Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

gumbo

Vizuál není všechno. Dějově překvapivě prázné. Postavy jaksi nepřirostou k srdci a jejich chování je někdy podivné. 60% ()

heihatchi

Nevím proč, ale já celou dobu čekal, kdy přijde něco velkého, kdy to fakt začne, a ono furt nic. Stejný problém jsem ale měl i u World War Z. A když už jsem doufal, že to alespoň skončí netypicky, tak oni tu Borovici jěště oživí :O No nic, je to akčňák, takže se jede na efekty, ty aspoň za něco stály, ale i tak jsem byl zklamán z absence nějaké velké bitvy. Jinak jediná výborně zahraná postava byla Khan, toto jsem od Cumberbatcha nečekal. Při celkovém srovnání se mi ale jednička líbila víc. ()

cyphercz

Nechápu vysoký hodnocení tohohle silně neoriginálního počinu, co vykrádá nejen vlastní značku (Star Trek), ale i spoustu jiných filmů... Z kdysi dobrodružnýho "where no man has gone before" Star Treku se stala steroidama napícháná akční slátanina pro teenagery ve stylu "Rychle a zběsile ve vesmíru"... jedna hvězda za vizuální stránku, jinak příběh, postavy, dialogy apod. je na odpad! ()

sandinista

Fantasmagorie jak cyp. Starej dobrej kapitán Kirk, když ho hrál William Shatner. V podání Chrise Pineho mně nepřijde tolik přesvědčivý. To "nový" Spock se bravurněji vyrovnává Leonardu Nimoyovi. Sherlock Holmes mi zapadl do scénáře výborně. Taky Scotty v podání Simona Pegga se mi líbil. Kolem a kolem, žádné filosoficky převratné dílo, reálie Star Treku fajn, děj ušel, herecké výkony oukej. 1080p 3D ()

rexino

Po tom, čo ma jednotka totálne sklamala nevýrazným dejom,hudbou atď... Prišla oveľa výraznejšia dvojka. Konečne normálny záporak, ktorý je zaujímavejší a výraznejší ako v jednotke(ani si ho už vlastne nepamätám). Hudobná výbava filmu bola tiež lepšia a príbeh bol oveľa lepšie vyrozprávaný. Super popcornovka a konečne mi J.J. ukázal niečo zo svojho sci-fi umenia. Ku dokonalosti mi ešte niečo chýbalo, ale oproti prvej časti pre mňa veľký posun vpred a preto dávam za 5*. ()

sirien

Ten film je nuda a to zejména kvůli naprosto nevýrazným hereckým výkonům všech až na Cumberbatche a kontrast mezi Cumberbatchem a výkony ostatních herců dává na tento nedostatek bohužel brutální důraz. Jinak pokračuje trend Star Treku jakožto Star Wars bez světelných mečů (s meči skládacími, ehm...), takže to je v podstatě koukatelné, i když nijak úžasné. EDIT: právě jsem zkouknul původní Wrath of Khan. Na toto konto zde odebírám hvězdičku, protože v porovnání s tou klasikou z '82 si jí tohle prostě nezaslouží (zejména když na mě SF design z filmu z roku '82 působí mnohem líp, než SF design z roku 2013). ()

Wardan

Star Trek byl definitivně přetaven na vesmírnou Mission: Impossible. Jestli je to dobře nebo špatně je asi subjektivní, ale nikdo snad nemůže popřít, že je to výborně vystavěný, zrežírovaný a zahraný blockbuster. Špičková abramsovská zábava. ()

Bozvav

Tento snímek je směsí hrdinského patosu, statečných rozhodnutích, zlých úmyslů a jednobarevných lidských emocí. Nádherný vizuál, hudba, dostatek akce a dost mizerný scénář. Nicméně díky skvělému obsazení, výborné režii, kameře a střihu se těch pár nedostatků rychle smaže. Ne tak skvostné jako předchozí díl, ale i tak dost vysoko nad průměrem. Za mne 85%. ()

Lucretius

Našláplá režie, scénář promyšlený a vypilovaný vysoko nad průměr běžných blockbusterů, výborně napsané smysl davájící dialogy, které pevně vycházejí z charakterů postav, profilují je a ve většině neslouží jen k posouvání děje, ale jsou zábavné samy o sobě. Film se velmi silně drží nastavených předpokladů a celou dobu je smysluplně, ale zároveň překvapivě domýšlí (např. Spockovi vztahové potíže - je vystižen problém, na který vlastně muselo dojít a se kterým ani partnerka, co Spocka zná, úplně nepočítá). Přesně takhle se filmy mají dělat. A soundrack, main theme za mě lepší než SW i s LOTR. Viděno tolikrát, že už nejde víckrát. Nejoblíbenější vysokorozpočtová sci-fi. ()

Narciska

Když vám nesednou žádné z postav, je to těžké. Myslím ty kladné. A zápletka mě nemohla oslnit, protože ani padouch nefungoval, zdál se být silnou osobností a stával se zapomenut, když na dlouhou dobu mizel ze scény, byl rýsován oplývající superschopnostmi a přece byl tak neefektivní v likvidaci nepřítele. Když jsem se pak podívala na původní seriál, uznávám, že se drželi realizátoři původních postav dosti věrně a snad je decentně vylepšili a polidštili. ()

Hapretor

Nudilo mě to ještě víc než tentýž počin z roku 2009. Herci/čky mi nebyli vůbec sympatičtí, děj mi přišel absolutně nezáživný a triky mi byly u zadku. A navíc je tu na sci-fi dost blbostí. U mě hrůza. Star Trek mi evidentně vůbec nesedl. Už se mu vyhnu obloukem. ()

Brousitch

"Existují moji oblíbení režiséři, kteří zabrousili ve svých pokračováních do temnějších tónů - Spielberg v Chrámu zkázy, Lucas s Impériem. Mým cílem ale nebylo vytvořit nutně temnější pokračování, pouze vzrušující samostatnou filmovou jízdu, ke které nemusíte vidět předcházející film ani seriál, a pokud jste je náhodou viděli, budete odměněni odkazy a pomrkáváním. Důležité však bylo postarat se pořádně o ty postavy, které máme tak rádi a které, když se dostávají do těch temnějších zákoutí, nám dodávají pocit jakoby jsme to byli my sami." - J.J. Abrams ()

Clu

Bylo to lepší než první díl, ale pořád to není úplně ono... Dovolil jsem si s odpuštěním napsat svou "jednoduchostí" až nadbytečný komentář, ale usoudil jsem, že má svůj smysl. Jednak proto, že podle mě jednoduše zahrne všechny aspekty filmu, o kterých bych mohl donekonečna spekulovat a vykládát si je po svém, jako bych viděl každému členu štábu do hlavy. Ale hlavně aby tu byl v přímém kontrastu k Bluntmanově nestravitelné eseji. ()

latent_light

Je mi to strašně líto, ale Star Trek (a žánr sci-fi v jeho pojetí) se stal obětí dnes už nemotorných základů, které byly položeny před několika desítkami let. Protože tyto základy tvůrci odmítají relativizovat, vzniká nudná omílačka starého a ani v nejmenším v tomto díle neuvidíte objevitelské výpravy do nových dimensí fantazie. Je to velká škoda. Abrams je na tom stejně jako progresivní katolický kněz, co by možná rád nově definoval základy víry, ale musí se řídit Starým zákonem napsaným fakt před dávnou dobou. Dnešek už je dál než představy umělců o sci-fi z minulého století. ()

Matthew01

Je to prostě Startrek, děj naprosto o ničem a maximálně předvídatelnej od 1/3 filmu. Ale ta preciznost efektů je dech beroucí. K tomu velkolepá hudba a výprava a nejde jít pod 80%. ()

BazzoxCZ

04.06.2013 Cinestar Opava...Půlnoční premiéra na to nikdy nezapomenu.tak jestli si něco zaslouží titul akční film tak STAR TREK ani chvilka zaváhání ani chvilka nudy proste akce zvraty, dej du puntíku nestíháte zpracovat a v souladu zescénářem, střihem není co vytknout proste pokračování v plné parádě ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle