Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Spolu s Prime Miss of Jean Brodie a Dobrodruzstvi Poseidonu je toto u mna zatial najlepsi Ronald Neame. Vyborna komedia o tom, ako velka suma penazi zamava s mladym clovekom zijucim spokojnym zivotom v Londyne. Tempo je vyborne, nenudil som sa ani chvilu, obycajne rozhovory prevazuju, Ronald neame sa ukazal ako talentovany reziser. Film som videl v originale, takze netusim, o com toci LiVentura so svojim : "jedna basen poslouchat zvonive hlasy nasich bardu za jejich nejaktivnejsich let". 80 % ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Celkový počet hodnocení i nepočetnost komentářů a jejich poměrná bezradnost naznačují, že starobyle natočený takřka šedesát let starý film vyvolává nevyslovené rozpaky celého fóra. Že Gregory Peck patří k absolutním hereckým světovým špičkám, se zdá být nesporné. Že režisér Ronald Neame tu dosáhl zenitu svých schopností a scénáristka Jill Craigiová dokázala Twainův satirický nadhled žensky citlivě rozvést, v jistém smyslu dokonce vychutnat a navíc vystupňovat v působivých výstupech vstřícně pojaté staropatriarchální dvorné mužnosti předminulého století, je rovněž zřejmé. Ano, naše doba, současnost, v níž žijeme, má své kořeny a poměrně přesné časové ohraničení v ropných šocích sedmdesátých let a nástupu tzv. postmoderny. Ale ještě minimálně první polovina padesátých let alespoň navenek žila v nostalgii 19. století a v nostalgizující idylizaci doby, která sice uměla být sociálně krutá, nepoznala však takřka půlstoletí (měřeno pamětí a rozměry průběžně pociťovaného lidského života dneška zhruba 70-80 let) válku; to všechno vystresované Evropě i Americe let 1914-1951 připadalo jako ztracený svět, jako kulisa dobra, ráje, který je nenávratně ztracen. Teprve v takto celostně pojaté paletě ekvipáží, krásných šatů a starosvětského humoru doceníme nejen Peckův výkon, ale i neméně dobrý výkon jinak neznámé Ann Gudrunové v roli Peckova ženského protějšku. Americký hřebec, sedlaný suchou britskou ostrovtipnou noblesou, se proto ani divákovi, ani autorům nevzpírá ani dnes. A proč by konec konců také měl? ()

Reklama

Jenda 

všechny recenze uživatele

Gregory Peck jako chudý (ale fešácký) Američan v Londýně, kterého si vyhlédnou místní bratři boháči, aby si na něm ověřili, že vydělat balík a dostat VIP zacházení leze již jen za zdání, že jste při penězích. Peníze generují peníze. V balíčku s klasickou scénou, ve které hlavní hrdina honí milionovou bankovku, se kterou si pohrává vítr, po ulici a poněkud jednorozměrnou rolí ženy, jejíž hlavní úlohou je se na první pohled hluboce zamilovat do hlavního hrdiny. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

No, co si budeme povídat, snímek už svůj věk nezapře. Svou naivitou mi připomněl mnohé naše filmy pro pamětníky, hereckými výkony mě taky neohromil (s výjimkou Gregoryho Pecka, který byl tradičně výborný) a pokud bych se snažil o jakousi objektivitu, skončilo by mé hodnocení zřejmě na třech pěticípých a dost možná by to byly jen slabší tři kousky. Já se ale ve svých hodnoceních nesnažím být objektivní, já hodnotím to, co se mi líbí, nebo nelíbí, a proto jsem i v tomto případě svévolně přihodil na slabší čtyřku. Hlavní myšlenka snímku respektive autorovy předlohy je totiž stále plně aktuální, protože svět je stále plný pokrytců, kteří se tváří jako vzorní věřící, ekologové, nebo jiní dobroserové, ale sotva zacinkají peníze... / Poučení: Štěstí je krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš. (Michal Horáček) 4*- ()

Kryton 

všechny recenze uživatele

Tak tady bych viděl základ filmu Výměna. Dva bohatí gentlemani se vsadí a dají chudému Američanovi milionovou bankovku. Samotné vlastnění bankovky udělalo z Henryho Adamse boháče a každý se mu klaní k nohám. Pěkná satira , kdy je důležité jen mít peníze a ty pak udělají dobré jméno z kohokoliv. Budete se příjemně bavit a poznáte proč Gregory Peck byl ve své době pan HEREC! I přes romantickou linku, kterou bych vynechal! I po 60 letech vynikající zážitek. Doufám, že nebude žádný remake. Přeci jen milión liber dnes nikoho nedonutí se klanět.Hodnocení OST: Přijemné, veselé a symbioticky žije společně s obrazem. 8/10 ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)
  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)
  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)

Reklama

Reklama