platí. Všiml jsem si, že v části filmu je pár minut kdy titulky mizí dřív než postavy domluví a hned na to je pár minut kdy zase zůstavají i potom co postavy domluvili. Taky tam občas chybí překlad když mluví více postav, většinou to není nic duležitého, ale u hádky mezi Kirkem a Pikem by se to třeba někomu hodilo, tam je totiž jen přeloženo co říká Pike a argumenty Kirka chybí. ()

Merkin

Jen několik málo poznámek: 1) zcela nevyužitý potenciál Johna Harrisona alias Khana byl až zarážející, naštěstí jeho předstvitel Benedict Cumberbatch, herec doslova stvořený pro role psychopatických géniů (Sherlock) a navíc schopný z naprosto nezajímavého scénáře vytěžit maximum svým šarmem a uměním autorské nedostatky taktně vyvažoval (nakonec stejně čekáte jen na chvíle, kdy se na plátně ukáže on), nicméně na to, o jak rozporuplnou a důležitou postavu jde, neměl dostatek prostoru (osobně bych dala větší přednost logických přestřelkám mezi Khanem a Spockem před tisící replikou, že něco nepůjde či že je někdo něčí přítel). 2) čím více citových výlevů scénáristé přidávali, tím menší vypovídající hodnoty tyto výlevy měly, protože působily místy až trapně a směšně 3) okamžik, kdy obživne tvor nadopovaný Khanovou krví mohl opravdu přijít v jinou chvíli než v tu samou, kdy je doktor zdrcen Kirkovou smrtí, tomu říkám foupaux, doslova mě zabolelo, že režisér typu Abramse něco tak laciného povolí 4) mně osobně se nelíbilo ani neustálé oslovování doktora ,,Bones", měla-li to být intertextuální narážka na Sběratele kostí, tak OK, ale použít přezdívku (která se v prvním díle neobjevovala) cca 30 za snímek (tuto postavu oslovovali snad ze všech nejvíc, asi aby se pochlubili, jakou přezdívku vymysleli a divák si zvykl?) bylo příliš i na mě 5) celkově kvalita klesla (speciální efekty sice působily velkolepě, ale díry ve scénáři a falešnou srdceryvnnost nezacelily), nicméně letní trhák to rozhodně bude a neuškodí se na něj mrknout :) Apropó nejnudnější postava ze všech je právě kapitán Kirk, nejenže jeho protagonista není zrovna žádná hitparáda, ale bohužel má Kirk tak omezené možnosti překvapit (kladná pstava, výbušná a citově založená), že je nakonec všemi zastíněn. ()

RichardLev

První díl se mi líbil víc, než by pravděpodobně měl. Viděl jsem ho už třikrát a třikrát jsem si ho neskutečně užil. Ve dvojce však jako by veškerá novota vyprchala. Duchem je Do temnoty podobný svému předchůdci, ale něco mi tady chybí. Herci jsou super, příběh jakž takž, akce taky…nenapadá mě vlastně nic pořádného, co bych mohl vytknout. Ale film mě prostě nedokázal strhnout. Díval jsem se zcela nezaujatě. Možná to bylo špatným vygradováním? Zhruba od třetiny nedá film divákovi chvíli vydechnout a je to skoro nonstop akce. Bum, bum. Jeden průser střídá další. Pořád jsou všichni ve smrtelném nebezpečí a jak z něj uniknout, hned spadnou do dalšího. Nevím…asi jsem měl po skvělé jedničce moc velká očekávání. Dávám 70 %, ale spíš se kloním ke třem hvězdám než ke čtyřem… ()

provitamin

Pôvodne som plánoval ísť do kina už o šiestej na 2D verziu, ale po práci som akosi zadriemal, tak som sa uspokojil aj s 3D verziou o pol 9 večer. Ale teraz už k filmu. Názov napovedal, že druhý diel bude temnejší ako prvý, ale čakal som väčšiu temnotu. Oceňujem akčné scény, triky a efekty a titulnú melódiu, od začiatku až do konca to bola plnokrvná akčná jazda a keby som bol trekkies fan, tak bez mihnutia oka by som dal plné hodnotenie. Ale stále sa akosi nemôžem stotožniť s posádkou - vychrtlá Zoe Saldana, že jej mám nutkanie zaslať zásoby jedla, teenage Čechov, Spockove neustále pripomínanie logiky a konanie na základe logiky je už trápne. Ale na druhej strane potešila aj v tomto diele malá rola pre Leonarda Nimoya (ešte menšia ako minule, ale zato dosť dôležitá) a taktiež paralely so starou sériou trekkies filmov a to nielen menami posádky, hviezdnej lode a mimozemšťanov. ()

Mazlik4 odpad!

Vymývačka mozku, pro náctileté děti. Na druhé straně - jako samoúčelná kino zábava to nejspíš může fungovat. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle